Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

GPW poddaje się ostatnia

GPW poddaje się ostatnia

Money.pl / 2007-03-02 17:46
Komentarze do wiadomości: GPW poddaje się ostatnia.
Wyświetlaj:
najcz / 2007-03-03 14:36 / Tysiącznik na forum
akcyza na biopaliwa z 20 na 10gr. Obniżka będzie jednak dotyczyć wyłącznie paliw o najwyższej zawartości biokomponentów, używanych głównie przez samych rolników do maszyn. W przypadku pozostałych biopaliw stawka pozostanie bez zmian z uwagi na przepisy unijne.
http://gospodarka.gazeta.pl/podatki/1,25044,3959835.html
magnat / 2007-03-03 13:45 / Bywalec forum
co firma to firma GRATULACJE DLA MAŁYSZA ! a co do akcji to troche spokoju polecam. choc jesli wszyscy z WAS trąbia o bessie. to moze dobry znak
rotux / 2007-03-03 15:16 / Uznany Gracz Giełdowy
Właśnie przed momentem oddałem się lekturze archiwum grupy pl.biznes.wgpw, zwłaszcza postów z okresu przed szczytowaniem w 2000 roku. Polecam, bardzo wartościowa /choć zaszumiona/ lektura. I pierwszy wniosek, jaki mi się nasuwa - twierdzenie, że jeżeli "wszyscy mówią o bessie, to jej nie będzie", jest mocno naciągane. A problem leży m.in. w błędnym założeniu, że dwa, pięć czy 12 postów o pesymistycznym brzmieniu to opinia większości /a to przecież opinia zdecydowanej mniejszości/. Ogromna większość Polaków mówi o hossie, tyle, że nie trąbią o tym wprost na forach dyskusyjnych a mówią o tym wpłacając kolejne i co raz to większe sumy do funduszy inwestycyjnych; wydaje się, że wzbierająca fala nowych inwestorów indywidualnych też nie chce przez to powiedzieć, że nadchodzi bessa. Ci wszyscy ludzie mówią /fakt, że nie wprost/, że jest hossa a idzie kolejna.
PS: to tylko przemyślenia natury ogólnej, nie wiem, czy tłum aktualnie już się myli, czy /jak przez większość czasu tak i teraz/ ma rację.
gollum / 2007-03-03 13:54 / Uznany Gracz Giełdowy
O bessie? Kto trąbi?
gollum / 2007-03-03 13:56 / Uznany Gracz Giełdowy
Trzeba mu urwać trąbę :)
warren buffet / 2007-03-03 13:34 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
Spada wartość jednostki twojego funduszu, więc chcesz się wycofać. Proste? Nie...

TFI może odprawić cię z kwitkiem. Fundusze inwestycyjne otwarte kuszą klientów szansą uzyskania wysokich zysków przy jednoczesnym zachowaniu możliwości wycofania się z inwestycji w dowolnym momencie. W dowolnym, czyli jeśli doszłoby do gwałtownych spadków cen akcji, wystarczy sprzedać jednostki, by uratować oszczędności. Tych, którzy w to uwierzyli, może spotkać niemiła niespodzianka. TFI mają prawo do odmowy wypłaty pieniędzy.

Na takie działanie pozwala ustawa o funduszach inwestycyjnych zawierająca zapis zezwalający towarzystwu funduszy zawiesić odkupywanie jednostek, gdy w ciągu 2 tygodni, klienci zażądają umorzenia jednostek przekraczających wartością 10 proc. aktywów funduszu.


Klienci nie zdają sobie z tego sprawy, że mogą mieć kłopoty ze sprzedażą jednostek. I nic dziwnego - nikt ich nie informuje. Co więcej na stronach internetowych i w materiałach reklamowych TFI nie ma słowa o takiej możliwości.

Większe ryzyko występuje w przypadku funduszy z małymi aktywami i niewielką liczbą klientów. Wystarczy decyzja kilku hiperbogaczy. Eksperci wskazują jeszcze jedno ryzyko: Może się zdarzyć, że fundusz nie będzie miał możliwości upłynnienia aktywów. Najbardziej prawdopodobne jest to w przypadku funduszy inwestujących w małe i średnie spółki. Ten segment rynku jest najmniej płynny i fundusze mogłyby nie znaleźć chętnych do odkupienia akcji – mówi Maciej Podgórski.

Gdyby doszło do paniki klientów i masowego umarzania jednostek, fundusz byłby zmuszony do sprzedawania swoich aktywów bez względu na cenę. To odbiłoby się na wycenie jednostki. Doszłoby, więc do sytuacji, że decyzje jednych klientów działają na szkodę innych – zamyka problem Maciej Podgórski.
gollum / 2007-03-03 13:53 / Uznany Gracz Giełdowy
Tak jest Warren choć dziwię się że ludzie o tym nie wiedzieli i teraz się nagle kapli jak trochę spadło.

Ja jednak myślę że poważny fundusz w życiu się na coś takiego nie zdecyduje. Skutki takiego kroku nie byłyby niczym innym jak znanym z historii zjawiskiem zwanym run na banki. To całkowicie zburzyłoby wiarygodność instytucji a jej odbudowanie trwałoby lata. Oni o tym wiedzą i prędzej wyskrobią kasę spod ziemi niż na to się zdecydują.

Poza tym wyobraź sobie że coś takiego się dzieje w przypadku jednego z potężnych TFI - na przykład BPH. Co zrobią inne fundusze? Oni będą wiedzieli że jeśli jeden z nich zdecyduje sie na taki krok to ich właśni klienci też przybiegną - natychmiast. Prędzej ratowaliby konkurencję niż pozwolili jej zdechnąć w ten sposób bo ich dni też byłyby policzone. Poza tym za każdym z poważnych funduszy stoi poważny bank albo inna instytucja finansowa. Oni pozwolą na spadek cen jednostek bo taka jest giełda ale nie pozwolą na utratę płynności. Skutki utraty płynności przez fundusze byłyby niewyobrażalne.

Takie rzeczy mogą się dziać jedynie w przypadku funduszy hedgingowych bo ich strategie są owiane mgłą tajemnicy i tak do końca nikt nie wie gdzie te fundusze szukają nisz. Poza tym oni czasem inwestują w klasy aktywów które ze swej natury charakteryzują się zupełnie śladową płynnością (na przykład dzieła sztuki). Tam to jest możliwe no ale kto nie ryzykuje ten w kozie nie siedzi :)
freshcom / 2007-03-03 13:20 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
alternatywa na ciezkie czasy:Warren Baffett poszukuje nastepcy.Chodzi o kogos "zaprogramowanego genetycznie".CV +zdjecia mile widziane
gollum / 2007-03-03 13:22 / Uznany Gracz Giełdowy
Może Van Damme by się nadał?
pawlus / 2007-03-03 14:41 / "Uznany Gracz Giełdowy"
a Chuck Noris?
market-pln / 2007-03-03 13:52
Raczej Chuck Norris albo Kononowicz :)
Fitter / 2007-03-03 12:45 / portfel / Tysiącznik na forum
Tak sobie policzylem to co nie którzy zlecali konwersje w fundyszach akcji nawet z 2 tygodnie temu a teraz po korekcie odkupili jednostki to jesli nie byli pod parasolem to to bylo bez sensu chyba ze korekta potrwa i ineksy spadna jeszcze z 5% fundyszami poprosty sie nie gra, zreszta i na gieldzie krotko terminowe zakupu nastawione na jednodniowe zwyzki to nie jest to. Ja osobiscie uwazam ze jak juz wybierac to dobrze a potem sie tego trzymac.
adusek / 2007-03-03 13:40 / portfel
Należę do "coniektórych". Zleciłem konwersję 12.02 - czyli nie trafiłem w punkt :). Na 01.03 jestem oczywiście do tyłu ale gdybym tego nie zrobił byłoby dodatkowo prawie -4%.
Jeszcze nie odkupiłem ale myslę że niebawem to zrobię. Pozdrawiam
gollum / 2007-03-03 13:01 / Uznany Gracz Giełdowy
Masz słuszność ale po pierwsze - jak jesteś pod parasolem to jednak się opłaca bo konwersję masz za darmo.

Po drugie - hm. Taki jesteś pewien że już jesteśmy po korekcie? Ja bym jeszcze nie klaskał....
Fitter / 2007-03-03 14:32 / portfel / Tysiącznik na forum
nie wiem czy juz po korekcie, nikt nie wie ale mysle ze nie bedzie juz takich spadkow raczej przejdziemy w tzw: trend boczny i bedzie nerwowka
gollum / 2007-03-03 14:37 / Uznany Gracz Giełdowy
No dobra.

Pażywiom - uwidim jak mawiają agenci CIA.
Fitter / 2007-03-03 14:57 / portfel / Tysiącznik na forum
ja wole to:
"pust fsjegda budiet slonce"
Manekin / 2007-03-03 13:08 / portfel
Ale jak sprawdzałem te fundusze parasolowe, to jakies takie mało ciekawe na razie sie wydają. Jedyna ich zaleta, to brak opłat i opodatkowania przy konwersji, co umozliwia pewne "mieszanie"dośc często. Niemniej wydajnośc innych funduszy wygląda zdecydowanie lepiej. Zakładając oczywiście, że ktoś lokuje kasę w funduszu na okres nie mniej niż 1 rok.
gollum / 2007-03-03 13:20 / Uznany Gracz Giełdowy
No nie wiem. Ja kupiłem w lipcu jednostki za 100 złotych. Na początku lutego - przed spadkami - były warte 150. Uważasz że 50% w skali 7 miesięcy to zła stopa zwrotu z funduszu przy zerowych kosztach?
Manekin / 2007-03-03 13:00 / portfel
Widzisz, to wszystko zalezy w jakim okresie czasu to liczysz. Bo kwestia jest taka, jaki uzyskałeś zysk kupno-sprzedaż - tutaj od razu ci potrącaja 20% podatku. Więc im dłużej trzymasz środki, tym mniej ci się oplaca robić jakieś ruchy w funduszach. Niemniej takie wahnięcia dobrze jest wykorzystac na ewentualną zmiane portfela, bo są fundusze, które dały 50-60% zysku, a są i takie, które koło 30% sie obracają.
Doxon / 2007-03-03 13:31 / Tysiącznik na forum
Racja. Jeśli sytuacja ta ma miejsce w krótkim okresie to konwersja nawet bez parasola może się opłacić.
Doxon / 2007-03-03 13:37 / Tysiącznik na forum
Dla ścisłości zależy to od kwoty podatku jaki mamy potencjalnie do zapłacenia. Jeśli kwotę podatku podzielimy przez ilość posiadanych jednostek i odejmiemy tą kwotę od ceny sprzedaży to osiągniemy BEP przy ceteris paribus.
HolderSor / 195.225.71.* / 2007-03-03 12:23
Jak się smaruje to się jedzie.

W skokach trzeba zgrać mnóstwo niewidocznych często szczegółów (jak i na giełdzie). Nie wystarczy tylko "slizgać
się po powierzchni zjawisk"
Małysz poprawił ostatnio prędkość dzięki m.in dobremu
smarowaniu i polepszeniu pozycji dojazdowej. Na dużej skoczni miał prędkości gorsze od Ammana. Teraz miał lepsze. I ogólnie jak na Małysza b.dobre

www.fis-ski.com/pdf/2007/JP/3188/2007JP3188RL.pdf
HolderSor / 195.225.71.* / 2007-03-03 22:18
Powinienem zagrać w totka lub na gięłdzie
Antycypowałem wypowiedź H.Lepistoe (m.in o smarowaniu)
www.sport.pl/skoki/1,65077,3960988.html
gollum / 2007-03-03 12:08 / Uznany Gracz Giełdowy
Eeeech no koniec podskakiwania. Do roboty.
slaw / 2007-03-03 11:54 / Uznany Gracz Giełdowy
Kurde jest w tym sporcie coś czego sie nie da porównać z niczym innym. Chwile kiedy czujemy sie jedyni najlepsi niedoścignieni na świecie. Piękne wzruszajace nie dajace sie absolutnie przecenić na żadną walutę lub kruszec. Piękne i wspaniałe.
kazelot nielogo / 83.142.72.* / 2007-03-03 11:58
I ten hymn.Człowiek się czuje dumny z tego ,że jest Polakiem
majpi / 2007-03-03 12:47 / "Dj Leszczyk"
Małysz skakał pięknie. Ten sport porównuję trochę ze wspinaniem.
Czuję się dumny z tego, że jestem Polakiem.
Jarg / 2007-03-03 12:01 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Hmm... zrobiło się wzniośle i uroczyście :)
EDiS / 2007-03-03 11:47 / Tysiącznik na forum
Małysz szczerze mnie wzruszył. Jak On cudownie skacze.
warren buffet / 2007-03-03 11:43 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
Orzeł z Wisły :)
slaw / 2007-03-03 11:46 / Uznany Gracz Giełdowy
no zróbcie se w tych Katowicach takiego he he ))))) nie da sie Warren nie da sie
warren buffet / 2007-03-03 11:52 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
he he da sie wszystko :))
Karlos / 2007-03-03 11:40 / Tysiącznik na forum
maaaaaaaaaałyyyyszzzzz!!!!!!! yeeeeeah!!!
gio / 2007-03-03 11:38 / portfel / Tysiącznik na forum
witam wszystkich
slaw / 2007-03-03 11:36 / Uznany Gracz Giełdowy
jeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeesssssssttttttttttttttttttttt
kazelot nielogo / 83.142.72.* / 2007-03-03 11:38
taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakkkkkkkkkkkkkkkkkk
rocoman / 2007-03-03 11:35 / Tysiącznik na forum
ale jaja, nikt nie ma z naszym orłem szans....
rocoman / 2007-03-03 11:37 / Tysiącznik na forum
szkoda że tak mało zostało konkursów w PŚ bo pewnie jeszcze zdobyłby I miejsce...
kazelot nielogo / 83.142.72.* / 2007-03-03 11:38
Zdobędzie
kazelot nielogo / 83.142.72.* / 2007-03-03 11:35
Należało mu się jak nikomu
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy