Forum Forum inwestycyjneForex

Frank szwajcarski był powyżej 5 zł. Drożeje prawie 30 procent

Frank szwajcarski był powyżej 5 zł. Drożeje prawie 30 procent

Wyświetlaj:
prędzej czy później każda się puści / 178.36.244.* / 2015-01-21 11:31
Nuda i marazm.Przeżyłem już tyle kombinacji i wymian pieniądza,że kojarzy mi się to z dowcipem o trzech świnkach.
k1234 / 37.130.30.* / 2015-01-20 16:34
mam kredyt CHF, bo na PLN nie miałem zdolności kredytowej i nikt mi takiego nie chciał dać! nie brałem kredytu na apartament w wilanowie tylko na zwykłe mieszkanie 2-pokojowe (dla 4 osobowej rodziny), bo koszt wynajmu był porównywalny z kosztem kredytu.
nie chciałem przycwaniaczyć/zarobić itp. - inaczej nie mogłem. więc proszę nie nazywać mnie "cwaniakiem", "nieudacznikiem" itp.
nie oczekuję, że ktoś za mnie ten kredyt spłaci, da mi zapomogę czy w jakikolwiek inny sposób każe całemu społeczeństwu zrzucać się na dopłaty do przewalutowania.
ale oczekuję, że państwo zdoła docisnąć banki do likwidowania spreadu walutowego (dodatkowego zarobku) na spłatach raty, zmusi je do stosowania ujemnego LIBORU (bo stopy w Szwajcarii są ujemne) i żeby broniło przez interwencje kursu CHF/PLN - tak samo jak broni kursu EUR/PLN kiedy liczone są w Unii wskaźniki zadłużenia...
to chyba nie jest postawa roszczeniowa?
PS ja też płacę podatki, tak jak niefrankowicze (którzy zachowują się jakby oni sami na własnych barkach dzwigali cały kraj)
tom-tom / 217.113.147.* / 2015-01-26 12:03
Jestem w podobnej sytuacji. Dodam tylko, iż kredyty (również te we franku) napędzały koniunkturę w budownictwie, wykończeniówce, meblarstwie, usługach itd. Przyczyniły się do wzrostu gospodarczego oraz ilości podatku pobranego przez nasze Państwo. Poza wszystkim to nie są kredyty konsumenckie (na TV czy samochód) ale kredyty zabezpieczające podstawę funkcjonowania każdej rodziny. Po trzecie dlaczego braliśmy kredyty? Ano dlatego że nie mogliśmy kupić za gotówkę, a teraz zarabiamy tak kiepsko, że kredyt zżera znaczną część naszych i tak małych przychodów. Innymi słowy gdyby każdy z nas zarabiał tyle ile przeciętny Niemiec (a nawet Hiszpan) pewnie nie bralibyśmy kredytów we CHF a nawet jeśli to nie mielibyśmy problemów przy ich spłacie.
azg / 213.155.167.* / 2015-01-21 11:22
A może jakiś pozew do sądu zbiorowy moglibyśmy złożyć?
zyx / 193.193.181.* / 2015-01-23 13:01
zlozcie pozew do samych siebie za wlasna glupote...
franek 5zł / 31.61.136.* / 2015-01-19 16:17
Jak się mieszka w polsce to się kredyty bierze w złotówkach teraz pretensje możecie mieć tylko do siebie !!!
j234 / 83.6.200.* / 2015-01-18 16:17
a do Warszawy??pikieta ? jak górnicy nie potrafimy zawalczyć? ciche głosy na forum nic nie pomogą. albo codziennie maile do wszystkich posłow. Sprawę trzeba nagłaśniać innej drogi nie ma.
kubek19782009 / 2015-01-18 15:36
Gdyby rząd Tuska pomagał jak się powinno i był patriotyczny do już dawno byśmy wszyscy przewalutowali kredyty. Wystarczyło tylko w 2010 r gdy frank spadł chwilowo do 2.7 ogłosić w TV żeby rodacy pomyśleli o przewalutowaniu bo jest dobry okres a za duże ryzyko.
Już pzecież wtedy szwajcarzy grali na obniżenie kursu i widomym było że frank jest realnie wart 3-4 zł.
No ale tak jak dziś wszyscy mówili, że nie ma co panikować no to mamy co mamy.
JA nie mam kredytu ale moi rodzice tak i niestety pamiętam jak ich namówiłem na przewalutowanie to poszli do banku o poradę no i wiadomo co potem było. Przyszli z banku i powiedzieli, że za bardzo panikuję i że ich dobra koleżanka w banku powiedziała, że nie ma sensu przewalutowywać bo to głupota i się nie opłaca.
Tak więc bankowcy i KNF są temu winni i to oni powinni ponosić konsekwencja za wprowadzanie ludzi w błąd !!!!
My frankowcy jesteśmy tylko ofiarami niedoinformowania .
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - kubek19782009.]
?? / 37.248.255.* / 2015-01-18 23:45
Ile razy trzeba informować RAZ DWA a MOZE 100 to za mało ????
winni / 37.248.255.* / 2015-01-18 23:41
To nie są pierwsze wahania związane z kursem franka więc już teraz NIKT nie ma prawa mówić że nie wie co to jest ryzyko kursowe.

Kurs może sie obniżyć lub podwyzszych.
Jak się obniży to mój zysk a jak się podwyższy to oczywiscie wina TUSKA > KNF lub kogoś innego ....
szczęsliwa / 37.248.255.* / 2015-01-18 23:37
Za namową wziełam kredyt w CHF ale przy pierwszych wahaniach stwierdziłam że nie będę brała takiego ryzyka na siebie, i przewalutowałam kredyt po 2,3. Wszyscy w tamtym czasie uważali że żle robię ale ja wolałam zaufać swojej intuicji :) Też była gatka nie panikuj itp
aleksander42 / 2015-01-19 07:44
Gratuluję rozważnego działania! Wielu innych woli grać na giełdzie walutowej, gdyż zyskują w razie prosperity, ale stratę chcą powetować z darmowych dotacji publicznych. Przecież jest to zwykłe draństwo !
aieou / 87.205.21.* / 2015-01-17 12:08
witam .
martwicie się że wzrosnie rata o 200-400 zł ??a dlaczego nikt nie mówi o inwestorach ?, day traderach ? kto im pomoże ? za kilka dni usłyszymy że upadły biura inwestycyjne itp nie mówiac o ludziach co to skoczyli lub skoczą z mostu ...
na wykresie widać że było tąpniecie nawet jesli mieli "stop losy" to i tak zamknięcie nastąpiło baaardzo nisko ..
rachunki wyzerowane i mało tego są na gigantycznym minusie ..

wiem wiem teraz bedziecie pisac że to ich sprawa i że spekulantów się nie żałuje ...
ale todopierobędą ludzkie dramaty ..
PS sam miałem kredyt w frankach mimo że nie chciałem ale pani w banku powiedziala że albo franki albo nic .
a ja głupi żyjać mażeniami o własnym M ani minuty sie nie zastanawiałem (frank po 2,20)... po 2 latach upadła mi działalnosć i był klops zabrali wszystko auta i rozwiazali umowe (frank po 3,30)
oczywiscie nie bylo pokrycia w hipotece , mieszkanie sprzedane a do splaty chyba jakies jeszcze 500 tysiecy , ale olalem to nie place wymeldowalem się niech szukaja wiatru w polu , oczywiscie pierwsze 2 lata były tragiczne , tel pisma itp teraz juz nikt nie dzwoni wiedza ze nic nie mam ...
bank poniusł strate , wszyscy ponosimy ryzyko ..
ja Ty i banki ...
PS jesli mieszkanie to tylko za gotówke jak nie stać to tylko wynajac ....
sdjv / 146.216.2.* / 2015-01-18 06:50
Zawsze uwazalem, ze nie ma nic gorszego niz isc przez zycie z bankowcem na plecach... Jak mnie na cos nie stac to trudno - nie wszyscy widac musza zyc w luksusie.
scottie_76 / 78.88.189.* / 2015-01-17 09:01
Witam
Na wstępie powiem że brałem kredyt w CHF w IV.2009 z oprocentowaniem 3,9+0,6 = 4,5% Ratę do dnia 15.01.2015 płaciłem na poziomie 900-970 zł wraz z ubezpieczeniem na życie. Po decyzji SNB rata wzrośnie mi jakieś 200-250 zł zakładam że nie rozłoży mnie to na łopatki, ale oczywiście szkoda każdej złotówki.
"Kupujcie tyle franków ile chcecie ale radźcie sobie z ich przechowywaniem" - taka jest przesłanka decyzji SNB dla wszystkich głównie rosyjskich oligarchów, którzy w ostatnim okresie w związku z padaką rubelka pakowało swe majątki w CHF. i to w moim przekonaniu główny powód decyzji SNB nie byli w stanie utrzymać sztywnej relacji 1,2 do Euro ale wprowadzili ujemne stopy procentowe i tym sposobem liczą iż w perspektywie czasu wszyscy stracą zainteresowanie CHF i sytuacja sama się wyklaruje.
Dla mnie pierwsza data która pokaże czy bankierzy SNB są łebskimi facetami z jajami (a wg mnie lepszych nie ma na całym świecie) to 22.01.2015.
Pożyjemy, zobaczymy
Większe zagrożenie dla wszystkich Polaków to upadek Putina bo wtedy złotówka będzie shitem na shity.
I wtedy nie tylko frank będzie po 10 zł ale cała nasza gospodarka może przestać istnieć.
TKchf / 91.237.118.* / 2015-01-16 15:50
Byłem dzisiaj w banku, chciałem wziąć kredyt w CHF i nie chcą udzielić! To kto kogo chce wydudkać? Jak wiedzieli, że za jakiś czas musi waluta wzrosnąć, chętnie rozdawali. Dziś nie ma opcji. Dlaczego, pytam retorycznie :)
kris-zeitgeist / 78.30.113.* / 2015-01-16 14:28
Apel do Rodaków! Jeśli jesteście obiektywnie myślącymi ludźmi, o poglądach nie wypaczonych przez interesy JAKIEJKOLWIEK partii politycznej, proszę obejrzyjcie film na "You Tube", pierwotnie emitowany na kanale Planete+ (link jest na końcu mojego wpisu). Jeśli macie w sercu choćby resztki empatii dla innych współbratymców. Jeśli zawsze zastanawialiście się dlaczego, pomimo obecnie już wystarczającego rozwoju cywilizacji, poziomu technologicznego, nadal jesteśmy niewolnikami w świecie zawładniętym przez szeroko pojętą światową finansjerę i wielkie korporacje o zasięgu globalnym. Dlaczego jesteśmy zaszczuwani jedni przeciw drugim. Dlaczego, choćby nie wiem jak ładnie kłamali, to nie człowiek, a zysk jest zawsze priorytetem. Dlaczego tak wiele żywności, którą się produkuje, jest marnowana zamiast trafiać do głodujących (głód to jeden z najgorszych rodzajów upodlenia człowieka, w skrajnych przypadkach wywołuje halucynacje i budzi w człowieku najgorsze instynkty). Jeśli kiedykolwiek się nad tym zastanawialiście, po prostu musicie obejrzeć ten film. Ja po obejrzeniu go poczułem się jakbym dostał obuchem po głowie i ten stan trwa do dziś. Jest tylko jedno "ale". Trwa on 2 godziny. Jednak najważniejsze jest abyście go obejrzeli bez żadnych uprzedzeń, "resetując" się całkowicie, tak żeby nic i nikt Was nie rozpraszało. Człowiek tak naprawdę nie jest z natury zły, jedynie doprowadzony na skraj desperacji czasami potrafi taki być. Jeśli cokolwiek będzie niezrozumiałe, możecie obejrzeć go wielokrotnie, co ja też uczyniłem, bo na początku jest to ciężkie do ogarnięcia, przeżywa się swego rodzaju szok pomieszany z obrzydzeniem do jakiejkolwiek władzy. Nic dziwnego skoro od narodzin jesteśmy indoktrynowani, że świat, w jakim żyjemy może wyglądać tylko w z góry zaplanowany sposób, a to nieprawda. Ludzie mogą zmienić wszystko, jeśli tylko chcą, historia już nie raz dawała temu przykład. Na koniec, żeby nie było, też mam kredyt we frankach, szczęśliwie ledwie kilkanaście tysięcy, ale też przeraża mnie tak jak Was perspektywa płacenia wyższej raty. Pozdrawiam Was, ludzie dobrej woli. A teraz link: https://www.youtube.com/watch?v=Z5SCTP0aLYc
pq / 31.174.98.* / 2015-01-17 08:45
Więc Twoim zdaniem chciwość nie jest zła? Człowiek jest z natury chciwy i zrobi wszystko aby MIEĆ WIĘCEJ I SZYBCIEJ. Włączając w to kradzież i oszustwa na swoich współrodakach. Sam się obudź i zresetuj.
adazarian@o2.pl / 159.205.69.* / 2015-01-16 11:14
Dziś jest 16.01 godz. 11:15 a na pierwszym miejscy "news" z wczoraj.
Pozostaje tylko mieć nadzieję, że inne wiadomości są świeższe.
wiwan / 2015-01-16 11:57
Mylisz miejsce dyskusji w dziale forum, z miejscem artykułu na portalu, którego ona dotyczy. Swoim komentarzem właśnie ten wątek 'podbiłeś'.
probin / 62.87.161.* / 2015-01-16 09:01
O jakich dopłatach mówicie, przecież Orban nie dopłacił ani forinta. Zmusił tylko lichwiarzy ustawa ze musze przewalutować kredyty walutowe po konkretnym kursie na forinty. Wiec tylko lichwiarze sa na tym stratni
tolek b / 91.212.165.* / 2015-01-16 08:29
wyrzuciłem szwajcarski scyzoryk-że słi FRANK
Polak Mały / 213.17.216.* / 2015-01-16 07:53
Zniszczmy szwajcarską gospodarkę. Nie kupujmy szwajcarskich produktów. Niech ich gospodarka się załamie. Namawiam do niekupowania wszystkiego co szwajcarskie. Wtedy frank szybko spadnie do poziomu 2,2 PLN. NISZCZYMY SZWAJCARSKĄ GOSPODARKĘ - NIC OD NICH NIE KUPUJEMY.
Ivonna612 / 77.254.114.* / 2015-01-16 20:10
Co ty bredzisz tam przemysł metalurgia wiedzie prym ,zegarki skory ,złoto ,żywność .Zakladow produkcyjnych jest tam mnóstwo .Wiem bo mąż tam pracuje ;)
b54 / 78.88.72.* / 2015-01-16 08:08
Oni praktycznie niczego nie produkuja ich utrzymanie to banki a je nie zlikwidujesz.
Azrab / 164.127.234.* / 2015-01-16 02:21
Współczuję wszystkim frankowcom, rozumiem ich nieciekawe połączenie, które pośrednio przez bliskie mi osoby i mnie dotyka.
Nie odbierzcie tego źle, ale właśnie dzięki tym złym informacjom, powinniśmy się zreflektować nad naszymi wydatkami, nad tym, czy czasami nie pragniemy zbyt wiele i nie nabywamy przedmiotów, które tak naprawdę nie są nam potrzebne lub przedmiotów, których potrzebujemy, ale nabywamy je drogo, a możemy taniej.
Może się wydawać, że zakup własnego mieszkania w dłuższej perspektywie się opłaci o wiele bardziej niż wynajmowanie, ale czy na pewno? Na pewno przemawia za nim spokój, stabilność, z drugiej strony zmniejsza naszą mobilność. Różnica między wynajmem mieszkania a kupnem go może się zwrócić za kilkadziesiąt lat, np. 40 - to jest kupa czasu i nie wiadomo, jak do tego czasu potoczy się życie. Do tego jesteśmy obciążeni kredytami, których raty musimy spłacać, co uszczupla nasze bieżące finanse oraz naraża właśnie na takie niebezpieczeństwa jak wzrost raty, utrata pracy, zdrowia, partnera, które mogą wpłynąć na to, że będziemy niewypłacalni lub będziemy mieli z tym większe problemy i zmusi nas to do jeszcze większych cięć, wyrzeczeń, cięższej harówy i niższego standardu życia i zadowolenia z niego. Czy więc warto? Na pewno warto się zastanowić.
John1014 / 94.251.232.* / 2015-01-16 22:00
Mam kolegę który całe życie wynajmuje lokum jest wolny jak to mówisz tyle że ma już po 60 tce, sił do pracy mu brakuje i się zastanawia czy ma się pod most przeprowadzić bo na wynajm mu brakuje - nie ma złotego środka, każdy wybiera co uzna za słuszne. Co do kredytu we frankach to uważam że należało by coś z tym zrobić bo nie jest to zbyt komfortowa sytuacja.
ll_l / 89.78.228.* / 2015-01-16 01:56
Do tej pory dawałem sobie radę ale widzę, że moja rata wzrośnie o ok. 500 zł. Dlatego zamierzam:
- w pierwszej kolejności rzucić palenie (nie będzie podatków);
- kończy się umowa z kablówką, więc mogę zrezygnować (kablówka nie zarobi);
- zrezygnuję z płatnego ubezpieczenia zdrowotnego, pójdę w kolejki do przychodni;
- odwołam malowanie mieszkania (nie zarobi sprzedawca farb i malarz);
- itd. można znaleźć więcej (np. paliwo, elektryczność).
Przypuszczam, że tak jak ja postąpi jeszcze kilka lub kilkadziesiąt tysięcy spłacających kredyty we frankach. Łańcuszek się rozkręci i będzie to miało wpływ na finanse państwa. Rząd ma powody, żeby się tym martwić.
do początku nowsze
1 2 3 4 5
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy