Forum Forum podatkoweInterpretacje

Etat + DG + Zakup towarów od obecnego pracodawcy = Liniowy 19%?

Etat + DG + Zakup towarów od obecnego pracodawcy = Liniowy 19%?

BlueBird / 95.171.103.* / 2013-11-10 07:24
Drodzy forumowicze, mam problem, a z nim nasuwające się pytania.

Pracuję w hurtowni X jako magazynier, oczywiście wykonując swoje obowiązki magazyniera, wydawanie towarów, przyjmowanie ich, jazda wózkiem widłowym itp.
Chciałbym założyć własną DG, która by się również nazywała hurtownia Y, tyle, że cała sprzedaż odbywała by się na odległość (Allegro, sklepy internetowe itp.), haczykiem jest to, że wszystkie towary były by kupowane od mojego obecnego pracodawcy - oczywiście na fvat (on jest vatowcem, ja również bym nim był). On potwierdził, że nigdy nie wejdzie w e-handel z uwagi na to, że było by to sprzałem sobie w kolano ze względu na to, że ceny w internecie są dużo, dużo niższe, a niżeli sprzedaż w formie tradycyjnej - oczywiście na to przystał by, u niego jako magazynier, po pracy jestem "sam sobie szefem".

Proszę o informacje, czy taki układ jest w ogóle możliwy względem US, czy jedyną formą opodatkowania jest skala podatkowa czy również podatek liniowy 19%. Czy nie ma przeciwwskazań, bym dalej sobie u niego pracował jako magazynie i sprzedawał zakupione towary od niego poprzez swoją DG.

W internecie jest mnóstwo informacji na temat tego, że nie można świadczyć usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. W tym przypadku wydaje mi się, że żadna usługa na jego rzecz by nie była wykonywana (ale to tylko moje gdybanie). Z kolei na temat zakupów towarów od obecnego pracodawcy, nie udało mi się znaleźć nic.

Bardzo proszę o możliwie rzeczową poradę co w tej sytuacji zrobić.
wiwan / 2013-11-12 10:44
Moim zdaniem opisana sytuacja nie pozbawia prawa do stosowania podatku liniowego, bo nie ma znamion wykonywania usług identycznych jak na etacie zdefiniowanych w art. 9a, ust. 3 ustawy o PIT.

Oczywiście innych podatkowych przeszkód nie ma, w sensie w ogóle możliwości prowadzenia DG w takiej sytuacji.

Przy okazji - przedstawiona sytuacja nie pozbawi również Pana możliwości skorzystania z ulgi w składkach społecznych ZUS (24 mc), o ile drugi warunek jej stosowania ( brak DG przez ostatnich 60 mc ) będzie spełniony. No i o ile ub. to będzie płacone, bo przy minimalnym wynagrodzeniu z etatu - będzie ono od DG dobrowolne.

Najnowsze wpisy