Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

GPW: Nie ma raczej co liczyć na wyraźne wzrosty

GPW: Nie ma raczej co liczyć na wyraźne wzrosty

Wyświetlaj:
janlew / 2011-07-02 12:37 / portfel / Tysiącznik na forum
teoria rynku efektywnego głosi, że rynek wycenia w sposób pełny i doskonały każdą spółkę (i nie tylko, tyczy się to generalnie wszystkich rynków kapitałowych), ponieważ każda informacja jest natychmiast zawierana w cenach. wszystkie informacje (nie tylko obecne ale nawet te przeszłe i potencjalnie przyszłe) i tak już są zawarte w wykresie, wykres to "pełnia prawdy". nie trudno zauważyć, że jest to jeden z dogmatów AT - wszystko zawiera się w wykresie i nie są potrzebne żadne inne informacje, gdyż rynek po prostu zawsze wie wszystko

teoria rynku efektywnego została jednak podważona z wielu stron i obala ją nie tylko codzienna obserwacja ale nawet przysłowiowy zdrowy rozsądek

1) informacja nie dociera do wszystkich w tym samym momencie a na w pełni płynnych rynkach to właśnie wszyscy ustalają ceny. potrzeba czasu aby informacja stała się znana a więc założenie teorii efektywnego rynku, że każda informacja jest natychmiast zawierana w cenach jest bezsensowne

2) to założenie jest bezsensowne również dlatego, że nie istnieje nic takiego jak jednolita interpretacja informacji, które byłyby natychmiast zawierane w cenach. na rynku trwa walka, byki walczą z niedźwiedziami, pesymiści z optymistami, kontrarianie z tłumem, mali inwestorzy z dużymi inwestorami itd. wszyscy oni różnią się w opiniach. cena ustala się więc w drodze konfrontacji a nie na drodze jednomyślnego i natychmiastowego werdyktu

3) rynek stara się wycenić przyszłość a przyszłość nie jest dokładnie znana. a więc rynek nie może wyceniać nic w sposób bezbłędny, czyni on to jedynie w sposób prawdopodobny, często poprawny, ale tylko prawdopodobny. poza tym znów mogą istnieć różne opinie na temat przyszłości a więc wycena ponownie jest efektem konfrontacji

4) istnieją konkretne przykłady na to gdy rynek wyceniał przyszłość ewidentnie błędnie. w latach 1982-83 hitem dekady miały być spółki technologiczne, jednak szybko wypadły z mody na pozostałą część dekady i wróciły do łask dopiero w końcu lat 90-tych (bańka dot.com). rynek pospieszył się o 20 lat (za Pring)

5) inny przykład błędnej wyceny przyszłości pochodzi z rynku obligacji USA, który nie przewidział dwucyfrowej inflacji z lat 1973-74 i zareagował 20% wyprzedażą dopiero w obliczu faktu (za Ritchie)

6) w innych przypadkach rynek również się spóźniał w swych reakcjach. akcje firm spożywczych zostały przez rynek docenione dopiero w latach 80-tych, choć już w latach 70-tych sektor notował świetne wyniki. w 1973 roku OPEC ogłosił embargo na eksport ropy do USA a ceny akcji spadły dopiero wiele dni później w reakcji na to. w grudniu 1991 FED obniżył stopę dyskontową o wielką i nieoczekiwaną wartość 1% a rynek zareagował na to eksplozją wzrostów ale z dużym opóźnieniem (za Pring)

7) rynek nie może być efektywny i wyceniać wszystko poprawnie, skoro bardzo często nawet sam sobie zaprzecza. długoterminowe obligacje rządowe w USA mają niską rentowność, co pokazuje, że ten rynek nie spodziewa się hiperinflacji, podczas gdy w tym samym czasie rynek złota znajduje się na rekordowych poziomach bo spodziewa się hiperinflacji. również rynek CDS stoi w totalnej sprzeczności z rynkiem długu względem oczekiwań co do przyszłości

http://pragcap.com/cds-market-vs-bond-yields-real-time-inefficient-market-at-work

8) sam ojciec rynku efektywnego, Burton Malkiel, przyznał, że rynek bywa niefektywny: "w dłuższych okresach rynek bywa efektywny ale bywa też i tak, że czasem mu odbija" (za Town)

9) bańki spekulacyjne niosące ze sobą absurdalne wyceny są dobrym przykładem na to, że rynek nie jest efektywny. w późnych latach 80-tych wartość ziemi na której stał pałac królewski w Tokio była równa wartości całego Nowego Jorku (za Pring). bańka tulipanowa i mórz południowych, tak samo bańka dot.comów, wszystkie one pokazują, że rynek nie jest efektywny. identycznie ma się sprawa z przereagowaniem w drugą stronę. w 2008 roku kghm był wyceniany na 20 zł a teraz jest wart prawie 10 razy więcej, choć w spółce fundamentalnie nic się nie zmieniło. w 2008 Lotos był wyceniany na 7 zł a teraz na 45, choć w tej spółce również nie zmieniło się nic na tyle, co by usprawiedliwiało takie wahania wycen. w 2008 roku ropa kosztowała 147 dolarów za baryłkę a w 2009 blisko 30 usd. gdyby rynek był efektywny nie dochodziłoby do takich skrajności w tak krótkim czasie

10) przykłady wielkich inwestorów regularnie pokonujących rynek też są dowodem na to, że nie jest on efektywny. Warren Buffett od dziesiątków lat osiąga roczną kapitalizowaną stopę zwrotu wyższą niż 10%, Peter Lynch bił indeks sp500 o ponad 10% przez 10 lat z rzędu i nie są to odosobnione przypadki

11) gdyby rynek był efektywny nie istniałyby na nim sezonowe zjawiska nie mające nic wspólnego z racjonalną wyceną, takie jak efekt stycznia czy rajd św. Mikołaja

12) W opublikowanym w 1980 roku artykule zatytułowanym "On the Impossibility of Informationally Efficient Markets" Sanford Grossman i Joseph E. Stiglitz argumentowali, że wy
Eternit z Azbestu / 2011-07-02 13:05 / Tysiącznik na forum
To powiedz mi, dlaczego Komputronik jest taki tani. Trzymam do od 10PLN a mogłem sprzedać z łądnym zyskiem jak odpalił przy sprzedaży Karen.

Odkąd sprzedali Karen, który przynosił znaczne straty, mają z kwartału na kwartałwiększe zyski. Zyski inwestują w rozwój sieci sprzedaży. Po restrukturyzacji oferują całkiem niezłe ceny i mają bardzo duży wybór. W tej branży zawsze najlepszy jest 4 kwartał więc przysłość wygląda dobrze. Rozważają też dywidendę.
C/WK 0.6, C/Z 8.
janlew / 2011-07-02 12:37 / portfel / Tysiącznik na forum
c.d.

12) W opublikowanym w 1980 roku artykule zatytułowanym "On the Impossibility of Informationally Efficient Markets" Sanford Grossman i Joseph E. Stiglitz argumentowali, że wysoki poziom efektywności rynku jest wewnętrzne sprzeczny. Zauważyli oni mianowicie, że w sytuacji braku możliwości uzyskania ponadprzeciętnych zysków potencjalni inwestorzy nie mieliby motywacji do podjęcia analizy papierów wartościowych koniecznej do ich efektywnej wyceny. Innymi słowy zauważyli oni, że koszt analizy papierów wartościowych jest istotnym elementem ograniczającym efektywność rynków finansowych (za Wikipedią)

13) istnieją mało płynne rynki podatne na manipulacje kursami. siłą rzeczy efektwyność na takim rynku jest mało prawdopodobna gdyż chodzi tylko o osiąganie partykularnych i krótkoterminowych celów

14) i na koniec zwykły zdrowy rozsądek: gdyby rynek był efektywny nie istniałaby na nim zmienność, a przynajmniej taka jak obecnie. już samo pojęcie "korekty" wyklucza efektywność, gdyż to co jest z natury efektywne nie musi się korygować
janlew / 2011-07-02 12:45 / portfel / Tysiącznik na forum

w 2008 Lotos
był wyceniany na 7 zł


w 2009
janlew / 2011-07-02 14:13 / portfel / Tysiącznik na forum

To powiedz mi, dlaczego Komputronik jest taki tani [...] mają z
kwartału na kwartałwiększe zyski. Zyski inwestują w rozwój


właśnie po to napisałem tu ten post aby pokazać, że rynek nie jest efektywny i jak coś nie rośnie lub jest zdołowane to nic to tak naprawdę nie mówi o samej spółce, choć tu koleżeństwo uważa całkowicie odwrotnie, a szczególnie taki jeden kolega na emigracji, że analiza spółki (lub nawet całej branży) polega co najwyżej na obejrzeniu jej wykresu i już po temacie, bo wszystko wtedy o niej wiemy, włącznie z wszystkimi jej tajemnicami jakie mogliby znać tylko insiderzy

czemu komputronik na razie nie rośnie? nie wiem, dużo dobrych spółek na razie nie rośnie lub wręcz zalicza bezsensowną korektę i to wcale nie dlatego, że są lipne, ale właśnie dlatego, że rynek ma problemy z szerokością przez brak kapitału (przede wszystkim fundy nie mają kasy bo nie ma ulicy). taka faza rynku byka, że na razie pompuje się tylko wielkie dywidendowe pewniaki blue chips. po prostu niemożliwością jest pompować cały rynek równomiernie

jeśli wierzysz w spółkę i cenisz ją to bądź cierpliwy i zwiększaj zaangażowanie z czasem, dobra spółka zawsze w końcu odpali (najczęściej niespodziewanie) ale oczywiście nie od razu właśnie dlatego, że rynek nie jest teraz płynny i efektywny a poza tym na MiSiach zaliczamy coś w rodzaju małej fali C, przed tą zdrową postkryzysową falą wzrostów jaka się zbliża

nie lubię branży IT ale mogę rzucić okiem na kluczowe liczby tego twojego komputronika

przychody plus wszystkie trzy kategorie zysku (operacyjny, brutto, netto) r/r nie wyglądają źle, choć widać, że 2010 rok mieli niełatwy, no ale w końcu jest kryzys. cashflow operacyjny r/r mają przeciętny. zobowiązania długoterminowe mają małe ale łączny dług jest większy niż kapitał własny

widać, że mieli wcześniej trochę emisji akcji (2007-2008) co w połączeniu ze spadającym w 2010 zyskiem netto obniżyło zysk na akcję

rośnie marża brutto ale pozostałe marże spadają, a to troszku niedobrze, bo widać, że na operacyjnej działalności podstawowej koszty rosną

poza ciężkim 2010 rokiem nieźle wyglądają wskażniki płynności (szybkiej i bieżącej) i ich ROE. średnio jest na poziomie 22, co jest bardzo przyzwoite. jak się przemnoży to przez zysk na akcję i zdyskontuje przez kwadrat rentowności naszych obligacji 10-letnich to dostajemy wartość spółki na poziomie 20,41 PLN za akcję, co przy obecnej wycenie rynkowej 7,58 daje aż 65% dyskonta, czyli jedną złotówkę wartości firmy możesz kupić w tej chwili za zaledwie 35 groszy

można trochę podkręcić śrubkę i do kosztów alternatywnych odpowiadających rentowności naszych obligacji dodać jeszcze ryzyko, które oszacuje się na dodatkowe 5%. w tym wypadku po zdyskontowaniu wartość wewnętrzna jednej akcji spółki wyniesie 7,7 PLN, co z grubsza odpowiada obecnej wycenie rynkowej, czyli bez "rabatu"

c/z i c/wk wyglądają bardzo zachęcająco, ale o tym już pisałeś

w sumie dla mnie spółka jak spółka, jest tania i wydaje się mieć potencjał w oparciu o ogląd dokonany na podstawie najważniejszych parametrów, ale jak mówiłem, nie jestem entuzjastą branży IT
El Komejo / 89.74.17.* / 2011-07-02 09:36
Pamiętajcie: Stay Cool & Relax :D
Nie trzeba się niczym przejmować ani niczego obawiać, poza dużymi wzrostami oczywiście, które czekają nas w najbliższej przyszłości :D
janlew / 2011-07-02 08:56 / portfel / Tysiącznik na forum
indeks ściany strachu "the wall of worry" wciąż na swych wysokich poziomach

A reading of 76.5 tells me that there is still substantial worry in the market

http://pragcap.com/how-high-is-the-wall-of-worry-4
Eternit z Azbestu / 2011-07-02 00:57 / Tysiącznik na forum
Z badań instytutu GfK i dziennika "The Wall Street Journal" wynika, że niekwestionowanymi przodownikami, jeśli chodzi o częstotliwość uprawiania seksu są Grecy. Kochają się 164 razy w roku, co daje im tytuł najbardziej temperamentnych narodów w Europie. W dodatku są bardzo zadowoleni ze swojego życia intymnego - połowa Greków twierdzi, że nie ma na co narzekać. Choć jest jedna rzecz, którą chętnie by zmienili – zdecydowana większość z nich chciałaby uprawiać seks co najmniej pięć razy w tygodniu.

-----------
Nie udawać greka! Unikać jak ognia!
Eternit z Azbestu / 2011-07-02 00:09 / Tysiącznik na forum
Oto jaka jest różnica między USA a Europą.
Dziś w budżecie Minesoty skończyła się kasa i 2/3 pracowników stanowej budżetówki trafiła na przymusowy bezpłatny urlop... nikt nie wyklazł na ulicę, a giełda sobie spokojnie rosła. A Europejczycy pasjonują się brakiem kasy w budżecie Grecji.
janlew / 2011-07-01 22:55 / portfel / Tysiącznik na forum
bu ha ha ha ha ha

2011-07-01 21:16:37 | *.*.*.* | FAAN
Re: Amerykanie lądują na SMA200 [0]
muszę przyznać że nawet mnie wielkość wzrostu w USA zaskoczyła w tym tygodniu ,
wiedziałem że na koniec półrocza pojadą ale że aż tak dzisiaj

najdłuższa świeca od dołka w 2009 roku , ciekawe , miał wygasnąć QE2 a tutaj zamiast
-9% zrobili 6% w 5 sesji
dr.dreyfus / 31.174.233.* / 2011-07-01 23:04
:))))))))))))

spece od AT zamilkli a niektórzy nawet znikli z bloga został tylko kłamca(kj) i trans i coś bredzą :))
janlew / 2011-07-03 06:28 / portfel / Tysiącznik na forum

został
tylko kłamca(kj) i trans i coś bredzą :))


2011-06-27 12:01:24 | *.*.*.* | Longterm
a teraz co byś doradził?

2011-06-27 14:50:12 | *.*.*.* | FAAN
to co radzą technicy , zejście wig 20 pod 2800 to trend
spadkowy i trzeba sprzedać akcje
GiroAT / 83.6.47.* / 2011-07-02 09:23
:))))))))))))

spece od AT zamilkli a niektórzy nawet znikli z bloga został tylko kłamca(kj) i trans
i coś bredzą :))

spece od AT mają L na SP i L na USD, sytuacja dziwna ale i tak wyjdą swoje:-))), ty miej nadzieję....
dr.dreyfus / 109.243.36.* / 2011-07-03 13:45

GiroAT

chodziło o speców u Longa

powodzenia:)
GiroAT / 178.42.166.* / 2011-07-03 14:46
a tam to już nie zaglądam, podejrzewam że facet z premedytacją w komentach sobie jaja robi

Pozdrawiam
jan17 / 2011-07-02 07:22 / Bywalec forum
z at sp500,wychodziły wzrosty,trochę mniejsze ,ale od czego jest at,teraz wychodzą większe ,teraz pytanie czy gramy schemat wakacyjny raczej tak.
janlew / 2011-07-01 23:07 / portfel / Tysiącznik na forum

spece od AT zamilkli a niektórzy nawet znikli z bloga


poczytaj wpisy u Longa jak bessiarze liczą straty i dziwią się, że czemu rośnie, skoro spadało w czerwcu

a przecież rok w rok tak jest, ale leszcz nie pamięta dalej niż dzień wstecz to i się dziwi
janlew / 2011-07-03 06:21 / portfel / Tysiącznik na forum

poczytaj wpisy u Longa jak bessiarze liczą straty i
dziwią się, że czemu rośnie


2011-06-30 17:00:12 | *.*.*.* | kj.
ja na s

2011-06-29 09:27:17 | *.*.*.* | kj.
o której wejda zawodowcy? [8]
hmm wczoraj wlazłem za wczesniej na sss,
zapomniałem o srodzie no ale może dzis ok 14 byc flash crash...

2011-06-29 13:28:18 | *.*.*.* | kj.
no do 14 jeszcze dotrwam ale straty mi rosną :/ no ileż można??? to jest jakas paranoidalna euforia, nawet jak przegłosują zaraz na tak to k*** co z tego?? NIC

2011-06-30 17:35:00 | *.*.*.* | kj.
Re: Amerykanie lądują na SMA200 [8]
błagam niech o 17:40 przyjda ci zawodowcy... w nich nadzieja

2011-06-30 15:01:46 | *.*.*.* | kj.
Re: Amerykanie lądują na SMA200 [9]
usrańce dalej ciagną, edek odjeżdza no ileż jeszcze?? niech ktos poda jakies powazne opory bo nie dam rady... faan?

2011-06-30 16:41:31 | *.*.*.* | kj.
Wystarczy mi wieksze odbicie w dół. No tym razem nie ustawiłem niestetey lecz usredniałem. W ogóle nie zakładałem takiej pompy nawet w przypadku uchwalenia. Bo to niczego nie rozwiązuje i anale o tym wiedzą przecież - są mądrzejsi ode mnie. A tu zonk.

2011-06-30 18:08:20 | *.*.*.* | kj.
ostatnia nadzieja ze 1 lipca bedzie jak pierrwszy czerwca. czyli potezna korekta po zamknieciu miesiaca.

2011-07-01 16:33:34 | *.*.*.* | kj.
no to mamy flash crash.. tylko w drugą stronę :((
ja jeszcze żyje bo skupiam sie na edku

2011-07-01 11:34:38 | *.*.*.* | kj.
Re: Amerykanie lądują na SMA200 [1]
Widać że u nas gruby na s jak nic. Tu moje środki mam bezpieczne.
Niestety co wyprawia zagranica to krew mnie zalewa

2011-06-30 15:13:46 | *.*.*.* | kj.
Hiszpania, Grecja, USA... no wszystko idzie w złą strone póki co, wiec do k*** nędzy co ta giełda dyskontuje?? że za 5 miesiecy bedzie rozwój jak 2006 roku??? no wątpie... jestesmy w coraz większym kryzysie...

2011-06-30 09:45:01 | *.*.*.* | kj.
czesciowo zwracam honor [0]
Rzeczywiscie dzis mamy koniec półrocza i zostało wyciągniete. Robie w pampersa. Czy od jutra potezna korekta? Dobrze mysle? Czemu jutro miałoby jeszcze rosnac?

2011-06-29 13:02:51 | *.*.*.* | kj.
ja p.ie.r.dol.e jaka pomopa :/ nie wierze :/

2011-06-29 10:22:20 | *.*.*.* | kj.
k***.a jaka pompa :/

2011-07-01 18:48:49 | *.*.*.* | kj.
5 dni takiej korby to sie nie spodziewalem. Europa wpada w powoli reccesje. A tutaj ani jednego niedźwiedzia. To po cholere takie wywalanie od czerwca było....
dr.dreyfus / 31.174.233.* / 2011-07-01 23:19


poczytaj wpisy

czytam i mam dobry ubaw,.. tych " profesjonalistów" wydupił "spawacz"
JanuszPOlikot / 2011-07-01 23:14 / Tysiącznik na forum
Acha ...:):):):):) Ty go uważasz za speca od at........No to gratulacje.....
JanuszPOlikot / 2011-07-01 23:05 / Tysiącznik na forum
Dlaczego twierdzisz że znikli.....
dr.dreyfus / 31.174.233.* / 2011-07-01 23:16

Dlaczego twierdzisz że znikli..

no tak jest jeden twój wpis JAROSŁAWIE
JanuszPOlikot / 2011-07-01 23:22 / Tysiącznik na forum
No to czytaj niżej bo w przeciwieństwie do ciebie nie lubię się powtarzać...lub wklejać cudze teksty......
janlew / 2011-07-01 23:02 / portfel / Tysiącznik na forum

bu ha ha ha ha ha


2011-06-30 17:41:14 | *.*.*.* | FAAN
od jutro powinni zjechać w USA
janlew / 2011-07-01 23:05 / portfel / Tysiącznik na forum
co ty tu wnosisz trollu poza przywalaniem się do mnie, amatora i eternita????

spytaj sam siebie to wtedy zobaczysz kto tu jest żałosny
Antoni Kosiba / 2011-07-01 23:08 / Tysiącznik na forum
A co ty tu wnosisz? Wklejki FAANa i głupawe rżenie bu ha ha ha ha ha
Żałosny zakompleksiony błazen...
janlew / 2011-07-01 23:16 / portfel / Tysiącznik na forum

A co ty tu wnosisz?


zapodawałem tu niejedną AF spółek, piszę o wielu rynkach, o wielu wskaźnikach, z większym lub mniejszym powodzeniem ale próbuję

a ty jesteś merytortyczne ZERO
dr.dreyfus / 31.174.233.* / 2011-07-01 23:22

a ty jesteś merytortyczne ZERO

JAROSŁAW merytoryczne zero
Eternit z Azbestu / 2011-07-01 22:51 / Tysiącznik na forum
Pułkownik Muammar Kaddafi zagroził, że zaatakuje Europę, jeśli wojska NATO nie wstrzymają nalotów wspierających libijskich rebeliantów - donosi serwis huffingtonpost.com. Dyktator ostrzegła NATO przed "katastrofą".


Kaddafi zawarł swoje ostrzeżenie w dzisiejszej wiadomości, którą przekazał przez telefon tysiącom jego zwolenników zebranych na największym planu w stolicy Libii Trypolisie.

- Radzimy wam wycofać się, zanim spotka was katastrofa. Radzę wam uziemić wasze samoloty (...) i rozmawiać z narodem libijskim - powiedział Kaddafi.

Dyktator podkreślił, że jeśli bombardowania nie zostaną przerwane "może zadecydować o odpowiedzi w ten sam sposób". Jak dodał "walki mogą się przenieść do Europy" - czytamy na stronach huffingtonpost.com.

Zwolennicy Kadafiego, zebrani na Placu Zielonym w Trypolisie, machali libijskimi flagami i unosili portrety przywódcy, którego siły walczą z powstańcami.

Libijski dyktator potępił też w swym telefonicznym przemówieniu nakaz aresztowania go, wydany w poniedziałek przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Trybunał wydał nakaz aresztowania Kadafiego, jego syna oraz szefa wywiadu. Podejrzewa się ich o dopuszczenie się w Libii zbrodni przeciwko ludzkości.

--------------

Tu nie ma na co czekać. Treba atakować Paryż. Francuzi jeszcze nigdy nie wygrali wojny.
Rysiek.... / 83.22.26.* / 2011-07-02 00:48
Bo i po co francuzom wojna a po co giełda - jeśli taka sama jak nasza to tylko stracić mogą, innej alternatywy nie ma przecież.
dr.dreyfus / 31.174.233.* / 2011-07-01 22:32
na S&P to już nie jest tydzień wzrostów to jest nowa fala wzrostowa, koniec głębokiej korekty, teraz tylko wzrosty przecinane korektami ceny aż do wygaśnięcia impetu tej fali:)
JanuszPOlikot / 2011-07-01 22:44 / Tysiącznik na forum
A o której giełdzie piszesz nieboraku........Napisz coś równie śmiesznego o gpw ....czyli o tych wzrostach.......Widzę że nasłuchałeś się Kuczyńskiego...albo innych "fachowców"
dr.dreyfus / 31.174.233.* / 2011-07-01 22:58

A o której giełdzie piszesz nieboraku

a co nie umiesz czytać ?..przecież jest napisane !

Jan niżej we wpisach wyjaśnił tobie LESZCZU co to jest korelacja, chyba, że jesteś tak tępy i dalej nie rozumiesz zależności miedzy gpw a s&p w krótszym czy dłuższym terminie
JanuszPOlikot / 2011-07-01 23:04 / Tysiącznik na forum
A ty wierzysz w korelacje....bo ja nie.......:):):):) i chyba mam prawo....Bo leszcze wierzą i kierują się utartymi schematami....A na giełdzie wygrywają ci którzy myślą niestandardowo.......A ty właśnie jak typowy leszcz zamiast analizować co dzieje się u nas szukasz wskazówek na innych giełdach ...Dla mnie dziwne ..
janlew / 2011-07-01 23:10 / portfel / Tysiącznik na forum

A na giełdzie wygrywają ci
którzy myślą niestandardowo.......


bzdura, na giełdzie właśnie działają najprostsze rozwiązania a większość zamiast się do tego stosować szuka kabalistycznej tajemnej wiedzy, dlatego większość traci

po tym co piszesz od razu widać, że masz wiele potocznych, mitycznych wyobrażeń o giełdzie i niewiele praktyki
JanuszPOlikot / 2011-07-01 23:19 / Tysiącznik na forum
No właśnie ja używam bardzo prostych narzędzi...tzn. rozumu...i złotej proporcji......Wszystko pozostałe wynika właśnie z tego....Nie używam oscylatorów ani średnich kroczących.....gdyż zbyt późno dają sygnały......Tylko trzeba umieć patrzeć na wykresy.....Prostszej metody nie ma......
dr.dreyfus / 31.174.233.* / 2011-07-01 23:36

rozumu...i złotej
proporcji...

jednego nie masz, drugiego nie znajdziesz bo chodzi o złoty podział odcinka....
janlew / 2011-07-02 01:29 / portfel / Tysiącznik na forum

No właśnie ja używam bardzo prostych
narzędzi...tzn. rozumu


nie wiem jaki rozum nakazuje sprzedać wszystko akurat w samym środku hossy, chyba tylko obłąkany :))
Eternit z Azbestu / 2011-07-01 22:45 / Tysiącznik na forum
A jak myślisz, jak długo nasza giełda może iść w oderwaniu od reszty świata?
bolek77 / 2011-07-01 22:51 / portfel / Uparty Osiołek
Tak dlugo jak Grad bedzie sypal akcjami.
dr.dreyfus / 31.174.233.* / 2011-07-01 23:11
i tak i nie :)

przecież zmniejsza się nasz deficyt do budżetu wpływa więcej kasy itd. a tym samym jesteśmy przez to mniej ryzykowni co na pewno zauważą grubasy i przylezą po jałmużnę:)
JanuszPOlikot / 2011-07-01 23:28 / Tysiącznik na forum
:):):):):)...POwaznie:):):)
Eternit z Azbestu / 2011-07-01 22:52 / Tysiącznik na forum
Niedługo mu się skończą.
JanuszPOlikot / 2011-07-01 22:50 / Tysiącznik na forum
Niedługo się wszystko wyrówna ...Oczywiście w dół........
bywalec1234_1 / 89.250.193.* / 2011-07-01 23:01
Witamy kolejnego pajaca zaklinającego rynek i wyjącego za spadkami:))
JanuszPOlikot / 2011-07-01 23:13 / Tysiącznik na forum
Ciekaw jestem czy będziesz tak pisał w przyszłym tygodniu......W inwektywach to może jesteś dobry ale z pewnością nie poważnym inwestowaniu.....Co ciekawe wg. moich spostrzeżeń na tym forum największe leszcze używają najczęściej inwektyw. Po wpisach widać że nie panują nad emocjami .......Niestety typowe zjawisko dla leszczy.... Drogie leszcze:):):).Do poważnego inwestowania trzeba mieć system, zdyscyplinowanie i psychikę.....A wam tego brakuje...I co ja mogę na to poradzić...że jesteście leszczami.......
bywalec1234_1 / 89.250.193.* / 2011-07-01 23:54
Tydzień temu pisałeś to samo:)
Pajac to nie inwektywa, ale specyficzne określenie tego forum, ty za to naduzywasz słowa "leszcz" więc widzę masz z tym jakiś problem. Powtarzam ci po raz któryś że AT cie zgubi, "fascynaci" AT bankrutują w 90 takie są fakty i historia giełd....
Eternit z Azbestu / 2011-07-02 00:13 / Tysiącznik na forum
słowa leszcz nie da sięw Polsce nadużyć.
Powinni zmienić nazwę kraj na Leszczoland.
dr.dreyfus / 31.174.233.* / 2011-07-01 22:26
...który to już raz mój młotek upokorzył
"KAROLAKA"

...następny tydzień będzie należał do GPW, dywidendy już są w cenach:)
Eternit z Azbestu / 2011-07-01 22:17 / Tysiącznik na forum
Niezła dzida w tym tygodniu na S&P tak na oko najlepszy tydzień od 2 lat... prawie jak flash crash.
Ben Paulson & Henry Bernanke / 178.37.121.* / 2011-07-01 22:14
Mielim nosa wczoraj kupując w Łorsoł. Lipiec przyniesie 5%wzrostu na wig20. A my już som 2% do przodu. Ech zarabianie tutaj może być nudne
janlew / 2011-07-01 21:56 / portfel / Tysiącznik na forum
dolar tanieje i złoto też, szczyt już był?
janlew / 2011-07-01 21:53 / portfel / Tysiącznik na forum
transwestyto, są już sygnały kupna w usa, czy nie?
he he he he
Eternit z Azbestu / 2011-07-01 22:24 / Tysiącznik na forum
Widać nadal nie zdobył(a) wystarczająco doświadczenia, żeby wychwycić takie nuanse...

I nadal pozostanie marna rencina na utrzymanie.

Ciekawe czy wychwytuje różnice między byciem rencistą a rentierem. :)
janlew / 2011-07-01 22:30 / portfel / Tysiącznik na forum

Widać nadal nie zdobył(a) wystarczająco doświadczenia, żeby
wychwycić takie nuanse...


po prostu jest bezdennie i dozgonnie GŁUPI
Ciułacz / 2011-07-01 22:27 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"

różnice między byciem rencistą a rentierem. :)

;-)
janlew / 2011-07-01 21:48 / portfel / Tysiącznik na forum
nieźle pompują w usa, co polikot?

a gdzie jest kedyw i jego wizje krachu?
JanuszPOlikot / 2011-07-01 22:09 / Tysiącznik na forum
Zobaczymy jak długo ......:):):):)
Ja ciągle gram na spadki a w przyszłym tygodniu nikt nie będzie pamiętał o wzrostach na zachodzie........Nie mówiąc o polskim trochę cherlawym odpale.....:):):):)

Kolego zbyt długo się tym bawię aby się dać nabrać na plewy.....Po obrotach na gpw widzać że nie ma chętnych po wyższych kursach
..Co więcej podtrzymuję prognozę na spadki sam się niedługo przekonasz...:):):):)

Poza tym nie rozumiem dlaczego się tak ekscytujesz zachodnimi giełdami....W ogóle widać że jesteś leszcz bo nie potrafisz panować nad emocjami .....Jak ktoś rozumie zasady giełdy to jest spokojny i czeka na dalszy rozwój spadkowego trendu......Jak masz dalsze pytania to pisz......
janlew / 2011-07-01 22:40 / portfel / Tysiącznik na forum

Zobaczymy jak długo ......:):):):)


o co zakład, że już niedługo stąd znikniesz, podczas licowej fali wzrostów? nawet nie dam rady wygrać tego zakładu :)))


Ja ciągle gram na spadki a w przyszłym tygodniu nikt nie
będzie pamiętał o wzrostach na zachodzie


jasne, w poniedziałek w Azji zwała - oleją totalnie piątkowe wzrosty na SP500 bo wolą słuchac POlikota :))


Kolego zbyt długo się tym bawię aby się dać nabrać na
plewy.....


naprawdę chcesz kogoś na to nabrać? po tym co piszesz od razu widać, że jesteś zielony jak szczypiorek


Po obrotach na gpw widzać że nie ma chętnych po
wyższych kursach


po obrotach na gpw to było widać w ostatnich tygodniach, że im niżej tym mniej chętnych na sprzedawanie


..Co więcej podtrzymuję prognozę na spadki sam się niedługo
przekonasz...:):):):)


sądzę, że niedługo przekonam się o tym, że znikniesz stąd jak wielu takich jak ty przed tobą, bo będziesz zajęty odkupywaniem drożej niż sprzedałeś. no ale taki los leszcza

jak w kwietniu rynek poszedł na 2940 to tutejsze forum opustoszało, choć jeszcze w lutym był tu tłum bessiarzy. stawiam na to, że teraz będzie tak samo


Poza tym nie rozumiem dlaczego się tak ekscytujesz zachodnimi
giełdami....


i po tym od razu widać, że jesteś zielony jak szczypiorek na wiosnę jeśli chodzi o giełdę, bo nawet dziecko giełdowe wie (ale nie ty), że przecież nasz grajdołek idzie na sznurku parkietu usa, jak prawie cały świat, choć nie idealnie, ale wystarczy porównać wykresy aby widzieć, że korelacja jest prawie niewolnicza
JanuszPOlikot / 2011-07-01 22:48 / Tysiącznik na forum
Pożyjemy zobaczymy kto miał rację........Obawiam się że jednak jesteś w błędzie.....No cóż takie są leszcze zawsze "inwestują w złą stronę"......
janlew / 2011-07-01 22:51 / portfel / Tysiącznik na forum

Pożyjemy zobaczymy kto miał rację........


pytanie nie jest CZY stąd znikniesz tylko KIEDY uznasz, że rynek zrobił z ciebie wystarczającego durnia
JanuszPOlikot / 2011-07-01 22:58 / Tysiącznik na forum
Po dzisiejszych twoich wpisach widać że ciebie........
janlew / 2011-07-02 01:32 / portfel / Tysiącznik na forum

ciebie


mnie???? przecież to ty pisałeś o końcu dwuletniej hossy cały czerwiec a dziś usa zrobiło największy wzrost tygodniowy od 2 lat i za moment my pójdziemy ich śladem, więc rynek już prawie całkowicie cię skompromitował
janlew / 2011-07-01 21:55 / portfel / Tysiącznik na forum

nieźle pompują w usa, co polikot?


2011-06-22 21:21:26 JanuszPOlikot
Koniec hossy kolego nie
kumasz ...Czas na spadki......
-------------------------------------------
no i popatrz jak walą w usa dziś :)))
JanuszPOlikot / 2011-07-01 22:16 / Tysiącznik na forum
Chłopie nie ośmieszaj się.....bo podniecasz się jak typowy leszcz...a co gorsza podniecasz się obcymi giełdami ...Już ci kiedyś napisałem że nigdy nie zarobisz poważnych pieniędzy na giełdzie......Masz po prostu naturę leszcza ale to może kwestia genów...Przykre prawda?
janlew / 2011-07-01 22:30 / portfel / Tysiącznik na forum

Już ci kiedyś napisałem że nigdy nie zarobisz
poważnych pieniędzy na giełdzie


na samym lotosie i pkobp, które trzymam od 2009 roku*** mam ok. 200k zysku, poza tym mam jeszcze w portfelu kilkanaście spółek, więc nie wiem o czym mówisz

natomiast gdybym słuchał takich jak ty, którzy wypełzają tu przy każdej byle korekcie od 2 lat i głoszą koniec hossy, to albo nic bym nie kupił w 2009, albo nawet gdybym kupił to bym sprzedał po miesiącu

***2009-06-08 13:43:28 | 83.19.129.* | janlew nielogo
Re: GPW: Kiedy nastąpi odwrót?
Wykorzystałem dziś panikę wyprzedaży na pkobp i promo i dokupiłem trochę komunisty na long-term.


Masz po prostu
naturę leszcza ale to może kwestia genów...Przykre
prawda?


przykre to jest to, że nic nie wiesz o moich inwestycjach a więc farmazonisz. a jeszcze bardziej przykre to jest to, że wyleszczyłeś się głupio z akcji w samym środku hossy i próbujesz się teraz usprawiedliwić przed światem, że dobrze zrobiłeś, zaklinając rynek aby spadał, podczas gdy właśnie rozpoczyna on kolejną falę wzrostów


a co gorsza podniecasz się obcymi
giełdami


niby tyle lat na giełdzie a nie wie podstawowej rzeczy, że jak usa rośnie to my z czasem nie mamy wyjścia jak ruszyć za nimi. wystarczy porównać wykresy za ostatnie kilka lat

ale wiem, tym razem będzie inaczej bo TY sprzedałeś właśnie akcje, he he he he
JanuszPOlikot / 2011-07-01 22:42 / Tysiącznik na forum
Tak swoją drogą to ja piszę o poważnych pieniądzach .....No być może dla ciebie cena średniej klasy samochodu lub kilkudziesięciu metrów mieszkania to poważne pieniądze.......Jeszcze raz powiadam nie ośmieszaj się........
janlew / 2011-07-01 22:47 / portfel / Tysiącznik na forum
wiem, masz miliony zarobione na giełdzie choć nawet nie wiesz, że zawsze byliśmy w ostatecznym rozrachunku skorelowani z zachodnimi parkietami
JanuszPOlikot / 2011-07-01 22:56 / Tysiącznik na forum
A co ty wiesz bo widzę z twoich wpisów że niezbyt wiele......Już ci kiedyś napisałem jak będzie rynek wyglądał .....Mam nadzieję że to masz w komputerze....Skoro ty grasz na wzrosty a ja na spadki ....Sam widzisz że jesteśmy w opozycji .....Z tym że ja mam przewagę bo ja analizuję wykresy a oglądasz.......I niczego nie widzisz....Dla mnie dziwne:):):):)
janlew / 2011-07-02 01:36 / portfel / Tysiącznik na forum

Już ci kiedyś napisałem
jak będzie rynek wyglądał


no pisałeś, że będzie spadać i bessa a tu w usa rośnie w skali tygodniowej najmocniej od 2 lat


Mam nadzieję
że to masz w komputerze...


oczywiście, że mam skopiowane, tylko w sumie nie wiem po co, znikniesz stąd zaraz jak dziesiątki takich jak ty, którzy od 2 lat tu bessę głosili a jak rynek szedł w górę to odkupowali drożej i nigdy tu już nic nie napisali. zaraz będziesz jednym z nich


Z tym że ja mam
przewagę bo ja analizuję wykresy


analizowanie wykresów niewiele daje
JanuszPOlikot / 2011-07-01 22:38 / Tysiącznik na forum
Żal mi ciebie człowieku ....Zobaczymy co będziesz pisał w przyszłym tygodniu...Albo nic nie będziesz pisał co jest bardziej prawdopodobne....:):):):)
janlew / 2011-07-01 22:43 / portfel / Tysiącznik na forum

Żal mi ciebie człowieku


połowa lipca i już dawno cię tu nie będzie bo rynek cię skopie :)))

o co zakład?
JanuszPOlikot / 2011-07-01 23:26 / Tysiącznik na forum
O to że znikniesz z tego forum......Umowa stoi.....:):):):)
janlew / 2011-07-02 01:45 / portfel / Tysiącznik na forum

O to że znikniesz z tego forum......Umowa
stoi.....:):):):)


piszę tu 2 lata i takich jak ty przeżyłem dziesiątki
Antoni Kosiba / 2011-07-01 22:08 / Tysiącznik na forum

2011-07-01 21:36:02 janlew [ Portfel ] [ Tysiącznik na forum ]

od bzdur to jesteś tutaj TY, bo co ty tu w ogóle wnosisz poza przywalaniem się do innych, co?

Odezwał się ten co się do nikogo nie przywala.
Szumowina.
janlew / 2011-07-01 22:19 / portfel / Tysiącznik na forum

Odezwał się ten co się do nikogo nie przywala.
Szumowina


poza tym, że się przywalam, to coś wnoszę

a ty się tylko przywalasz, nic o rynku, nic o spółkach, jesteś ZERO
janlew / 2011-07-01 21:46 / portfel / Tysiącznik na forum
wbrew majowo-czerwcowej korekcyjnej tradycji czwartek i piątek nie są spadkowe, czyli jesteśmy u schyłku korekty
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy