Forum Forum emerytalneInne

III Filar warto czy nie zdecydujcie się.....

III Filar warto czy nie zdecydujcie się.....

siudy8877 / 77.115.71.* / 2011-02-01 16:16
Proszę wszystkich o radę, Troszkę czytałem na forum o III filarze i większość odradza. Zarabiam mało jestem niestety na umowie zlecenie dlatego chciałbym sam zacząć oszczędzać bo nikt inny tego za mnie nie zrobi.Jednak jak czytam wypowiedzi że ktoś wpłacił 3600zł a faktycznie ma 780zł na koncie to jest to dla mnie co najmniej chore i chyba nie takie miały być założenia tego systemu. Napiszcie mi czy faktycznie jest już lepiej wpłacać sobie np. na konto oszczędnościowe przykładowo te 100 zł???Czy może jednak IKE??Oczywiście wiem że konto oszczędnościowe wymagało by samo dyscypliny przez jakieś 30 lat ale jeśli znowu jakiś bank miałby mnie okraść jak to już nie raz zrobił to jednak chociaż spróbuje...
marcinkowalski334 / 46.112.14.* / 2011-02-02 15:48
Oszczędzać na pewno warto. Rzeczywiście niestety sporo osób potraciło na rozwiązaniach III filarowych. Powodem takich strat są albo konstrukcje rozwiązań III filarowych (utrata części składki ze względu na przestarzałe konstrukcje ubezpieczeniowe) albo też nieodpowiednie zarządzanie funduszami inwestycyjnymi w tego rodzaju produktach. Co do lokat i kont oszczędnościowych, po tym co Pan piszę widzę że raczej nie stać Pana na to żeby odkładać 30-40% swojego wynagrodzenia, także ciężko będzie zgromadzić wystarczające środki nawet przez 30 lat. Także najlepiej jakby Pan trafił na dobrego doradcę z firmy która oprócz tego że sprzeda Panu produkt również będzie zarządzać pieniędzmi które Pan wpłaca na III filar. Tak czy inaczej dobrze że Pan myśli o odkładaniu na emeryturę bo państwo nam niestety nie zapewni bezpieczeństwa w tym zakresie.

Pozdrawiam,
Marcin Kowalski
www.krainafinansow.pl

Najnowsze wpisy