Forum Forum dla firmZakładanie firmy

firma remontowo-budowlana

firma remontowo-budowlana

kontur927 / 193.239.126.* / 2014-01-06 19:01
witam serdecznie, jestem tu po raz pierwszy i proszę o wyrozumiałość, jeśli się gdzieś powtórzyłam to w góry przepraszam.

wraz z mężem chcemy założyć firmę remontowo budowlaną. Mąż właściciel, ja współpracująca. Z czasem zatrudnimy jednego pracownika.

1. Jaki rodzaj opodatkowania wybrać? Zakładamy przychody około 8-10 tyś, przy średnich kosztach przychodu.

2. Jestem ubezpieczona w KRUSie, czy muszę rezygnować z ubezpieczenia i przejść do ZUS?

3. Mamy jedno dziecko, niedługo urodzi się drugie, czy możemy skorzystać z "wysokiego" zasiłku macierzyńskiego i jak wyglądałyby składki


dziękuje za odpowiedzi, zapewne jeszcze narodzi się pare pytań
Wyświetlaj:
szklarek / 2014-01-07 10:22
1. co do opodatkowania:

http://www.money.pl/forum/dg-jaki-podatek-t3542880.html?_rfr=1

2. Pozostanie w KRUS mimo podjęcia DG jest możliwe jeśli ubezpieczenie rolnicze do dnia założenia DG było obowiązkowe i w pełnym zakresie i trwało min. 3 lata. Kolejny warunek to dalsze prowadzenie działalności rolniczej i zawiadomienie KRUS o tym pozostaniu w ciągu 14 dni. W kolejnych latach- warunkiem kontynuacji ubepzieczenia rolniczego jest to, by kwota podatku dochodowego z DG za rok poprzedni nie przekroczyła 'rocznej kwoty granicznej' i zaświadczenie o tej kwocie z US było złożone do KRUS do 31 maja.

Obecnie ( tj. za rok 2013 ) kwota ta to 3092 zł.

3. Tak, jeszcze jest to możliwe o ile dziecko urodzi się później niż w 1 miesiącu dobrowolnego ub. chorobowego.

Tu na temat:

http://www.money.pl/forum/wlasna-dzialalnosc-chorobowe-zaleglosci-zus-t3690733.html
kontur927 / 193.239.126.* / 2014-01-07 12:53
w krus-ie jestem rok i pare dni, więc muszę zrezygnować i przejsc na ZUS tak

dziecko urodzi się pod koniec marca lub na początku kwietnia, także zdążymy :)

czy po zarejestrowaniu firmy, dostaniemy dalsze wskazówki z ZUS lub US w formie pisemnej w sprawie składek, podatku itp ? jak to wygląda bo w tym także się nie orientujemy. ?
szklarek / 2014-01-07 14:06
No więc ZUS obowiązkowo, to że nie pozostaje się w KRUS zaznacza się już w CEIDG.

Pomoc informacyjna- w US i ZUS pomoc ustna zdecydowanie, również pomoc w wypełnieniu np. dokumentów zgłoszeniowych do ubezpieczeń. Tekstowe- w ZUS czasem są ulotki informacyjne, natomiast na www Zakładu są broszury informacyjne na każdy temat ubezpieczeniowy, na WWW Ministerstwa Finansów- na tematy podatkowe.

Oczywiście fora/portale kadrowe. Tu na Money.pl też, warto jednak pytać o konkrety tj. rozbijać na kwestie podatkowe i ubezpieczeniowe, potem na kwestie interpretacji, stawek , formularzy.
Im bardziej precyzyjne pytanie i zadane we właściwym dziale- tym większe prawdopodobieństwo uzyskania odpowiedzi szybszej i bardziej merytorycznej.

Najnowsze wpisy