Forum Forum dla firmKsięgowość

Handel detaliczny - vat zw. i ryczałt

Handel detaliczny - vat zw. i ryczałt

Janusz1986 / 91.215.236.* / 2014-03-06 21:51
Witam szanowne grono forumowiczów.

Jestem w trakcie zakładania działalności gospodarczej, jednak jest kilka kwestii i wątpliwości, które chciałbym rozwiązać. Nie mogę podjąc racjonalnych decyzji, początki są ogromnie trudne, a głowa mała i boli z nawału informacji, często sprzecznych.

Rozchodzi się o handel na serwisach aukcyjnych. Planuję rozliczać się z ryczałtowo z podatku dochodowego, ponieważ dochody nie będą duże, a koszta tym bardziej.

1. Tu pojawia się pierwszy problem, czy moja działalność podchodzi pod produkcję (5,5%), czy usługi handlowe (3%)? Mianowicie działalność opierać się będzie na hurtowym zakupie nawozów sztucznych (ogrodniczych) w formie sypkiej, następnie będą porcjowane z dużych opakowań na mniejsze i sprzedawane w tej postaci, oraz rozpuszczane w wodzie i sprzedawane w formie płynnej. Zatem jak traktować hurtowy zakup? Jako towar (handel) czy jako produkt (produkcja)? Która stawka mnie obowiązuje?

2. Odbiorcami będą głównie osoby fizyczne, a obrót nie będzie przekraczał 20.000zł, zatem nie będę zakładał kasy fiskalnej, z Vatu również chciałbym zrezygnować, ze względu na brak kosztów a zatem brak możliwości odliczenia vatu. Pytanie czy jest to możliwe? Czy sprzedając na popularnych serwisach aukcyjnych mogę być biernym vatowcem?

Najnowsze wpisy