Forum Forum dla firmZakładanie firmy

freelancer a ZUS i wairygodność

freelancer a ZUS i wairygodność

ds.mobi / 89.69.49.* / 2012-10-25 14:05
Cześć wam.
Widzę, że jest tutaj w dziale kilka tematów bez odpowiedzi... mam nadzieję, że ktoś na mój temat jednak odpisze... :)

Więc tak... mam już w głowię od jakiegoś czasu pomysł w głowię, i powoli zaczynam myśleć nad jego realizacją... Tylko, że jest to pomysł "dla wolnych strzelców"... Jak na razie nie chce zakładać firmy bo mnie nie stać na opłacanie ZUSu itp... dla młodych ludzi dobrym pomysłem są inkubatory dają sporo pole do działania... ale też teraz nie mam kasy, aby płacić miesięcznie te 200-250zł ://
Załóżmy, że klinci są zainteresowani moimi 'usługami', to jaką podpisać z nimi umowę? (domyślam się, że na zlecenie) Czy będzie ona wogóle ważna, jak nie prowadzę działalności?? Co z odprowadzaniem podatku?? Jak to wypływa na wiarygodność?
wiwan / 2012-10-25 21:50
Będzie ważne takie zlecenie lub dzieło.
ALE:
- jeśli częstotliwość/rozmiar i inne aspekty będą wskazywały na DG, to co do zasady taka winna być otwarta. Ze względów choćby podatkowych i ubezpieczeniowych.

Kwestia podatku/składek od takich umów zależy od tego, czy druga strona jest osobą fizyczną nieprowadzącą DG, czyli zwykłym Kowalskim, czy też firmą -osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, osobą prawną i jej jednostką organizacyjną oraz jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej.

W przypadku pierwszym i tak w rozumieniu Ustawy o PIT, będzie to przychód "z innych źródeł". Sam będziesz musiał naliczyć i odprowadzić Podatek do US. Szczęśliwie dopiero przy rozliczeniu rocznym- brak obowiązku zaliczek w trakcie roku. Umowy te nie będą tytułem do ubezpieczeń ZUS.
W przypadku drugim- to zleceniodawca/zamawiający dzieło będzie płatnikiem zaliczek PIT/składek od wynagrodzenia.
Dzieło co do zasady nie będzie przy tym tytułem do ubezpieczeń ZUS, zlecenie- to dużo bardziej skomplikowane- od Twojego statusu (student/uczeń do 26 roku życia) i tego, czy masz inne tytuły do ubezpieczeń- inne zlecenie w tym samym czasie, etat, rentę.

W obu ww przypadkach podatek będzie wg. skali podatkowej :

http://www.money.pl/podatki/pit-2012/


To tyle najogólniej.

Najnowsze wpisy