Forum Forum dla firmZakładanie firmy

firma szkoleniowa - jaka forma

firma szkoleniowa - jaka forma

kubako83 / 2014-01-07 19:34
Witam,
przeszukałam forum, ale nie znajduję podobnej sytuacji, więc postanowiłam zapytać. Razem z dwoma przyjaciółkami chciałybyśmy prowadzić szkolenia (i oczywiście na tym zarabiać). Każda z nas pracuje na etacie w szkole i do czasu rozkręcenia na poważnie biznesu nie mamy zamiaru z tego rezygnować. Szacujemy, że każda z nas będzie prowadziła podobną liczbę szkoleń w miesiącu za podobną stawkę. I tu pojawia się pytanie - jaka forma działalności będzie dla nas najkorzystniejsza? Bierzemy pod uwagę spółkę cywilną lub jednoosobową działalność gospodarczą jednej z nas z zatrudnieniem na umowy zlecenia lub dzieło pozostałych na potrzeby szkoleń.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc, ewentualnie wskazanie źródła gdzie szukać informacji (poradnik Money.pl już przeczytałam).
szklarek / 2014-01-07 20:40
NIE ma odpowiedzi A lepsze od B.

Zwrócę uwagę na cztery kwestie.

1. ZUS- jeśli etatu uzyskuje Pani/koleżanka wynagrodzenie przynajmniej minimalne (1680 brutto w 2014) to zarówno ze zlecenia jak i DG ub. społeczne będą dobrowolne. Obowiązkowe- tylko zdrowotne. Tyle, że w przypadku DG- od podstawy deklarowanej, nie niższej niż ustawowe i niezależnej od wynagrodzeń ze szkoleń, a w przypadku zleceń- od wynagrodzenia za zlecenie.

2. osobne DG dają wzajemną niezależność- zarówno co do pozyskiwania szkoleń, jak i ich terminów itd. Np. długotrwała choroba, czy macierzyństwo tej, która miałaby być zleceniodawcą- w praktyce pozbawia zleceń pozostałe.

3. osobne DG dają też równą odpowiedzialność. Opcja z zleceniobiorcami obciąża tę prowadzącą DG odpowiedzialnością prawną jako płatnika zaliczek i składek ze zleceń. No i 'papierologią'.

4. jeśli szkolenia prowadzicie wspólnie tj. np. dzielicie się tematyką, każda prowadzi jakiś blok albo po prostu jest dwu prowadzących- dużo trudniej pozyskać szkolenie ze względu na potrzebę podpisania odrębnych umów przez zamawiającego szkolenie- w opcji z osobnymi DG.

Najnowsze wpisy