Forum Forum podatkoweVAT

Handel pojazdami -VAT + Dochodowy 41%?

Handel pojazdami -VAT + Dochodowy 41%?

White2013 / 77.253.123.* / 2013-02-17 12:21
Witam

Szukajac przez długi czas wiedzy jestem zmuszony by prosić o nią Was, mianowicie przepisy i formułowanie ich treści jest często nie do końca zrozumiałe a wszystkie porady zanim nie wyłoży się gotówki są rozbierzne i mało konkretne.

Moje pytanie to: Kupuję auto od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna sprzedaży, auto zarejestrowane w Polce. Chcę wystawić na nią fakturę, oczywiście prowadząc działalność gospodarczą, podobno najlepszy będzie system VAt marża, mimo, że nazwa zmieniła się od tego roku. Czyli opodatkowaniu podlega tylko róznica ze sprzedazy a nabycia. Załóżmy jest to 2000 zł czy ja aż 41% (18% dochodowy plus VAT 23%) muszę oddać Państwu?!

W jaki sposób ewentualnie mogę pomniejszać tą kwotę i to regualrnie by jasno przewidzieć swój dochód.

Pozdrawiam i z góry dziekuję za pomoc.
stopro. / 79.185.110.* / 2013-02-21 11:56
Ja robię to tak.
Sprzedaję na VAT marża.
Załóżmy, że kupiłem za 10 000zł, a sprzedam za 12 000zł. Tutaj VAT płacisz od marży czyli 23% od tych 2000zł (różnica w kwocie sprzedaży i zakupu). Tak więc wychodzi 373 zł VAT od towarów i usług. Czyli Twóje zarobione 2000zł pomniejszasz o 373zł (VAT) i zostaje 1627zł.
Załózmy, że tyle zostało z działalności i nie miałeś innych kosztów (zawsze są chociażby ZUS) ale to pominiemy. Chcę Ci pokazać co dalej.
Czyli zostało 1627 zł. Z tego podatek dochodowy czyli 18 %. Wychodzi on tu ok 248zł. Więc to znowu oddajesz do państwa i ostatecznie zostaje Ci 1379. Do jest Twój dochód netto.
Zarobiłeś 1379, okazuje się potem, że w aucie, który sprzedałeś coś się zepsuje. Np. turbina o wartości 1000zł i jak takie kwiatki wyjdą to nabywca ma prawo zwrócić się o pokrycie kosztów naprawy.
Pokalkuluj sam czy się opłaca.
Ja z autopsji odradzam.
Jak będziesz sprzedawał conajmniej 10 sztuk to jakieś szanse są ale dziś sprzedać coś to są jaja...

Najnowsze wpisy