Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

Gra oparta o emocje

Gra oparta o emocje

Money.pl / 2008-01-10 13:47
Komentarze do wiadomości: Gra oparta o emocje.
Wyświetlaj:
Xibi / 2008-01-10 18:11
Bilunia, czytaj ze zrozumieniem. Powiedz ile będzie wynosił WIG20 na koniec 2008r., 2800? Nie! Na pewno więcej niż teraz. Na rynku jest wolny pieniądz, który gdzieś trzeba ulokować i ten pieniądz wróci na giełdę bo gospodarka rosnie i jeszcze kilka lat bedzie na pewno rosła. KGHM, PKO, ORLEN, LOTOS itp. zarobią kolejne mld. obojętnie czy w stanach bedzie recesja czy tylko spowolnienie.
Ja wziąłem na przeczekanie, z papierami zostałem. Sprzedałem we wtorek, kupiłem wczoraj i jestem w plecy ok. 5%, może będę 20%. Od października straciłem ok 20%. Patrząc dalej 2 lata wstecz to jestem na plusie jeszcze dobre 30%. Jak ktoś bawi sie na gieldzie kilka miesiecy to moze mu nerwy puszczają. Moje są na razie spoko.
Popatrz co się dzieje na innych dużych giełdach europejskich, indexy spadają max po 1%, tracą spółki które podały słabe wyniki finansowe a u nas barany sprzedają wszystko jak leci. Na pb.pl pokazał sie wczorak krótki artykuł: GPW najgorsza giełda w EU. Ja się z tym całkowicie zgadzam. Nawet w stanach firma, która podała dobre wyniki rośnie a u nas totalna wyprzedaż. Giełda jest dla inwestorów, a u nas kasę władowali wszyscy i teraz jest tego efekt. Przecież to nie amerykancy sprzedają nasze papiery to my sami czyli tzw. inwestorzyPL sprzedajemy wszystko jak leci. Psychologia tłumu, dlatego powtórzę : barany sprzedają.
pozdrawiam
Egar / 2008-01-10 18:17 / Tysiącznik na forum
Barany sprzedaj a a głupki kupują ? czy odwrotnie.
Też pozdrawiam
Xibi / 2008-01-10 18:41
A jak chcesz, jedno i drugie pasuje do określenia sprzedających.

Inny tytuł artykułu za wczoraj:
"W USA zadrżał parkiet, na GPW tsunami".
Bilunia / 83.20.39.* / 2008-01-10 18:49
Z takim nastawieniem, to powinieneś założyć lokatę długoterminową, bo niedługo się okaże, że na lokacie zarobiłbyś więcej.
Bilunia / 83.20.39.* / 2008-01-10 18:33
Dzięki Edgar za wsparcie. Zrobiliśmy wszystko, by pomóc Xibi uratować jeszcze trochę z tego, co mu zostało. Ale on chyba nie za bardzo kuma sytuację, albo chciałby to co mu zostało sprzedać nam.
Na leszcze to się chodzi nad wodę - no chyba, że Xibi jeszcze zrozumie, że sam robi za leszcza.
Xibi / 2008-01-10 18:50
komentarz nieleszcza ( z prasy):
"Znacznie gorszy los spotkał mniejsze spółki. Ten segment rynku został już doszczętnie zdemolowany przez bessę – mWig40 stracił ponad 4 proc. Od swojego czerwcowego szczytu indeks zmalał o niemal 40 proc., co świadczy o panicznej ucieczce niedoświadczonych inwestorów. Obroty spadły do 2,1 mld. zł., a pięciokrotnie więcej spółek zniżkowało niż rosło."
pozdr.
" od leszcza"
Xibi / 2008-01-10 19:44
I jeszcze jeden komentarz nieleszcza z prasy:
"Widać wyraźnie, że traumatyczne doznania po ostatniej fali spadkowej okazały się bardzo silne i zupełnie zablokowały psychikę inwestorów, wywołując odruch ucieczki".

I powtarzam: barany z GPW wyrzucają papiery.
"leszcz"
Xibi / 2008-01-10 17:21
Ludzie!!!
Recesja/spowolnienie to jest w stanach, u nas PKB wynosi 5-6%, firmy się rozwijają,
budujemy duzo nowych inwestycji, idzie euro 2012 na to wszystko trzeba kasy, a kasę
bierze sie z giełdy.
A nasi tzw. "inwestorzy" idą jak barany na rzeź, likwidują udziały w funduszach placą
ciężką kasę za prowizję i odbierają swoją kasę z stratą, a giełda się uspokoi i zmieni
trend na północny, ci co sprzedali będą wracać tylko już biedniejsi. Inwestycja w papiery
jeżeli ktoś nie gra spekulacyjnie to inwestycja na kilka lat. Rynek usług musi
rosnąć, nowe firmy potrzebuja kapitału a bedą go szukac na gieldzie. Jak ktos został z
papierami to trzeba juz o nich zapomniec na rok, a na pewno będzie z nich wiecej kasy. Przecież ta wyciagana kasa z funduszy musi gdzies trafic, na konto na
5%, to czysty śmiech, ta kasa wróci na giełdę za kilka miesięcy. Przeliczajcie akcje na
sztuki a nie na kase to pomaga. Dokupić teraz, zdywersyfikować portfel i przeczekać ten
cały bajzel. Giełda zawsze wróci na trend wzrostowy, niedługo raporty roczne za 2007r. i
zacznie się jazda w górę dobrych spółek. Gospodarka ma się bardzo dobrze więc na giełdę musi wrócić zieleń.
pozdrowienia dla wytrwałych
Bilunia / 83.20.39.* / 2008-01-10 17:47
Ty chyba zostałeś z papierami i psychika tego już nie wytrzymuje. Nie zauważyłeś, że nasza giełda od jakiegoś czasu nie ma nic wspólnego z wynikami spółek??
Przypomina raczej wyścigi psów. Tylko, że zamiast kiełbasek, wiszą hamburgery.
Chcesz, to sobie dokup. Rozumni poczekają na okolice Wig20 = 2800 pkt. lub jeszcze niżej.
Egar / 2008-01-10 17:19 / Tysiącznik na forum
Tak do końca to nie jestem pewien czy to tylko polska cecha, mianowicie zbytni entuzjazm i optymizm w czasie hossy i przesadny pesymizm w czasie choćby niewielkiej korekty. Tak więc wniosek nasuwa mi się taki :
bardzo łatwo u nas zostac milionerem nie kradnąc go, ... ale równie łatwo biedakiem nie robiac zupelnie nic w czasie bessy.
"kocham Was ludziska"
lkjh / 83.7.84.* / 2008-01-10 13:47
Najprawdopodobniej wig20 odbije w górę przy około 3000pkt., nie wyżej(!), na pewno nie wyżej w związku z rozpoczynającymi się spadkami w Azji.
A może jeszcze poleci..??
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy