Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Finanse Kościoła. Co roku płynie z budżetu 720 mln zł

Finanse Kościoła. Co roku płynie z budżetu 720 mln zł

Wyświetlaj:
melodia / 89.79.240.* / 2012-03-07 14:43
Jak PO czy inny PiS naprawdę coś Kościołowi "odbierze" to będzie pierwszy CUD III RP ;)
Tolerancyjny wierny / 95.41.26.* / 2012-03-10 10:32
Twoi krewni i znajomi z UB robili to po wojnie.Ale rozumiem że w swoim nieposzlakowanym sumieniu jesteś ateistą więc twoja rodzina nie będzie oczekiwać pochówku na cmentarzu należącym do Kościoła czyli do wiernych. Jesli nie należysz do Kościoła to i tak składek nie płacisz a szczekasz na tych co dają na utzrymanie kościołów i szkół-oni płacą również podatki. Jesteś jak przysłowiowy "PIES SOŁTYSA"
resztę przysłowia znasz chyba ?
PK78 / 62.89.83.* / 2012-03-07 14:43
Skoro w Polsce czynnych zawodowo czyt. płacących podatki jest ca. 20 mln ludzi a z budżetu czyli naszych podatków do Kościoła idzie 720 mln zł to oznacza, że każdy z NAS (płacących) daje daninę 36 zł rocznie! Mało? NIE SĄDZĘ !!! W Polsce jest blisko 100.000 osieroconych i zabranych patologicznym rodzicom dzieci. Za 720 mln złotych każde z nich otrzymałoby 7.200,- PLN na uzyskanie np. lepszego wykształcenia w skali roku! te pieniądze nie powinny iść na "czarnych darmozjadów" tylko na bliższe BOGU cele... CHARYTATYWNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wkurzony / 89.73.130.* / 2012-03-07 14:38
Kasa "idzie" do Kościoła Rzymsko Katolickiego a nie do polskiego jak niektórzy sugerują.Zabytki i wszelkie nieruchomości także są własnością Watykanu! Wszystko co ma tak zwany Kościół powinno być dane w wieczyste użytkowanie a nie na własność z którą papież może zrobić co chce. Bardzo nie ładnie zachowują się także regionalne władze przekazując na własność Watykanowi nieruchomości za 10% ich wartości. To jest ewidentne okradanie naszego Kraju.
katoliczka / 79.163.150.* / 2012-03-11 21:06
Masz racje-regionalne władz za symboliczną złotówkę za ha sprzedali naszej parafii kilkadziesiąt ha ziemi i tak się kler bogaci-przecież oni nas okradają/grzeszą/i z nas się śmieją.Sprzedaż gruntu i kamienic miała miejsce w Mysłowicach woj.śląskie
hefer / 31.63.177.* / 2012-03-07 14:29
Jest pomysł odprowadzania dobrowolnego 1% podatku z rozliczenia rocznego, w celu finansowania wybranej partii. Nie jest to pomysł PO jak zapewne domyślasz się.
Mikołaj Ser... / 79.110.199.* / 2012-03-07 14:24
Myślę, że gdyby te dane dotyczące Kościoła katolickiego zestawić z innymi związkami wyznaniowymi (Związek Gmin Żydowskich, Kościół polskokatolicki, Kościół prawosławny, Adwentyści i inni), to okazałoby się, że proporcjonalnie w stosunku do wyznawców Kościół katolicki wcale nie przoduje w tym zestawieniu. Poza tym wrzucanie do jednego wora kosztów Caritasu czy opieki medycznej z kapelanami w BOR (jakieś jajo rzeczywiście) wydaje si,ę nieporozumieniem. Podobnie jak wydatki na remonty zabytków sakralnych (to przecież materialna kultura nas wszystkich) z pensjami generałów w koloratkach (też niezłe jajo). Poza tym jeśli już rząd pana Tuska chce porządkować emerytury czy składki zdrowotne księży i alumnów, to niech zrobi też porządek z sędziami, prokuratorami, rolnikami, wojskowymi, policjantami, służbą więzienną... Nie tylko księża są na garnuszku "Kowalskich i Malinowskich", również z budżetu płacimy na partyjki polityczne (jakie tam są pensje i profity pozapłacowe!), wynagrodzenie pana premiera, prezydenta, utrzymanie Pierwszej Damy itd, itd.
SED / 31.63.177.* / 2012-03-07 14:22
"Ilu nowych urzędników byłoby do tego potrzebnych? Ile razy chciałbyś opodatkowywac te same pieniądze?"

Nie potrzeba nowych urzędników. Obecnie mamy ich zanadto, a ich potencjał nie jest wykorzystywane w 100%. Myślę że obecni poradzili by sobie doskonale.

"Nie generalizuj – to głupie.
Nie ma obowiązku – są alternatywy, to tylko kwestia dobrej woli dyrekcji."

Jakie alternatywy? nie słyszałem? Mimo iż nie przynależę do żadnej religii, z moich podatków sponsoruję je wszystkie.

"Nic mi nie wiadomo o religii słowiańskiej, co to?"

Jeśli czujesz się Polakiem, zapewne powinieneś to wiedzieć. Łączenie Polskości z kościołem rzymskokatolickim jest śmieszne.

"Nie, ale pomoże (wierzącemu) żołnierzowi."

Gdzie mu pomoże? na polu bitwy? tam nie ma kapelanów natomiast pełno ich w bazach wojskowych, tu w Polsce. Państwo płaci im za nic nierobienie. Jeśli chcą pomóc żołnierzom niech jadom z nimi do Iraku, niech jadą z nimi na wojnę. Wojsku potrzebna jest dobra opieka medyczna, nie ksiądz.


"Też tak uważam, ale niech najpierw odda to co wzięło."

W takim razie niech kościół również odda to co wziął. W tedy będzie sprawiedliwie. Państwo odda ziemię, a kościół niech zwróci pieniądze, budynki.

"A dlaczego to bezczelność. Może ja ci zabiorę 100, oddam 50 a potem mówił ze jesteś bezczelny upominając się o resztę?"

Ponieważ dostali tą ziemię w formie pieniężnej, w formie budynków, instytucji.

"Nie wiem skąd ten pogląd ale zauważę tylko że mnie jakoś nie trudno – popatrz na p. Tuska i jego kompanów z PO"

Może faktycznie, są większymi hipokrytami od księży. Lecz jednak nie jest to usprawiedliwienie dla kleru.

"Jak widzisz nie."

Jednak nie widzę. Czego boisz się? że ludzie odejdą od wiary? Przecież kościół w 80% jest finansowany przez wiernych, więc takie obawy są nieuzasadnione.
TFUUSK / 83.31.224.* / 2012-03-07 14:02
JA JESTEM ZA ZWIEKSZENIEM JESZCZE TEJ PULI.
JAK NA PREZYDENCJE W UNII CI DURNIE WYDALI 450 MLN - PONAD POŁOWĘ KWOTY O KTÓREJ MOWA I CO G,,O,,,W,,N,,O Z TEGO JEST
nie paliłem kota / 77.255.167.* / 2012-03-07 14:02
A ja bym wolał płacić KK 10 % podatku niż haracz naszemu państwu.
WlasnoscToSwietosc / 83.25.158.* / 2012-03-08 18:25
Ja bez wątpienia też.

Ale mamy teraz do czynienia z nawrotem komuny, łatwo napuścić motłoch na każdego, który coś ma, tak w ramach tematu zastępczego. Takie wartości jak własność już się nie liczą.

Dziwi mnie to zwłaszcza u osób niewierzących, dla nich nie ma Boga, więc KK powinien być dla nich zwykłą finansową instytucją, która ma prawo do pieniędzy na takich samych zasadach jak inne instytucje, czyli nauczyciel-ksiądz ma prawo do pensji tak samo jak nauczyciel-biolog (a jeśli ktoś krzyknie - ja nie chcę się uczyć religii, to ja mogę odpowiedzieć, że ja nie chcę biologii...), kościół ma prawo być remontowany jako zabytek tak samo jak pomnik czy twierdza, a KUL ma prawo być dotowany na takich samych zasadach jak UW...
konserwa / 2012-03-07 13:59 / Tysiącznik na forum
Dotacje do zabytków "kościelnych" ??? To kościół Mariacki w Krakowie jest tylko zabytkiem "kościelnym". Psim obowiązkiem państwa jest dbać o zabytki czy są to cerkwie, kościoły, czy burznice. Czy to są rzeźby Vita Stwosza na Zamku na Wawelu czy w katedrze. Jakie władze takie państwo. Nawet w na wskroś laickiej Francji to państwo dba o zabytki takie jak katedra Notre Dam itp. W zabieraniu "kościołowi" co niektórzy zagalopowali się. Bo dlaczego dotacje ma dostać UW czy UJ a KUL już nie. Przecież tak samo podlega ocenie i wpływowi państwa. A gdyby tak liczyć to dotacje do uczelni katolickich to pewno 10% ich budżetu.
Może lepiej policzyć emerytury panów z ZOMO, WSI, innych Służb Bezpieczeństwa, które tak skrupulatnie chroni Pan Prezydent i jego świta.
Pyclik / 2012-03-09 20:24 / Tysiącznik na forum
Ja lubię opowiadać różne klechdy , baśnie itp
Czy sfinansuje mi to ( mieszkanie, wyżywienie rodziny, itd itp) ktoś?
Np Państwo, które oczywiście - na uzgodnione społecznie, uznane przez Obywateli cele - może to zrobić z podatków, zbieranych od wszystkich Obywateli,ale nie ma tu żadnych "psich obowiązków", tylko wola Obywateli
zklerykanizowaniec / 89.72.164.* / 2012-03-07 13:51
Najlepiej gadać na kogoś - kiedy byliście ostatnio w kościele?
Ile daliście na tacę?
Kiedy przyjmowaliście księdza?
Rząd też boi się kościoła i tak jak wszyscy tchórze daje na tacę.

Pozdrawiam tchórzy i pieniaczy :)
Pomyslowy Dobromil / 194.183.40.* / 2012-03-09 16:37
z tej gadaniny nic nie wynika.Ciemnota jest główną przyczyną problemu.Kto z ludu coś czytał filozofów oświecenia,Darwina może we łbie by się coś rozjaśniło po przeczytaniu Karlheinza Deschnera.Tragiczną polską przypedłością jest symbioza polityki i kleru ręka rękę myje a kruk krukowi oka nie wykole.Kler zawsze wspierał tych co rządzą królów,cesarzy nawet do komuny umiał się przystosować.ńajwięcej zagarnoł za SLD.Zawsze mało i mało po wyzwoleniu co sie stało z budynkami i ziemią innych wyznań-prawosławnych,ewangielików jest w posiadaniu przewodniej siły narodu.Dlaczegoś biedny dokończ sobie sam bracie Polaku.
marecki-84 / 46.113.162.* / 2012-03-07 15:54
nie chodzę, nie daję, i nie przyjmuję. Rząd i kościół po jednych są pieniądzach. ręka rękę myje.
Marek z Wrocławia / 79.110.199.* / 2012-03-07 14:25
w kościele byłem w ostatnią niedzielę, na tacę dałem 20 złotych, księdza przyjmowałem w styczniu tego roku
wróżka / 193.19.140.* / 2012-03-07 14:19
Ja nie daję, nie wpuszczam do domu !!!!!!!!!!!!!!!
skomplikowane nie? / 46.205.78.* / 2012-03-07 20:29
spoko, spoko. Kojfniesz przecież. Tego nie unikniesz, nawet gdybyś Palikotowi dobrze robił kilka razy dziennie, a wtedy twoi (nazwijmy ich umownie bliskimi) zrzucą się na różne mistyczne ble ble, dla uzyskania jakiej takiej pewności, że trafisz po śmierci tam gdzie miałeś trafić i nie będziesz ich dodatkowo straszył po definitywnym zejściu.
konserwa / 2012-03-07 14:01 / Tysiącznik na forum
Średnio to wychodzi po 2,5 złotego to nie tylko tchórze, ale sknery.
Coins / 109.173.143.* / 2012-03-07 13:45
Ten oplatek w ustach tuska powinien zaplonac...
mądry POLAK przed szkodą / 109.173.188.* / 2012-03-07 13:43
skasować kapelanów
dla jasności / 46.205.81.* / 2012-03-07 20:30
dodatkowo skasować emerytury emerytowanym trepom z WSI
ziutek z polnocnego / 109.71.144.* / 2012-03-07 13:22
najlepiej oddac kosciolowi wszystkio,niech sobie rzadza!!!niech wszystkich wierzacych katolikow opodatkuja nie im sciagaja 10% z pensji dopiero zobacza ile katolikow w polsce bedziemy mieli
to tyle na dzis czekam na dalsze info
korpen69 / 94.40.121.* / 2012-03-07 17:17
Niemcy zarabiaja duzo wiecej i placa tylko 1%,mysle ze te 10% jest przesadzone.
Ja co niedziele daje na tace tyle ile uwazam za sluszne i mysle,ze gdyby kazdy dal,to by nie bylo problemu.ale jak ktos idzie odbebnic godzine bo go tak mama nauczyla,a zamiast na tace dac woli browara wypic to juz jest inksza inkszosc.
To sa dpopiero sepy i darmozjady,chcialby taki miec cieplutko,ale zrzuty na oplacenie pradu nie da.
Polakowi zreszta nigdy nie dogodzi chocby nie wiem jak dobrze bylo to itak bedzie zle :)
Pozdrawiam
Ck1 / 93.200.30.* / 2012-03-07 18:14
Nie rozumiem dlaczego zmieniasz fakty. W Niemczech płaci sie podatek kościelny po tym jak podaje sie w karcie podatkowej jakiego wyznania sie jest. Następnie automatycznie z Twojej wypłaty odciagnac jest podatek kościelny. I to jest miedzy 7% a 8 % na twój podatek dochodowy. W uproszczeni płacisz podatek dochodowy 30% to do tego dolicza sie 7% lub 8% podatku kościelnego. Przy 7% -tach płacisz z każdego zarobionego 1 tysiąc € 300 € podatku dochodowego + 21€ (7%) podatku kościelnego. To znaczy płacisz 321 €. Czyli zostaje ci 679€. Pomijając ze musisz jeszcze zapłacić podatek (zjednoczenia Niemiec ) ubezpieczenia socjalne. To jest jeszcze około 140€. Jak pisałem płacisz od wszystkich twoich dochodów, np. Procenty z oszczędności itd. Tomów częściowo wyjaśnić dlaczego Niemcy nie maja takiej wysokiej procentowej liczby wierzących. 1 % płaconych jest w Francji gdzie każ
dy może dobrowolnie wybrać czy płaci na kościół czy na inne cele socjalne. Z poważaniem ck
mądry POLAK przed szkodą / 109.173.188.* / 2012-03-07 13:46
SLD norobiło najwięcej bałaganu
ziutek z polnocnego / 109.71.144.* / 2012-03-07 13:30
Ciekawe kto ustalil ksiezom takie pensyjki,czy to jest gwarantowane przez konkordat ,czy kolesie z rzadow polskich im cukrowali tak bardzo,i bez wazelinki sie pchaja,aby tylko miec wiekszy elektorat podczas wyborow,bo przeciez ksiadz z ambony nakaze,jak glosowac.Oczywiscie nie wszystkim.
tadeusz.W. / 77.45.44.* / 2012-03-07 13:05
Jakim prawem finansowany jest Kościół - dlaczego budżet partycypuje w składkach ? To jest skandal - a swoją drogą Panie Premierze - nie stać nas na tak drogich i niekompetentnych urzędników. Jak to możliwe, że burmistrz 19 tysięcznego miasteczka bez żadnych wyników i sukcesów ma 11-13 tyś . na rękę, kierownicy PUP, MOPSÓW, basenów po 8 do 10 tysięcy na rękę? Nie stać nas na to !!!
52% milczącej Większości / 83.6.23.* / 2012-03-07 12:48
ILE dziesiątek,mld a może setek mld wywiozą w dywidendach i cenach rozliczeniowych "strategiczni inwestorzy"?

Ile wywiezie zagraniczny management w wynagrodzeniach?

ALE red. MOS BIERZE SIĘ w TVP ZA PREMIE NASZYCH W SPÓŁKACH SKRBU PAŃSTWA!(A kto w ogóle tego prostaka ymyślił?)
Pyclik / 2012-03-14 02:43 / Tysiącznik na forum
Obawiam się ,że łączysz 2 osoby w jedną, ale to drobiazg. Czy zgodziłbyś się na posadzenie do kicia wszystkich złodziei i oszustów, takze związanych lub na usługach KK?
Jaki - wg Ciebie - kolor by tam dominował? Bo wg mnie - czarny !

Najnowsze wpisy