Forum Forum dla firmKsięgowość

Handel długami nie podlega VAT

Handel długami nie podlega VAT

Money.pl / 2007-08-02 22:31
Komentarze do wiadomości: Handel długami nie podlega VAT.
Wyświetlaj:
Krzysztof R. / 83.18.186.* / 2007-08-05 09:34
Z tym artykułem chyba coś nie tak, bo przecież nie ma w polsce NAJWYŻSZEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO jest Naczelny Sąd Adminstracyjny. Ponadto, w artykule należało podać, który konkretnie sąd rozpatrywał sprawę, sygnaturę akt i czy orzeczenie jest prawomocne. Ta informacja nie jest wiarygodna.
PCManiak / 88.199.20.* / 2007-08-03 16:30
Jest jeszcze inna kwestia. Gdyby od takich usług jak opisane w artykule, pobierany był podatek VAT to moim zdaniem byłby to już swoisty przekręt.
Wyobraźmy sobie, że firma A sprzedaje firmie B towar. Z racji sprzedaży firma A musi zapłacić podatek VAT. Firma B jednak nie płaci za ten towar i firma A sprzedaje należność firmie X, która to na własne ryzyko odzyskuje należność. I co w takiej systacji, firma A powinna jeszcze raz zapłacić podatek z racji tego że sprzedała należności?? To byłoby chore!
Właściciel_Firmy / 87.105.145.* / 2008-05-30 21:58
Ja przecież już zapłaciłam podatek VAT od "długów" których od 2003 r nie odzyskałam. I co. Jak zgłosiłam do Urzędu Skarbowego to powiedzieli, że wystawiłam Fakturę to muszę zapłacić Vat i podatek dochodowy. To w Urzędzie Skarbowym powinna być "policja" -która od razu uprzykrzy takiemu gościowi prowadzenie działalności, poinformuje innych kontrahentów o takim zdarzeniu i utrudni mu funkcjonowanie.
s. / 83.22.58.* / 2007-08-02 22:31
Zgadza się, ale jeśli nie miał tej działalności wpisanej do KRSu, to powinien zapłacić podatek od czynności cywilno prawnych.
vatmaniak / 80.50.35.* / 2007-08-03 10:59
a co ma piernik do wiatraka? od kiedy to określenie zakresu prowadzonej działalności w KRS określa przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Zasada jest taka: czynność zwolniona z VAT - brak PCC, czynność niepodlegająca VAT - jest PCC, o ile wykonano określoną w ustawie o PCC czynność prawną. Z powyższego artykułu nie wynika jednoznacznie co w końcu NSA (chyba WSA) stwierdził: czy jest to czynność zwolniona z VAT, czy tzw. "poza VAT". W moim przekonaniu powinno być tutaj zwolnienie, gdyż inaczej rzeczywiście musielibyśmy stosować PCC, a przecież działalność taka jak opisana w artykule jest działalnością gospodarczą, a więc z istoty rzeczy powinna być objęta VATowskim reżimem podatkowym, a nie PCC.
Mirosław / 83.21.255.* / 2007-08-02 23:11
Jeśli ktoś ma z tej profesji jakowyś dochód a ma i to nie mały zapewne i w tym kierunku prowadzi działalność to dlaczego ma by zwolniony z podatku Vat skoro inni muszą go odprowadzać coś tu jest nie tak czy znów ktoś ma wysoko postawionego przyjaciela i trzeba coś i kogoś wykręcić
xaxxa / 83.9.252.* / 2007-08-03 08:18
Nie rozumiesz. Kupuje sie wierzytelność, nie usługę, nie towar. Wierzytelność to najczęściej przeterminowana czyjaś zapłata za towar. To tak jak kupowanie waluty. Kupuje sie pieniądz, tylko w innej postaci. Płaciłeś kiedyś vat w kantorze?
To nie usługa tylko wymiana. W sklepie też płacisz vat za towar a nie za sprzedaż - wymiane pieniedzy na towar - chociaż sklep ponosi koszty tej sprzedaży np. w postaci pani na kasie.
Od tego nie ma wartości dodanej. Nic sie nie wypracowuje, nie ma zadnego efektu, nic sie nie wytwarza. Już wystarczy uświadomić sobie ze vat to podatek od wartości dodanej, albo bardziej z polska podatek od towarów i usług. Obrót wierzytelnosci nie tworzy wartosci dodanej, nie jest towarem ani usługą. Dziwne że w całej Polsce tylu ludzi sie żre z tego powodu. Ja od początku tak to traktowałem, niestety nie dla wszystkich jest to oczywiste. Ciekawe czy chcieliby mieć np doliczony vat do kredytu.
vatmaniak / 80.50.35.* / 2007-08-03 11:05
sto procent racji! usługi finansowe podlegają zwolnieniu z VAT (zgodnie z zasadami wspólnegosystemu podatku od wartości dodanej, czyli prawa UE) w głównej mierze ze względu na trudności techniczne z ustaleniem podstawy opodatkowania. Wygodniej to po prostu zwolnić (a więc jednocześnie ograniczyć prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących działalności zwolnionej z VAT), niż "VATować" No bo proszę ustalić podstawę opodatkowania (którą musi być wynagrodzenie) w następującej sytaucji: firma A kupuje od firmy wierzytelność o wartości nominalnej 100 za 90? Czy wynagrodzenie firmy A to: 1) 100, 2) 90, 3) 10? (nagród w konkursie się nie przeiwduje...;))
Jacek Janiszewski / 83.29.172.* / 2008-05-29 08:24
A potem sprzdała za 120, czy ma dochód 30. A jeżeli potem sprzedała za 80 to ma stratę 10 ? Bo jezeli nawet skupujesz jakieś wierzytelnosci to w zamysle chcesz na tym zarobić, czyli osiągnąć kozyść czyli zysk ! Tak czy nie.
Ale uwazam że takie czynności powinny być zwolnione z VAT.
Jacek Janiszewski / 83.29.172.* / 2008-05-29 08:29
w wyrazie korzyść zgubiłem "r" - przepraszam

Najnowsze wpisy