Forum Forum emerytalneInne

Gwiazdowski o wyroku w sprawie OFE: decyzja Trybunału oczywista, ale reforma Tuska to był skok na kasę

Gwiazdowski o wyroku w sprawie OFE: decyzja Trybunału oczywista, ale reforma Tuska to był skok na kasę

Wyświetlaj:
realthink / 80.50.145.* / 2015-11-05 13:37
Panie Gwiazdowki przejrzyj Pan na oczy. "powinniśmy myśleć, jak prywatnie zabezpieczyć się na przyszłość", a myślimy jak przeżyć do następnej wypłaty
br00net / 193.200.51.* / 2015-11-05 13:28
A ja uważam że to była jedyna słuszna rzecz jaką zrobił Tusk. OFE może byłoby ok, jeżeli cały świat byłby "ustabilizowany", a nie jest i nawet UE stanie się wkrótce "niestabilna"(delikatnie mówiąc).
kazik1 / 176.110.150.* / 2015-11-05 13:27
Dlaczego nikt przez 20 lat nie poinformował obywateli, ze są to środki państwowe wszyscy Pan też panie Gwiazdowski twierdził, że jest to inwestycja na przyszłą emeryturę.To się nadaje tylko Strasburga jako pozew zbiorowy obywatel kontra państwo z dochodzeniem odszkodowań za stracone 20 lat.
gargulec / 83.25.23.* / 2015-11-05 13:20
Do czego potrzebny ten trybunał,sądzi jak mu się widzi.Po co nam ślepcy,którzy widzą tylko to co chcą widzieć.
568u / 83.27.133.* / 2015-11-05 13:18
OFE to jeden skok na kasę panów tuska i rostowskiego. Oddalenie wypłat emerytur, to następny skok na kasę. 6-cio latki do szkół, to następny skok na kasę. Można by jeszcze długo. Tych panów uniewinnił trybunał.
Janioł / 46.113.149.* / 2015-11-05 13:16
Jeżeli w ZUS-ie będzie pracowało 46 tyś urzędników to żadna modyfikacja systemowa nie przyniesie oczekiwanych wyników. W Japonii na 127 mln obywateli przypada 27 tyś urzędników = jeden urzędnik na 4700 obywateli. W Polsce stosunek ten wynosi jeden urzędnik na ok 1000 obywateli. Z powyższego wynika, że w polskim ZUS-ie powinno pracować ok 10 tyś urzędników a 36 tyś winno pracować przy tokarce. To samo w szkolnictwie, administracji rządowej i samorządzie lokalnym.
KOT13 / 142.46.245.* / 2015-11-05 13:16
OFE które zaproponowano POLAKOM jako system przyjęty wcześniej już nie sprawdził się, ludzie zostali bez pieniędzy Dlaczego POLAKOM nie mówi się prawdy. Na ten temat wypowiadała się ani Profesor z UW. ZUS również jest pod kreską. Wyjaśnijcie ludziom gdzie są składki, którzy nie żyją a odkładali pieniądze????Nic na ten temat się nie mówi????????Tak się dzieje jak nikt za nic nie odpowiada a słyszymy tylko po prostu nie ma pieniędzy!!!!!!!!!
xxx353 / 88.199.134.* / 2015-11-05 13:38
Najpierw zdefiniuj pojęcie składki emerytalnej. Składka do ZUS nie oznacza, że te pieniądze trafiają na indywidualne konto - tylko jest pobierana za to, że jesteś członkiem ZUS. Tyle że, członkostwo w ZUS jest obowiązkowe, a składki zależą od twoich zarobków. Natomiast ZUS z pobranych składek członkowskich, wypłaca emerytury i renty innym członkom ZUS. Logiczne - nie trzeba być prof. aby to zrozumieć :)
Harry-p / 89.79.231.* / 2015-11-05 14:25
Jak byś nie wiedział/a, to właśnie składki, które trafiają do ZUS są zapisywane na indywidualnym koncie i przyszła emerytura zależy od tego, ile na nim uzbierasz. Dowód - co rok przysyłają informację,ile do nich wpłynęło składek odprowadzanych przez pracodawców. Inna sprawa, że te środki to zapis wirtualny, a pieniądze niby uzbierane zostały dawno wypłacone na renty i emerytury innych.
obywatel1337 / 89.228.10.* / 2015-11-05 13:16
No jak się nie domagają szybszego dostępu do lekarza? Ja chętnie przestane płacić składke na NFZ i wykupi za te pieniądze prywatny pakiet usług, który będzie o niebo lepszy od tego co zapewnia państwowa "opieka zdrowotna".
CB / 31.183.232.* / 2015-11-05 13:04
Tusk narobił takich długów, że tylko skok na kasę mógł trochę ozdrowić finanse państwa. Był przy tym pewien, że Trybunał Konstytucyjny nie dopuści do niewypłacalności i plajty państwa.
Decyzja wyjątkowo podła. A jeżeli już mówimy o TS, to sprawa Tuska powinna być następną.
Borsuk01 / 80.54.48.* / 2015-11-05 13:04
Trybunał Konstytucyjny winien być gwarantem praworządności i przestrzegania Konstytucji RP w państwie i ostatnią instancją broniącą obywateli przed niegodziwością władzy i uchwalonymi w parlamencie bublami legislacyjnymi. O tym należy pamiętać. Nie można w imię poprawności budżetu łamać postanowień zawartych w Konstytucji RP, która jest najwyższym obowiązującym aktem prawnym i nadrzędnym w stosunku do uchwalanych ustaw, w tym ustawy budżetowej. Ustawa budżetowa zaś winna być tak skonstruowana, by była zgodna z ustawą zasadniczą i spełniała wszystkie zagwarantowane w niej prawa obywateli.
Do tej pory byłem przekonany, że Trybunał Konstytucyjny jest / jak nos od smarkania / do orzekania, czy przepisy uchwalonych ustaw są zgodne z Konstytucją RP, czy też nie. Czyżby o tym zapomniał przewodniczący TK pan sędzia Rzepliński? Bo co można sądzić o tym , jeżeli TK kilka miesięcy temu zwrócił się do premiera z pytaniem, jakie będą koszty dla budżetu w przypadku stwierdzenia ewentualnej niekonstytucyjności ustawy o zmianach w OFE? Co to miało znaczyć? Czyżby, jak podejrzewałem, Trybunał miał stwierdzić stan faktyczny w zależności od zapotrzebowania rządu i wydać werdykt o konstytucyjności ustawy? Pewnie się myliłem, chociaż okoliczności na to wskazywały.
Już samo pytanie było tak zadane iż sugerowało, że w zależności od sytuacji Trybunał może wydać jedno z dwóch nawzajem wykluczających się orzeczeń. To zaś mogło świadczyć o ewentualnym kupczeniu i naginaniu prawa w zależności od zapotrzebowania rządu i ze szkodą dla obywateli. Tak być nie powinno. Już wtedy myślałem, że jeśli moje przypuszczenia by miały się potwierdzić, to należałoby powołać nowy skład tego gremium.
Wydany w dniu 04.11.2015r. przez Trybunał Konstytucyjny wyrok w powyższej sprawie jest spełnieniem moich wcześniejszych obaw i nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że organ ten nie spełnia należycie pokładanych w nim nadziei. Mówi się, że nad wyrokami sądów nie powinno się dyskutować. To po jaką cholerę jest tyle uzasadnionych apelacji w wyniku czego są uchylane wyroki przez sądy wyższej instancji? Świadczy to o tym, że niektóre wyroki są błędne i niesprawiedliwe. Należy skończyć z tym, że wyroki są wydawane w zgodzie z własnym sumieniem / czasami partyjnym / nie zaś w zgodzie z literą prawa. Moją tezę potwierdza fakt, iż na 15 sędziów składu orzekającego trzech z nich miało zdanie odrębne. Tacy sami fachowcy a byli innego zdania. Coś tu jest nie tak. Uważam, że w tak kluczowej sprawie wyroki winny być jednogłośne.
Osobiście sądzę, że w tej konkretnej sprawie Trybunał nie kierował się dobrem ogółu społeczeństwa lecz interesem budżetu państwa co jest pogwałceniem Konstytucji RP. Tu niestety mocno się zawiodłem. Według mnie TK miał pełne podstawy by orzec o niekonstytucyjności Ustawy o reformie OFE, jednak z uwagi na dobro państwa i budżetu utrzymać ją w mocy do chwili jej nowelizacji. Uważam, że z uwagi na powagę sytuacji TK powinien zawnioskować o postawienie ojca tego bubla legislacyjnego przed Trybunałem Stanu. Pod takim wyrokiem bym podpisał się obydwoma rękami i wierzę, iż wyrok ten z pewnością by uzyskał akceptację społeczną. Szkoda, że tak się nie stało.
Niniejszy komentarz jest odzwierciedleniem nie tylko moich przemyśleń i odczuć a wydający wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej nie powinni przejść nad tym obojętnie. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego muszą jednak pamiętać o tym, że są oni ostatnim ogniwem zapewniającym praworządność i strażnikami przestrzegania Konstytucji RP. My zaś jako społeczeństwo powinniśmy i musimy respektować wyroki, ponieważ od nich nie ma już żadnej apelacji.
Elka420 / 83.13.153.* / 2015-11-05 12:59
Należy zlikwidować OFE, ZUS, emerytury powinny być obywatelskie., zgadzam się ,że jak w Kanadzie . Przeciw temu są goście co robią na ZUS niezłą kasę, np zasiadając w radach nadzorczych, czy Ci którzy obsługują system informatyczny,
78965 / 89.67.39.* / 2015-11-05 12:52
Ci trzej muszkieterowie powinni odpowiadać przed TS i być rozliczeni ze wszystkiego i wszystkie afery!!!!!!!!!
Makumba766 / 90.155.124.* / 2015-11-05 12:46
Kiedy wreszcie dojda do tego ze nie stac Polski ani zadnego innego kraju na emerytury zroznicowane i uzaleznione od nacsych zarobkow czy przywilejow i wprowadza jedna stawke emerytury obywatelskiej dla wszystkich bez wyjatku. Jak ktos chce miec wiecej niech odklada prywatnie.
W UK tak jest, a wydawaloby sie ze stac ich na wiecej niz uboga Polske.
etc. / 194.165.48.* / 2015-11-05 13:08
To może zapytajmy wprost: ma ktoś jakiś pomysł na rozbrojenie tej dziury budżetowej która nazywa się ZUS w taki sposób, aby po pierwsze zachować prawa emerytalne obecnych i przyszłych emerytów wynikające z przepisów prawa, a po drugie uniezależnić system emerytalny od czynników demograficznych? Ta piramida argentyńska (ZUS) nie ma prawa działać przy takiej demografii, jaką mamy obecnie. OFE działało na innej zasadzie (było uzależnione od koniunktury gospodarczej, nie społecznej), oczywiście to również było wadą tego rozwiązania, ale nawzajem te wady się częściowo niwelowały. Obecnie wróciliśmy do czystej formy piramidy argentyńskiej, bez jakiegokolwiek podparcia. Jak myślicie, ile czasu potrzeba by to wszystko runęło?
Egon981 / 194.165.48.* / 2015-11-05 12:50
wtedy ci co więcej zarabiają jeszcze więcej bedą zarabiać, poczytaj kto płaci składki? czyż nie ty i pracodawca?
Yutu / 83.5.73.* / 2015-11-05 12:41
Ten Gwiazdowski to geniusz tylko jak zwykle po fakcie....

Najnowsze wpisy