Forum Forum emerytalneOFE

III Filar - pytanie

III Filar - pytanie

de_mysza / 2008-10-24 15:27
Witam !!!!
Mam kilka pytań związanych z III filarem….
A mianowicie, zastanawiam się nad oszczędzaniem na swoją emeryturę, mam 26 lat i jeszcze troszkę czasu minie aż będę miał wiek emerytalny, ale z tego co się orientowałem to im wcześniej zacznę odkładać tym lepiej dla mnie…
Chciałem się dowiedzieć czy jest to opłacalne, czy warto, obecnie zacząłem odkładać sobie pieniądze na konto bankowe, ale nie wiem czy w okresie długoterminowym III filar niebyły lepszy. Jeżeli chodzi o kwoty które mógłbym odkładać to przedział miedzy 100 zł a 200 zł, jak na razie nie za duże kwoty, ale niestety obecnie nie posiadam większych środków, może z czasem kwota ta się zwiększy….
Piszę tu ponieważ chciałem się dowiedzieć opinii osób które posiadają III filar, gdyż opinia posiadaczy takich kont, powinna być najbardziej obiektywna….
Pozdrawiam
Marcin
Wyświetlaj:
maarek / 217.98.12.* / 2008-10-24 16:46
Witaj Marcinie.
Dokładnie im wcześniej tym lepiej. Tak naprawdę decydujące znaczenie ma horyzont w którym będziesz zbierał, tzn. odkładał = oszczędzał:) masz przed sobą (jeżeli nic się nie zmieni) ok. 39...z ewentualnym( +) lat oszczędzania, oczywiście możesz "zbierać" krócej przez 5,10, 15, itd. lat a później "tylko" pomnażać. Możesz "zbierać" odkładać przez 39..choć kwota 200 zł z perspektywy lat 39 jawi się jako śmiesznie niska...A z czasem odkładać w innym programie III Filarowym kwotą wyższą Tak na szybko
39 lat po 200 zł miesięcznie, przy 7% stopie zwrotu Twój kapitał wyniesie ok.
490102.44 PLN
na tą kwotę Ty wyłożysz 93600 PLN
Twój zysk wyniesie 396502.44 PLN
Prawda że ładnie wygląda?
Oczywiście zadać powinieneś sobie jeszcze pytanie…jakim inwestorem jesteś? czy też będziesz? Konserwatywnym? Umiarkowanym? czy Agresywnym?  ile w tobie hazardzisty – inwestowanie agresywne w akcje, a ile możesz wytrzymać % spadku wartości rachunku w razie się straci Vide to co teraz na GPW (choć uważam że dla inwestorów to świetny czas na kupowanie)
W zależności od Twego wyboru drogi inwestycyjnej… % stopy zwrotu mogą być zdecydowanie różne!!! Ale to już inna „para kaloszy”
Tak więc reasumując jak możesz startuj jak najwcześniej ..."im później tym drożej"
Pozdrawiam
w razie Ew. pytań i wątpliwości polecam się Marek
wolny człowiek / 83.27.19.* / 2008-10-25 11:05
de_mysza dobrze trafiłeś. Ekspert wyliczył Ci z dokładnością co do grosza jaki będziesz miał kapitał po 39 latach oszczędzania. Prawda że ładnie wygląda? E, tam ładnie powiedziałbym IMPONUJĄCO. Na Twoim miejscu w te pędy pognałbym do Marka i podjąwszy za kolana prosił o przyjęcie do grona jego klientów. Nie mogłem się powstrzymać od tego uszczypliwego komentarza, bo zbyt wiele widziałem symulacji przyszłych zysków, które nawet po 10 latach nijak nie miały się do rzeczywistości. Dam Ci dobrą radę za darmo i nie polecam swoich usług.
Jeśli chcesz TYLKO gromadzić kapitał na emeryturę to nie wdawaj się w ŻADNE programy długoterminowe (w tym sensie że obwarowane są karnymi opłatami za wcześniejsze zerwanie programu). NIE DAJ SIĘ!!! wmanewrować w polisy na życie!!!!.
Jeśli będziesz potrzebował takiej polisy kup TYLKO ochronę!!! ŻADNEJ!!! części inwestycyjnej w takiej polisie, są tam duże koszty zmyślnie poukrywane. Podziel pieniądze przeznaczone na emeryturę na parę (3-4) programów. Oczywiście dopiero zaczynasz więc na początek zacznij jeden program, bo z podanej wysokości składki nie ma czego dzielić. Wybieraj produkty które przewidują możliwość zawieszenia płatności składek i wycofywania kapitału bez dodatkowych opłat. Wybieraj produkty elastyczne, które pozwalają na zmiany strategii inwestycyjnych bez opłat. I chyba najtrudniejsza sprawa: MUSISZ!!!!!!! się trochę zainteresować tą dziedziną, bo inaczej będą manewrować Tobą przeróżni doradcy oczywiście kosztem Twojego kapitału. Uwierz mi nie taki diabeł straszny jak go malują i nie święci garnki lepią. Powodzenia!!!!
de_mysza / 2008-10-24 18:21
Serdecznie dziękuję za konkretną odpowiedź….
Ładnie wszystko wygląda z tych obliczeń hehehehe. Też właśnie jestem tego zdania że „im wcześniej tym lepiej”, dlatego zaczynam się w tym temacie interesować. Najprawdopodobniej za niedługi czas moja sytuacja zatrudnienia powinna się ustabilizować (umowa na stałe) więc wtedy chciałbym zainwestować i zapisać się do III Filaru.
Jeżeli chodzi o to jakim inwestorem jestem, to chyba szedłbym taką drogą żeby wahania na giełdzie nie miały większego wpływu (głównie chodzi o wpływ negatywny) na stan konta… Więc bardziej bezpieczne i stabilne rozwiązanie wchodziłoby w rachubę. A wszystko dlatego, że Giełda i wszystko związane z inwestowaniem jest dla mnie czarną magią. Nie znam się na spadkach, wzrostach, jak w perspektywie czasu można wyjść na takim inwestowaniu itd. Pisząc na forum chciałem właśnie się zorientować na co zwracać uwagę jak to wszystko wygląda no i czy to korzystne dla posiadacza takiego rachunku….
Mam jeszcze jedną prośbę, jak byś mógł mi doradzić teraz konkretne rozwiązanie, jaką firmę wybrać, opcję, żeby nie „wkopać się”….
Z góry dzięki !!!
Pozdrowienia
Marcin
eme / 83.5.95.* / 2008-10-24 19:49
de-mysza- firma dowolna zasady te same jezeli chodzi o fundusze. Nie polecam umów w ktorych deklarujesz okres płacenia. Zapomnij. Obudzisz sie z reką w nocniku w przypadku problemow finansowych.Podpisywanie umow dlugoterminowych jest bardzo ryzykowne.
znajomy / 2008-10-24 20:00
dobrze ze czuwa znawce EME :P id razu bezpieczniej:)

Najnowsze wpisy