Forum Forum prawnePracy

Gdzie mam zgłosić mobbing w pracy?

Gdzie mam zgłosić mobbing w pracy?

Nonszalancka12 / 2012-07-24 13:20
Pracuję w jednej pod warszawskich firm. To że będę miała dużo pracy , było dla mnie jasne. Ale że będę zmuszana do pracy tego się nie spdoziewałam. Gdzie mogę anonimowo zgłosić to co dzieje się u mnie w pracy?
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-02-01 11:04
1. To zależy od tego, co pani rozumie przez "zmuszana"
2.Zasadniczo powołana jest do tego PIP, i co do zasady pozostawia zawiadomienia anonimowe bez rozpoznania, poza skrajnymi sytuacjami, gdy w sprawie danego pracodawcy zawiadomienia takie się powtarzają i dotyczą spraw typu 'obóz pracy' albo lekceważenie BHP grożące kalectwem/ śmiercią- wtedy poddaje zakład kontroli inspektora niejako "od siebie".
3. Zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy inspektor pracy jest zobowiązany do nieujawniania informacji, że kontrola przeprowadzana jest w następstwie skargi, chyba że zgłaszający skargę wyrazi na to pisemną zgodę.

4. Jak zawsze i nie tylko w kwestii prawa pracy- pozostaje sąd. Oczywiście tu już o anonimowości nie ma mowy.
Maja030 / 2013-02-01 11:01
To zależy co rozumiesz pisząc "zmuszana do pracy". Pracodawca ma prawo egzekwować od Ciebie wykonanie zadań, więc wiele zależy od tego jakie metody stosuje. Jeżeli przekracza granice, to zmiana pracy byłaby najlepszym rozwiązaniem. Niestety, użytkownik mobbowany ma sporo racji i zgłaszanie do jakichkolwiek instytucji faktu bycia ofiarą mobbingu może nie przynieść pożądanego rezultatu. Ewentualnie, jeżeli pracodawca wyjątkowo zaszedł Ci za skórę, wejdź na drogę prawną. Jeżeli masz świadków, to daje to realne szanse na zwycięstwo. Znajomy raz się sądził z pracodawcą, wyjątkowym psycholem. Miał świadków, profesjonalną kancelarię (BS Kancelaria) i sprawę wygrał z przysłowiowym palcem w nosie. Jak potem mi mówił, nic mu nie dało większej satysfakcji, jak dowalenie temu psycholowi :D
mobbowany / 94.231.5.* / 2013-02-01 06:31
[...]

### POST EDYTOWANY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###
zyjemy w chorym kraju, gdzie jak ci cos nie pasuje to zmien prace, gdzie napotkasz na to samo tylko w gorszej postaci. Nie raz juz to przerabialem, zmienialem miejsca pracy jak rekawiczki... Opadly mi rece i stracilem wiare, ze kiedys bedzie lepiej....

Najnowsze wpisy