Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Gazprom utopi w Bałtyku miliony dolarów, ale Polska na przesyle gazu nie zarobi nawet złamanego szeląga. Oto puenta polskiego grania na rosyjskim nosie.

Gazprom utopi w Bałtyku miliony dolarów, ale Polska na przesyle gazu nie zarobi nawet złamanego szeląga. Oto puenta polskiego grania na rosyjskim nosie.

Wyświetlaj:
magdalena / .* / 2005-09-10 11:43
no właśnie langsam langsam ta unia to jak koń trojański dla niemców po co na siłe byc panami mó Boże co za sprytne połączenie i bez łaski takich wielkich mocarstw przysięgałam że będę panowała nad patrityzmem nie da rady czuje sie polką i ogromnbie zrobiona w trąbę co by to ie było od poczatku wiedzxiałam że Putin to sprytny Prezydent dlatego na wypadek gdyby na połówe z niemcami wykupili Polska ziemie bo historia kołem sie toczy odświeżę sobie juz dzisiaj rosyjski zawsze wiedxziałam, że w jakiejś formie tu wrócą niech będzie że od morza
Obywatel Polak / .* / 2005-09-10 11:32
towarzyszu Kwaśniewski dziękuje wam że tak dbacie o Polskie interesa, naprawde dużo zrobiliście dla kraju jeszcze raz wam diękujęłł
BARTOSZ / .* / 2005-09-10 09:02
Panie Darson, całkiem, całkiem. A z odpowiedzi na Pana opinię, widać, że co poniektórzy, "zahaczyli się". Haczyk bowiem logiczny, klarowny = słuszny, więc do przełknięcia. No to po kolei:ad1. Pod sytuację: rząd wiedział (ten brzydki milerowski!), ale nie powiedział. Tu łykaczy haczyka wielu, oj wielu!ad2. Przygotowanie do pkt.4, dobre!!!ad3. Trochę pod polskie poczucie wlasności, czyli "wolność Tomku.."! Przecież polski łykacz zrozumie. Trochę skrzywi się, ale jednak. ad4. No, mamy! Polska to pazerny pośrednik i mąciciel europejski!!!ad5. To już jawna przestroga: Nimcom też nie podskakujcie!!ad6. Tym razem groźna rada co do podskakiwania w Europie w ogóle. Bo Europa to Rosja i Niemcy. A więc "rue"! i "ruki po szwam"!ad7. Wiadomo, że za darmo Pan tego nie pisze panie D. "Idiotyczne", "żabie", "otrzeźwieć", wreszcie "pijany chłop"!... O, panie D! Od Wyspiańskiego to się pan o********! Mielismy już kanalie widzące miejsce Polski z "logiką słusznego połączonia" kanałem Rzeszy z Prusami Wschodnimi, a także szmaciarzy widzących Polske jako 19-tą republikę sowiecką. Dobrą skończył Pan szkołę, to widać. Niby logika i sens jest. Wysoko Pan skończy!...
Andy / .* / 2005-09-10 01:55
Właśnie. Trzeba uczyć się od Niemców, jak należy postępować, kiedy w grę wchodzi interes państwa. Nigdy nie należy ustępować, ani oglądać się na innych, tylko twardo stać przy swoich pryncypiach. Dlatego należy natychmiast przyłączyć się do budowy rurociągów przez Turcję i renegocjować umowy z Rosją. Ciekawe, kto i kiedy podpisał umowy na mocy, których musimy kupować od Rosji gaz w większej ilości niż nam jest go potrzeba. Przecież to tak, jakby Orlen wymusił na kierowacach umowy, że każdy kierowca musi tankować sto litrów paliwa bez względu na to, jakiej pojemności jest bak w samochoddzie! A może by tak rozliczyć tych, którzy podpisali takie umowy. Mało tego, natychmiast należy przystąpić do zapewnienia Polsce dostaw ropy i gazu z alternatywnych źródeł, a jeżeli Rosji się to nie spodoba, to wprowadzić wizy i zamknąć tranzyt. Niech sobie wożą towary z Niemcami drogą morską, albo samolotami. Ciekawe, czy wówczas im "rura" nie zmięknie. Naszym nieszczęściem jest to, że nie rozliczyliśmy komunistów i pozwoliliśmy na to, że nadal rządzili nami sługusy Moskwy, którzy nie mają pojęcia, co to są imonderabilia i racja stanu, a za parę rubli ("wziątka") zawsze wspierać będą internacjonalistyczne (czytaj sowieckie) idee.
magdalena / .* / 2005-09-10 11:52
przemiawia przez ciebie ogromna gorycz i rozumiem to po co odrazu szukac guza ta operacja to takk jak bys pocałował lwa pod ogon ryzyko wielkie a przyjemnośc wątpliwa myślę że nalęż rozliczyc tych którzy pozwolili sie odsunąc o tk ważnej sprawy
GJH / .* / 2005-09-09 19:57
Nic ująć i nic dodać, no może trochę: tak -szczypanie i łaskotanie rosyjskiego imperialnego dupska nigdy nie wychodzilo nam na zdrowie!! I pomyślmy , że teraz dopiero się zacznie!! Zwycięska prawica - jak to juz po części było za BUZKA - dopiero po wyborach "dobierze się" Ruskim do skóry!! Czy nie można - choćby- wzorem braci Czechów - robić swoje i nie wchrzaniać się bez ustanku tam gdzie nas Polaczków nie proszą??? Jak wiele razy trzeba sie sparzyć żeby sie czegoś nauczyć?? Straciliśmy - od upadku komuny - nasze tradycyjne przedzialy rynku w CCCP. Kto był ten wie ,że polskie meble leki,ubrania ,żywność itd byly przez szarego Rosjanina (CCCP-mana?) uważane za OK! Ale już za Cara Piotra Wielkiego Polskie Pany wolały boczyć się na wielkiego sasiada i spowodowało to zwrot w kierunku Anglii i Niemiec. No nic, nie na darmo jesteśmy na świecie - jako naród symbolemumiarkowanych mozliwości intelektualnych- patrz:POLSKI HYDRAUUULIK he,he
seduction / .* / 2005-09-09 15:21
Oczywiście to wszystko nasza wina. W stosunkach z Rosją zawsze wszystko dzieje sie z naszej winy. Myślę, że przyjęcie uległej postawy wobec Rosji niczego by nie zmieniło. Im bardziej się płaszczymy w imię "dobrych stosunków z Rosją" tym bardziej jesteśmy przez nich pogardzani. Każda decyzja gospodarcza władz Rosji ma swoje polityczne drugie dno a imperialistyczna polityka zawsze bedzie skierowana przeciw Polsce. Niezależnie od tego jaką politykę będzie prowadził polski rząd (służalczą wobec Rosji czy wrecz odwrotnie) i tak dobrego biznesu z nimi nie zrobimy dopóki polityka Kremla jest otwarcie wrogo nastawiona do Polski.
andy / .* / 2005-09-09 14:13
Moim zdaniem Rosja miala prawo poprowadzic rurociag za ktory sama zaplaci gdzie jej sie podoba.Dlaczego my Polacy chcemy narzucac innym jak maja prowadzic interesy.Postawmy sie w sytuacji Rosji i sami zadajmy pytanie czy aby uniezaleznic sie od panstw tranzytowych pewnie sami poprowadzilibysmy rure pod powierzchnia morza.Ludzie, mamy wolny rynek, jak Rosja i Niemcy buduja rurociag to nic nam do tego.
Masz / .* / 2005-09-09 14:13
Cóż, problem by nie istniał, gdyby rząd Millera nie zablokował inwestycji w budowę gazociągu z Norwegii. Wówczas Rosja nie mialaby jak nas ukarać za sprzyjanie Ukrainie. W każdym razie musieliby szukać innego sposobu.
jaccek / .* / 2005-09-09 19:38
Niestety, mit o niemożności krzyżowania się gazociągów podwodnych jest nieśmiertelny. Nie on jeden, że przypomnę choćby o "poświęceniu" Coventry przez Churchilla... Na Morzu Północnym i w Zatoce Meksykańskiej rurociągi się krzyżują (oczywiście, bezkolizyjnie) - a jeden z sieci Pemexu - aż czterokrotnie.
Piort / .* / 2005-09-09 10:35
Nie musimy się godzić by ta rura szła za darmo przez naszą strefę ekonomiczną na Bałtyku .Tak więc szanse na zarobek za tranzyt dalej są.
Lucjan Górski / .* / 2005-09-11 09:46
Czy jesteś pewny, że prawo międzynarodowe i prawo krajowe przewiduje "opłaty za tranzyt". czyli daninę o charakterze myta lub czynszu, wnoszoną bezposrednio do budżetu państwa za prawo przesyłania gazu (myto) lub eksploatowania rurociągu (czynsz) przez obszar morskiej strefy ekonomicznej?Czy jesteś pewny, że prawo Rzeczpospolitej Polskiej przewiduje daninę bezpośrednio do budżetu państwa o charakterze myta czynszu w związku z przesyłaniem gazu, surowców płynnych lub energii przez suwerenne terytorium (UWAGA - morska strefa ekonomiczna NIE JEST SUWERENNYM TERYTORIUM Państwa).Państwo Polskie może uzyskac wpływy "za ruruciąg" w tytułu podatku od nieruchomości, o ile w umowie międzynarodowej z tego się nie zrzekło. Może także uzyskać wpływy z podatku od zysku od podmiotu gospodarczego, który jest właścicielem rurociągu i dywiodendę z podziału zysku tekiego podmiotu, jeśli Skarb Państwa posiada w nim udział.
Fenicjanin / .* / 2005-09-09 09:48
Nauka, wprawdzie spóźniona, lecz nie za późna, dla polskich elit politycznych z tej całej hecy z Gazociągiem Północnym jest taka, że należy przeorientować się sukcesywnie, powtarzam sukcesywnie, nie skokowo, na dostawy gazu z kierunku południowego. Mam na myśli włącznie Polski w system gazociągów, które będą zaopatrywać kraje europejskie, w tym Austrię, w gaz z Azji Środkowej i Środkowego Wschodu (np. Nabucco). Istnieje ponadto system gazociągów, którym w krajach położonych w sąsiedztwie Morza Śródziemnego, płynie gaz z Algierii. Trzeci element to budowa terminalu morskiego do gazu skroplonego (LNG).
darson / .* / 2005-09-09 08:23
Pozwolę sobie w tym miejscu na kilka uwag w temacie poruszonym przez autora.1. Plany budowy tego rurociągu nie są i nie były żadną tajemnicą. W prasie niemieckiej można było o tym przedsięwzięciu przeczytać już 3 (a może 4 lata temu). Zamieszczano tam też mapki z projektowaną trasą przebiegu rurociągu po dnie Bałtyku. To, że w końcu dochodzi do realizacji tych planów nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem.Dla mnie nie jest. Zwłaszcza po tym jak Niemcy podpisały umowę z Rosją na wielomiliardowe inwestycje w samej Rosji. Miało to miejsce dosłownie parę miesięcy temu. Nasza prasa dyplomatycznie ten fakt przemilczała, zresztą tak samo jak to o czym pisałem wcześniej.2. Tajemnicą nie jest również, że w rosyjskiej strategii eksportu surowców energetycznych założono brak pośredników na trasach przesyłowych ropy i gazu. Strategia ta nie jest tajemnicą gdyż opublikowano ją na rosyjskich rządowych stronach internetowych w połowie lat 90tych. Dokument liczy ponoć kilkaset stron. 3. Budowa rurociągu jest wspólnym przedsięwzięciem niemieckich i rosyjskich koncernów energetycznych, które w tym wypadku były wspierane przez rządy swoich krajów. Podobnie zreszta jak juz wczesniej wspomniane niemieckie inwestycje w Rosji (głownie przemysł ciężki, dostawy maszyn budowlanych etc.).4. Oczywistym jest, że gaz dla Niemiec będzie tańszy, choćby o opłaty tranzytowe, niż gdyby rurociąg przebiegał przez Polskę. Wątpliwym jest też czy Polskę byłoby stać na partycypację w budowie rurociągu. Wyeliminowanie krajów pośredniczących w przesyle ropy i gazu zmniejsza również ryzyko polityczne inwestycji, które w wypadku takiego kraju jak Polska jest dość wysokie (to nasze rozrabianie w regionie: Białoruś i Ukraina).5. Dla Niemiec to wielka sprawa, bo umieszcza ich na końcu rury, z której będą mogli sprzedawać gaz do pozostałych państw europejskich. Poza tym gospodarkę niemiecką (w przeciwieństwie do polskiej) stać na wyłożenie dużych pieniędzy by liczyć na ich zwrot w długim okresie czasu.Paradoksalnie może dojść do sytuacji, w której Polska będzie niejako zmuszona, wizją przykręcenia kurka przez Rosjan, na kupowanie rosyjskiego gazu od Niemców.6. Polskie fobie antyrosyjskie i antyniemieckie (zrozumiałe bo uwarunkowane doświadczeniem historycznym ostatnich 200 lat) będą budzić w Europie coraz większa irytację. Również ta wrzawa wokół rurociągu na dnie Bałtyku, która ma pokryć impotencję naszych rządzących medialnym hałasem. Właściwie to trzeba by zapytać tych wszystkich krzykaczy gdzie byli przez ostatnie 15 lat. Polityka Polska taka jak politycy, a politycy tacy jak elektorat, który ich wybrał. Głupota, prymitywizm, leperiada ubrana w profesorskie togi.7. Biznes jest biznes. Nie wybudowaliśmy żadnego nowego rurociągu. Nawet chyba nas na to nie stać. Polska liczyła, że nachapie się na tranzycie, a tu figa z makiem. Próbujemy wciągnąc Europę w jakieś idiotyczne spory z Rosja o Białoruś i Ukrainę. Ciągle napinamy w polityce te swoje żabie muskuły i aspirujemy do odgrywania roli, na którą nas nie stać (zwłaszcza finansowo). Może czas otrzeźwieć i zacząć widzieć świat jakim jest, a nie jaki nam się jawi w pijanym widzie chłopa z "Wesela" Wyspiańskiego.
Lucjan Górski / .* / 2005-09-11 09:56
Czy jesteś pewien, że Rzeczpospolita Polska, jako podmiot gromadzący i wydatkujący środki pieniężne poprzez budżet państwa o władający prawami (własności - rzeczowymi i niematerialnymi) poprzez Skarb Państwa ma prawo do daniny bezpośrednio do budżetu "za tranzyt", czyli daniny o charkterze myta (od ilości bądż wartości "tranzytowanego" dobra) lub o charakterze "czynszu" (za zajęcie suwerennego terytorium Panstwa Polskiego przez budowlę służącą do tranzytu)?
maximus / .* / 2005-09-10 15:52
Brawo !!! Jeśli ktoś nie zrozumiał tego co napisał Darson, niech się nauczy na pamięć. Może za jakiś czas dojrzeje. Nie bez powodu mieliśmy 3 rozbiory i 200 lat niewoli. Właśnie dzięki głupocie, pieniactwu i leperiadzie. Jeszcze za komuny, nieoceniony Jan Pietrzak dał przepis, co zrobić by w Polsce od razu było lepiej: "wypowiedzieć Ameryce wojnę i na drugi dzień poddać się".I do dziś ma rację, bo sami nie nadajemy się do rządzenia naszym krajem!!!
Krzysztof / .* / 2005-09-09 21:19
Co tu Pan robisz Panie Darson na polskim forum.Od pewnego czasu obserwuję jak Pan pogardza tym narodem(zarówno tymi maluczkimi jak i tymi ze świecznika) w którego języku Pan pisze.A może to tylko taka maniera polskiego liberała?
Wapniak / .* / 2005-09-09 16:37
Darson. Podzielam pański pogląd całkowicie. Zreszta dałem temu wyraz na łamach forum nie raz. Pozdrawiam i pytam: Czemu nas tak mało?...
ziele / .* / 2005-09-09 13:14
Widzę że Pan Darson wzniósł się na wyżyny obiektywizmu i nie obarcza winą za obecny stan rzeczy wyłącznie "postkomunistycznych kacyków". To się chwali. Co się tyczy analizy problemu to jest ona w zasadzie słuszna - może z wyjątkiem wskazania na ewentualny brak funduszy przy partycypacji w kosztach budowy gazociągu przez polski rząd. Przy obecnej sytuacji pieniądze na ten cel moglibyśmy pożyczyć np w Banku Światowym i/lub z dotacji unijnych.
bulbo / .* / 2005-09-09 12:23
Spojrzenie bolesne ale prawdziwe. Polityka polska taka jak politycy, a politycy tacy jak elektorat, który ich wybrał. Lepperiada ubrana w profesorskie togi. A najbardziej śmieszna, wręcz żałosna jest ta kampania, którą możemy teraz zaobserwować na ulicach. TV nie mam i nie oglądam więc przynajmniej część tego blichtru nie widzę. Myślę, że skreślę wszystkich wyszczególnionych na karcie wyborczej. Każy jest przecież tego wart.
polijan / .* / 2005-09-09 08:48
Całkowicie podzielam taki punkt widzenia autora komentarza. To doskonała kwintesencja "dorobku" naszych elit politycznych w ostatnim 15 - leciu. Elity te stawiały w pierwszym rzędzie politykierstwo zamiast widzenia jako priorytet spraw gospodarczych. Takie własnie są tego skutki. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że na naszej arenie politycznej dalej nie widać rozsądnych sił zdolnych do zastosowania innej formuły prowadzenia państwa. To przecież ci sami od 15 lat osoby, którzy zmieniają nazwy swych ugrupowań, zmieniają składy grup towarzysko - koleżeńskich. Zatem niech media się nie dziwią temu, że w nadchodzących wyborach parlamentarnych duża część społeczeństwa deklaruje absencję przy urnach.
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy