Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Fiskus dokręci akcyzową śrubę

Fiskus dokręci akcyzową śrubę

Money.pl / 2009-12-02 08:19
Komentarze do wiadomości: Fiskus dokręci akcyzową śrubę.
Wyświetlaj:
ZQW / 83.9.135.* / 2009-12-02 12:19
Wydaje mi się , że w kwestii akcyzy jest w artykule pewna nierzetelność.
W przypadku papierosów istnieje akcyza i dodatkowy podatek obrotowy .( w sumie udział podatków wynosi nie mniej niż 57% ceny detalicznej - link :
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/369230,1_stycznia_2010_r_za_paczke_papierosow_zaplacimy_o_33_grosze_wiecej.html ) . W przypadku paliw oprócz akcyzy są w cenę wliczone akcyzopodobne inne podatki - drogowy i paliwowy . W przypadku alkoholi oprócz akcyzy duży wpływ na ceny mają różnego typu opłaty dodatkowe i koncesyjne .
Wiele alkoholi ( zwłaszcza tych z wyższej półki ) jest w Polsce tańszych niż Bułgarii , choć akcyza niby wyższa . Paliwo ma w Polsce taką samą cenę co w Rumunii i Bułgarii , choć akcyza dwa razy wyższa niż tam. Papierosów nie palę , więc nie wiem.
Pilsener / 2009-12-02 14:02 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Dochodzi jeszcze różnica kursowa. Jakiś tam łat czy lej może się osłabić, a złotówka umocnić w stosunku do waluty rozliczeniowej - w tym wypadku ojro. To dlatego np. turystyka prawie padła w tym roku, ale Ltwini ruszyli do nas na zakupy.
wkutwiony / 194.213.1.* / 2009-12-02 11:50
a rzadzący przy niemal kazdej podwyżce opowoadają bajki o konieczności dostosowania się do stawek unijnych

akcyza na fajki jest wyższa niż u nas 8 panstwach a niższa w 18

spirytualia wyższa akcyza w 8 państwach nisza w 18

paliwo wyżej jest w państwach 11 niżej w 15

FAKT JEST TAKI ŻE W WIĘKSZOŚCI PAŃSTW UNIJNYCH STAWKI AKCYZY SĄ NIŻSZE NIŻSZE NIŻ U NAS
Pilsener / 2009-12-02 14:10 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Racja. Za to zarabiamy 30% unijnej średniej - i to pewnie licząc brutto a nie netto, płacimy też akcyzę kupując samochód, rtv, karty do gry, kosmetyki do higieny intymnej czy choćby płacąc za prąd - w sumie prawie 100 pozycji jest objętych w polsce akcyzą i ta liczba wciąż rośnie.
zulusi górą / 79.188.238.* / 2009-12-02 10:41
Dokładne wyliczenia wskazują, że Eureko zainwestowało w prywatyzację PZU ok. 5 mld zł /z kredytu/ a w wyniku zawartej ugody otrzyma 17 mld zł

dziękujemy panie Buzek !
dobra robota dla Polski (?)
man13 / 2009-12-02 11:49 / Tysiącznik na forum
Może warto zapomnieć tego ignoranta ekonomicznego i polityka z piętnem protestanckiego Katolika.
sceptyk / 2009-12-03 01:47 / Tysiącznik na forum
Dlaczego zapomnieć?
Przecież to platformerska gwiazda sralonowa?
Wybitny Polak i przywódca prawdziwie jewropejsaty.
Pilsener / 2009-12-02 11:28 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
To też wzorem Eureko należało zainwestować w PZU. Ta kwota jest i tak zaniżona i to efekt ugody, wyobraź sobie, ile by dop.... polsce międzynarodowy trybunał, niektórzy mówili o kwotach rzędu 40-50 mld. Popierajcie dalej polskich polityków to takie właśnie będziecie mieli efekty, a BIn Łobuzek siedzi teraz w europarlamencie i się z Was śmieje, bo wciąż chodzicie na tak zwane "wybory".
maruda2 / 2009-12-03 06:21
Niestety nie jest wesoło ,. Banki zarabiają na lokatach anty-podatkowych obniżając oprocentowanie poniżej inflacji, a pan minister finansów nie chce zwiększyć wpływów do budżetu umożliwiając wyjście z tych lokat bez płacenia podatku za cały okres lokaty, mimo że zwiększyło by to wpływy do budżetu . POWSTAJE PYTANIE DLACZEGO MINISTER DBA BARDZIEJ O INTERESY ZAGRANICZNYCH BANKÓW ,NIŻ O INTERESY BUDŻETU I PODATNIKÓW . Jak to rozumieć , bo dla mnie w kontekście afery hazardowej jest to dość jednoznaczne.
meblościanka / 79.188.238.* / 2009-12-02 13:53
jestem pod wrażeniem aktywności buzka w PE. A może własnie o to chodziło (?)
Pilsener / 2009-12-02 14:06 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Na pewno był to przedmiot wielu dyskusji. Żal ściska tyłek jak słyszysz, że poszczególne firmy, transakcje a nawet całe branże to nie biznes, lecz polityka, a jaka jest polityka każdy sam widzi.
Jacqb / 2009-12-02 10:23 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
A co z krzywą Laffera?? Kiedyś się to na wódzie pięknie sprawdziło.
Pilsener / 2009-12-02 10:14 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Praca jest trudno dostępna, marnie płatna a w dodatku obciążona horrendalnym podatkiem (od 37% wzwyż) a gdy już dostaniesz do łapy parę banknotów, to przepłacasz niemal za wszystko, (polecam artykuł we "Wprost"). Zarabiamy mało, płacimy wysokie podatki a od rządu g... dostajemy, taka jest polska rzeczywistość.

Takie statystyki są mało wiarygodne, proponuję zestawić wysokość podatków proporcjonalnie do średniej płacy NETTO, prosty eksperyment: jaki % średniej pensji odda w postaci akcyzy obywatel, który kupi 30 paczek papierosów, jedną wódkę, pięć butelek wina i dziesięć piwa? Idę o zakład, że tylko polak, ewentualnie Słowak czy Irlandczyk (z powodu fajek) to odczuje.

Żaden rząd, który rekordowymi podatkami obkłada pracę, papierosy, alkohol, paliwo czy prąd nie ma prawa mienić się liberalnym, demokratycznym, walczącym z biedą i bezrobociem czy przyjaznym dla kraju i społeczeństwa. Takie zachowania są charakterystyczne raczej dla systemów totalitarnych, gdzie wysokie podatki (i choćby mnogość służb) to jeden z elementów wywierania nacisku i zniewolenia społeczeństwa.
mat3422 / 91.193.208.* / 2009-12-02 09:11

Z kolei akcyza na paliwo jest 1,5-raza wyższa od tej na Cyprze, który ma najniższą stawkę w Europie.

Manipulacja na Money.pl trwa w najlepsze: "porównajmy polską akcyzę do tej najniższej, wyjdzie duża różnica, to na pewno zainteresujemy czytelników" - gratuluję redakcji pomysłu.
A wystarczyłoby przyrównać naszą akcyzę do średniej akcyzy w UE. Wyszedłby wiarygodny wynik, o którym można wtedy dyskutować. No ale rozumiem, sensacja musi być. Bo wtedy Money ma lawinę komentarzy i Money się cieszy, że tyle internautów czyta ich newsy.
Pilsener / 2009-12-02 10:15 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Nie masz racji, powinno się porównywać wysokość akcyzy do średniej płacy netto, czyli jako % swoich dochodów musi przeznaczyć obywatel każdego kraju na papierosy czy alkohol.
mat3422 / 91.193.208.* / 2009-12-02 10:30
Owszem, takie porównanie należałoby wykonać. Do papierosów i alkoholu dodałbym paliwo, to zdecydowanie częściej kupowany towar przez Polaków (niż używki).
Ale na pewno zgodzisz się, że sposób porównania Money.pl (akcyza Polski w porównaniu do najniższej/najwyższej akcyzy) jest najgorszy - moim zdaniem nie mówi nic poza tym, że akcyza jest różna w innych krajach.
Odniesienie do zarobków mówiłoby najwięcej.
Pilsener / 2009-12-02 11:31 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Racja, najprościej było napisać, że w większości krajów UE akcyza jest niższa, jedynie paliwo plasuje nas mniej więcej w okolicach mediany.
Punch / 77.255.247.* / 2009-12-02 09:35
Wpis usunięty ze względu na złamanie regulaminu forum.
Mateo-Salvadore / 83.28.4.* / 2009-12-02 09:49
Jak na moje, mat3422 nie wspomniał o potrzebie wyższej akcyz, ale zgadzam się z tym, że porównania z najtańszymi państwami, które mają zupełnie inną sytuację gospodarczą niż Polska, jest niemiarodajne...
Co do podatku akcyzy...hmmm... w Polsce co najmniej 3/4 naszych pensji idzie na same podatki - podatek dochodowy (pomijając składki ZUS), VATy (chyba najbardziej złodziejski podatek) , cła, akcyzy, podatki drogowe, klimatyczne, od wzbogacenia, od kupna, od sprzedaży, itd... Uważam, że rząd podniesie akcyzę i tak... a w konfrontacji wysokości podatków z zamożnością polaków faktycznie jesteśmy chyba jednym z najdroższych i najwyżej opodatkowanych państw...
mat3422 / 91.193.208.* / 2009-12-02 10:24
Dokładnie, nigdzie nie wspomniałem o potrzebie wyższej akcyzy. Jestem nawet przeciwny podwyżkom, bo są szkodliwe dla firm i zwykłych ludzi.
Niestety na forum Money.pl rządzą teraz maniacy polityczni (dwie grupy: anty-PiS i anty-PO), którzy wszędzie widzą wrogów. W dodatku bezgranicznie wierzą mediom i bezkrytycznie przyjmują wszystko, co podają im one na talerzu.
Naprawdę smutne co się z tym narodem dzieje: nie dość, że politycy rozkradają nasz kraj, to jeszcze zwykli ludzie się nawzajem kłócą i oskarżają.

Co do tematu akcyzy - byłaby dobra w obecnej wysokości, gdybyśmy mieli odpowiednie zarobki. Niestety zarabiamy za mało, dlatego ta akcyza tak uderza po naszych portfelach. W wielu krajach podatki są wyższe, ale są to też bogate państwa (wystarczy spojrzeć na wykresy), które stać na taką akcyzę.
wkutwiony / 194.213.1.* / 2009-12-02 09:55
cholera jeszcze jeden nie POtrafi słupków POliczyć zrobię to za ciebie wyższa akcyza na fajki niż u nas
jest w 8 panstwach a niższa w 18 , spirytualia wyższa
akcyza w 8 państwach nisza w 18,paliwo wyżej jest w
państwach 11 niżej w 15, FAKT JEST TAKI ŻE W
WIĘKSZOŚCI PAŃSTW UNIJNYCH STAWKI AKCYZY SĄ NIŻSZE NIŻSZE NIŻ U NAS
niewierzący ateusz / 194.213.1.* / 2009-12-02 09:45
pewnie trafiłes w 10, najśmieszniejsze jest to,że rząd ciągle tłumaczy POdwyżki UNIJNYMI PRZEPISAMI I UNIJNYMI WYMOGAMI, a tu nagle się okazuje,że ponad połowa unijnych państw ma stawki akcyzy nawet WIELOKROTNIE NIŻSZE niż my,
mat3422 / 91.193.208.* / 2009-12-02 09:44
Naucz się czytać ze zrozumieniem, niewychowany kolego.
Nie napisałem, że popieram podwyżki akcyzy. Napisałem tylko, że jestem przeciwny manipulacjom dziennikarzy, którzy tak sterują faktami, żeby napisać sensacyjny artykuł (ten news jest tego przykładem).
wkutwiony / 194.213.1.* / 2009-12-02 09:53
jaka minipulacja?nie POtrafisz słupków POliczyć? to zrobię to za ciebie wyższa akcyza na fajki niż u nas jest w 8 panstwach a niższa w 18 , spirytualia wyższa akcyza w 8 państwach nisza w 18,paliwo wyżej jest w państwach 11 niżej w 15, FAKT JEST TAKI ŻE W WIĘKSZOŚCI PAŃSTW UNIJNYCH STAWKI AKCYZY SĄ NIŻSZE NIŻ U NAS
mat3422 / 91.193.208.* / 2009-12-02 10:15
Następny chory z manią anty-PO, który wszędzie widzi wrogów? Co się dzieje z tym narodem?
Dla twojej wiadomości - nie jestem z PO i nie życzę sobie być identyfikowany z JAKĄKOLWIEK partią. Nie lubię polityków i nie chcę mieć z nimi nic wspólnego.

Jeśli chodzi o statystyki - zauważ, że Money.pl podaje wartości w schemacie 0-1 (czyli najwyższa-najniższa akcyza). A mnie interesuje jaka jest średnia akcyza w UE - czy tutaj faktycznie odstajemy, czy może mamy przeciętną akcyzę.
Poza tym zauważ, że polska akcyza jest bardziej zbliżona w wartości do tej u "tańszych" krajów niż do tych o większej akcyzie.
mat3422 / 91.193.208.* / 2009-12-02 10:48
Obrażasz innych, nie umiesz dyskutować w kulturalny sposób, w każdym widzisz wroga, poza tym ani trochę nie chcesz zrozumieć tego co mówią inni. Zachowujesz się jak typowy polityk.
Polityków nie lubię, więc nie zamierzam z tobą dłużej rozmawiać.
wkutwiony / 194.213.1.* / 2009-12-02 10:59
i vice wersal, znalazł się niePOlityk broniacy wysokich POdatków
mat3422 / 91.193.208.* / 2009-12-02 11:11
Jakbyś przeczytał ze zrozumieniem moje komentarze (w tym jeden powyżej z godz. 10:24) to wiedziałbyś, że ich nie bronię, a wręcz jestem im przeciwny.
Ale politycy tacy jak ty zawsze widzą to co im pasuje.
wkutwiony / 194.213.1.* / 2009-12-02 11:43
miałeś już nie gadac,
"Poza tym zauważ, że polska akcyza jest
bardziej zbliżona w wartości do tej u "tańszych" krajów
niż do tych o większej akcyzie"
jeśli to nie jest rodzaj obrony to mam metr piećfziesiąt i robię kwa kwa,
uprawiasz pitu pitu pod tytułem nie jest tak źle podatkami, w zasasdzie jest nawet dobrze,a dziennikarze manipulują
wkutwiony / 194.213.1.* / 2009-12-02 09:06
będziemy płacić zusik cały roczek,koniec z limitem,9 tysiaków brutto na miesiąc to takie kokosy,że trzeba baranki trochę przystrzyc,meeeeeeee
niewierzący ateusz / 194.213.1.* / 2009-12-02 08:56
wyrównywaniem do wymagań unijnych,i ciemny lud wierzy
kgkgk / 195.140.236.* / 2009-12-02 08:43
No no podatki bez zmian....

Tuskowy tupet polega nie na tym że podnosi ( liberałowie od 7 boleści ), ale że cwaniaczek podnosi podatki ukryte PRZED OCZYMA SPOŁECZEŃSTWA ( PR kryzysowy )......

Dlaczego???

Ano dlatego że gdyby zlikwidować wszystkie formy opodatkowania ( akcyzy, VAT, ZUS, opłaty skarbowe itd. ) i wyliczyć jedną stawkę podatku dochodowego która by je zastąpiła to by się okazało że płacimy podatek dochodowy w wysokości około 80% NASZYCH ZAROBKÓW.

Sami rozumiecie że żaden rząd tego nie zrobi - PO CO KOMU REWOLUCJA!!!

Więc podnoszą ukryte podatki, wymyślają nowe ( opłaty dymowo węglowe, unijno dupowe, reestracyjne itd. ).

PAŃSTWO ROŚNIE W SIŁĘ I POTRZEBUJE NASZEGO WSPARCIA!!!
JESZCZE TROCHĘ TO PAŃSTWO STANIE SIĘ SAMOWYSTARCZALNE I OBYWATELE PRZESTANĄ MU BYĆ POTRZEBNI.
głupi jak polaczek / 87.205.169.* / 2009-12-02 19:01

PAŃSTWO STANIE SIĘ SAMOWYSTARCZALNE

Urząd powyżej 50-ciu urzędasów, już nie potrzebuje petentów, naukowo udowodnione :-))
milosnik PiS / 2009-12-02 09:12 / Bywalec forum
Dziecko, masz w zasadzie rację.
Ale wyjaśnij jedno - z czego płacić dług państwa, powstały z powodu rent i emerytur ponad stan, z dopłacania do stoczni, kopalni, z KRUS-u, itp. Z czego płacić bieżące świadczenia?
Jeśli zaproponujesz, by postawić WSZYSTKICH posłów, senatorów i członków rządów z ostatnich 20lat przed sądem i pozbawić całego majątku i świadczeń, by za to, co zrobili, masz moje skromne poparcie! Choć moja propozycja naiwnością dorównuje głupocie twojego wpisu.

Serce rośnie, gdy czyta sie takie posty, jak twój. Jak, pisał pewien polski poeta (Żyd, więc pewnie mądry):
"A patrząc - widzą wszystko oddzielnie
Że dom... że Stasiek... że koń... że drzewo..."
Brandnew / 212.14.45.* / 2009-12-02 10:29
Ooo! Tutaj masz całkowitą rację - ale ja dodałbym jeszcze "... by postawić WSZYSTKICH posłów, senatorów
i członków rządów z ostatnich 20lat ..." ORAZ Z NIMI POWIĄZANYCH "...przed sądem i pozbawić
całego majątku i świadczeń...". Zaraz nasz dług by sie zmnijszył i lżej by się oddychało. Ale kto na to POzwoli?? Na pewno nie Ci POwiązani, którzy fakrtycznie tym krajem rządzą poprzez swoje wtyczki w rządach III RP.
wkutwiony / 194.213.1.* / 2009-12-02 10:24
kto według ciebie za podatki i wydatki państwa odPOwiada? dziecko czy rząd? nie czytałeś na money "Gomułka Tusk od początku nie chciał reform" ?
nie czytałeś to przeczytaj na zachętę fragmencik
"Prawda jest taka, że premier od samego początku założył, iż jakikolwiek program skutecznych reform jest zbyt kosztowny politycznie i od razu zostanie wykorzystany przez opozycję i prezydenta do walki, a w rezultacie osłabienia PO. Dlatego Donald Tusk od razu się poddał. Powiedział, że będzie polityka miłości. Liczył na to, że niechęć elektoratu do PiS pozwoli mu wygrać kolejne wybory z lepszym wynikiem, a wtedy o reformy będzie łatwiej.

Zatem premier kłamał przed wyborami, obiecując reformy?
Premier liczył na większy sukces w wyborach. Wówczas nie byłoby ograniczenia politycznego, o którym wspomniałem. Nie wiedział też, że nadejdzie kryzys gospodarczy na świecie. To w pewnym sensie okoliczności łagodzące tę pasywną postawę.
Słowem, premier przedłożył korzyści polityczne nad reformy.
Chodziło mu o utrzymanie się przy władzy."
maciej stawarz / 83.17.45.* / 2009-12-02 08:43
Jeśli cały pomysł PO-PSL na rządzenie to tylko podwyżka podatków, to gratuluję. Po podwyżce akcyzy, przeciez, więcej wydadzą nie tylko przedsiębiorcy, którzy muszą zaopatrzyć sklepy w towar ( a na pewno za droższe paliwo nie dopłacą z własnej kieszeni), ale i konsumenci. Skoro te podwyżki, które rząd wprowadzi, dostosują nasze stawki podatkowe do tych "standardów" unijnych, to ja bym bardzo poprosił redakcję money.pl, aby przeprowadziła wywiady z politykami PO, PiS, PSL, SLD i innych partii, które zapewniały całe społeczeństwo, że na wejściu do UE zyskamy. Jak na razie to tylko płacimy. co z tego, że oni daja nam jakieś fundusze strukturalne, jak one pochodza przeciez z pensji przeciętnego Polaka, ale na ich wydawanie nie ma on juz realnego wpływu. A rzecznik praw obywatelskich, jak taki z niego cwaniak, mógłby zaskarżyc tak wysokie podatki a nie robić sobie jaj i straszyć obywateli pseudozagrożeniem grypą świń.
jabol / 77.114.247.* / 2009-12-02 08:23
To właśnie jest obraz inteligencji polskich polityków.

Zamiast walczyć z szarą strefą i obniżać podatki, potrafią tylko je podwyższać, co przynosi odwrotny skutek i jednocześnie niezadowolenie społeczne.
donio / 77.114.247.* / 2009-12-02 08:20
Najbardziej boli wysoka akcyza na paliwo... ale przecież w 2010 podwyżki podatków nie będzie !!!
RaynoR / 195.88.186.* / 2009-12-02 08:19
w artykule jest błąd w wykresie przedstawiającym akcyzę na wyroby spirytusowe. Czerwonym kolorem oznaczeni sa Niemcy, a nie Polska....
regfdgdfg / 83.30.150.* / 2009-12-02 12:42
Tusk sprawdza wytrzymałość Polaków. Ale jak pier....nie to będzie za późno. Będą wiać do USA i brukseli bo tam będą bezkarni.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy