IDMSAPL

Money.pl / 2007-02-21 18:57
Komentarze do spółki: IDMSAPL.
Wyświetlaj:
~janek01 / 77.45.107.* / 2012-07-16 15:01
Ale coś konkretnie powiedział
~janek01 / 77.45.107.* / 2012-07-16 14:52
I co mówił Prezes?
Antex / 46.205.4.* / 2012-07-16 15:00
że można brac po 0,30 groni.
Kazik wiecie skad / 2012-07-16 14:58 / Tysiącznik na forum
Nie ważne co mówił . Ważne w jaki sposób:)
Spółka tonie bez dwu zdań...
OTIS31 / 83.17.16.* / 2012-07-16 14:42
Trwa łapanie spadającej piły łańcuchowej...
długi 61 / 89.234.224.* / 2012-07-16 14:20
kiedy ten prezes będzie ta spółka idzie na pysk jakby miała zbankrutować
sebastifgh / 92.251.244.* / 2012-07-16 13:05
Prezes w TVN CNBS bedzie za chwilę
j47 / 2012-07-16 13:30 / Tysiącznik na forum
Zwołać nadzwyczajne zgromadzenie i spóścić pana prezesa Leszczyńskiego za tak nieudolne kierowanie spółką a najlepiej , żeby ktoś to gówno przejął
Antex / 46.205.4.* / 2012-07-16 13:23
ciekawe co zełga żeby papier podnieśc.
Antex / 46.205.4.* / 2012-07-16 12:36
no tu jest już gleba,pytanie czy kupowac czy nie jeszcze,ale chyba będzie niżej.
OTIS31 / 83.17.16.* / 2012-07-16 10:18
a mówiłem nie dotykać tego śmiecia to nie posłuchaliście, teraz płacz i zgrzytanie zębów...
simbalo / 93.154.165.* / 2012-07-16 09:09
" pozdrawiam panią auditorkę)". AUDITORKĘ !
Rozbierzmy ten termin na czynniki pierwsze.
AUDI-marny samochód produkcji niemieckiej,
TOR-tor,jezdnia,szosa...
Mamy,osobę jeżdżącą AUDI po szosach.
Pani ta,w Swym poście napisała o BENTLEYACH,
z kierowcą ! Chciałaby zmienić AUDI na Bentleya.
Czy JEJ się to uda ? Pewnie tak , znając słabe
nerwy inwestorów. Na "dołku" dokona zakupu,
zmieni nick i zacznie pisać, jaka to jest wspaniała spółka. I karuzela się kręci.
MJK330 / 85.193.248.* / 2012-07-15 17:41
Prof arni2,nie wiedzialem,ze jestes naganiaczem,a moze wazna osobistoscia w tej firmie,do ktorej najbardziej pasuje nazwa nie IDM,ale KANT.Skad takie zdenerwowanie.
arni2 / 109.125.201.* / 2012-07-15 14:06
tak tak IBM matołku , najmądrzejszą rzeczą na świecie jest czytać, słuchać i inwestować z p********** wszelkiej maści specjalistóf , expertóf , audytoróf i innej szumowiny udawadniającej na forum swoje racje ,( moja prawda , nie bo moja , a moja jest mojsza niż twojsza ) tak trzymać gamonie i powodzenia
MJK330 / 85.193.248.* / 2012-07-15 10:36
Bardzo dobrze,ze sa tacy odwazni ludzie jak PANI AUDYTOR.Dowiedzielismy sie bardzo duzo,jak dzieki naszym pieniadzom niektorzy zyja nad stan (luksusowe samochody sluzbowe,luksusowe apartamenty na biura luksusowe wille itd).Ja osobiscie nie wierze,ze firma IBM nic nie wiedziala o problemach biura podrozy i lekka reka pozycza 25 mln.Tu jest drugie dno.Ta spolka juz dawno powinno zaintereswac sie CBA i ja dokladnie przeswietlic od momentu powstania do chwili obecnej.Pozdrawiam
franekbanan / 178.37.221.* / 2012-07-13 19:18
GDZIE SIĘ PODZIALI ZNAWCY TEMATU??CHYBA SEPUKU POPEŁNILI
+++ / 82.146.251.* / 2012-07-12 19:37
audytor - mocno się wysilasz więc tak sobie myślę że masz w tym jakiś cel. Jasno widać że chcesz się taniej obkupić negatywnie nastawiając do spółki.
franekbanan / 77.254.96.* / 2012-07-12 21:14
To może postaw jakieś kontrargumenty pseudoinwestorze, ty nawet nie jesteś traderem tylko zwykłym pozerem, który oddaje górze swoje 5 gorszy.Ja nie zauważyłem żeby pani naganiała na cokolwiek.pozdrawiam panią auditorke:)
audytor / 88.199.253.* / 2012-07-12 18:07
Jedyną ciekawą spółką w grupie IDM jest TFI Idea – fantastyczna portmonetka z której można czerpać garściami zarówno środki na obejmowanie akcji czy obligacji kierowanych do wskazanych spółek na telefon któregoś z Prezesów (ostatnim rzeczywiście zarządzającym TFI był Robert N– teraz to tylko bezmyślni wykonawcy poleceń Prezesów). Dostęp do kilku miliardów powierzonych środków cudzych a nie swoich jest ogromną wartością, dla którego najprawdopodobnie zainwestował WEM. Nikt tylko nie rozumie dlaczego utopili się w IDM a nie po prostu odkupili TFI?

Pozostałe aktywa IDM wykazane w sprawozdaniu finansowym za 2011 r to wartosci niematerialne 135mln zł a w tym 77mln wartosc firmy (czyli nadwyżka zapłaconej przez IDM ceny za udziały ponad ich wartość księgową) a 57mln to wartosc znaków towarowych w tym zapewne znaku IDM SA.
Według mojej oceny wartość rynkowa tych pozycji aktywów jest bliska zeru ponieważ wartość firmy powinna być spisana (brak ekonomcznych podstaw dla goodwilu spółek generujących straty) a wyceniane tak wysoko znaki towarowe są niesprzedawalne a w szczególności gdy ich wartość nie jest dodatnia tylko ujemna jak np ENRON-u.
Reasumując analizę sytuacji finansowej i efektywnosć inwestowania przez IDM śodków akcjonariuszy i obligatariuszy to można stwierdzić, że nie wykazuje ono cech profesjonalizmu a raczej wysoką zdolność zarządu do roztrwaniania powierzonych mu środków. Czy to jest prawdziwa przyczna panicznej wyprzedazy w tym insiderow np czlonka RN ojca Prezesa Abratanskiego?.

Czy te aktywa są na tyle dober i płynne aby były w stanie spłacić zadłużenie krótkoterminowe?
Czy aby proporcja warości 100% akcji własnych teraz tj 150 mln zł w porównaniu do zadłużenia obligacjami tj ponad 500 mln zł nie jest przyczyną wyprzedaży przez inwestorów profesjonalnych?
audytor / 88.199.253.* / 2012-07-12 18:02
Czy IDM zrobił swoje nieudane inwestycje z długu?
Ze sprawozdania za rok 2011 widać, że dodatkowo ponad 550 mln zł wziętych w poprzednich latach od akcjonariuszy IDM pozyskał 200 mln obligacji kilkuletnich ( powiedzmy że za te pożyczone środki IDM kupił sobie niecałą połowę banku PBP). Według opinii Prezesów miała to być kolejna po TFI portmonetka do której klienci wpłacaliby lokaty a środki swobodnie dysponowane do łatania dziur finansowych inwestycji grupy IDM. Wyszło jak wyszło i DSS, Hydrobudowa mimo wsparcia przez PBP i tak upadły a do banku trzeba teraz uzupełnic wkład na który IDM musi znaleść kilkadziesią milionów złotych. Odpowiedź na pytanie czy posiadany w IDM pakiet 40% akcji PBP jest warty (nawet po doinwestowaniu) 200mln zł zostawiam do oceny własnej. Moim zdaniem malutki bank z tak nadszarpniętą reputacją przez nieodpowiedzialne zaangażowania prawie połowy swoich kapitałów (co na to nadzór bankowy?) w niezabezpieczone obligacje dwóch spółek z jednego sektora, i który nawet bez strat na tych inwestycjach wychodzi ledwo na zero nie jest wart pół miliarda złotych za 100% akcji.
Audytor tu zapewne powinien też dokonać odpisu wartości.
Skąd IDM weźmie środki na spłatę wyemitowanych obligacji? Zapewne znając dobre układy prywatne Prezesów z zarządzającymi, głównie quasi państwowych Funduszy emerytalnych i ubezpieczycieli to im te długi zroluja. Wzrośnie zapewne tylko koszt tego rolowania. Pytanie czy wszyscy i na jak długo?
Ale to nie koniec przedstawionego w sprawozdaniu stanu zadłużenia. IDM dodatkowo wyemitował około 430 mln zobowiązań krótkoterminowych na które składają się obligacji krótkoterminowe w tym serie do wykupu przypadające na najbliższe miesiące oraz kredyty bankowe, jak opisano w sprawozdaniu w znacznym stopniu zabezpieczonych na akcjach grupy IDM.
Tak wysokie zadłużenie kosztuje IDM gromne odsetki – tylko w 2011 roku według sprawozdania IDM poniósł koszty odsetek od obligacji w wysokości 40 mln zł plus 5 mln zł z kredytów.
Łącznie zarząd IDM pozyskał w ostatnich latach więc od akcjonariuszy i obligatariuszy ponad miliard dwieście milionów złotych czyli około 5 zł na każdą akcję z czego ponad połowa to długi spółki w wysokości około 3 zł na 1 akcję. Po zaliczeniu strat ( tylko rok 2011 to 260 mln zł) należy poszukać aktywów jakie a te środki nabył zarząd IDM. Poza Elektusem i PBP w sprawozdaniu finansowym znalazłam „instrumenty finansowe przeznaczone do obrotu w wysokości 430 mln zł w tym 138mln akcji i 106 mln obligacji. Zakładając, że w tym się mieszczą ostatnie nietrafione inwestycje IDM (zarówno akcje jak i obligacje) środki te zostały bezpowrotnie utracone. Zostaje jeszcze zaangażowanie IDM na 157 mln zł (akcje i obligacje) w Supernova IDM Fund, gdzie IDM włozył prawie cały swój portfel akcji w spółkach publicznych i niepublicznych. Przez proste sumowanie posiadanych pakietów i ich wycen metodą składania wartości aktywów w tym takich inwestycji jak BOMI, Relpol czy Gwarant można sobie obliczyć wartość udziału IDM w Supernova. Pamiętać tylko należy aby najpierw od tej wartości odjąć wartość znacznego zadłużenia Supernova (głównie obligacje 100 mln zł). Według mojego excela wartość tych spółek nie pokrywa niestety wartości zadłużenia ale tu każdy może zrobić ocenę własną.
investmen / 79.185.211.* / 2012-07-13 09:08
Co za głupi babsztyl - musisz pisać na forum o tym co jest dla tych co czytają F.S. i rozumieją bilans oczywiste? Zostaw forum dla emocji i nie psuj swoim gadulstwem sentymantu ludu!
Z paru informacji widać, że czytasz cyfry i znasz ludzi więc to zostaw to dla siebie i rób biznes sama w zaciszu a nie rozwalaj klimaty innym!
F.S są dostępne w sieci więc kto chce może sobie je czytać tu i tak to czarna magia i tak niech zostanie.Zrozumialaś?
bandi79 / 2012-07-13 09:42 / Bywalec forum
INVESTMEN- zauważyłem że Twoja porażka jest ogromna i plucie jadem jest Twoim jedynym sposobem na odreagowanie..wyjdź na dwór popatrz na przyrodę i wyluzuj..pzdr
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy