Forum Forum podatkowePIT

forma podatku

forma podatku

zerwany sen / 87.116.215.* / 2013-10-29 15:34
Witam Serdecznie,
Mam problem który od jakiegoś czasu nie daje mi spać,
otóż w 1 Marca 2011 roku otwierałem jednoosobową działalność gospodarczą, zasady ryczał od przychodów ewidencjonowany 3%. Niestety nigdzie w papierach u siebie nie mam jako podstawkę iż mam właściwie taki system podatku w papierach? Byłem w Urzędzie Skarbowym ale tam trzeba składać pisma,zapłacić oraz czekać. A mnie ten problem nurtuje.

Proszę Państwa czy jeśli dwa razy przeszedł mi PIT ( księgowość prowadzi mi biuro rachunkowe) to czy jest taka możliwość że mam inną formę rozliczenia? i w trakcie kontroli będzie dosłownie ,,Po mnie,, Co mam zrobić gdy ktoś mi zarzuci że miałem inną formę podatku?
Jeśli chodzi o mnie to wiem co składałem w urzędzie, lecz tak jak mówię nie mam żadnego potwierdzenia u siebie co mnie doprowadza do paranoi.
Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc!
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-10-30 11:34
Jeśli DG założona przed lipcem 2011 to jeszcze na formularzu EDG-1, a ów nie miał pola/ możliwości wyboru formy opodatkowania jak jego następca CEIDG-1.
Należało więc osobnym zgłoszeniem zawiadomić US o wyborze formy opodatkowania innej niż wg. skali podatkowej.

Sytuacja wskazuje, że :
- albo upełnomocnił Pana biuro rachunkowe na tyle wcześnie i w takim zakresie, że to ono wybór ryczałtu zgłosiło za Pana
- albo biura też nie poinformował Pan o zamiarze wyboru ryczałtu, więc od dwu lat rozlicza Pana jednak na zasadach ogólnych i prowadzi PKPiR :-)))

Dość egzotyczna sytuacja.

Ps. A jaki PIT roczny (symbol) posiada Pan za rok 2012 r. ?
dod / 87.116.215.* / 2013-10-30 14:10
Witam, Dziękuje za odpowiedź,
Wiec tak dwa razy składałem PIT-28, który normalnie przeszedł bez zastrzeżeń.Dzwoniłem do swojej księgowej plus do księgowej która jest moją znajomą, twierdzą że jeśli PIT przeszedł to takie oświadczenie musiało być.

Czy mogę być spokojny w takim razie? Czy podczas składania zeznania w formie PIT-28 Urzędnicy sprawdzają w systemie czy faktycznie jestem na ryczałcie?

Pamiętam że w urzędzie skarbowym jak składałem papiery pisałem na czystej kartce z bloku oświadczenie że moją formą będzie ryczałt 3%. Lecz nie mam tego w papierach ponieważ nie dostałem kopi.

Co mam zrobić? napisać pismo o wydanie kopi tych papierów czy zdać się na opinie księgowych żeby dać sobie z tym spokój skoro PIT-28 przeszedł.

Co by Pan zrobił na moim miejscu.
Z Góry jeszcze raz dziękuje
wiwan / 2013-10-31 11:31
No więc wszystko jest OK, bo miała miejsce opcja 3 która nie wynikała z treści pytania- czyli zgłoszenia wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jednak DOKONANO, zatem zaliczki i rozliczenia roczne są odpowiednie.

Pozostaje jedynie kwestia barku kopii/potwierdzenia w Pana dokumentacji owego zgłoszenia. Akceptacja PIT-28 oznacza, że nie jest ono potrzebne, byłoby gdyby US stwierdził, że podlega Pan podatkowi na zasadach ogólnych- tj. zanegował PIT 28.

Niby jaki inny podmiot niż US może takiego potwierdzenia chcieć ?

Dla spokoju owszem można wydobyć to z US. Czy na zasadzie potwierdzonej kserokopii, czy po prostu zaświadczenia- nie wiem, może 'belladonna' dopowie. Jest coś takiego jak 'teczka podatnika' w US zawierająca takie dokumenty.
zerwany sen / 80.244.137.* / 2013-11-01 13:02
Witam,
Dziękuje za odpowiedź, czyli jeśli dwa razy pit-28 przeszedł to nie ma się czego obawiać.?
Chodzi mi o to że nie chciałbym żeby ktoś mi kiedyś zarzucił iż jestem na innym systemie podatkowym, a mógłby bo nie mam żadnego potwierdzenia w papierach jedynie to dwa Pity-28, Czy jeśli mam podpisaną umowę z księgową to czy ona takich rzeczy sama dla siebie nie powinna mieć? Umowę z nią mam, zgłoszona jest do urzędu skarbowego.
wiwan / 2013-11-04 11:12
Powinna mieć w swoim własnym interesie- kopia takiego oświadczenia do US jest na ogół wymagana jako załącznik do umowy z biurem księgowym, jeśli umowa jest zawierana już po założeniu DG. Obecnie jest to kopia CEIDG po prostu. Zabezpiecza on po prostu biuro przed roszczeniem podatnika (OC) wynikającym ze strat/konsekwencji jakie mogłyby go dotknąć na skutek zakwestionowania przez US sposobu( a w konsekwencji i kwot) rozliczania przez biuro.

Taką samą kopię w swym interesie biuro powinno mieć potem w trakcie współpracy, gdy podatnik decyduje o zmianie formy, która przecież nie jest dożywotnia :-))
belladonna / 2013-11-05 16:55 / Tysiącznik profesjonalny
http://www.fwkp.pl/internalfiles/file/edg-1.pdf

EDG-1 w poz. 26 miało do zaznaczenia ewidencje. KPiR, czy księgi handlowe to zasady ogólne (liniowy by pewnie wymagał sprecyzowania), ale inne ewidencje to już np ewidencja przychodów. Niektóre USy nie czepiały się tego, ze ktoś oświadczenia nie złożył (domniemywając, że skoro inne ewidencje, a nie ma PIT-16 podatnik ma ryczałt).
Czyli brak oświadczenia o wyborze ryczałtu nie jest tak do końca problemem (owszem, ustawa mówiła o zawiadomieniu NUSa... no ale niektórzy podeszli do tematu zdroworozsądkowo.. może Twój US też) :)

Najnowsze wpisy