Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Fundusze Inwestycyjne - co i jak

Fundusze Inwestycyjne - co i jak

Kamiloss / 88.220.36.* / 2009-04-22 18:27
Mam parę pytań w związki z funduszami inwestycyjnymi:
1. W co najlepiej inwestować, żeby najwięcej zarobić - bez większego ryzyka? Obligacje? Fundusze zrównoważonego zysku?
2. Jakie fundusze polecacie?
3. Bardziej ogólnie - inwestować należy w to, co jest w tej chwili w czołówce, czy to co trzyma się niżej? Jaka jest zasada? "Kupić tanio, zyskać dużo" tak jak na giełdzie?
4. Czy w każdej chwili mogę wypłacić pieniądze? Chodzi mi konkretnie o panel mbanku. Czy muszą "siedzieć" np. 10-20 lat?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i ew. komentarze, dodatkowe porady.
Wyświetlaj:
opiekun_inwestora / 2009-05-04 17:20

2. Jakie fundusze polecacie?


Uważam, że dla każdego dobór funduszy powinien być indywidualny.Uwzględniać
na jaki czas inwestujemy, jakie zyski nas interesują ale też na jaką stratę jesteśmy w stanie zaakceptować. Dlatego nie mogę zaproponować żadnego z funduszy.



3. Bardziej ogólnie - inwestować należy w to, co jest w tej chwili w czołówce, czy to co
trzyma się niżej? Jaka jest zasada? "Kupić tanio, zyskać dużo" tak jak na giełdzie?


Czy inwestować w to co jest w czołówce? Jeżeli porównujemy np. wyniki za jakiś okres, np. 1 rok w dniu dzisiejszym to na tej podstawie ja funduszy nie dobieram.
Dlaczego? Taka informacja nie mówi nic o wynikach funduszy - no, może poza tym,
że od dnia 4.05.2008 do 4.05.2009 fundusz uzyskał taki a nie inny wynik. Nie wiemy, ile można na rocznej inwestycji stracić, ile zarobić. To że dziś fundusz jest w takim porównaniu najlepszy nie pomaga. Wystarczy sprawdzić np. jak to wyglądało np. miesiąc temu. Zarówno uzyskany roczny wynik jak i kolejność "najlepszych funduszy" będzie z reguły inna.

Przygotowałem przykład praktyczny, który pokazuje, że (znowu dwa fundusze obligacji porównuję...) fundusz, który kilka dni temu n 3 miesiące dawał zysk +0,9% w rzeczywistości jest o wiele gorszym funduszem niż drugi, który tego dnia wykazał 3-miesięczną stratę -0,9%.

Raport dostępny jest tutaj:
http://policzmy.opiekuninwestora.pl/index.php/wyniki-czy-statystyki-pobierz-pelna-analize/

Przy funduszach najlepiej oczywiście byłoby kupować tanio i zyskać dużo. Tylko nigdy nie wiadomo do końca, czy jest już bardzo tanio i kiedy jest to dużo.
Dlatego ja polecam stworzyć strategię inwestowania. Czyli inwestować trochę bardziej aktywnie - jak pojawią się zyski - to część ich zabezpieczyć, a w przypadku większych spadków również wycofać pieniądze z funduszy bardziej agresywnych.

Skutki braku strategii opisałem tutaj:
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/stracilem-w-funduszach-ponad-50-co-robic-cz1/


4. Czy w każdej chwili mogę wypłacić pieniądze? Chodzi mi konkretnie o panel mbanku. Czy muszą "siedzieć" np. 10-20 lat?


Oczywiście, tak. Platforma mBanku udostępnia ponad 200 funduszy, w tym zagraniczne, w które można inwestować. Kwoty minimalne to nawet 50 zł. Nie musimy wpłacać regularnie. Wpłacamy i wypłacamy dokładnie wtedy kiedy chcemy.

A konwersję lub wypłatę można zlecić w każdej chwili.

Płynność funduszy nie jest taka jak akcji na giełdzie, więc z reguły minimalny czas od zakupu funduszu do sprzedaży wyniesie pewnie jakieś 4 do 5 dni. Czyli znacznie mniej niż 10, 20 lat :)

pozdrawiam, i życzę samych sukcesów inwestycyjnych.
opiekun_inwestora / 2009-05-04 17:16
Witam, odniosę się bezpośrednio do kilku zadanych pytań:


1. W co najlepiej inwestować, żeby najwięcej zarobić - bez większego ryzyka? Obligacje?
Fundusze zrównoważonego zysku?


Na początek - proszę nie sugerować się nazwami funduszu. Fundusz zrównoważonego zysku może przynosić straty... Obligacje również.

Akurat jeden z darmowych raportów, które opublikowałem pokazuje jak zachowywały się wyniki w funduszach obligacji, gdyby "wpłacić i zapomnieć" dla różnych okresów inwestowania.

To trzeci z raportów na stronie:
http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/pobierz-darmowe-raporty-analiza-rynku-funduszy-za-rok-2008/

Padło bardzo dobre pytanie. Inwestowanie tylko na zasadzie "zarobić jak najwięcej" nie jest dobre. Ale - zarobić jak najwięcej inwestując ostrożnie (lub agresywnie, lub pośrednio) jest bardzo dobre. O tym za chwilę przy okazji doboru funduszy.
mfundusz.pl / 79.163.21.* / 2009-04-22 23:26
Część informacji na temat FI można znaleźć na mojej stronie. Poza tym przy inwestycji w fundusze trzeba się kierować kilkoma żelaznymi zasadami dzięki, którym można zarabiać na tych instrumentach. Są to przede wszystkim zbadanie profilu inwestora,określenie horyzontu inwestycji i dobór portfela. Dobór odpowiednio zdywersyfikowanego portfela, który jest w znacznym stopniu uzależniony od wcześniej wymienionych parametrów.
xxxxl / 83.10.237.* / 2009-04-22 23:13
a po co inwestować w fundusze
i tracić szybciej kasę

lepiej samemu topic pieniądze
dłuzej się pogra i sporo frajdy

jak Ci się podoba jakiś fundusz
sprawdz w co inwestuje
i odtwórz jego portfel

na przestrzeni 20 lat na samych opłatach za zarządzanie
zaoszczedzisz górę pieniędzy
Kamiloss / 88.220.36.* / 2009-04-23 09:35
Czyli rozumiem, że inwestycja w obligacje nie jest zbyt sensowna, gdy chcemy zysk w krótkim czasie? Tylko, że akcje są zbyt ryzykowne.

Dobrze... a jaki fundusz możecie polecić? Allianz? Ostatnio stoją bardzo dobrze... a co np. z PKO? Powoli lecą do góry...
opiekun_inwestora / 2009-05-04 17:23
Obiecuję przygotować raport na temat krótkoterminowych inwestycji w fundusze. Na przykład... dla inwestycji 2 tygodniowych. Jako ciekawostkę. Proszę zaglądać na mojego bloga - na pewno pojawi się tam informacja na ten temat.
mfundusz.pl / 79.163.60.* / 2009-04-23 22:02
Co do wyboru funduszu to rzadko jest tak, że jakiś fundusz zarabia zawsze najlepiej. Trzeba być przygotowanym na to, że zdarzają się takie sytuacje jak w jednym z TFI gdzie odszedł zarządzający. A zarządzający odgrywa dość ważną rolę w funduszu co było później widać po wynikach. W związku z tym trzeba się liczyć z tym, że od czasu do czasu trzeba fundusz zmienić.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy