Forum Polityka, aktualnościKraj

Grunty rolne w Polsce. Zagraniczne spółki kupują ich coraz więcej

Grunty rolne w Polsce. Zagraniczne spółki kupują ich coraz więcej

Wyświetlaj:
dsdf / 95.49.130.* / 2013-04-18 11:57
Sporo inwestorów to też chyba deweloperzy? Bo nie chodzi tutaj tylko o ziemię na użytek rolny, ale też kupowaną z myślą o przekształceniach do coraz bardziej rozrastających się na peryferia dużych miast? To generalnie dobry interes, takie działki mają duże przebicie, z myślą o sprzedaży można samemu kupić, są nawet całe programy inwestycyjne zorientowane na kupno, przekształcenie i sprzedaż (np. Briland), albo też inwestowania grupowego (choć to gorsza opcja)
alicinio55 / 46.134.20.* / 2013-03-19 07:37
(ciekawe dlaczego money unika tych informacji ? Niemiecki portal niemiecy kupcy to ten powód?)źródło : wpisz w google ten tytuł " Obcokrajowcy kupują polską ziemię"

W ubiegłym roku spółki z udziałem kapitału zagranicznego kupiły w Polsce prawie 1645 hektarów gruntów rolnych, tj. ponad dwa razy więcej niż w 2011 r. - wynika z odpowiedzi wiceministra rolnictwa Kazimierza Plockego na interpelację poselską.

Z danych przedstawionych przez Plockego w odpowiedzi na interpelację poseł Anny Sobeckiej (PiS) wynika, że w 2012 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi wydał 228 zgód na zakup przez spółki z zagranicznym kapitałem nieruchomości rolnych o powierzchni 1644,7 ha, z czego z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pochodziło ok. 418 ha (wg stanu na dzień 30 czerwca 2012 r.). Pozostałe grunty cudzoziemcy kupili na rynku prywatnym.

Rok wcześniej, tj. w 2011 r., minister rolnictwa i rozwoju wsi nie wniósł sprzeciwu w 204 przypadkach zakupu nieruchomości rolnych przez spółki z zagranicznym kapitałem. Dotyczyło to zakupu ok. 748,5 ha, z czego z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa pochodziło 566 ha gruntów rolnych.

Plocke poinformował, że powierzchnia ogółem nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa sprzedanych w latach 2011 - 2012 wynosiła średnio 125 tys. ha rocznie.

Od początku działalności Agencji Nieruchomości Rolnych cudzoziemcy kupili z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa 2207 ha gruntów. Natomiast polskie spółki prawa handlowego z mniejszościowym udziałem kapitału zagranicznego kupiły od początku funkcjonowania Agencji 53 tys. 567 ha z zasobu.
adas65.dom. / 37.47.148.* / 2013-03-19 07:44
Faktycznie informacje takie z łaski się pojawiają na tym portalu. Temat dyskutowany od dawna a tu cicho . W tej sprawie rolnicy 60 dni protestowali a tu była cisza szczątkowe informacje i to jeszcze z brukowców takich jak Wyborcza.

Najnowsze wpisy