Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

GPW: Kolejny fatalny tydzień

GPW: Kolejny fatalny tydzień

Money.pl / 2008-10-17 18:01
Komentarze do wiadomości: GPW: Kolejny fatalny tydzień .
Wyświetlaj:
Krzych / 2008-10-18 22:21 / Płoteczka na forum
a więc wkleję lubianego przez Brydzię P.Kuczyńskiego - i się zgodzę tym razem z jego i Kena teorią
Tutaj będzie to teoryjka analityczna dotycząca rozwoju sytuacji. Wdzięczny będę za rzeczową krytykę i przedstawianie własnych scenariuszy. Swoją przedstawię w punktach. Proszę też pamiętać, że w dowolnym momencie mogę ją zmienić

Teza:

1. Uważam, że powodem spadków o tej olbrzymiej skali była (jest) wymuszona sprzedaż aktywów przez fundusze (w dużej części hedżingowe).
2. Najpóźniej do końca pierwszej dekady listopada na rynkach zostanie osiągnięte dno. Potem indeksy będą rosły i na przełomie roku mogą odrobić nawet 30 procent strat.
3. Niewykluczone, że to dno na świecie zostało dotknięta 10. października, chociaż zwrot indeksów w USA (16.10) był zbyt oczekiwany (nawet w TV tego oczekiwano), co stawia znak zapytania. Nie można jednak wykluczyć, że tym razem większość ma rację.

Dowód:
1. Wiele funduszy hedżingowych zezwala na wycofywania kapitału raz w roku: na jego koniec. Datą graniczną złożenia zlecenia jest 90 dni przed końcem roku (1 października) lub 45 dni (15 listopada.). Przed 15 listopad większość, a po 15 wszystkie fundusze będą już wiedziały ile potrzebują pieniędzy. Potem już mają spokój do końca 2009. Jedno ze źródeł:
2. CDS Lehman Brothers rozliczą się do końca października (jeśli dobrze pamiętam to do 25.10). To 365 mld USD, na które zbierana jest teraz gotówka. Mówi się o CDS-ach Fannie Mae i Freddie Mac oraz Wachovii, ale tam de iure upadłości nie było, więc i problemy będą zdecydowanie mniejsze.
3. Instytucje, które zaczną używać 2 bilionów euro i 700 mld USD pomocy zaaprobowanej przez rządy w US i Kongres USA powstaną na początku listopada, co gwałtownie zwiększy i tak już poprawiające się zaufanie (LIBOR spada).
4. Brak wyprzedaży funduszy hedżingowych i zbierania gotówki na pokrycie CDS automatycznie zahamuje olbrzymią część podaży i doprowadzi do odbicia.
5. Zacznie się upowszechniać teza o recesji typu V, która rozpoczęła się w tym roku i zakończy najpóźniej w czerwcu 2009. Fundusze będą z chęcią kupowali pod to akcji. Zawsze kupuje się przecież wcześniej.
6. Politycy uspokoją się i dojdą do wniosku, że nie ma co przeprowadzać poważnych reform. Nie pójdą w stronę gospodarki popytowej, keynesowskie, nie pomogą Main Street, a recesja przyjmie formę litery U lub nawet L.
7. To zaniedbanie zemści się i w przyszłym roku (gdzieś w pierwszych 4 miesiącach) wrócimy do spadków, które nie będą paniczne, ale za to będą trwały długo (rok?), a indeksy ustalą nowe minima.
Krzych / 2008-10-18 22:27 / Płoteczka na forum
najważniejsze minąłem

Oczywiście jeśli mylę się co do polityków (pkt. 6) to okaże się, że teraz właśnie wypracowujemy dołek bessy.
Kenobi / 2008-10-19 00:49 / Uznany malkontent giełdowy
W Stanach to wygląda na to, że dołek już był. Wzrost w ostatnim tygodniu był największy od ponad 5 lat. Złe dane już nie robią na nikim wrażenia, bo są już zdyskontowane, co najlepiej widzieliśmy w ostatnich dniach. Teraz czekają na faktyczne wystartowanie programu, jaki ma wprowadzić rząd, co powinno nastąpić na dniach, być może pod to trwa właśnie akumulacja. Nie należy zapominać, że za ok. 2 tygodnie są wybory i władze zrobią wszystko, żeby w tym okresie panowały dobre nastroje.
Mieczyslaw / 2008-10-18 22:13 / Uznany Gracz Giełdowy
Oto przykłady paradoksów gry na Giełdzie:

im wyższy średni poziom fachowości grających na Giełdzie tym mniejsza spodziewana wygrana
im wyższe wygrane na giełdzie tym większe przegrane (ktoś traci aby mógł wygrać ktoś)
żaden poziom fachowości nie gwarantuje ci sukcesu na Giełdzie (zbankrutował fundusz grający na opcjach utworzony przez laureatów nagrody Nobla - specjalność opcje).
Amigo11 / 2008-10-18 22:29 / SAMA PRAWDA

im wyższy średni poziom fachowości grających na Giełdzie tym mniejsza spodziewana wygrana

Czyli najwyższą spodziewaną wygraną osiąga szympans??
Mieczyslaw / 2008-10-18 22:16 / Uznany Gracz Giełdowy
Nie jest prawdą, że biznes w czasach obecnych musi zawierać element "brudnej roboty".
Nie jest prawdą, że ekologia się "nie opłaca", że zawsze kosztuje i że nie można na niej uczciwie zarobić, jak również nie jest prawdą, że społecznie odpowiedzialne inwestycje to albo deficyt albo kiepski biznes.
Prawdą jest natomiast (jak to okazują ostatnie lata), że społecznie odpowiedzialne inwestycje przynoszą zysk ponad przeciętny w skali światowej. Jest to nowa prawda ekonomiczna, która powinna w końcu do nas dotrzeć.
Polskie elity finansowe, jak również elity rządowe, powinny wyprowadzić z tych nowych informacji daleko idące wnioski. Nie musimy i nie powinniśmy udzielać koncesji na zagraniczne inwestycje, które prowadzą do szkód ekologicznych i społecznych w skali całego kraju (takich koncepcji było już zbyt wiele). Naszym mottem natomiast powinno być: odpowiedzialne i mądre inwestowanie.
Obecny trend wskazuje, że jeśli ludzie mają możliwość, wolą inwestować w "czyste" przedsięwzięcia, co powinno przyświecać strategii wszystkich naszych przyszłych inwestycji. Przedsięwzięcia moralnie odpowiedzialne to dobry biznes dla naszej kieszeni i naszego sumienia. Musimy się otrząsnąć z koszmaru staroświeckiej, drapieżnej ekonomii, która zakładał że dobry biznes to zysk dla garstki a straty i zniszczenia dla środowiska i całej ludzkości.


oooo
Mieczyslaw / 2008-10-18 22:22 / Uznany Gracz Giełdowy
Sama giełda oraz media wytworzyły lukrowany obrazek giełdy, jako:

składnika gospodarki nierzadko ważniejszego od niej samej,
niezawodnej maszynki do zarabiania pieniędzy.
bebe / 2008-10-18 21:53 / portfel / Forumowicz z doświadczeniem
oglądam "mam talent"....i teraz : chyba coś znakomitego...
warren buffet / 2008-10-18 22:18 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
czesław niemen bedzie w finale i wygra to

zycze jej tego

snejk se moze duzo :)
bebe / 2008-10-18 22:27 / portfel / Forumowicz z doświadczeniem
znakomita ta Klaudia...!!! w dodatku dobiera taki repertuar, że buty spadają...;-)
bardzo się ciesze, że są takie programy......- Talenty wygrają....;-)))
trzymam za nią kciuki m.innymi...;-)
-----------
pozdrówka królu....;-)))
warren buffet / 2008-10-18 22:28 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
zycze jej wygranej.... oby sobie wziela teraz piosnke ze powali kube z nóg... bo jej cep pojechal....
bebe / 2008-10-18 22:48 / portfel / Forumowicz z doświadczeniem
oj czuje, że powali wielu na kolana....- załatwi to swoim głosem i skromnością charakteryzującą naprawdę wielkich tego świata...;-)))
a kuba...wydaje mi sdię, że jej tak "poleciał"...aby uruchomić w niej taki pazur - by wygrać i wierzyć , że właśnie może wygrać......- i nie schodzić na drugi plan.../to ta jej skromność, która "przeszkadza " w dążeniu do wygranej.../mimo ..- .mając talent../...;-)....no chyba, że się mylę...;-)
Krzych / 2008-10-18 21:27 / Płoteczka na forum
Rosja: dług wyższy niż rezerwy
Iwona Trusewicz 18-10-2008, ostatnia aktualizacja 18-10-2008
Konsekwencje załamania rynków finansowych dla Rosji. Zagraniczny dług Kremla jest już wyższy niż wartość złota i walut w państwowych sejfach
To zła wiadomość dla władz Islandii, które od wielu dni starają się otrzymać od Rosji kredyt w wysokości 4 mld euro. Sama Rosja zadłuża się coraz bardziej.
W piątek Siergiej Stiepaszyn, szef Izby Obrachunkowej Federacji Rosyjskiej (odpowiednik polskiej NIK) ogłosił, że dług zagraniczny kraju wynosi 560 mld dol. To o ok. 30 mld dol. więcej, niż wynosiły 10 października rezerwy międzynarodowe Rosji gromadzone w walutach, złocie i papierach wartościowych.
http://www.rp.pl/artykul/5,206508.html
jak ten kapitał z ich giełdy trafi na naszą strach się bać , no to rosyjskie jeszcze ładnie polecą - panika będzie u nich gościła.
potomek12345 / 83.18.102.* / 2008-10-18 21:19
Cóż.

Zapewniam wszystkich, że to nie ostatni tydzień takich spadków.
Będzie zdecydowanie bardziej dramatycznie.

Dlaczego tak sądzę?

Jeszcze nie było paniki, a tylko panika może zmienić trend.

Komu potrzebna jest panika?
Tym co wychodzili z GPW w połowie 2007 roku.
agaaat / 83.14.173.* / 2008-10-18 21:23
to jak wyglada panika ? -30% ?
jedni widza koniec bessy inni jej kontynuacje, niedlugo dolek bedzie na 100 pkt.
popitolic sobie kazdy moze, nikt nie ma zielonego pojecia co przyniesie jutrzejszy dzien.
Mieczyslaw / 2008-10-18 22:05 / Uznany Gracz Giełdowy
to jak wyglada panika ? -30% ?


o wlasnie
Kenobi / 2008-10-18 20:23 / Uznany malkontent giełdowy
Najlepszy numer, to panika, jaką u nas niby wywołały ...Węgry....
No i Węgry skończyły na -2,35%, a my - oczywiście zawsze przed orkiestrą, bo jakżeby inaczej? W20 -6,35%.
brydzia / 2008-10-18 21:59 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ken po konferencji żenującego Sobolewskiego wypowiedział się Kluza

powiedział krótko i dobitnie

jeżeli ktoś musi sprzedawać akcje to nic nie pomoże że mamy mocne fundamenty i że u nas nie ma kryzysu i tyle

zaraz banki będą sypać akcjami klientów zapożyczonych pod akcje o ile już nie zaczęły sypać
Krzych / 2008-10-18 22:09 / Płoteczka na forum
"zaraz banki będą sypać akcjami klientów zapożyczonych pod akcje o ile już nie
zaczęły sypać"

jakim prawem mają sypać akcjami klijentów - rozwiń bo ciekawie brzmi.
brydzia / 2008-10-18 22:54 / 10-sięciotysiącznik na forum
W przypadku spadku wartości portfela poniżej minimalnego poziomu zabezpieczenia, Kredytobiorca jest zobowiązany do uzupełnienia brakującej kwoty do końca dnia, w którym ten spadek nastąpił. W przypadku nie dopełnienia powyższego zobowiązania BRE Bank S.A. ma prawo sprzedać akcje stanowiące zabezpieczenie w celu przywrócenia wymaganego poziomu zobowiązania.
brydzia / 2008-10-18 22:56 / 10-sięciotysiącznik na forum
http://dibre.wp.pl/wid,304688,wiadomosc.html
warren buffet / 2008-10-18 22:23 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
moze, znajomemu wysypali akcje pod lewar pol roku temu, dzis akcja sa 70% nizej. BM wysypalo swoj lewar a reszte zostawilo.

mogli wszystko wysypac, mieli nosa
Krzych / 2008-10-18 22:32 / Płoteczka na forum
skoro biorę lewar mam na niego pokrycie - nie wiem jak jest więc chciałem się czegoś więcej dowiedzieć
Mieczyslaw / 2008-10-18 22:07 / Uznany Gracz Giełdowy
fundy w ptek sypaly
inwestor1975 / 2008-10-18 21:31 / Tysiącznik na forum
bo pomyliły im sie kraje :)
Fitter / 2008-10-18 21:15 / portfel / Tysiącznik na forum
a zlotowka zaczala slabnac bo na jednym w rynkow wschodzacych tj. w Zimbawue bank centraly obnizyl stopy procentowe
Kenobi / 2008-10-19 00:59 / Uznany malkontent giełdowy
Złoty pod wieczór odrobił całe straty. Czyli jedni w ciągu dnia uciekli, inni przybiegli z nowym kapitałem, a może nawet ci sami? Przecież Węgry też w czasie sesji spadały ponad 10% i zostały mocno wyciągnięte na lekko ponad -2%, tam gdzie kryzys faktycznie jest, a my niewiele? A dopiero po zakończeniu naszej sesji Europa ruszyła ostro do góry.
Kai / 2008-10-18 20:55 / Tysiącznik na forum
tak to jest jak sie indeks ustawia pod zajete pozycje... chyba nie temu mialy sluzyc kontrakty
anonim_03 / 2008-10-18 20:26 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
cześć Kenuś, widziałeś mój blog ?
http://wykresygieldowe.bblog.pl/
Kenobi / 2008-10-18 20:53 / Uznany malkontent giełdowy
Witaj! Masz na myśli - Kiedy skończy się bessa?
Krzych / 2008-10-18 20:03 / Płoteczka na forum
Po mijającym tygodniu trudno doszukać się jakichkolwiek pozytywów w zachowaniu naszego rynku. Nowe dołki potwierdzają siłę trendu w każdym horyzoncie czasowym i tylko rekordowa zmienność i emocje sygnalizują zbliżające się przesilenie. Paradoksalnie, główny winowajca czyli rynek amerykański i główne parkiety europejskie wydają się formować twarde dno pod mocniejsze odbicie w horyzoncie średnioterminowym, a GPW przyjmuje kolejne ciosy wynikające z problemów sąsiadów (Rosja, Ukraina czy Węgry). Patrząc na tę sytuację przez pryzmat doraźnego inwestowania, wszyscy musimy się czuć wyjątkowo sfrustrowani (ze względów cenzuralnych nie użyję bardziej adekwatnego słowa), jednak w dłuższej perspektywie nie jest wykluczone, iż właśnie warszawski parkiet będzie beneficjentem bezlitosnej weryfikacji, która dotyczy naszych bezpośrednich konkurentów o kapitał w kategorii rynków wschodzących naszej części Europy. Prędzej czy później sytuacja na globalnym rynku finansowym uspokoi się i kapitał zagraniczny znowu zacznie podejmować ryzyko inwestowania na rynkach wschodzących. Wtedy nie wyobrażam sobie np. powrotu większych pieniędzy na parkiet moskiewski, który jest nieprzewidywalny nawet jeżeli chodzi o godziny otwarcia sesji. Reasumując, sądzę (jakkolwiek po dzisiejszej sesji to kosmicznie brzmi), że polski rynek akcji jest już gotowy do silnego odreagowania o charakterze średnioterminowym, ponieważ zarówno w kontekście AT jak i w sferze psychologicznej osiągnęliśmy poziomy uzasadniające takie odreagowanie. Przyszły tydzień powinien przebiegać pod znakiem ubijania twardego dna pod takie odbicie, jednak bilans całego tygodnia powinien być już pozytywny. Generalnie, powrót lepszego klimatu dla rynków wschodzących powinien być skorelowany z osłabieniem dolara i wzrostem cen surowców, a więc warto obserwować także to co dzieje się na rynkach wyżej wspomnianych aktywów. Jeżeli jednak nie mam racji, zdecydowane przebicie poziomu 1700pkt. na WIG 20 każe szukać kolejne istotnego wsparcia w okolicach 1400pkt., co wydaje się nieprawdopodobne, ale ostatnie tygodnie na GPW pokazują, iż wszystko jest możliwe.
Krzych / 2008-10-18 20:18 / Płoteczka na forum
$ - 1.85%
miedz +4.02
Krzych / 2008-10-18 20:11 / Płoteczka na forum
Polska - dane makroWskaźnik Wartość
Bezrobocie 9,3%
PKB (r/r) 5,8%
Inflacja (r/r) 4,5%
Stopa procentowa 6,00%
Prod. przemysłowa (r/r) 3,7%
Mieczyslaw / 2008-10-18 20:01 / Uznany Gracz Giełdowy
2008-10-18 16:35:08 | modliszka [ "Tysiącznik na forum" ]
OK, Mieciu zamilkl a ja ide do kuchni,pichcic swoj schabik....ktory nie jest z
Dudy :-)))))

Nie zamilkl, tylko poszedl z pieskiem na spacerek do lasu :) , a jezeli chodzi o wyroby Dudy , to straszne dziadostwo, po prostu nie smakuje mi i tyle

jakbys Warren widzial jak sie robi pasztety czy parowki to bys tego do ust nie wzial , miela wszystko co sie tylko da :)))

dlatego nie jem swinstwa, tylko wlasne wyroby , wiem co jem
Borsuk Rudy / 2008-10-18 20:06 / Mohammad Ali Muamar Hakima Al Akbar
Znajomy pracował dla dudy (informatyk).
Nie jadał ich produkcji a wegetarianinem nie jest.....
N70 / 2008-10-18 19:52 / portfel / Forex trejder
"Spotyka się 2 maklerów. Jeden się skarży:
- Ten kryzys jest gorszy niż rozwód. Straciłem połowę majątku i nadal mam żonę. "

"Żona bankiera inwestycyjnego wpada z niespodziewaną wizytą do męża do pracy. Zastaje go z sekretarką na kolanach. Bankier bez zmrużenia oka dyktuje list: "...i na koniec, szanowni państwo, zwracam uwagę, że nie obchodzi mnie, czy mamy kryzys, czy nie. Nie jestem w stanie pracować w tym gabinecie bez drugiego fotela".

"Szalejący kryzys ekonomiczny. Dzwoni bankier do bankiera:
- Cześć stary, jak sypiasz?
- Jak niemowlę.
- Żartujesz?
- Nie. Wczoraj cala noc płakałem i dwa razy się zesrałem."
poludnie / 89.174.89.* / 2008-10-18 20:41
N70, jak to jest z tym programem Dynamic Trader, jednorozwo placisz za program ? pisales cos ze duzo wolaja za niego?
N70 / 2008-10-18 20:48 / portfel / Forex trejder
DT5-EOD Software and Trading Course: $1700
DT5-RTQ or DT4-RTE Real-Time Upgrade: $400 per 12 months

Za upgrady real-time placisz na rok, za sam soft placisz raz.
poludnie / 89.174.89.* / 2008-10-18 21:09
czy ten real time upgrade jest potrzebny?? czy to jest jednoznaczne z abonamentem ktory trzeba zaplacic, zeby miec notowania w real timie ?? jesli tak to czy gpw tez jest objeta tym programem - rozumiem, ze musieliby sie laczyc przez swoj serwer.
N70 / 2008-10-18 21:42 / portfel / Forex trejder
real time(mysle ze nie jest konieczny) idzie z quote.com lub esignal. Nie wiem jak to jest z gpw ale chyba jest mozliwosc podlaczenia notowan real jak masz tylko sam soft przez pewien skrypt.
kaziu2 / 83.29.38.* / 2008-10-18 19:27
Widziałem napis prezesa giełdy w jednej gazecie-"zagranica popełniła błąd". A ja go się zapytam ,skonczopnego palanta,a dlaczego nie zawiesił notowań,dlaczego nie zablokowano spekulacyjne ,karalne zlecenia.A czy nie można by było po zawieszeniu notowan zrobić interwencje panstwa i podstawic do dyspozycji kilka mild. zł po lewej stronie.?itd itd.
llann / 83.14.173.* / 2008-10-18 19:51

"zagranica popełniła błąd"

zagranica wie co robi, zawsze pierwsza wiedziala
warren buffet / 2008-10-18 19:38 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
po 3400 tez tak gadal, ja bym sie na jego miejscu zastanowil
Sancho Panches / 2008-10-18 19:33 / Bywalec forum
żartujesz
czy serio myślisz?
Borsuk Rudy / 2008-10-18 18:51 / Mohammad Ali Muamar Hakima Al Akbar
Long.

Skąd czerpiesz swoją optymistyczna wiedzę ??
Z mediów ? ze wskaźników ?

To ja Ci powiem coś. Pracuję w polskim przemyśle mam wielu, bardzo wielu znajomych/współpracowników pracujących w różnych branżach produkcji także za granicą.

W ostanich kilku tygodniach w naszych rozmowach zawodowych i około zawodowych dominują słowa przestój, spadek zamówień, wstrzymanie produkcji.
(a rozmowa jest w trybie dokonanym)

Uwierz. Ja sobie tego nie wymyślam.

Media o tym nie mówią lub mało mówią. Bo kogo dla przykładu obchodzi postój w fabryczce zatrudniającej 200-300 osób w P************ Górnym na Wisłą ???
A takich fabryczek z przestojami w polsce jest mnóstwo.

Poza tym firmy się tym nie chwalą, Zwolnień masowych jeszcze nie ma.
Zarządy póki co pozbywają się pracowników firm zewnętrznych
i czekają na rozwój wypadków. Gdy zarządzający uwierzą z kryzys posypią się zwolnienia.

Masz dostęp do bieżących (nie historycznych) wyników Work Service ?
To może być ciekawa lektura

Jak Opel stanął czy Huta Katowice zmniejszyła produkcję to coś tam powiedzieli ale to jest wierzchołek góry lodowej....

Ktoś tu sobie na forum jaja robi że idzie zło.

Jeżeli w UE nastąpi recesja i potrwa dłużej niż kilka miesięcy to twój optymizm będzie poddany dużej próbie.

Jaja bedą pod koniec roku jak wyniki za 4 kwartał będą pokazywane.

Faktem jest jednak że nie wszyscy mają już problemy.
Największe problemy mają eksporterzy B2B. Najwięcej jest ich w branży samochodowej.
(a w/g niektórych jedno miejsce pracy w tej branzy generuje 4 miejsca w innych).

Proponuję bardzo uważnie obserwować firmy które swą działalność oparły ne eksporcie
tam będą pierwsze oznaki kaszany. Nie w bankach tylko w eksporcie.

Zazdroszczę Ci tego optymizu.
Longterm / 2008-10-18 23:01 / Mostek Zwyciężymy!
witam, wszystko co napisałeś jest prawdą. Nie jest najlepiej. Szczególnie eksporterzy dostali w plecy ale dno kryzysu walutowego było w lipcu (oczywiście wiele firm zrobiło sobie zabezpieczenia kursów do końca roku). Z kolei pamiętajmy że nic w przyrodzie nie ginie i jak złotówka była wyjątkowo mocno to importerzy mieli rekordowe zyski.
Po drugie pamiętaj że my nie gramy w grę zwaną "kondycja małych i śrenich przedsiębiorstw" ani w zgadywankę pt. "ile wzrośnie polskie PKB". My koncentrujemy się tylko i wyłącznie na naszych spółkch i ich wynikach finansowych. Powiem Ci brutalnie że jak zbankrutuje kilkaset firm nie notowanych na giełdzie to pozycja tych kilku czy kilkunastu notowanych się umocni. pozdrawiam
piciu / 2008-10-18 19:42 / "Nikt" i Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
opony bridgestone w poz maja przerwe w pracy
vwp tez ograniczyl produkcje i zwalnia 200 osob
warren buffet / 2008-10-18 19:14 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
nawet flugo gadal ze widzi problemy na horyzoncie
kwark / 2008-10-18 19:07 / -
niektorzy tutaj jak kenobi i longterm znajduja sie chronicznie w superpozycji stanow
kwantowych
Borsuk Rudy / 2008-10-18 19:19 / Mohammad Ali Muamar Hakima Al Akbar
Kwark ja cię nie próbuję przekonać piszę co widzę i co mi sie wydaje że widzę.

Może się mylę. wtedy schowam sie w kącie i będę lizał rany ;-))) i cieszył się jednocześnie że na akcjach sobie dorabiam ;-))

Gospodarka to nie giełda tu nic nie dzieje sie od razu. łańcuchy logistyczne bywaja długie a magzyny pojemne, wszystkie strategiczne decyzje podejmowane są rozważnie i przy wielokrotnie (jeśli to możliwe) potwierdzonych danych.
kwark / 2008-10-18 19:27 / -
przekonales mnie absolutnie, mowie ze longterm sam nie wie czy byc optymista czy pesymista i jego niezdecydowany stan to superpozycja
flugo nielogo / 212.122.206.* / 2008-10-18 18:56
1. ostatnie tygodnie- sprecyzuj- u mnie zaczęło się to ok 3-4 tygodnie temu ale było ścisle związane z paniką na rynkach finansowych
2. wyniki za 4 kwartał beda chyba prezentowane na poczatku 2009? wtedy nastąpi dobicie
3. pozostaje mieć nadzieję,że więcej paniki niż realnej oceny sytuacji
Borsuk Rudy / 2008-10-18 19:07 / Mohammad Ali Muamar Hakima Al Akbar
Pierwsze objawy: gdzieś druga połowa września.

Co do odbicia być może.
Uwaga: JA PISAŁEM O GOSPODARCE A NIE O GIEŁDZIE.
Na giełdzie za fahowca się nie uważam choć swoje się na niej przeżyło
flugo nielogo / 212.122.206.* / 2008-10-18 19:25
ja tez o gospodarce:))
myslę,że teraz jeszcze jakis lokalny dół, potem wzrosty, potem- DOBICIE w 1 kw 2009 i dopiero potem odbicie:))- to o giełdzie

myslę,że była kupa paniki- zagraniczne koncerny zaczęły ściągać cash do swoich central- właśnie jakiś miesiąc temu- ale gro z tych działań to moim zdaniem dmuchanie na zimne

rozmawiałem z producentami z branży budowlanej- to był/jest najlepszy rok w ich historii- problem- globalnie już te korpo nie wygladaja tak dobrze- i stąd panika i wstrzymane budzety
Borsuk Rudy / 2008-10-18 19:38 / Mohammad Ali Muamar Hakima Al Akbar
Nie można wykluczyć że masz rację....

Zresztą scenariusze najbardziej pesymistyczne i najbardziej optymistyczne się zwykle nie sprawdzają.

Powtarzam nie wszyscy maja problemy...
flugo nielogo / 212.122.206.* / 2008-10-18 19:42
ja mam:))

ale jest nadzieja,że ochłoną w tych zarządach zagranicami,że polskie zarządy się postawią i jakoś to będzie:))

wiem już jedno- rok 2009 nie będzie 2 z kolei rokiem pracownika
lefek / 2008-10-18 18:49 / Bywalec forum
Witam wszystkich.

Kiedy zbankrutuje nasze państwo?
http://www.gepardybiznesu.pl/content/view/1137/107/

Niemożliwe ??!!!! ... hmm ....

BESSA trwa tak długo aż większość zapomni o HOSSIE !!!!

pozdrawiam :))
Borsuk Rudy / 2008-10-18 19:57 / Mohammad Ali Muamar Hakima Al Akbar
To nawet przewyższa mój pesymizm...
anonim_03 / 2008-10-18 20:11 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
przeczytałem. Według mnie człowiek pomija najważniejszy element. Pisze Islandii i o możliwości kryzysu walutowego ale ani słowa tam o procederze carry-trade. W Polsce pozycje carry-trede to ok. 10% PKB.
kwark / 2008-10-18 19:06 / -
niektorzy tutaj jak kenobi i longterm znajduja sie chronicznie w superpozycji stanow kwantowych
anonim_03 / 2008-10-18 18:52 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
http://wykresygieldowe.bblog.pl/
warren buffet / 2008-10-18 18:39 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
MAGDA: CO BĘDZIE DALEJ Z GIEŁD?

Tomasz_Jerzyk: Podobnych pytan mozna postawic cale mnostwo. Ale przypuszczalnie dalej gielda bedzie laczyla ludzi ktorzy chca kupic akcje z tymi co chca sprzedac. Nic tu nowego nie wymysle.

Tomasz_Jerzyk: W przypadku WIGu duza uwage bede przywiazywal do poz 28800. Czyli juz nie az tak duzo nizej. Natomiast dla WIG20 wazny poziom to 1700 pkt.

Tomasz_Jerzyk: BIO - papier znajduje sie w trendzie spadkowym, ale ostatnie miesiace uplywaja pod znakiem oscylacji w ograniczonym zakresie wahan. Popyt pojawia sie powyzej 0,36, natomiast sprzedajacy pokazuja sie powyzej 0,47.

Tomasz_Jerzyk: Mysle, ze wsparcie w zakresie 0,34-0,36 jest solidne dla tych walorow i winno dzialac. Jesli nie bede mial racji kolejny istotny poz wsp jest na 0,25. Mam jednak wrazenie, ze spadek na tych walorach jest znacznie bardziej

Tomasz_Jerzyk: zaawansowany w sensie czasowym niz na calym rynku. Licze,ze 0,34 sie obroni a najblizsze miesiace przyniosa silniejsze odbicie na tych walorach z celem na 1,15 w dluzszym terminie.

Tomasz_Jerzyk: Mniejsza o to co sadze, ale tak sie sklada, ze to sie znadjuje w moim zakresie obowiazkow. Z drugiej strony mowienie o poziomach wprowadza pewien porzadek w analizie. Jest wiele osob, ktore zaklada, ze bedzie spadalo

Tomasz_Jerzyk: i to jeszcze dlugo potrwa. Moze i oni maja racje, ale zawsze lepiej jest zalozyc przy jakim poz spodziewamy sie, ze spadek sie zakonczy i kiedy to moze nastapic. Jest to konieczne do prawidlowego zarzadzania portfelem.

Tomasz_Jerzyk: Mozna oczywiscie ulokowac srodki w instrumenty wolne od ryzyka, ale ramy czasowe sa konieczne do okreslenia kiedy nam z powrotem srodki beda potrzebne. Tak jak Panstwu niejednokrotnie mowilem caly ruch wzrostowy na GPW nie jest jeszcze

Tomasz_Jerzyk: zakonczony i w ktoryms momencie akcje znowu stana sie 'trendy'. Majac na wzgledzie skale tego spadku to sam powrot do szczytow niektorym przyniesie fortuny. Warto o tym pamietac teraz.

Tomasz_Jerzyk: Bo jak rynek ruszy, a przez wiekszosc czasu bedzie mowa ze to tylko korekta i za chwile bedziemy musieli testowac dolki, to malo kto bedzie w stanie wykorzystac ruch.

wro: czy w ogole sa jakies spólki godne uwagi ?

Tomasz_Jerzyk: TP SA. Ta wysuwa sie na pierwszy plan. Reszta jest silna, ale jak sie swiat ugina to one tez dolaczaja.
warren buffet / 2008-10-18 18:40 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
Tomasz_Jerzyk: Teraz fundamentalne tez traca. Przyznam sie szczerze, ze czekalbym na jakis techniczny sygnal odwrocenia spadkow na indeksach (teraz go nie ma) i wtedy bym sie rozgladal za fundamentami.

Tomasz_Jerzyk: Problem polega na tym, ze obecne spadki uderzaja w fundamenty wielu spolek, a na rzeczywistym dolku co innego moze dawac najwiekszy potencjal wzrostowy.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy