Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

GPW: Kolejny tydzień na minusie

GPW: Kolejny tydzień na minusie

Money.pl / 2009-02-27 16:59
Komentarze do wiadomości: GPW: Kolejny tydzień na minusie.
Wyświetlaj:
adrianrj / 2009-02-28 16:24 / portfel / Bywalec forum
z weekendowymi pozdrowieniami cos na temat niby polskich niby politykow z niby klasa
http://www.youtube.com/watch?v=--0msOfWSro

jak ktos by mial namiar na rzeczony wywiad z dziennikarka to bede wdzieczny za wklejke
Amigo11 / 2009-02-28 15:26 / SAMA PRAWDA
20 lutego 2009, 1:01
Możemy być Kuwejtem

Miłosz Bednarczyk

Gdyby wymyślona w Lublinie metoda została zastosowana w największych zakładach przemysłowych w kraju, Polska mogłaby produkować 21 mln ton paliwa rocznie. W tym czasie Polacy zużywają niecałe 6 mln ton benzyny.

Dobiesław Nazimek

(Fot. Jacek Świerczyński)

Resztę można więc... sprzedać innym krajom. Jak to możliwe? Ujawniamy szczegóły.

Czwartek, 15 stycznia. Do Lublina przyjeżdża wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Oficjalnie: na spotkanie opłatkowe Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nieoficjalnie, w wielkiej tajemnicy: odwiedzić Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Kilka godzin wcześniej Pawlak podkreśla na konferencji prasowej, że bezpieczeństwo energetyczne Polski powinno się opierać na własnych zasobach. Żeby to osiągnąć, warto przyglądać się nowym metodom. - Są naukowcy, z którymi będę rozmawiał o sztucznej fotosyntezie, czyli możliwości łączenia dwutlenku węgla z wodą, przy obecności katalizatora - mówi tajemniczo Pawlak. - Warto na to zwrócić uwagę.

Zwróciliśmy. I - jako pierwsi w Polsce - napisaliśmy.

Benzyna z komina

Chodzi o metodę sztucznej fotosyntezy, którą opracowali naukowcy z lubelskiego UMCS pod kierunkiem prof. Dobiesława Nazimka. - To cała układanka, prowadząca do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zagospodarowania go - tłumaczy naukowiec.

Zamiast emitować CO2 do atmosfery, można go wykorzystać. Łącząc go z wodą bez trudu uzyskamy benzynę lub olej napędowy. - Można to stosować w całej energetyce: w zakładach produkujących prąd, ciepło, a nawet nawozy sztuczne - mówi prof. Nazimek. W efekcie, mielibyśmy nie tylko własne paliwo, ale też tańczy prąd, energię czy właśnie nawozy. Bo ich producenci nie musieliby płacić za emisję dwutlenku węgla (czego już za kilka lat będzie wymagała Unia Europejska - przyp. red.).

Dobiesław Nazimek
Urodził się 26 listopada 1945 r. w Rzeszowie. Tytuł magistra chemii zdobył w roku 1969, zaś doktora w roku 1976 na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej. Habilitację w dziedzinie fizykochemii uzyskał w roku 1989, na swym macierzystym uniwersytecie. Od roku 1993 dr Nazimek pełni funkcję kierownika Zakładu Chemii Środowiskowej. Jego główne zainteresowania naukowe to zastosowania katalizy w ochronie środowiska (np. fotoutlenianie organicznych zanieczyszczeń wody, odsiarczanie gazów spalinowych), zastosowania katalizy w przeróbce paliw i surowców (m.in. hydrogenoliza węglowodorów, przeróbka metanu, uwodornienie dwutlenku węgla), a także monitoring środowiskowy.
Amerykanie byli pierwsi, ale…

Nad sztuczną fotosyntezą od lat pracuje wiele zespołów badawczych na całym świecie. Pierwszą instalację MTG (methanol to gasoline, czyli "metanol w benzynę”) wybudowano w Nowej Zelandii już w 1985 roku. Kolejne planuje się m.in. w Chinach. Ale wszystko wskazuje na to, że to Polacy wprowadzą metodę przeróbki CO2 na paliwo jako pierwsi.

Zaczęło się sześć lat temu. Najpierw lublinianie robili to samo, co Amerykanie czy Japończycy. Przez pięć lat nie wymyślili jednak niczego nowego. Aż do zeszłego roku. Wtedy Nazimkowi i jego współpracownikom udało się stworzyć warunki do jak najefektywniejszego przebiegu sztucznej fotosyntezy i znaleźć odpowiedni katalizator. A to klucz do sukcesu. - Wtedy już wiedziałem, że musi się udać - podkreśla profesor.

Paliwo jak każde inne

Benzynę i olej napędowy uzyskuje się z metanolu (po odseparowaniu go od wody i poddaniu procesowi MTG). Do tej pory głównym surowcem używanym do wytworzenia metanolu był gaz ziemny, ale metanol otrzymywany z tego źródła jest dość drogi (w Polsce jest to ok. 40 gr za 1 litr). Tymczasem wyprodukowanie litra metanolu metodą Nazimka kosztuje od 9 do 11 groszy. Tani metanol, to tania benzyna. Cena produkcji jednego litra "benzyny ze spalin” nie powinna przekraczać 30-40 gr.

Mało tego: gdyby wykorzystać cały dwutlenek węgla, jaki produkują polskie fabryki, dałoby się wytworzyć cztery razy więcej benzyny i oleju, niż wynoszą potrzeby całej polskiej gospodarki. - W Polsce powstałby drugi Kuwejt - mówi otwarcie Nazimek.
Co ważne, przy tankowaniu takiego paliwa samochód nie odczułby żadnej różnicy. Z chemicznego punktu widzenia, źródło powstania metanolu nie ma znaczenia (otrzymujemy dokładnie taką samą mieszaninę węglowodorów, jaką uzyskuje się w procesie rafinacji ropy naftowej).

Zatankujemy za 3 lata

Cały projekt jest obliczony na trzy lata: w tym roku lubelscy naukowcy chcą prowadzić dalsze badania. Chcą sprawdzić m.in. to, jak proces fotosyntezy będzie przebiegał przy obecności różnego rodzaju zanieczyszczeń. Po roku ma być gotowy projekt testowej instalacji (fabryki). Ta powstanie prawdopodobnie w Zakładach Azotowych "Kędzierzyn-Koźle”. - A w 2011 roku ma popłynąć pierwsza benzyna z dwutlenku węgla - zapowiada prof. Nazimek. - W tym samym roku jedna czwarta CO2 emitowanego w Polsce będzie już przerabiana na paliwo. Na początek w zakładach, które wejdą do
Hades / 2009-02-28 17:51 / Zamiast bajek: Misja specjalna, Sprawa dla reportera
oby nie skończyło się jak zawsze, nie będzie pieniędzy na rozwój, technologię odkupią amerykanie a potem przyjadą i sprzedadzą nam urządzenia i instalacje ...
tak jak było z niebieskim laserem ...
Kenobi / 2009-02-28 17:08 / Uznany malkontent giełdowy
Doskonała riposta piewcom zagrożenia ze strony CO2 i tym, co chcieli zamknąć nasze kopalnie i wtrynić nam energetykę jądrową. Dlatego tak się spieszą ze sprzedażą energetyki, żeby złapać w swoje ręce "konfitury", a dziennikarze twierdzą, że ponoć zainteresowany jest Goldman Sachs i uwija się przy tym zakochany pan Kazimierz, bo widywany był jak często zagląda do Ministerstwa Skarbu.
bebe / 2009-02-28 16:34 / portfel / Forumowicz z doświadczeniem
2009-02-25 17:56:10 | kronopio [ Bywalec forum ]
Re: WIG20 nie wytrzymał presji [2]
Jak to wypali to możemy byc faktycznie drugim Kuwejtem :)

http://www.tinyurl.pl?Rn4d2aec
skomentuj zgłoś do usunięcia

2009-02-25 18:09:52 | bebe [ Tysiącznik na forum ]
fantastyczna wiadomość. !!!!!
...- niech szlag trafi tego - kto to zaprzepaści.....bądź
przeszkodzi...!!!!!!!!

kronopio - super link...;-))))
---------------------------------------------------------------------------------------
powtarzam jeszcze raz...:
fantastyczna wiadomość. !!!!!
...- niech szlag trafi tego - kto to zaprzepaści.....bądź
przeszkodzi...!!!!!!!!
messer / 83.29.59.* / 2009-02-28 15:56
brzmi jak bajka, albo jak historia z zimną syntezą termojądrową. :)
I byłoby równie przełomowe jak zimna synteza gdyby okazało się prawdziwe...
amigo2 / 2009-02-28 15:29 / Regulamin forum!
dziennikwschodni.pl » Miasta » Lublin


Gigantyczne konsorcjum powołane przez ministra gospodarki zajmie się wdrożeniem patentu prof. Nazimka z UMCS. Za trzy lata jedna czwarta wytwarzanego w Polsce dwutlenku węgla ma być przerabiana na paliwa.

Na Śląsku zainteresowano się bardzo konkretnie pracą prof. Dobiesława Nazimka z Wydziału Chemii UMCS, który sztuczną fotosyntezą zajmuje się od wielu lat
b a r a k u d a / 2009-02-28 16:00 / Pogromca mitów giełdowych
Rewelacja !!!
Przyglądam się temu pomysłowi od jakiegoś czasu i wiem , że to ma ogromny sens....
Obawiam się jednak , że skończy się "jak zwykle"....
Pojawią się przeszkody polityczne ( która partia będzie matką ?), konkurencyjne (lobby paliwowe nie śpi) oraz czysto ludzkie ( dlaczego ja na to nie wpadłem?)....
A takich , którzy życzą " ażeby ci krowa zdechła " jest ci u nas dostatek...na forum również..:-(
Kenobi / 2009-02-28 17:10 / Uznany malkontent giełdowy
Sam taki jesteś, wychwalając to co zrobili z naszą gospodarką.
b a r a k u d a / 2009-02-28 17:20 / Pogromca mitów giełdowych
Ciebie już całkiem pogięło....
Poprzedników tej władzy nigdy nie chwaliłem , a na ocenę obecnej uważam , że jest za wcześnie...
Jeśli TEN projekt wypali to swoim wnukom będziemy śpiewać piosenki o świetlanych czasach PO...:-)
Jeśli będziemy mieli dość odwagi cywilnej...:-)))
Kenobi / 2009-02-28 17:50 / Uznany malkontent giełdowy
Nie wiem, czy Ty jesteś głupi, czy tylko takiego udajesz?
moran / 79.191.15.* / 2009-04-17 15:17
Niestety, pomysł durnowaty - jak wiele innych "poczynań" tego >nadzwyczajnego profesora tuż przed emeryturą - ot starzec z głupimi pomysłami - wybaczyć , ale nie brać na serio.
b a r a k u d a / 2009-02-28 17:21 / Pogromca mitów giełdowych
ps. nara, możemy jutro, bo wybywam...
Amigo11 / 2009-02-28 16:02 / SAMA PRAWDA
Wydział chemii umcs z Lublina jako pierwszy na świecie wyprodukował światłowód. Więc myśle że wiedzą co mówią.
b a r a k u d a / 2009-02-28 16:06 / Pogromca mitów giełdowych
wiem!!!
ja też jestem lokalnym patriotą !....:-)))))))))
Amigo11 / 2009-02-28 16:21 / SAMA PRAWDA
Też jesteś z koziego grodu??
b a r a k u d a / 2009-02-28 16:23 / Pogromca mitów giełdowych
spod...
studiowałem w Lublinie...
Marins / 2009-02-28 15:29 / portfel / Tysiącznik na forum
Czytałem już to i przyznam ze bardzo ciekawie to wygląda tylko z realizacją może byc problem:(
Longterm / 2009-02-28 15:28 / Mostek Zwyciężymy!
Polska 2009 = Japonia 1971

żaden Kuwejt :)
kronopio / 2009-02-28 14:27 / Bywalec forum

2009-02-28 11:23:05 | Longterm [ Mostek Zwyciężymy! ]
anonim napisał że będzie jak na ropie....ja myślę że
będzie jak na CDS...
skomentujzgłoś do usunięcia


Piszą to chyba miałeś na myśli upadek "papierowego" złota a nie fizycznego? Papier może upaść wtedy jak wszyscy zażądają fizycznej dostawy (wiadomo że papieru jest więcej niż fizycznego złota na rynku) ale wtedy następuje całkowite odzielenie ceny złota od papieru. Papier leci w dół a złoto szybuje.
Longterm / 2009-02-28 15:23 / Mostek Zwyciężymy!
złoto nie upadnie bo przecież robi się z niego wiele ciekawych rzeczy jak obrączki które będe musiał przecież kiedyś kupić...oczywiście upadnie papier reprezentujący kruszec lewarowany przez fundusze hedgingowe tak jak wcześniej ropa...no bo racjonalnie myśląc to po co komuś złoto wogóle? dywidendy nie daje...zysków nie generuje a jeszcze trzeba je magazynować i chronić przed złodziejami
Kenobi / 2009-02-28 17:21 / Uznany malkontent giełdowy
Problem w tym, że złoto nie ma specjalnego zastosowania w gospodarce, a głownie konsumowane jest na produkcję ozdób. W związku z kryzysem globalnym główny jego odbiorca - Indie, odnotował gwałtowne obniżenie popytu i import mocno obniżył się. Jednocześnie coraz więcej złota produkują Chiny, być może to one właśnie akumulują powoli złoto widząc co grozi dolarowi przy tak ogromnym deficycie i wycofując się z jego dalszego finansowania. Podobnie w kierunku złota mogą skierować sie producenci ropy. Peter Schiff doradza Arabii Saudyjskiej inwestowanie rezerw w złoto i stworzenie nowej waluty w oparciu o zgromadzone zapasy złota.
Longterm / 2009-02-28 15:25 / Mostek Zwyciężymy!
PS: ale faktycznie że za rok, dwa kiedy inflacja będzie w USA po prostu szalała złoto eksploduje jako ochrona przed nią
3M / 83.31.195.* / 2009-02-28 18:55
Jaka inflacja - oni sie boją deflacji - a deflacja to przeciwieństwo inflacji.
To gospodarka rynkowa a nie centralnie planowana
b a r a k u d a / 2009-02-28 14:15 / Pogromca mitów giełdowych
JUSTYNA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Amigo11 / 2009-02-28 15:12 / SAMA PRAWDA
Żeby tylko okazała się "czysta" już kiedyś wpadke zaliczyła z tego co pamiętam.
flugo / 2009-02-28 15:45 / portfel / Dziecko hossy
przypomnij sobie dobrze o co chodziło:
http://www.sport.pl/turyn2006/1,71324,2769198.html
Amigo11 / 2009-02-28 15:47 / SAMA PRAWDA
ahha, nie znałem szczegółów
b a r a k u d a / 2009-02-28 14:17 / Pogromca mitów giełdowych
Kochana Dziewczyna...!!!!!
3 medale !!!! 2 x GOLD !!!!!!!!!!!!!!!
piciu / 2009-02-28 14:46 / "Nikt" i Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
zuch dziewczyna
bebe / 2009-02-28 14:38 / portfel / Forumowicz z doświadczeniem
;-))))
bebe / 2009-02-28 13:12 / portfel / Forumowicz z doświadczeniem
hej......hej...
hej......hej....................

idę Was podczytać...;-)
witam...
grande vittorio / 2009-02-28 13:36
helooo............helooo....
helooo.............helooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo!

witaj
bebe / 2009-02-28 13:41 / portfel / Forumowicz z doświadczeniem
helooooooo.....- grande vittorio witaj....

ja sobie taką piosenke zanuciłam na powitanie...;-)....dla poprawy nastroju....;-)))
ale widzę na forum zgrzyty.....bokserskie "bijatyki" na ortografię......echhhh
grande vittorio / 2009-02-28 13:46
Wszystko przez to, że dziś nie ma notowań.... Uzależnieni od rynku czują rozdrażnienie;-)))

Niezły głosik ;-)
bebe / 2009-02-28 13:51 / portfel / Forumowicz z doświadczeniem
dobre...
a ja dzis sie wybieram na film o Popiełuszce i to do miejsca szczególnego...- już się telepię.....-prawie trauma...;-(
myślałam, że humor sobie poprawię..;-(
no nic "chłopaki nie płaczą"...
Marins / 2009-02-28 15:33 / portfel / Tysiącznik na forum
a myślałem ze się wybierzesz na lamke czerwonego wina:)
bebe / 2009-02-28 15:50 / portfel / Forumowicz z doświadczeniem
z Tobą Marins....cha...ha...cha
Marins / 2009-02-28 16:23 / portfel / Tysiącznik na forum
jak będziesz w Łodzi zapraszam:)
bebe / 2009-02-28 16:36 / portfel / Forumowicz z doświadczeniem
o key.......
cha...ha...cha
Marins / 2009-02-28 16:58 / portfel / Tysiącznik na forum
Z jakiego miasta jesteś?
jaroslaw74 / 2009-02-28 12:50 / Uwaga! Łamie regulamin forum
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,oid,4427098,title,W-niektorych-polskich-miastach-moze-dojsc-do-katastrofy-spolecznej,wid,10892770,opinie.html
kazumi / 2009-02-28 12:53 / portfel / Mistrz gry: "Najlepsze spółki tygodnia"
Ostrołęka nie pęka
księgowy / 89.108.243.* / 2009-02-28 12:28
pacjent chory -zaaplikowano mu pijawki [sprzedaż w minionym czasie banków] no cóż w zbyt wielkiej ilości ,wypiły krew ,a pacjent zmarł.ten co sprzedawał banki to jest koniem trojańskim naszego narodu.
Wiesiek_PLN / 2009-02-28 12:55 / Bywalec forum
Dotyczy to nie tylko banków. Była to prywatyzacja za przysłowiową "złotówkę", zwłaszcza w przypadku przedsiebiorstw. Najczęstszą drogą była prywatyzacja poprzez upadłośc - czyli oddawanie bez pieniędzy - ewenement w skali światowej. Nie na darmo honorowane jej twórców doktoratami Honoris causa i innymy nagrodami organizacji rządzonych przez określoną nację.
księgowy / 89.108.243.* / 2009-02-28 13:20
banki to krwiobieg gospodarki
najcz / 2009-02-28 11:59 / Tysiącznik na forum
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Brytyjski-dziennik-sytuacja-w-Polsce-to-czarna-dziura,wid,10894978,wiadomosc.html
Longterm / 2009-02-28 11:37 / Mostek Zwyciężymy!
Obok złota mamy jeszcze drugą bańkę w tej chwili - USD...jak można wogóle kupować walutę kraju który jest praktycznie bankrutem? czy jak spółka emituje kolejne miliony akcji to czy jej akcje będą rosły w długim temrinie czy może przypomnimy sobie bioton lub dude? Tak, USD to papier toaletowy i jest jego coraz więcej w obiegu a będzie jeszcze więcej jak przestanie być walutą rezerwową...ktoś zapyta dlaczego ostatnio rósł? ano dlatego że był sztucznie pompowany...kapitał powracał w popłochu do USA, spekulanci się dołączyli i mamy tego efekt...ta bańka pęknie niebawem bo identyczna sytuacja była ostatnio z japońskim Jenem...zleciał na pysk bowiem po sztucznym rajdzie jak już kapitał powrócił na wyspę kwitnącej wiśni to nie było komu dalej pompować papieru toaletowego gdzie stopy są zerowe (tak samo jest w USA)...przyszłe tygodnie a może i miesiące to rzeź ale na złocie i USD czyli ostatnich bańkach spekulacyjnych jakie mają teraz miejsce
kronopio / 2009-02-28 13:59 / Bywalec forum
mhhh... w twojej wypowiedzi są sprzeczności - jeżeli dolar będzie leciał na pysk (jak sugerujesz a ja do końca się z tym nie zgadzam) to złoto będzie musiało iść w górę. Co do złota to sądzę że pobuja się jeszcze trochę w kanale 900-1000 w najgorszym razie spadnie do ok 800 a potem... zobaczymy :)
Longterm / 2009-02-28 15:18 / Mostek Zwyciężymy!
uważasz że ktoś będzie chciał mieć złoto wyceniane w spadającej walucie?
brydzia / 2009-02-28 12:49 / 10-sięciotysiącznik na forum
ale jak dolar będzie papierem toaletowym to zło to powinno rosnąc
brydzia / 2009-02-28 12:49 / 10-sięciotysiącznik na forum
złoto
Amigo11 / 2009-02-28 11:36 / SAMA PRAWDA
Ale na tym forum ekspertów od bitki.
SIOK!!
kazumi / 2009-02-28 12:53 / portfel / Mistrz gry: "Najlepsze spółki tygodnia"
Mnie poraziła ,,bezstronność" Kuleja. W pierwszych rundach aktywniejszy był murzyn, Adamek tylko pod koniec rund coś tam pokazywał. Góra remisowe rundy. A Kulej: ta runda dla Adamka, ta runda dla Adamka, ta runda dla Adamka...
Pooh / 2009-02-28 12:33 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy?
Tu potwierdzam ;)
Pzdr.Q
Amigo11 / 2009-02-28 11:33 / SAMA PRAWDA
hehe widze że money ściągnęło ten ficzer z ukrywaniem wpisów zgłoszonych przez userów z YOUTUBA :))
Amigo11 / 2009-02-28 11:22 / SAMA PRAWDA
Jarosław Kaczyński założył konto z dostępem przez NET.
Tylko czekać aż zacznie BYTOM PeKaCem łykać.
amigo2 / 2009-02-28 11:24 / Regulamin forum!
mamusia kieszonkowe przestała wypłacac)))
Longterm / 2009-02-28 11:24 / Mostek Zwyciężymy!
kochani zróbmy to razem? darmowy internet dla każdego?
amigo2 / 2009-02-28 11:27 / Regulamin forum!
Jarosław Kaczyński po latach zdecydował się założyć własne konto w banku. Pieniędzmi może zarządzać przez całą dobę, bo stały dostęp do zarządzania kontem umożliwia mu internet.
Longterm / 2009-02-28 11:18 / Mostek Zwyciężymy!
na złocie zaniżanie przed odpałem...odbijamy od 900 ładujemy longi pod korek i jedziemy na 1200:)

podobnie było na szczycie szeleństwa - nie ważne co to jest, nie ważne że w razie czego się zostanie z kwitem na jakiś metal którego w rzeczywistości nie ma...
amigo2 / 2009-02-28 11:21 / Regulamin forum!
naganiaja na złoto ,mowia ze moze i na 1400 poleci)
Amigo11 / 2009-02-28 11:21 / SAMA PRAWDA
Złoto ma stałą cenę. To papier non stop na wartości traci.
Longterm / 2009-02-28 11:23 / Mostek Zwyciężymy!
anonim napisał że będzie jak na ropie....ja myślę że będzie jak na CDS...
b a r a k u d a / 2009-02-28 11:13 / Pogromca mitów giełdowych
Pomyślmy raczej jak rynki zareagują na deklarację Obamy nt . wyjścia z Iraku (sierpień br.)
Amigo11 / 2009-02-28 11:15 / SAMA PRAWDA
ja słyszałem o sierpniu 2010
amigo2 / 2009-02-28 11:19 / Regulamin forum!
ja tez))i pozostawieniu kilku tysiaczkow w celu szkolenia irakijczykow
zbyś / 2009-02-28 12:42 / Tysiącznik na forum
coś ok. 30k to jednak nie kilka
b a r a k u d a / 2009-02-28 11:18 / Pogromca mitów giełdowych
mogę się mylić...:-(
ale sam fakt....
Pamiętam euforię na całym świecie po wyjściu USA z Wietnamu....być może fakty nieporównywalne...?
modliszka / 2009-02-28 11:12 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Uciekam na świeże powietrze :-)))
Bawcie sie dobrze i do miłego ;-)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy