Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

GPW: Indeks WIG20 poniżej 2600 punktów. W ciągu roku zyskał...

GPW: Indeks WIG20 poniżej 2600 punktów. W ciągu roku zyskał...

Wyświetlaj:
muppet show / 78.8.173.* / 2012-12-31 11:34
10 grzechów komentatorów giełdowych
Artykuł został dodany 20-07-2011 przez Wojtek Suchomski
A A A

Jak napisać prognozę giełdową, która zawsze się sprawdzi.
W ubiegłym tygodniu na portalu APP Funds pojawił się artykuł-apel: "Analityku, pisz jasno i zwięźle". Tym artykułem Zbigniew Papiński trafił w sedno! Od kiedy interesuję się giełdą, przeczytałem już setki komentarzy giełdowych różnych analityków, które były pisane na tyle zawile, że nie zawierały żadnych wniosków czy prognozy. Opierały się na konstrukcjach słownych, które niewiele mówiły, mimo obfitości słów. Wynotowałem 10 głównych tricków, jakie stosują komentatorzy giełdowi:

1. Podawanie kilku wariantów rozwoju sytuacji przy użyciu trybu warunkowego. Przykład:

"Jeśli WIG20 spadnie poniżej 2464 punktów, czekają nas spadki. Jeśli wybije się powyżej 2600 punktów, będą wzrosty"

2. Używanie słowa-wytrychu "niewykluczone", zamiennie ze słowem "może" czy "możliwe". Z jego pomocą można niezobowiązująco zasugerować jakiś wariant rozwoju sytuacji, a jeśli się sprawdzi, pochwalić się tym w jednym z kolejnych komentarzy. Bardzo często w komentarzach giełdowych pojawiają się dwa warianty, a czasem nawet trzy! Nie ma wątpliwości, że jeden z nich się sprawdzi. Przykład:

"W zależności od dalszego rozwoju sytuacji w Grecji, możliwe są dalsze spadki, ale jeśli najgorsze już za nami, niewykluczone są wzrosty" -

3. Osobiście podoba mi się określenie, że rynek coś "powinien", tak jakby zależało to od komentującego, a w rzeczywistości jest tylko wyrazem jego życzeń i nadziei. Przykład:

"W przyszłym tygodniu indeksy powinny już rosnąć".

4. Ozdabianie komentarzy mądrze brzmiącymi "oczywistymi oczywistościami". Przykład:

"nikt nie zna przyszłości, a tym bardziej kierunku ruchu indeksów"

"Dopóki nie ma pozytywnego klimatu inwestycyjnego, dopóty ważniejsze argumenty będą po stronie niedźwiedzi"

"Przed dzisiejszą sesją wskazania są mieszane"

zawsze też można dodać, że przyszły tydzień zapowiada się "ciekawie" albo że "rynek znajduje się w ważnym miejscu".

5. Rozwój sytuacji uzależniany jest od nieokreślonej "sytuacji globalnej", co jest w sumie oczywiste. Przykład:

"To czy warszawskiej giełdzie uda się uniknąć większej przeceny nadal będzie zależeć jednak od sytuacji na rynkach globalnych"

6. Komentarze gmatwają niejednoznaczności, przytaczanie informacji z przeszłości albo danych i raportów, które były już dawno ogłoszone. Nieważne, że są to informacje historyczne, które już się wydarzyły, połowa takiego komentarza będzie zawsze zgodna z prawdą. Podawane dane poprzedza często zwrot: "należy mieć na uwadze".

7. W niejednoznacznych "prognozach" bardzo pomaga słówko "ale", dające komentującemu furtkę, gdyby trzeba było wycofać się z prognozy. Dzięki jego użyciu w jednym zdaniu można zawrzeć dwie przeciwstawne opinie. Jedyny problem jest taki, że użycie słówka "ale" całkowicie przekreśla wcześniejsze słowa. Przykład:

"Byki przeszły do kontrofensywy, ale sytuacja techniczna wskazuje na możliwość dalszych spadków".

Odmianą słówka "ale" jest "chyba że" lub "z drugiej strony". Przykład:

"W przyszłym tygodniu WIG20 powinien rosnąć, chyba że przeszkodzi w tym słabość rynku amerykańskiego".

8. Wspaniałym wypełniaczem komentarza giełdowego, zawsze prawdziwym jest wyliczanie, które spółki wzrosły, a które straciły na wartości. Tak jakby czytelnicy nie mieli dostępu do statystyk giełdowych na stronie Giełdy Papierów Wartościowych.

9. Jeśli wcześniejsza prognoza zostanie zanegowana i pomyłka jest oczywista, czytamy że rynki zachowują się "nielogicznie" lub "nieracjonalnie". Ten trick pokrywa się z "oczywistą oczywistością", ale jest też wygodnym usprawiedliwieniem pomyłki. Tak, rynki są nieracjonalne, rządzą się emocjami i kaprysami, gdyby były całkowicie przewidywalne, każdy by na nich zarabiał.

10. Brak w "prognozach" wykresów z naszkicowanym wariantem rozwoju wydarzeń. W sumie nie można się analitykowi dziwić. Po kilku miesiącach prognozę na takim wykresie można łatwo porównać z rzeczywistością, a jakiś czytelnik może potem długo wypominać pomyłkę.

Inwestor giełdowy tym się różni od zawodowego komentatora, że musi zająć jakąś pozycję na rynku. Może kupić akcje i grać na wzrosty, może sprzedać kontrakty terminowe i grać na spadki a może też zamknąć wszystkie pozycje i czekać na rozwój wydarzeń. To też jest jakaś decyzja. Świetnie, że możemy czytać komentarze giełdowe różnych analityków. Byłoby wspaniale, gdyby jeszcze zawierały jednoznaczną prognozę, opartą na wybranych kryteriach. Albo zamiast tego po prostu szczere wyznanie: "nie wiem, w którą stronę teraz pójdzie rynek".
Eternit z Azbestu / 2012-12-31 11:27 / Tysiącznik na forum
Pewien bardzo stary Indianin potrzebował pożyczki w wysokości 500$. Udał się do lokalnego banku. Bankier wyciągnął formularz i zaczął zadawać pytania:
- Na co zamierza pan przeznaczyć pieniądze ?
- Na podróż do miasta żeby sprzedać, to co wykopałem z mojej ziemi.
- Jaki proponuje pan zastaw ??
- Nie wiem co to zastaw - odpowiedział Indianin
- To jest coś wartościowego, co pozwoli pokryć koszty pożyczki, gdyby pan jej nie był w stanie spłacić... Może ma pan jakieś pojazdy?
- Mam pickupa Chevy z 1949 r.
Bankier potrząsnął głową... - A może ma pan jakiś żywy inwentarz?
- Mam konia...
- Może być - powiedział bankier przyznał pożyczkę pod zastaw konia Kilka tygodni później starzec przyszedł ponownie do banku. Wyciągnął gruby zwitek banknotów, odliczył 500$ i naliczone przez bankiera odsetki...
- Tu są pieniądze, które pożyczyłem - powiedział wręczając je bankierowi
- A co zamierza pan zrobić z resztą pieniędzy? - spytał bankier
- Włożyć do kieszeni - odparł Indianin
- A może złożyłby je pan w depozycie w naszym banku?
- Nie wiem co to depozyt...
- Cóż, wpłaca pan pieniądze do naszego banku, my się o nie troszczymy, pilnujemy ich, a jak ich pan potrzebuje, to je pan wypłaca...
Stary Indianin pochylił się w stronę bankiera, spojrzał na niego podejrzliwie i spytał:
- A jaki pan proponuje zastaw?
2700, kto da więcej? / 91.208.150.* / 2012-12-31 10:38
ETF-y na Polskę -1,46%

http://www.bloomberg.com/quote/PLND:US
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-31 06:42
W Senacie USA wciąż brak antykryzysowego porozumienia, a czas płynie
PAP - Biznes
31 Gru 2012, 1:30
----------------------------

Sylwestrowy poniedziałek a porozumienia w sprawie klifu jak nie było tak nie ma a przecież "rezolutny miszczunio parkietu" Etermit twierdził, że to porozumienie zostało zawarte już w piątek :)

Geniusz :)

Etermit / 2012-12-29 00:53
przed momentem agencja bloomberg podała, że po wielogodzinnych negocjacjach doszło do porozumienia Obamy z opozycją w sprawie klifu no i o co było to big halo??? nawet niemowlęta wiedziały, że i tak się porozumieją bo inaczej być nie mogło
UE I USA to tylko DRUKARZE nic poza tym / 86.63.111.* / 2012-12-31 10:00
w tym kraju normą jest , że ludzie nie wiedzą co się dzieje w około , nie potrafią samodzielnie myśleć, a żyją iluzją tworzoną przez ZAKŁAMANE MEDIA . Jak DRUKOWANIEM te palanty chcą pobudzać WZROST GOSPODARCZY i tworzeniem BALONA niebotycznego ZADŁUŻENIA na finansowanie swojego NIERÓBSTWA kosztem PODATNIKA to musi się to skończyć TRAGEDIĄ na ŚWIECIE ale jak na razie SPOKO bawmy się mamy sylwestra za chwilę Nowy Rok , wielu odczuje na własnej skórze tą wspaniałą politykę gospodarczą którą serwują nam ci zakłamańce i telewizyjni uspokajacze , ale czy to wystarczy , żeby hasło ZIELONA WYSPA i "Kaczyński jest winien wszystkiemu" przestało mydlić oczy lemingom, nie sądzę będzie źle ale "Polak głupi przed szkodą i po szkodzie" ...
Etermit nielogo / 87.206.35.* / 2012-12-31 08:58
Bo tak było :) 29.12 było ósme z rzędu porozumienie, teraz tylko dopracowują porozumienie nr 18 i 21 :D

Miejmy nadzieję, że Obama nie ładował putów i esek w maju przy 2000 jak nasz expert synonim :D

p.s. robimy zakłady czy synonim pojawi się jeszcze w tym roku na forum? chyba wstyd i kompromitacja nadal przeważają szalę :0) ja głosuję, że się nie pojawi.
2700, kto da więcej? / 91.208.150.* / 2012-12-31 09:47

Bo tak było :) 29.12 było ósme z rzędu porozumienie


Bzdura, żadnego porozumienia nie było


wciąż brak antykryzysowego porozumienia PAP - Biznes


a ty jak zwykle odwracasz kotka ogonkiem po tym jak się ośmieszyłeś skompromitowany KLAUNIE


Miejmy nadzieję, że Obama nie ładował putów i esek w maju przy 2000 jak nasz expert synonim :D


Pokaż mi skompromitowany kłamco gdzie w maju pisałem, że ładuję puty i eski
Eternit z Azbestu / 2012-12-30 21:12 / Tysiącznik na forum
W Chicago w 2012 r. zamordowano 500 osób - podała policja tego trzeciego z największych amerykańskich miast. To najwyższa liczba zabójstw od 2008 r. Burmistrz Rahm Emanuel i komendant policji Gary McCarthy zapewniają, że jednoczą siły, lecz na rezultaty trzeba poczekać.
---------

Jak się jeszcze trochę postarają to zwalczą bezrobocie.
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-30 20:24
Niedziela już ma się ku końcowi a w sprawie klifu porozumienia nadal nie ma

Reuters 30.12.2012 20:03

U.S. Senate leaders have not yet been able to reach a deal to a avert a "fiscal cliff," and with time running out, it is uncertain if they will get one, a senior Senate aide said on Sunday
Etermit / 2012-12-30 20:54 / Tysiącznik na forum
no i bardzo dobrze, co w tym złego? nie rozumiem czym ty się tak podniecasz bo nadajesz o tym od dobrych kilku dni, o to chodzi żeby się nie dogadywali bo ciągłym podnoszeniem pułapu zadłużenia tylko szkodzą gospodarce, wczoraj oglądałem wypowiedź szefa giełdy na Wall Street, który powiedział, że inwestorzy liczą na wejście tych "planów automatycznch" bo nie chodzi o dalsze zadłużanie się, tylko o naprawę finansów a Obama tylko straszy, że muszą się w kongresie "dogadać" bo chodzi mu o korzyści polityczne a zasłania się konsekwencjami ekonomicznymi, jak wiadomo strach ma tylko wielkie oczy

większość inwestorów liczy na wejście w życie ustaw oszczędnościowych i ja tutaj nie należę do wyjątków

jednak znając życie i tak się jutro "dogadają" bo taka jest polityka

nowy, ucz się pilnie jak Mickiewicz w Wilnie i nie uważaj się za inwestora póki masz kasę w funduszu obligacji bo się tym ośmieszasz bardziej niż wcześniej synonim swoimi putami i plecakiem na stelażu
Etermit / 2012-12-30 15:28 / Tysiącznik na forum
ciekawe czy synonim wpadnie przed końcem roku żeby zapowiedzieć ładowanie putów i esek, pożyjemy zobaczymy

cały ubiegły rok wkółko o tym mulił, pamiętam jak się jarał, że w styczniu 2012 wszystko poleci na łeb na szyję i chyba tylko on tak poleciał i mu zaszkodziło, jak ktoś chce zbankrutować i nie płacić skarbówce podatków od zysku to niech się stosuje do jego rad :D
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-30 17:06

pamiętam jak się jarał, że w styczniu 2012 wszystko poleci na łeb na szyję


2012 rok za nami i teraz w 2013 roku zobaczymy jak będą sobie radzić twoje prognozy miszczuniu

Etermit ze smartfona / 87.206.35.*/ 2012-12-21 15:09
juz niedlugo bedzemy w kanale 3000-3500 i trzeba sie nacieszyc dwojka z przodu bo juz jej nie zobaczymy :)

Etermit / 2012-12-21 10:44
myślę że do końca lutego 2013 będziemy żegnać się z poziomem 2900-3000, pożyjemy zobaczymy :)

Etermit / 2012-12-19 13:03
2800 pewne

Etermit / 2012-12-20 18:26
moim zdaniem to też jest dopiero początek wzrostów


jak ktoś chce zbankrutować i nie płacić skarbówce podatków od zysku to niech się stosuje do jego rad


No na razie to ty jesteś w plecy na swych akcjach bankrucie

Etermit / 2012-12-20 11:57
nie tak całkiem nie patrzę na kursy akcji ale specjalnie się nimi nie przejmuję bo wychodzę z założenia, że prędzej czy później i tak większość (przynajmniej te które mam) wróci lub już wróciła do poziomów przy których je nabyłem
Etermit / 2012-12-30 17:52 / Tysiącznik na forum
ja jestem w plecy? chyba żartujesz, wręcz przeciwnie, 2012 był dla mnie jednym z lepszych!!! :D jasnowidz od siedmiu boleści :P

p.s. nowy i znowu się bawisz w adwokata synonima? poczytaj sobie jego archiwalne posty tylko ze zrozumieniem i będziesz kumał o co biega a tak tylko bez sensu, ładu i składu coś tam chcesz sklecić i nadal wydaje ci się że się nabierzemy, eh... normalnie zaczynam tęsknić za synonimem, szkoda, że poszedł z torbami.
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-30 20:16

ja jestem w plecy? chyba żartujesz

Sam to nieostrożnie przyznałeś zakręcony frajerze i odwracanie kota ogonkiem już nic ci nie da


szkoda, że poszedł z torbami


Możesz sobie tylko pomarzyć :)

synonim Portfel inwestycyjny

UniFundusze FIO subfundusz UniKorona Obligacje +16,23 Zysk [%]

http://www.money.pl/portfel/publiczne_informacje/portfel,informacje,193608.html
Etermit / 2012-12-30 20:36 / Tysiącznik na forum
też mi stopa zwrotu! buehehe :D ani się nie przyznawaj! załóż sobie lepiej lokatę w RPA będziesz miał więcej - też mi inwestor giełdowy się znalazł trzymający kasę w funduszu obligacyjnym, nie dziwię się nowy, że pojęcia o giełdzie nie masz, ale trzeba ci jedno przyznać: masz identycznie wybujałą fantazję jak synonim :D

rozbawiłeś mnie, dzięki!:D :D :D

p.s. a specjalistą od odwracania kota ogonem jest synonim, ja się na tym nie znam
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-30 20:41

też mi stopa zwrotu!

16% na całym kapitale podczas gdy ty jesteś od lat w plecy i boisz się napisać nawet co masz bo właśnie jesteś w plecy - PROSTE

Zbankrutowany bajkopisarzu
Etermit / 2012-12-30 21:02 / Tysiącznik na forum
a propos te 16% co sobie wymyśliłeś to jest w skali ilu letniej? 5, 10 lat?

wiesz, linka to ja też zaraz sobie ściągnę z jakiegoś funduszu, wkleje i powiem: patrzcie ile zarobiłem :D daj spokój chłopie, dorośnij
2700,kto da więcej? / 31.2.37.* / 2012-12-30 21:51
16% od jesieni 2011 - bardzo łatwo to sprawdzić w tym portfelu a poza tym pisałem tu o tym wiele razy od jesieni 2011 i tego krętaczu nie zamotasz bo wszystko jest w archiwum
Etermit nielogo / 87.206.35.* / 2012-12-30 23:28
już ci pisałem, ale nie kapowaty jesteś, ja zaraz wrzucę linka do funduszu co miał 40% zwrotu i powiem że tyle zarobiłem, bujdy opowiadaj u siebie pod blokiem, już tutaj jeden taki pan na s pisał swoje fantazje i przepadł jak kamień w wodę

piszesz tutaj od kilku dni i bajery pociskasz że od 2011, taaaa, jaaaaasne :D
2700,kto da więcej? / 37.249.151.* / 2012-12-31 04:55
Bezczelny tępaku pisałem tu na forum już jesienią 2011, że mam fundusz obligacji i wszystko jest w archiwum bo zawsze piszę na bieżąco co kupuję i sprzedaję więc nie pitol, że ty też sobie możesz tu niby wkleić link do jakiegoś funduszu bo prawda jest taka bankrucie, że peniasz się napisać co masz bo jesteś w plecy i jedyne coumiesz to pyskować tutaj cieniasie bez grama odwagi cywilnej
2700,kto da więcej? / 31.2.37.* / 2012-12-30 22:09
PS: "pisałem o tym wiele razy od jesieni 2011" - doprecyzowuję, że chodzi o to, że pisałem, iż maprawie cały kapitał w fundach obligacji
Etermit nielogo / 87.206.35.* / 2012-12-30 23:23
nie przypominam sobie żebyś tutaj trollował od 2011

kolejne bujdy :D
2700,kto da więcej? / 37.249.151.* / 2012-12-31 04:59
Link był do portfela synonima i wpisy z jesieni 2011 o zakupie wtedy fundu obligacji też są w archiwum więc nie odwracaj kota ogonem tymi głupkowatymi uwagami klaunie
Etermit / 2012-12-30 20:59 / Tysiącznik na forum
jesteś ezoterykiem? skąd wiesz co ja mam? nawet synonim swoim nachalnym chamstwem tego ze mnie nie wyciągnął a ty kozaka zgrywasz i popisujesz się na siłę

skoro wszystko wiesz, co gdzie i jak i co kto i ile ma to napisz mi wyniki na najbliższe losowanie totka (tak żebym szóstkę skreślił) to sobie poślę, możesz mi tez powiedzieć jaka będzie pogoda 22 stycznia bo na wakacje się wybieram i boje się mgieł i śnieżycy co by mi samolot mógł wystartować

z góry dziękuję :)
2700, kto da więcej? / 91.208.150.* / 2012-12-31 09:50

skąd wiesz co ja mam?

Wygadałeś się SAM, że większość twych papierów musi wrócić do cen zakupu a więc jesteś W PLECY bankrucie

Etermit / 2012-12-20 11:57
nie tak całkiem nie patrzę na kursy akcji ale specjalnie się nimi nie przejmuję bo wychodzę z założenia, że prędzej czy później i tak większość (przynajmniej te które mam) wróci lub już wróciła do poziomów przy których je nabyłem
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-30 14:41
VIX europejski mocno rośnie

http://tnij.org/tu8f
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-30 14:24
Obroty na giełdzie paryskiej tąpnęły do kilkuletniego minimum

1-Year: -17.24%

http://www.bloomberg.com/quote/VOLCAC:IND/

[Kliknij 1Y nad wykresem]

Giełdy na 4-letnich szczytach a obroty na kilkuletnich minimach

Wszyscy co mieli kupić już kupili - jak to "na początku hossy"
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-30 14:27

Obroty na giełdzie paryskiej tąpnęły do kilkuletniego minimum


Na giełdzie niemieckiej to samo

http://www.bloomberg.com/quote/VOLDAX:IND/
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-30 11:31
30 grudnia a porozumienia w sprawie klifu w USA jak nie było tak nie ma

'Fiscal Cliff' countdown: 2 days to go, Congress still negotiating

http://edition.cnn.com/2012/12/30/politics/fiscal-cliff/?hpt=hp_t1

No ale z piątku na sobotę pewien "miszczunio" tu twierdził, że klif już dogadany ha ha ha ha

Etermit / 2012-12-29 00:53
przed momentem agencja bloomberg podała, że po wielogodzinnych negocjacjach doszło do porozumienia Obamy z opozycją w sprawie klifu
USA_man / 94.154.97.* / 2012-12-30 11:39
Etermit nie zna języków, więc google tłumacz musiał mu coś pomylić...

Swoją drogą, to naturalne, że prawdziwi amerykanie (republikanie) ukażą w ten sposób czarnego socjalistę, który tylko rozdaje długi. To w końcu ich kraj, a nie jego.
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-30 12:04
-----Wpis usunięty z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl.---------
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-30 12:04

30 grudnia a porozumienia w sprawie klifu w USA jak nie było tak nie ma


Zostało niecałe 48 godzin do klifu fiskalnego i wciąż brak przełomu w dyskusjach

Ron Paul: minęliśmy już punkt z którego nie ma powrotu

48 Hours Away From The Cliff: "No [Major] Progress"

Ron Paul On The Fiscal Cliff: "We Have Passed The Point Of No Return"
Etermit / 2012-12-30 15:32 / Tysiącznik na forum
dla rynków i gospodarki USA będzie lepiej jak nic nie uzgodnią i podatki oraz ustawy automatycznie wejdą w życie, zresztą czy się dogadają czy nie nie ma większego znaczenia dla giełd, wszystko od pół roku jest w cenach akcji

prywatnie mam nadzieję że nic nie ustalą i się nie dogadają

nie ma co Panowie robić z igły widły
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-30 17:09
Kilka minut po północy w sobotę pisałeś, że dogadali się w sprawie klifu w USA i nie odwracaj od tego kotka ogonkiem fantasto :)

Tymczasem niedziela dobiega końca a oni nadal się nie dogadali

Obama blames GOP for 'fiscal cliff' brinksmanship

http://www.latimes.com/news/politics/la-pn-obama-gop-fiscal-cliff-interview-20121230,0,1767155.story
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-30 17:43

Tymczasem niedziela dobiega końca a oni nadal się nie dogadali


OBAMA: 'We Don't See An Agreement'

http://www.businessinsider.com/obama-we-dont-see-a-deal-2012-12
mmjm / 95.108.72.* / 2012-12-29 11:39
jakie czynniki makroekonomiczne oddziaływały na notowania WIG20 w 2012 roku?
Longterm / 2012-12-29 13:31 / Mostek Zwyciężymy!
Korzystając z okazji pragnę złożyć czytelnikom najlepszego serwisu ekonomicznego w Polsce - Money.pl najlepsze życzenia noworoczne oraz dedykować moje skromne przesłanie:

http://tnij.org/tuor
Umowa śmieciowa / 77.254.52.* / 2012-12-29 13:02
Bla, bla, bla, rekordowe długi, coraz więcej bankrutów i kolejne obiecanki-cacanki gruszek na wierzbie.
loki 77 / 46.205.67.* / 2012-12-29 09:29
no chłopcy w styczniu ostre zjazdy,S-kowy raj,anale już typują 1250 PKT na S&P 500 a to oznacza szybki galop na południe a to z kolei przekłada się na 2250/2300 na rodzimym WIGUSIU 20,JESTEM NA PARKIECIE OD ZAWSZE a to już ponad 20 lat i różne cuda przeżyłem i wiem że jak mają zamiar zrobić zwałę to zrobią a przyczyna sama się znajdzie albo ją wykreują-ci co tym wszystkim kręcą i pociągają za sznureczki zawsze grają w otwarte karty i zarabiają i na wzrostach i na spadkach a my bidni inwestorzy zarabiamy tylko wtedy gdy nam się uda wstrzelić-nie ma sprawiedliwości na tym świecie oj nie ma
Umowa śmieciowa / 77.254.52.* / 2012-12-29 13:06
Zwałę muszą zrobić, bo rekordowe długi nie do spłacenia stale rosną i mieli coraz mniej na nie chętnych, a gospodarka sypie się coraz mocniej, bo od dekad wzrost był niższy od wzrostu długu, a nie da się tak jechać w nieskończoność, kiedy emerytów przybywa a miejsca pracy oddali za granicę i już nigdy nie wrócą.
muppet show / 78.8.68.* / 2012-12-29 13:03
przecież jak dojechali do szczytów z ostatnich lat to jasne że muszą się przejechać w drugą stronę ,

jeńców nie biorą w żadną stronę
czujący giełdę / 78.88.15.* / 2012-12-29 09:22
Pompowanie wycen spółek z WIG20 to przygotowanie do "WIELKIEJ WYPRZ" akcji przez Skarb Państwa.


A co pójdzie na pierwszy rzut?

"... Warte 12 mld zł akcje PGE, PKO BP, PZU oraz CIECh-u może sprzedać minister skarbu Mikołaj Budzanowski na sfinansowanie programu "Inwestycje Polskie" - zdecydował w czwartek rząd.
Zgodnie z decyzją rządu resort skarbu na finansowanie programu "Inwestycje polskie" może sprzedać ponad 213 mln akcji PGE stanowiących 11,39 proc. kapitału zakładowego tego koncernu energetycznego, prawie 104,5 mln akcji banku PKO BP (8,36 proc. kapitału zakładowego), ponad 8,7 mln akcji PZU (10,1 proc. kapitału zakładowego) oraz prawie 20 mln akcji holdingu chemicznego CIECh (37,9 proc. kapitału zakładowego).

Przy kursie akcji na wczorajszym zamknięciu warszawskiej giełdy zatwierdzony do sprzedaży pakiet akcji PGE miał wartość ponad 3,9 mld zł, akcji PKO BP - ponad 3,8 mld zł, akcji PZU - około 3,8 mld zł, a akcji CIECh-u - ponad 443 mln zł...."


To na początek, część z tych pieniędzy trafi pewno do budżetu by załatać wielką wyrwę.

A w kolejce czeka jeszcze KGHM ze swą wyceną wziętą z kosmosu. Dywidenda za 2012 nie wyniesie więcej niż 10 zł za akcję (za 2013 jeszcze mniej), co przy obecnej cenie akcji jest śmieszną kwotą. Przy takiej dywidendzie cena akcji powinna być w granicach 90÷110 zł.
Umowa śmieciowa / 77.254.52.* / 2012-12-29 13:16
Jak rozłożą ostatnie spółki z tego co pozostało z majątku narodowego Polaków "inwestycjami" tak jak w Euro koko, to zostanie masę długów, bankrutów i beznadzieja ... na składowisku odpadów radioaktywnych...
Bo już lansują kolejne pomysły typu pakt fiskalny, przystąpienie do euro, energetyka jądrowa kiedy mamy własne największe zasoby energetyczne w UE...
boss 007 / 46.205.33.* / 2012-12-29 09:16
etermit a jak nazwać wzrost ceny KGHMU Z 20 ZŁ w roku 2008 do 200 zyla obecnie-czyżby RAZY 10 w cztery lata to nie HIPER HOSSA człowieku 1000 %
Etermit / 2012-12-30 15:37 / Tysiącznik na forum
żadna hossa, odreagował tylko do poziomu z 2007 a potem ledwie 100% urósł w skali 5 lat, można powiedzieć, że to wyjątek i mini hossa dająca na akcjach 20% rocznie plus dywidenda - to moja ulubiona spółka :)
Etermit / 2012-12-28 22:29 / Tysiącznik na forum
USA_man / 94.154.97.* / 2012-12-28 13:43
+ popieram - neguję 12 usuń Zgłoś do usunięcia

Patrząc na to co się dzieje i co będzie kontynuowane w przyszłym roku muszę napisać, że Synonim miał rację przeczuwając katastrofę i wklejając dane to pokazujące, a dzieci neostrady, tacy jak Etermit nie miały pojęcia o kierunku i dały się nabrać na przeudo-hossę.


To bardzo intrygujące. Synonim od ponad roku pisze o spadkach i katastrofie. W grudniu 2011 zapowiedział wielki zjazd w styczniu 2012, potem tak mącił do maja. W maju załadował i sugerował (kazał) ładować puty i eski do wora i piszesz, że niby miał rację. No to doprawdy arcyciekawe spojrzenie! Konkluzja jest taka, że albo nie czytasz forum albo synonima z kimś pomyliłeś.

Gdyby stosować się do jego rad, straty były by siermiężne. Jeśli on sam tak inwestował jak doradzał to nie dziwię się, że go nie ma.
Etermit / 2012-12-28 22:33 / Tysiącznik na forum
USA_man, tak jeszcze reasumując, to ja od dawna twierdzę, że hossy nie ma i dlatego nie muszę w nią wierzyć. Na razie odrabiamy straty do poziomu z 2007 roku i o hossie możemy sobie tylko pomarzyć i wyimaginować ją w słodkim śnie.

Pozdrawiam :)
2700, kto da więcej? / 62.121.64.* / 2012-12-29 09:16
BAJKOPISARZ i KŁAMCA :-)

Etermit / 2012-12-29 00:53
przed momentem agencja bloomberg podała, że po wielogodzinnych negocjacjach doszło do porozumienia Obamy z opozycją w sprawie klifu
Etermit / 2012-12-30 15:42 / Tysiącznik na forum
żadne kłamstwo, już w listopadzie się dogadali a teraz tylko szczegóły dopieszczają :)

oszust to był synonim bo najpierw coś ludziom zalecał a potem się w żywe oczy tego wypierał ale już go nie ma na całe szczęście - tak kończą ci co to o giełdzie i trendzie zielonego pojęcia nie mają tylko nadawać monotematycznie swoje marzenia potrafią - myślenie życzeniowe nie służy byciu na giełdzie

a najzabawniejsze było jedno z jego stwierdzeń , że niby tylko 2% kapitału inwestuje - bez komentarza :)
prezydęt / 77.254.137.* / 2012-12-29 16:59
Żadne takie "porozumienie" nie zlikwiduje niebotycznego zadłużenia i nie odwróci drogi do przepaści.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy