Forum Forum dla firmZakładanie firmy

forma opodatkowania dla firm

forma opodatkowania dla firm

kobieta pracująca / 2012-04-20 10:58
Czy mógłby ktoś z was doradzić jaką najlepiej formę opodatkowania wybrać dla firmy? Jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, z której co miesiąć przewidziane są przychody. Zastanawiam się nad ryczałtem ewidencjonowanym, ale wolę się upewnić jeszcze
Wyświetlaj:
kobieta pracująca / 2012-04-25 10:17 / Bywalec forum
ale jeśli po roku bym stwoerdziła, ze to jednak nie "to", to czy mogę wtedy zmienić formę opodatkowania bez żadnch przeszkód?
szklarek / 2012-04-25 10:49
Z pewnymi, bo są ograniczenia.
Bezproblemowe jest zawsze przejście na zasady ogólne- czyli wg. skali podatkowej. Oczywiście każda zmiana może dotyczyć tylko nowego roku podatkowego.
Ograniczenia-
1. liniowy- nie mają jednak prawa do niego podatnicy, którzy uzyskują:
z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub
z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej (np. spółki cywilnej czy jawnej)

przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy:

wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym.

2. ryczałt ewidencjonowany i karta ograniczone rodzaje działalności, które mogą być tak rozliczane.
Nie może być ryczałtu jeśli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
- podatnik uzyskał przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub

- uzyskał przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro.

Zmian na nowy rok należy dokonać do 20 stycznia nowego roku podatkowego.
Adam Ryś / 2012-04-25 10:17 / Bywalec forum
dokładnie, ja na początku trochę na chybił trafił wybrałem formę opodatkowania ryczłtową ale w moim wypadku to akurat był stzrał w sedno, o czym przekonałem sie po pierwszym rocznym rozliczeniu
szklarek / 2012-04-20 12:08
Nie da doradzić się bez oszacowania tych przychodów i kosztów. Forma uproszczona, jaką jest ryczałt nie jest poza tym możliwa dla każdego rodzaju działalności.

Tak naprawdę dopiero po pełnym roku podatkowym będzie Pani miała wiedzę, czy wybór był trafny, czy też należy zmienić opodatkowanie.

Tu nieco o zaletach i wadach tych form:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jaki;podatek;jaka;ksiegowosc,187,0,210363.html

Najnowsze wpisy