Forum Forum emerytalneInne

Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?

Money.pl / 2009-11-22 09:00
Komentarze do wiadomości: Gdzie można przeżyć za polską emeryturę?.
Wyświetlaj:
nimbu / 2009-11-22 21:24
Ludzie o co wam chodzi?! Jeżeli obiektywnie obserwujecie polską rzeczywistość społeczno-polityczną to już dawno powinniście dojść do wniosku że 80% naszych obywateli to tylko nosiciele mózgów a nie logicznie myślący i oceniający ludzie. Myślę że ta proporcja jest typowa nie tylko dla naszej nacji a co najważniejsze odsetek bezmózgowia jest największy wśród tzw. inteligencji czytaj posiadaczy papieru ukończenia uczelni wyższej. W dzisiejszy czasach tytuły naukowe zdewaluowały się w stopniu zastraszającym. Mamy chyba największy odsetek absolwentów szkół wyższych w europie i co z tego jeżeli za tym nie idzie wzrost innowacyjności w centrach badawczych czy firmach. Po prostu nasz system szkolny produkuje bezwartościowych "wykształciuchów" nastawionych na prace w korporacjach a nie na tworzenie własnych biznesów. Bez zmiany podejścia do kształcenia młodych pokoleń nie nastąpi żadna poprawa, tylko kto ma to zrobić? Adiunkt który nie potrafi zarządzać własnym domowym budżetem nie nauczy nikogo tego czego sam nie umie.
nimbu / 2009-11-22 21:01
Polscy emeryci Argentyna i Ekwador czekają na was :-)
bukszpryt / 83.168.89.* / 2011-07-17 22:20
Argentyna i Ekwador! Nie masz szans! Jak dostaniesz pozwolenie na pobyt stały?
fyg / 89.76.42.* / 2009-11-22 18:53
A za te plakaty obiecujące rajskie życie emerytom bez potrzeby umierania, to powinien wreszcie ktoś beknąć. Pamiętamy je przecież wszyscy. Za 20 lat będzie mniej tych co pamietali obietnice, a OFE (jeśli będą jeszcze istnialy) będą strzyc kolejnych naiwnych ...i być może drukować następne plakaty.
103 / 188.146.105.* / 2009-11-22 18:16
Jeżeli w Polsce nie można , to chyba w afrykańskiej dżungli.
rose_mary / 2016-12-06 09:38
Za polską emeryturę wiele osób nie żyje, a wegetuje - po spłaceniu wszystkich opłat na przeżycie zostaje nieraz 200-300 zł.
wiwan / 2016-12-23 20:46
Wątek dotyczy artykułu na temat, gdzie POZA Polską.
Władzysława / 83.27.41.* / 2010-01-17 19:54
dobry emeryt to martwy i wtedy już mu nic nie potrzebne taka jest prawda o polskich emerytach .
Tony_Halik / 149.254.224.* / 2009-11-22 13:53
heh przeżyć i nic wiecej... a emeryci chcieli by takze wynając dżonkę zeby popływać po morzu zóltym, albo słonia zeby posmigać po tajlandzkiej dzungli, a to wszystko kosztuje .... starczy od 1 do 5, a reszta 25-26 dni to jedzenie robactwa - pająki, węże, moskity, no i oczywiście zamiast hotelu dwugwiazdkowego jakiś namiot, a o usługach miesjcowych pań można pomarzyć, bo Niemcy, Anglicy, Szwedzi oferują lepsze warunki :) Dziękujemy OFE, dziękujemy wspaniałomyslnym rządom obecnym (zwłaszcza obecnym) i poprzednim za nieograniczone wczasy ze wskazaniem na przedwczesne zejście, no i za staże dla młodych, niech się łudzą ze kiedyś bedzie lepiej i śmigają do Egiptu po wrażenia i po zdjecia pod palmami.
aer / 80.54.201.* / 2009-11-22 13:43
Przy średniej emeryturze 1500 zeta, oplaty,leki, itd na Malediwy ? Tam tydzien wczasow kosztuje ok 8-9 tysiecy,gratuluje rozumowania.
endu / 31.0.46.* / 2018-02-17 10:01
Wczasów, jak napisałeś. Żyją tam też inni ludzie, nie tylko ci na wczasach.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
olg / 188.147.160.* / 2009-12-13 19:57
Rozumowanie jest prawidłowe, nie piszemy tutaj o wycieczkach i wczasach gdzie "chore" marże naliczają biura podróży i wtedy tyle to kosztuje; mówimy o życiu już tam na miejscu!!!Dam przykład: jeżdżę po Azji, korzystając z pośrednictwa biura turystycznego dwutygodniowy wyjazd do Nepalu kosztować mnie może od 5-7 tysięcy( i to żaden "wypas"!!! ), kiedy jadę tam sam bez pośredników na 5 - 6 tygodni( dwukrotnie dłużej!!! ) to jadę tam za 4-5 tysięcy, Żeby w Nepalu przeżyć dzień - wynająć nocleg ( oczywiście bez żadnych ekstrawagancji) i trzy razy dziennie zjeść potrzebuję 15-25 zł.Żadnych pośredników!
sceptyk / 2009-11-22 23:52 / Tysiącznik na forum
Nieprawda!
Za 8,000 da się tam przeżyć 2 tyfodnie w all inclusivie. Ale poza sezonem, kiedy temperatura wody tylko w południe przekracza 35 stopni
kkkaaa / 92.55.195.* / 2009-11-22 21:34
podróż droga, daleko dość to jest.
Pilsener / 2009-11-22 13:06 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Nie 3200 brutto, a prawie 3800 - bo niemal 600 zł jest ukryte przez polityków po stronie pracodawcy, by ukryć przed plebsem faktyczną skalę opodatkowania, a netto to jakieś prawie 2300, czyli podatek wynosi 3800-2300 = 1800 zł (nie licząc obciążeń pozapłacowych pracodawcy czy kosztów świadczeń socjalnych). Czy w jakimkolwiek europejskim kraju tak mizerna praca jest opodatkowana tak wysokimi stawkami? Idźmy dalej: płacę co miesiąc ponad 800 zł ZUZ'u, mimo to gdybym uciekł do szarej strefy i przepijał te pieniądze a na emeryturę odkładał butelki, to z tych butelek miałbym wyższą emeryturę niż z ZUS - policz i sprawdź! A zwykli ludzie? Płacą do ZUS'u - pobierana jest prowizja. Potem to leci do OFE - pobierana jest prowizja. OFE nie może efektywnie tego inwestować, bo jakiś narodowy socjalista wymyślił liczne ograniczenia w inwestowaniu, w efekcie stopa zwrotu nawet najlepszych OFE jest żenująco niska. Potem ta mizeria trafi do zakładów emerytalnych, gdzie znów potrącą prowizję a na końcu podatek! A gdy emeryt zemrze przed osiągnięciem wieku emerytalnego (co u nas się nader często zdarza, bo średnia życia prawie najniższa w Europie) to kapitał traci! Jak zatem powiedzcie w polsce emeryt ma być bogaty? W tym kraju NIGDY nie będzie bogaty, dopóki będą rządzili polacy.

Dobrze mają jedynie kolaboranci z sowieckim PRL'em, różne solidaruchy, górnicy, jednohektarowcy i inne pasożyty, co dostają emerytury po 15 czy 20 latach pracy lub nie płacą podatków na emerytury tak jak reszta. A mi ma rząd wydłużyć wiek emerytalny, choć statycznie emeryturę będę pobierał 4 lata, tak? Żeby średnią przechodzenia na emerytury podnieść? A może by najpierw zlikwidować przywileje, co? Jakiś górnik-pasożyt idzie na emeryturę po 20 latach pracy a ja mam do śmierci na niego pracować, tak? Jak jeden będzie pracował na dwóch to żaden nie będzie bogaty.
tatarak / 77.253.106.* / 2012-12-17 18:24
bardzo trafne spostrzeżenia, szkoda że tak mało na ten temat się mówi, media udają że nie ma problemu w przywilejach emerytalnych, baja się narazić uprzywilejowanym?!
jarekoz / 2010-03-01 07:39
Szkoda ,ze tak myslocych jest mniejszosc!!Szkoda!!!
sceptyk / 2009-11-22 23:56 / Tysiącznik na forum
[...]

### POST USUNIĘTY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###

Beck's / 83.29.210.* / 2009-11-30 22:37
tak, za pisu byloby fajnie co?? wtedy to dopiero bylavy katastrofa kolego
pensioner / 79.163.41.* / 2009-11-22 13:00
Może ktoś wie gdzie można przeżyć za rentę chorobową przy całkowitej niezdolności do pracy? Najlepiej gdyby to był jakiś ciepły kraj bez potrzeby kupowania węgla na zimę.
gnago / 77.255.168.* / 2009-11-25 19:55
W kąciku pobliskiej kotłowni
man13 / 2009-11-22 12:48 / Tysiącznik na forum
Najlepiej w swoim kraju. W myśl zasady: Jak sobie pościeliłeś tak się wyśpij!
Oczekiwanie że dogonimy kraję zasobne ze społeczeństwami oszczędzającymi przez wiele pokoleń jest tak samo naiwne jak wiara w nadprzyrodzoną moc modlitwy.
Jednak w polskim społeczeństwie widać chęć przeskoczenia ewolucji z pominięciem utraty wiary w cuda.
Beck's / 83.29.210.* / 2009-11-30 22:40
wreszcze doczekalem sie madrej wypowiedzi na forum!! ma pan racje panie kolego. jednak jak mielismy osczedzac, skoro za komuny mielismy niskie pensje(porownywalen chyba tylko z afryka)?? to, z eteraz emeryci malo zarabiaja wynika z tego, ze mielismy za komuny niskie zarobki, obecnie to nawet nasi rodzice tez nie beda mieli wielkich emerytur, bo tez malo zarabiali za komuny. dopiero my mlodzi 20parolatkowie bedziemy mieli fajnie na emeryturze, ale tylko pod warunkiem, ze bedziemy oszczedzac na nie i bedziemy mieli madrych politykow. patrzac jednak na wypowiedzi niekotrych tu debili to watpie czy kiedys doczekamy sie madrych politykow
skiszony ogórek / 83.17.250.* / 2009-11-25 13:01

jest tak samo naiwne jak
wiara w nadprzyrodzoną moc modlitwy.

Proszę nie wypowiadaj się na tematy na których się nie znasz !!!
Jeśli czegoś nie dostrzegasz to nie znaczy, że tego nie ma.
Jeśli nie doświadczyłeś osobiście mocy modlitwy to mozesz jedynie wierzyć, że jej nie ma lub, że jest.
Życzę Ci abyś tej mocy doświadczył.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - policzanin.]
krysiaa / 79.162.154.* / 2009-12-08 11:54
wiara w modlitwe jest polowa sukcesu bez boga ani do proga tak bylo jest bedzie a cuda byly sa i beda tego jestem sto procet pewna zycze zdrowia
Pilsener / 2009-11-22 13:16 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Oczekiwanie, że pod polskimi rządami dogonimy kraje zasobne jest jeszcze bardziej naiwne, polacy powinni przyznać, że nie umieją rządzić krajem a system państwowy jest zły i niewydolny.
m53 / 83.24.20.* / 2009-11-22 12:24

Naszych seniorów już jednak teraz stać na całkiem niezłe życie w takich krajach jak Brazylia, Tajlandia,


A czy stać ich na przelot.

No i najważniejsze - czy stać ich na "całkiem niezłe życie" w Polsce.
m53 / 83.24.20.* / 2009-11-22 12:28
c.d.

W sumie niezła bzdura. Autor starannie pominął jeden z największych problemów seniorów - opiekę zdrowotną. Mam niejakie wątpliwości, czy ubezpieczenie zdrowotne będzie funkcjonowało na Malediwach.
Anest / 94.232.156.* / 2010-08-26 16:41
Reformy : emerytur, tzw. służby zdrowia i szkolnictwa zostały wprowadzone za rzadów Buzka i wszystkie, jedna za druga padają ( czego nie można powiedziec o Buzku ) Do perturbacji emerytalnych trzeba jeszcze doliczyc zdrowotne - bo ten system tez sie długo tak jak jest nie utrzyma.
Pajchiwo / 2009-11-22 11:49 / Tysiącznik na forum
Każda z tych partii promuje nasz kraj jako obszar o taniej sile roboczej nie robiąc NIC, żebyśmy się rozwijali - bo rozentuzjazmowane masy łatwiej ukierunkować. Z ludźmi świadomymi się po prostu "nie da" - tacy mają obiektywne i własne zdanie.
Paradoksalnie misiek Wałęsa miał rację - choć również kompletnie NIC nie zrobił w kierunku realizacji tej wizji - potrzebna nam druga Japonia.
A aspirujemy do pozycji drugich Chin...

Patrząc na poniższe wypowiedzi stwierdzam, że daliśmy się podzielić jak wielogatunkowe bydło, wyborem miedzy PiS i PO.
MIedzy partiami, które nie były nawet w stanie podzielić się programowo, bo przeciętny Kowalski nie potrafił by ich odróżnić - więc musiały się bawić w emocje typu dobry Polak/zły Polak, moher czy platfus (o innych - bardziej kretyńskich - nie wspominając).
Partie w Polsce - tak naprawdę - nie muszą robić nic, a i tak mają wyborców tylko umiejętnie podgrzewając te właśnie emocje.
I przyznam, że jest to smutne, że nadal - po tym jak obie partie (tak jak poprzednie) pokazały, że dobro tego kraju ich kompletnie nie interesuje...
Róbcie tak dalej i zrzędźcie dalej, a na pewno coś się zmieni, moi kochani Polscy Intelektualiści.
:)

Namawiam do bojkotu wyborów - IMHO jedyne wyjście w naszej sytuacji to nie legalizować następnych wyborów własnymi głosami.
Wybieranie notorycznie - jak słyszę w głosach z otoczenia od osób, które (również notorycznie) nie potrafią zidentyfikować merytorycznego powodu głosowania na dane ugrupowanie - "mniejszego zła" też nie jest wyborem - ci ludzie przecież rządzą naszą przyszłością.
Jak widać źle do cholery OBUDŹCIE SIĘ!!!
skiszony ogórek / 83.17.250.* / 2009-11-25 13:17
Fajny komentarz. Niestety większość komentujacych chyba go nie zrozumiała.
Jeśli chciałbyś żyć w lepszej rzeczywistości co jesteś gotów zrobić sam ?
Ty sam bez ogladania się na innych (rząd , sejm, senat itd.)
Przecież nie masz wpływu na to co ja robię i myslę, nie masz wpływu na to co mysli i robi Xsiński.
Ale możesz zmienić siebie. Część społeczeństwa będzie Ci zazdrościć ale dla pewnej części będziesz inspirującym przykładem do naśladowania.
Trudne prawda?
kraj / 77.253.192.* / 2010-04-07 13:57
Czym dłużei pracujemy, tym mniei mieisc pracy dla młodych ludzi dobrze wykształconych.Wyjadą za granice i kto będzie na nasze emertury pracowac niemyście że kiedyś powrócą, jak spruja życia na zachodzie i zobacza ile tam można zarobić za prace i godnie utrzymac się.NADAL emeryci pracuą,dajmy szanse młodym młodzi niemaja pracy wyiezdzaja z kraju
juwenia / 83.5.59.* / 2010-04-07 14:26
przed ludzmi starszymi spracowanymi perspektywa pracy to najwyżej do 5-ciu lat a przed młodymi to 35 lat to młodym należą się miejsca pracy to jest ich kraj w którym powinni mieć zapewnioną przyszłość a nie robić za niewolników na obczyżnie
EDiS / 2009-11-22 20:39 / Tysiącznik na forum

A aspirujemy do pozycji drugich Chin

Co masz na myśli? Jeżeli chodzi o gospodarkę to życzyłbym wszystkim takiego tempa rozwoju gospodarczego jak w Chinach, to USA i reszta Świata tylko przygląda się jak odjeżdża chiński expres. Tam trzeba być i zobaczyć jak się robi kapitalizm i chciałbym aby Polska nie tylko aspirowała, ale rzeczywiście była obok Chin.
Rozbawiony / 81.190.40.* / 2010-03-09 15:46
Tylko że rozwój gospodarczy Chin opiera się również na ich ustroju politycznym. Jezeli chciałbyś, żeby Polska była obok Chin pod tym względem, to życzę powodzenia. Wyjedź tam i tam pracuj dla machiny wojennej Mao ;)
Pilsener / 2009-11-22 13:11 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Od wielu lat bojkotuję polskie wybory (chyba, że ktoś mi płaci za głos), bo obecny system partyjny nie ma nic wspólnego z demokracją, jedyny demokratyczny element to chodzenie na wybory, to partia a nie wyborcy decyduje o tym, kto zasiądzie w sejmie. Co to za demokracja jak nie ja decyduje o tym, kto mnie będzie w sejmie reprezentował tylko partyjny aktyw? Taką demokrację, to ja walę i mam głęboko.
kaczordonald / 86.166.147.* / 2009-11-22 12:29
Ja nie jestem wcale wiekszym zwolennikiem PIS jak PO.
Nie moge po prostu zaakceptowac glosowania na PO tylko po to zeby nie wrocil PIS.W moim rozumieniu to niedorzeczne,moze to tez doprowadzic do braku rozwoju jak i naduzyc.
Przyznaje ze zanim do wladzy doszedl PIS bylem juz za granica i w tym czasie moje zainteresowanie sprawami kraju zmalalo.Przed 2 laty jednak po wygraniu PO bylem na spotkaniu w Londynie z Tuskiem i pojawila sie nadzieja na lepsze jutro.W glowie zaczely pojawiac sie mysli ze moze lepiej bedzie wychowywac dzieci w kraju w ktorym sie urodzilem i tam beda pobierac nauki w szkolach.
Od tego tez czasu z powrotem sledzilem ekonomiczno-polityczne wydarzenia w kraju,jak rowniez poczynania rzadu i premiera pomny na obietnice tego ostatniego.
Z cala stanowczascia po 2 latach moge stwierdzic ze jest zle.Najbardziej zawiedzeni i zazenowani powinni byc jednak wyborcy PO ale co dziwne w wiekszosci nie sa.
Moze tez byc tak ze to jakas forma samozaparcia.Przeciez nikt z nas nie lubi przyznawac sie do tego ze sie mylil,albo prosciej "dal nabic w butelke".
Patrzmy i wyciagajmy wnioski bez wzgledu na wszechotaczajaca propagande.Czlowiek uczy sie na bledach i wiem to po swoim zyciu.Aczkolwiek staram sie nie popelniac tych samych bledow dwa razy.
Ja tez chcialbym poprosic OBUDZCIE SIE !!!!

Bo po stokroc lepiej jest zdac sobie sprawe z pomylki niz w niej tkwic.
777c / 149.254.218.* / 2009-11-22 14:41
dobrze pojawiło sie hasło bojkot wyborów ale co dalej??? bojkot wyborów bedzie raczej na reke partii rzadzacej, przy obecnej propagandzie sprawy w Polsce ida w złym kierunku, wszystko zmierza w stronę zawłaszczenia państwa przez Tuska i Po, on rzeczywiście ma ciąg na władze. Nie utożsamiam się z zadna z obecnych formacji politycznych, ani nie jestesm zwolennikiem Pis, Po , czy lewicy, uwazam sie za patriotę, ale tez jestem raczej zwolennikiem całkowitej unifikacji Europy - takie samo prawo, likwidacja państw narodowych, ale zachowanie jezyka, kultury, tozsamosci, zrownanie dysporoporcji, wolny handel i rozwój, ograniczenie przywilejów rzadzących - immunitetów itd. Blizej nam do Europy Zachodniej niz do USA, skonczenie z bezsensowna służalczą polityką wzgledem USA. Ideałem sa dla mnie rzady , które stawiałby na rozwój gospodarczy i postep technologiczny, ale w pierwszym rzedzie zmiotły by PO i Pis z areny politycznej raz na zawsze, ci ludzie poprostu nie sa godni sprawowanych funkcji, sa to partie populistyczne zerujace na ludzkich emocjach i prowadzacy propagande kłamstwa i nienawisci. Jestem pewny ze ludzie w koncu przejrzą na oczy i zjednoczą się we wspolnym celu, aby zapewnic przyszlosc i godne zycie dla nastepnych pokolen. Jest takie przyslowie ze "zło nie moze wiecznie tryumfować i w kazdej beznadzieji jest nadzieja". Wielu tez przestrzegam przed płytkim ocenianiem sytuacji w kraju przez pryzmat własnego JA, bo mi jest akurat w tej chwili dobrze i mam wszystkich d ...... wtedy przyznam ok, wszystko pięknie, ładnie, jest Ci dobrze zasłużyłeś na to swoją ciężką pracą, intelektem, ciesz się tym co masz. Chciałbym zeby wszyscy doszli do swojego upragnionego celu w życiu, bo wtedy ono ma sens, ale są sprawy które wymagają uwagi, na które trzeba patrzyć i oceniać, w końcu zaangażować się aby ci których wybieramy nie zniweczyli wszystkiego nad czym całe życie się cięzko zapracowało. W końcu aby trzeba dołożyć swoją cegiełkę aby sprawy toczyły się w tym kierunku w jakim powinny, bo po nas przyjdą następni. Na prywatne żadze i checi zapokojenia własnych korzyści w polityce nie powinno być miejsca, a Donald taki jest owładnięty jakąś żadzą.
Bejbionbord / 82.210.157.* / 2009-11-22 12:09
Bojkot wyborów - cieszy mnie, że pojawiają się wreszcie takie głosy. Nie pociąga mnie legitymizowanie własnym głosem sasiadanie w parlamencie czy na najwyższych urzędach i korzystanie z przywilejów tych ludzi z telewizora zwanych politykami. Konieczna jest zmiana systemu. Niech to będzie chocaż modyfikacja wewn. "demokracji" ale to juz coś.
Koyot.Gamma / 77.253.92.* / 2009-11-24 23:01
Brawo. Nie idźcie na wybory. Niech frekwencja będzie 10% i wtedy na pewno rządzić będą ci którzy zaprowadzą prawdziwe zmiany!! Samoobrona albo inni bandyci, popierani przez garstkę fanatyków, którzy i tak na wybory pójdą.
man13 / 2009-11-22 12:54 / Tysiącznik na forum
Bojkot wyborów i zaprzestanie brania emerytury!!! Jeszcze dodał bym:Nie - polskiej opiece medycznej; Nie - zasiłkom rodzinnym; Nie - edukacji; Nie - prawidłowemu odżywianiu się i myciu zębów!
Konieczna jest zmiana systemu a to powinni, przecież za społeczeństwo, zrobić parlamentarzyści.
sceptyk / 2009-11-23 00:28 / Tysiącznik na forum
Zrobił to (zmianę systemu) towarzysz MIchnik, razem ze swoimi Człowiekami Honoru, Kiszczakiem, Jaruzelskim i ich różnymi kundlami - tajnymi współpracownikami.
asdghkk / 195.116.98.* / 2009-11-22 11:22
Ja głosuje na PO żeby PIS nie doszedł do władzy.Ze swoich zarobków jestem zadowolony bo one zależą ode mnie a nie od rządu PO.Na emeryture natomiast nie licze bo w przyszłości będzie ona niższa niż teraz.Mam nadzieje że na starośc uzbieram pokaźny procent na koncie w banku
...
www.tnij.org/opona2009
m53 / 83.24.20.* / 2009-11-22 12:19

Ja głosuje na PO żeby PIS nie doszedł do władzy


To jest oświadczenie.
A argumenty ???
Bejbionbord / 82.210.157.* / 2009-11-22 12:16
Twoje zarobki zależą też od rządu, bo rząd tworzy obciążenia fiskalne i quasifiskalne, które musi Twój pracodawca zapłacić Państwu zamiast Tobie.
JR / 85.222.57.* / 2009-11-22 12:05
Ja bym bankom nie ufał i znalazłbym inną formę oszczędności.Może to być ziemia ,czy coś innego,co nie da się ukraść.Mam doświadczenie w oszczędzaniu i po 15 latch bank gwarantowany przez państwo zerwał umowę i wypłacił mi gotówkę w wysokości pierwszej wpłaty.Było to konto dla dziecka "systematycznego oszczędzania".Dzisiejszy system też nie jest pewny ,więc należałoby się zastanowić nad pewniejszą lokatą.Pozdrawiam
wolny człowiek / 83.27.11.* / 2009-11-24 13:05
WSZYSTKO może Ci państwo ukraść. Emeryturę, kasę z konta, ziemię, dom, złoto w sztabkach. Przeanalizuj historię oszczędzania w Polsce w ciągu ostatnich 70 -80 lat (tyle przeciętnie żyje człowiek). Ziemię, majątki, domy (jeśli ktoś miał więcej niż jeden) zabrali komuniści, oszczędności - inflacja, złoto, waluty straciły na wartości w porównaniu z ich wartością choćby 20-30 lat temu. Niepewność pozwala trzymać masy za mordę! I to w polityce jest najważniejsze.
kukariusz / 88.220.40.* / 2009-11-22 09:37
Czym zatem kierują się wyborcy, stawiając na PO?
- Dotykamy tu psychiki tych osób, które uwierzyły w platformowe bzdury, powielane przy wsparciu licznych ludzi mediów, o rzekomych zbrodniczych rządach PiS. Gdyby wyborcy oszukani w 2007 roku dzisiaj spojrzeli prawdzie w oczy, gdyby uświadomili sobie, że swoje głosy zaoferowali politycznym i medialnym hochsztaplerom, to jak by się poczuli? Poczuliby się jak osoby "intelektualnie niepełnosprawne", które dały się nabrać cwaniakom. Ale przecież zdrowy psychicznie człowiek, w którego głowie działają mechanizmy obronne, nie chce sam siebie definiować jako frajera, jako naiwniaka, który dał się komuś zmanipulować. Młody człowiek, który - idąc na wybory pierwszy raz w życiu - zagłosował na PO, jak na swoją pierwszą polityczną miłość, nie chce przyznać się przed samym sobą do tego, że jego naiwność, jego szczere intencje zostały wykorzystane przez cwaniaków od propagandy. Co zatem robi, by ocalić wizerunek samego siebie jako kogoś na poziomie, jako osoby dobrej, etycznej (głosowałem/am na PO, by bronić demokracji przed zagrożeniami) i jednocześnie inteligentnej (poprawnie odczytuję mechanizmy polityki)? Co robi, by uniknąć tej sytuacji rażącego dysonansu poznawczego? Co robi, gdy coraz częściej i coraz bardziej czuje, że Platforma nie spełnia oczekiwań wyborców? Czy może odwraca się od PO? Nie! Uczynienie tego byłoby zbyt kosztowne dla psychiki takiej osoby, oznaczałoby przyjęcie do wiadomości nie tylko innej oceny świata polskiej polityki, ale także - a to już o wiele trudniejsze - przyjęcie negatywnego obrazu własnej osoby. Na szczęście jednak istnieje sposób ocalenia dobrej samooceny, sposób rozwiązania tego dysonansu poznawczego. Sposób logicznie poprawny, choć empirycznie naciągany.

Jaki to sposób?
- Ten sposób to przyjęcie jeszcze czarniejszego od dotychczasowego wizerunku Prawa i Sprawiedliwości. Trzeba jeszcze bardziej wyostrzyć swoje wyobrażenie PiS jako partii szkodliwej dla kraju. Trzeba przekonać samego siebie, że bracia Kaczyńscy są jeszcze straszniejsi, niż się to wydawało w 2007 roku, że w porównaniu z nimi największe nawet "obsuwy" Platformy, najbardziej chamskie zachowania Janusza Palikota to mniejsze zło. O wiele mniejsze niż Polska rządzona przez Kaczyńskich. Rozmawiając z niektórymi osobami ze świata inteligenckiego, odnoszę wrażenie, iż powyższy mechanizm widzę niemal w laboratoryjnej postaci.
Koyot.Gamma / 77.253.92.* / 2009-11-24 23:06
"Trzeba przekonać samego siebie, że bracia
Kaczyńscy są jeszcze straszniejsi, niż się to wydawało w 2007
roku, że w porównaniu z nimi największe nawet "obsuwy"
Platformy, najbardziej chamskie zachowania Janusza Palikota to
mniejsze zło. O wiele mniejsze niż Polska rządzona przez
Kaczyńskich."

Nie trzeba siebie przekonywać. To jest prawda.
kaczordonald / 86.166.147.* / 2009-11-22 10:58
Albo inaczej.Przed 3 miesiacami przyjechal do Londynu kuzynek z Polski(24 lata).Prosil o zalatwienie roboty bo zwolnienia w zakladzie a bez ukladow i POparcia powyzej 1500 netto i tak nie zarobi(miasto 300 000 tys).
Nie mial zielonego pojecia co PO robi w kraju od czasu jak na nich zaglosowal.Powiedzial ze w wolnym czasie siedzi w internecie na Naszej Klasie i gra na komputerze a ekonomia,polityka i co robi rzad wcale go nie interesuje.
Zaglosowal na PO zeby nie byl PiS bo taka byla moda wsrod kolegow na osiedlu gdzie mieszkal.Przez ostatnie 2 lata polowa jego znajomych wyjechala za granice,kilku pracuje mieszkajac wciaz u rodzicow a reszta pije na osiedlowej lawce.
Dalej uwaza ze zaglosuje na PO bo Pis to obciach i moherowe babcie ,a PO chce dobrze dla mlodych jak fama niesie.
Piast (z L.) / 83.30.181.* / 2009-11-22 13:17
Powstała niebezpieczna i irracjonalna społecznie moda wśród młodych ludzi ze jedna partia to nowoczesnośc a druga to "obciach".W ten spsob został zablokowany krytyczny mechnizm oceny sytuacji z określonymi skutkami. Od niedawna przerzuciłem sie na serwisy informacyjne, oraz dyskusje społeczne i polityczne innych krajów . Nie wytrzymuje prymitywizmu "naszych" mediów . Wywiad Lisa z słynna Beata Sawicka. Kontrola internetu w Szczecinie itd.
Zadaje sobie pytanie dlaczego przegrywamy odzyskaną wolnośc ? Moze nie jest to kwestia partii ale poziomu intelektualnego i poczucia tożsamośći naszych elit.
A jaki on jest ?. Na jednym z kongresów rozmawiałem z akademikiem, profesorem uniwerysteckim. Po kilku grzecznościowych zdaniach ,-padło pytanie ; a ile pan tu zarabia.? No coż, jacy przewodniocy ,takie stado.- Tak tu mówią.
squunek / 95.41.243.* / 2009-11-22 11:10
I teraz obaj jedziecie na zmywaku ?! ... brawo
kaczordonald / 86.166.147.* / 2009-11-22 11:35
jestes niepowazny albo od niedawna na tym forum.
A jezeli zycie za granica kojarzy ci sie tylko ze zmywakiem to od razu wiadomo jakim czlowiekiem sukcesu jestes.
Ja tutaj ksztalce swoje dzieci z nadzieja ze nie wyrosna na takich malych zlosliwych karzelkow jak ty ze skurczonym organem zwanym mozg.
czytelnik / 2009-11-22 09:30
Wiadomo powszechnie że polaków należy ograniczyć do 15 mil, populacji.
squun / 95.41.243.* / 2009-11-22 11:05
czyli wszystkich powyżej 50tki ->eutanazja
kaczordonald / 86.166.147.* / 2009-11-22 11:49
Podobno takich jak ty nazywa sie trolami i bylo juz takich na money kilku.Ale z nicka wnosze ze z ciebie to po prostu zwykly SMIERDZIEL.
sceptyk / 2009-11-23 00:32 / Tysiącznik na forum
Wbrew pozorom squun pisze o tym, z czym mamy już do czynienia.
Pogotowie nie jeździ już do ludzi po 70, przelekle chorym odmawia się środków przeciwbólowych (refundowanych przez NFZ), zamyka się domy opieki.
Przygotowania do masowej eutanazji są już w pełnym toku.
rysiuzbysiu / 83.31.209.* / 2009-11-22 09:00
aby wszystkim żyło sie lepiej Tusku
Dan Kenobi / 2009-11-22 09:13 / Bywalec forum
komentarz adekwatny do nicka !
A moze Ty podasz recepte,jak odrobic lat 40,podczas ktorych Europa zachodnia prula naprzod a my gnilismy w martwocie w "bratniej" wspolpracy ??/
A mimo to Polska tylko dzieki rzadom PO jest JEDYNYM krajem z dodatnim PKB !
Myslenie nie boli,wiec mysl
sceptyk / 2009-11-23 00:36 / Tysiącznik na forum
Masz rację! Absolutnie!
Ładna pogoda jest TYLKO zasługą rządu Tuska, a deszcz i zawierucha to skutek knowania ziobrystowskich zbirów, kaczystowskich oprawców i kamińskich tajniaków.
jan kowalski / 2009-11-22 11:32 / Tysiącznik na forum
rzeczywiście, myślenie nie boli, a w latach rządów PiS nasza gospodarka też była jedna z najszybciej rozwijających sie w UE. Na szczęście polityka i politycy maja coraz mniej do powiedzenia, a gospodarka rządzi się włanymi prawami. Tusk miał tu gó...no do powiedzenia.
m53 / 83.24.20.* / 2009-11-22 10:27
PKB zawsze jest dodatni.
xxons / 188.33.11.* / 2009-11-22 09:37
A Białoruś z dodatniim PKB? Tam też rządzi PO, hehe?
sql / 83.15.9.* / 2009-11-23 06:42
Z tak przedpotopową gospodarką, a właściwie jej brak, nie może być kryzysu.
Josef Zawila / 78.94.225.* / 2009-11-22 15:56
Szanowni Panstwo,
wyjechalem do Niemiec 30 lat temu i musialem sie zwolnic z pracy nauczycielskiej w Polsce, aby moc wogole wyjechac.
Mialem wtedy 3-ke dzieci i nie moglem ich wyzywic. Zona byla
w ciazy z 4-tym dzieckiem. Ojciec moj musial wstac o 3-ciej rano, aby kupic mleko. Dzisiaj mam 40 lecie pozycia malzenskiego i dzieki Bogu bede mial rente w Niemczech,
bo chwalenie sie wysokimi rentami w Polsce mnie po prostu smieszy...Szkoda, ze tak jest, ale jeszcze bedzie dluga gonitwa za Niemcami...Dobrze, ze przynajmniej jest
teraz lepiej w stosunkach PL - D.
Zgoda buduje- niezgoda rujnuje...
Zycze Wam w Polsce wyzszych rent, ale ja mam 62 lata
i bede pracowal do 65 jak szef wlasnej firmy. W Polsce
sa leniuchy na rencie i znam takich co sie chwalili zarobkami na czarno w Niemczech, a kasowali rente
w Polsce po przepracowaniu 15 lat w policji !
SZKODA GADAC ! Zycze powodzenia dla POLAKOW od
POLAKA z NIEMIEC. Josef Zawila
trzezwy / 188.33.159.* / 2009-11-22 17:15
temu panu chyba chodzilo tylko o wywolanie nagonki na niego samego i wszystkich odpowiedzialnych za to co w tech chwili spotyka polakow w naszym wlasnym kraju.
autor najwyrazniej nie jest zainteresowany tym by cokolwiek przekazac w swojej wypowiedzi on pisze by popisac , kompletne bzdury niesprawdzone informacje , nierzetelne inietrafione
brak mi slow , niedosc ze ten pan pewnie nigdy sam pupy nie ruszyl z swojego miasta to nawet nie postaral sie przeszukac internetu by znalesc pewne informacje
1 2 3
na koniec starsze

Najnowsze wpisy