Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

Giełdami rządzi nowa zasada. Czy również na GPW?

Giełdami rządzi nowa zasada. Czy również na GPW?

Wyświetlaj:
Ivona ... a na plazy fajnie jest / 178.36.188.* / 2013-01-30 09:50
OFE - główny dawca kapitału do kasyna - niedługo przestanie istnieć.

A bez niego ostra jazda bez trzymanki.

Poczytajcie wywiad z Gwiazdowskim.

"Gwiazdowski: na OFE nas nie stać, więc je zlikwidujemy

... Rząd zapowiedział, że zrobi przegląd działalności OFE i nie wyklucza zmian w ich działalności. Gdyby był Pan rządowym doradcą, to jakie działania by Pan polecił?

- Przede wszystkim likwidację OFE. Choć nie jestem wcale zwolennikiem rozwiązania odgórnego, administracyjnego. Jest ono zresztą niepotrzebne, bo jeśli zniesiemy przymus oszczędzania w OFE, to rynek sam je zlikwiduje.

Tak było na Węgrzech po reformie Viktora Orbana. 98 procent odkładających na emerytury Węgrów wycofało swoje środki z II filara, bo wolało mieć zagwarantowaną minimalną wysokość emerytury przez państwo, niż polegać tylko na systemie kapitałowym. ...

.... Skoro uważa Pan, że OFE są zupełnie niepotrzebne, to można powiedzieć, że 14 lat ich działalności jest czasem straconym?

- Oczywiście, ze tak. Co więcej, nie jest wcale tak, że dziś wszyscy jesteśmy mądrzy dopiero po szkodzie. Akurat moje środowisko od początku wskazywało na oczywiste wady tego rozwiązania. Śp. Krzysztof Dzierżawski już przed wprowadzeniem reformy pisał, że OFE nie wytrzymają próby czasu. I tak właśnie się stało. Obserwujemy właśnie koniec, który on przewidział. ...."

http://pieniadze.gazeta.pl/Gospodarka/1,123737,13314224,Gwiazdowski__na_OFE_nas_nie_stac__wiec_je_zlikwidujemy.html#BoxBizTxt
Ja zostaję w II filarze (OFE)!!!! / 80.55.247.* / 2013-01-30 10:04
Tak, państwo cokolwiek komukolwiek "zagwarantuje" -akurat...to jest SKOK na kasę z OFE pokolenia leśnych dziadków jak pijak Gwiazdowski (piszę pijak bo raz miałem "przyjemność" być na jego otwartym wykładzie na jednej z uczelni-był ewidentnie pijany i bełkotał) ; a więc Gwiazdowski i koledzy nie długo na emeryturę i trzeba stawki z ZUS czymś im porządnie "zrewaloryzować" - a najlpiej nadają się pieniądze z OFE....natomiast mi za 40 lat NIKT nic nie da najwyżej eutanazję. Jak będzie w PL wybór jak na Węgrzech- JA ZOSTAJĘ W II FILARZE!!!
Ivona ... / 77.254.101.* / 2013-01-30 10:15
W Polsce będzie jak na Węgrzech, w OFE zostanie nie więcej niż 1÷2%.
w tym będę I JA! / 80.55.247.* / 2013-01-30 10:21
w tym i JA ; przynajmniej będę miał na starość JAKĄŚ REALNĄ WARTOŚĆ zgromadzoną ; pewnie małą ale BĘDZIE. W ZUSIE NIE MAM NIC tylko "zapis księgowy" -czyli pieniądze wydane na bieżące emerytury i tylko "obietnica" (BEZ POKRYCIA -LUKA POKOLENIOWA) że coś-kiedyś-mi-dadzą, akurat ; chyba tylko zastrzyk śmierci....:(
Ivona ... / 77.254.101.* / 2013-01-30 10:35
Będziesz miał gwarancję Państwa, jeszcze rok, dwa i wszystkie emerytury będą płacone z budżetu a nie z ZUSu

W OFE i tak już nie masz dziedziczenia.
Mam To Gdzieś / 80.55.247.* / 2013-01-30 10:53
wszelkie "gwarancje panstwa" mam w GŁĘBOKIM POWAŻANIU; zgodnie z maksymą pewnego mądrego człowieka: "nie ma takiej zbrodni i niegodziwości jakiej nie popełniłby demokratyczny rząd w sytuacji gdy zabraknie mu pieniędzy..."
inzynier6 / 2013-01-30 10:04 / portfel / Bywalec forum
Znaczy, że Tusk planuje największa kradzież w dziejach państwa polskiego.
Ivona ... / 77.254.101.* / 2013-01-30 10:17
Jaka kradzież?

Kto chce będzie mógł nadal być dawcą kapitału.

Nie będzie tylko przymusu.
Waniek / 178.252.38.* / 2013-01-30 10:40
Może rząd mniej kraść z GPW??? Wątpię.
Kapitalizm nie, wypaczenia tak / 178.36.47.* / 2013-01-30 09:58
Wiadomo jak ogromne marże sobie naliczali od niczego, bo wszyscy mieli to samo, więc oskubali kolesie przyszłych emerytów zdrowo, do tego sami zostali w ZUS...

Zamiast orderów powinni zostać z tego rozliczeni.
duch gieldy / 78.88.77.* / 2013-01-30 09:49
Gielda w polsce daje wiecej zarobic tym ktorzy kolo niej sie kreca czyli biurom maklerskim,roznym prezesom,analitykom itp. niz tzw inwestorom.
Tak wygląda koniec zbankrutowanej piramidy finansowej / 178.36.47.* / 2013-01-30 09:43
Bankrutująca piramida finansowa w ramach odsuwania swojego upadku w czasie wyprodukowała na rekordowych długach pompowanych powietrzem banków centralnych, które same są już bankrutami, niepotrzebne nikomu stosy przewartościowanych mocno akcji, obligacji, domów, rekordowe zapasy surowców, na co teraz nie ma popytu, bo nikt tego nie zarobił.
Tak wygląda koniec zbankrutowanej piramidy finansowej / 178.36.47.* / 2013-01-30 09:38
Gospodarka razem z konsumentami bankrutuje, wszystko rekordowo zadłużone, nie ma gotówki a tu kolejni bankruci rzucają nowe pakiety towaru na rynek w ramach ucieczki ze strat przed krachem, a zawodowi naganiacze będą wmawiać, kupuj bo to hopssa...
janlew nielogo / 178.235.0.* / 2013-01-30 09:29
dryfus czy już coś zrozumiałeś?

UniCredit sprzedaje 23,9 mln akcji stanowiących 9,1% udziału w kapitale banku w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu. Informacja pochodzi z wczoraj, ale będzie miala istotny wpływ na zachowanie akcji banku i całego sektora
synonim / 2013-01-30 09:26 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
5 czarnych świec tygodniowych pod rząd na wig20
bogumilll / 217.212.230.* / 2013-01-30 09:32
Jak to na szczytach hossy
synonim / 2013-01-30 09:42 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Giełda w USA już rośnie pionowo do góry tak jak ropa w 2008 roku i Apple w 2012 roku

No ale spawacze i teściowe ciągle myślą, że kupują w dołku i oddadzą ulicy dopiero kiedyś na szczytach
Panika rośnie, kolejne kostki domina padają / 178.36.47.* / 2013-01-30 09:25
Hennes & Mauritz -2,73% po "wynikach".
Panika rośnie, kolejne kostki domina padają / 178.36.47.* / 2013-01-30 09:23
Włoski koncern naftowy ENI -5,13%.
Dozorca na parkingu przed GPW / 178.36.47.* / 2013-01-30 09:22
Teraz już wiemy skąd ten wczorajszy podskok na cudofiksie.
Ciekawe czy ktoś tym się zajmie, bo to jest czysta manipulacja kursami8 na zamknięcie, co jest zabronione przepisami?
bardzo chudy / 83.31.188.* / 2013-01-30 09:19
jak z PKOBP zejdą w okolice 34,25 albo poniżej ( ceny zakupu od ministra ) to b. groźnie , zagranica
COŚ JEST NA RZECZY Z TĄ WYPRZEDAZA / 78.8.74.* / 2013-01-30 09:18
System kapitałowy jest lepszy od repartycyjnego, jednak przy liczbie emerytów, która jest w Polsce, jesteśmy zmuszeni pozostać przy tym drugim - twierdzi Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Rząd zapowiedział, że zrobi przegląd działalności OFE i nie wyklucza zmian w ich działalności. Gdyby był Pan rządowym doradcą, to jakie działania by Pan polecił?

- Przede wszystkim likwidację OFE. Choć nie jestem wcale zwolennikiem rozwiązania odgórnego, administracyjnego. Jest ono zresztą niepotrzebne, bo jeśli zniesiemy przymus oszczędzania w OFE, to rynek sam je zlikwiduje.

Tak było na Węgrzech po reformie Viktora Orbana. 98 procent odkładających na emerytury Węgrów wycofało swoje środki z II filara, bo wolało mieć zagwarantowaną minimalną wysokość emerytury przez państwo, niż polegać tylko na systemie kapitałowym.

Emerytury państwowe są lepszym rozwiązaniem od gromadzenia oszczędności w systemie kapitałowym?

- Nie, to system kapitałowy jest lepszy, ale w określonym kontekście. Nasz jest taki, że jedna czwarta mieszkańców Polski żyje z emerytur, na których wypłatę przeznaczamy lwią część naszego budżetu. Nie jesteśmy więc w stanie przejść z systemu repartycyjnego do kapitałowego, bo obecni emeryci nie będą mieli z czego żyć.

Osoby aktywne dzisiaj zawodowo muszą utrzymywać swoich rodziców i dziadków. Przy takim obciążeniu trudno jeszcze myśleć o tym, że jednocześnie oddłużą swoje własne emerytury i w przyszłości nie będą na nie musieli się składać ich potomkowie. Taka rzecz zdarzyła się w Chile Pinocheta, ale w demokratycznym społeczeństwie jest niemożliwa do przeprowadzenia.

Skoro uważa Pan, że OFE są zupełnie niepotrzebne, to można powiedzieć, że 14 lat ich działalności jest czasem straconym?

- Oczywiście, ze tak. Co więcej, nie jest wcale tak, że dziś wszyscy jesteśmy mądrzy dopiero po szkodzie. Akurat moje środowisko od początku wskazywało na oczywiste wady tego rozwiązania. Śp. Krzysztof Dzierżawski już przed wprowadzeniem reformy pisał, że OFE nie wytrzymają próby czasu. I tak właśnie się stało. Obserwujemy właśnie koniec, który on przewidział.

Mówienie o końcu może być jeszcze przedwczesne. Na razie OFE ciągle działają.

- Jestem jednak przekonany, że już niedługo. Początek końca ich działalności już właściwie obserwujemy.

W kwestii emerytur musimy więc liczyć wyłącznie na państwo?

- Wcale nie. Lepiej jest liczyć na własne dzieci.

Dzietność mamy jednak słabą. Może więc warto inwestować w pomysły, które mają ją pobudzić? Prof. Krzysztof Rybiński postuluje np. wprowadzenie stypendium demograficznego. Wynosiłoby ono 1000 złotych i byłoby wypłacane na każde dziecko, aż nie ukończy ono 18. roku życia. Według pomysłodawcy wywołałoby to efekt bomby demograficznej.

- To mnie zupełnie nie przekonuje, choć w innych kwestiach z Krzysztofem Rybińskim nieraz się zgadzam. Problem w tym, że najpierw zniechęcamy ludzi do posiadania dzieci a potem wymyślamy, jak ich z powrotem do tego zachęcić. Zniechęcamy, bo mówimy im, że na starość to państwo zapewni im emeryturę i opiekę medyczną. Ale żeby państwo mogło to zrobić, musimy się najpierw wysoko opodatkować. W związku z powyższym nie ma bodźca, by starać się o więcej dzieci, bo przecież państwo się nami zajmie, a po drugie brakuje nam pieniędzy na ich wychowanie, bo zjadają je wyższe podatki.

Teraz próbujemy likwidować ten absurd mówiąc - no dobrze, to jak wy już te dzieci będziecie jednak mieli, to my wam trochę tych pieniędzy oddamy. Moim zdaniem dużo prościej byłoby tych pieniędzy po prostu nie zabierać.
bbb12345 / 193.111.166.* / 2013-01-30 10:49
CIEKAWE WYLICZENIA / SKLADKA EMERYTALNA TXT

Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600 zł. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie - procent Składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16.163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Miłej zabawy. Ale co z Tego wynika? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11.375.519.400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to Tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136.506.232.800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie - w marcu 2011 - było ich 4,979 mln. To znowu wg oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo na nich jest OSOBNA składka!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27.301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2.275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura - znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na Emerytury (czyli średnio ZUS jest na plusie około 2,5 miliarda zł miesięcznie, czyli 30 miliardów Rocznie!!!). Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem. Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą Wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości. Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pójść taka nadwyżka? Na zrzutkę na Greków? Włochów? By żyło im się jeszcze lepiej? Gdzie jest kasa? Jeśli tak jak ja, jesteś przeciw kłamstwom rządzących, to proszę skopiuj to na inne fora, aby Jak najwięcej osób mogło to przeczytać, zanim zostanie usunięte. Dodam od siebie że post został usunięty po 20 minutach od chwili pojawienia się go na W.P.
Obudź się Polsko! / 178.36.47.* / 2013-01-30 09:33
Od dawna było wiadome po co zrobili OFE i kontrolę nad nim i przejęły w większości podmioty zagraniczne - miały dzięki temu duży kapitał do zabezpieczenia swoich zysków bez ryzyka, a straty przerzucać mogły na naszych przyszłych emerytów.
Do władzy powinni dochodzić ludzie, którzy mają na celu dbanie i interesy własnych obywateli, a nie zagranicznych spekulantów, bo potem to bardzo drogo kosztuje.
Podstawą rozwoju zawsze jest demografia.
Obudź się Polsko! / 178.36.47.* / 2013-01-30 09:14
Od dawna mówiłem, że gruby bankrut kupuje sam od siebie,żeby sztucznie wyciągnąć kursy bez obrotu, pod dystrybucję.
Ubiorą w to naszych emerytów i ich zbankrutują...
katarynka wciąż nadaje / 194.93.127.* / 2013-01-30 09:44
Faktycznie od dawna mówiłeś bo od kilku lat mówisz codziennie to samo jak katarynka :)
bardzo chudy / 83.31.188.* / 2013-01-30 09:13
ustawienie spadkowe dwa banki i KGHM przy stosunkowo duzych obrotach, poważnie
synonim / 2013-01-30 09:11 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Pekao SA -5,41%

Jak to w hossie

Iwona, kupujesz?
Iwona ma fioła / 86.63.111.* / 2013-01-30 09:19
Iwona czuje giełdę jak nikt , każdy dzień to dla niej mega zarobki , po co jej pracować jak ona wie wszystko ;-)))))))
Etermit / 2013-01-30 09:10 / Tysiącznik na forum
na koniec notowań spodziewałbym się niewielkiego spadku w okolicach 1% tak jak wczoraj
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy