Firma, a ciąża ?

xennon13 / 2013-02-23 18:39
Witam. Mam własną firmę. Odprowadzam składki ZUS w pomniejszonej kwocie ok.420 zł (zniżka przez to że nie miałem wcześniej firmy). Planujemy z żoną ciążę. Żona w chwili obecnej ma umowę zlecenie w innej firmie (bez składek chorobowych). Czy gdybym zatrudnił żonę w mojej firmie na umowę o pracę czy utracę ulgę z ZUSu? Jak wyglądały by składki i ile musi żona przepracować żeby swobodnie przejść na macierzyński i potem mieć wychowawczy? Czy przez te okresy (macierzyński, wychowawczy) dalej płacę składki? Jeśli tak to w jakich kwotach?
szklarek / 2013-02-25 10:16
1. zatrudnienie żony NIE pozbawia ani nie przerywa biegu 24miesięcznej ulgi w podstawie ub. społecznych z tyt. DG.
2. bez względu jednak na jej wynagrodzenie pod względem ubezpieczeniowym będzie ona traktowana jako 'osoba współpracująca'- składki obowiązujące żonę będą takie jak prowadzącego DG (bez prawa do ulgi 24 miesięcznej), czyli takie jakby otworzyła swoją DG.
3. dla jej prawa do zasiłku macierzyńskiego wystarczy, że urodzi w czasie ub. chorobowego, nie ma okresu wyczekiwania na prawo do niego.
4. w czasie zasiłku macierzyńskiego nadal trwa obowiązek opłacania za nią ub. zdrowotnego.
5. osoba współpracująca NIE ma prawa do u. wychowawczego.
4.

Najnowsze wpisy