Forum Forum prawnePracy

Ile jest dni na dostarczenie zwolnienia

Ile jest dni na dostarczenie zwolnienia

marcelina83 / 2011-11-16 16:13
Czy firma moze miec jakies prawo zakladowe co do podania zwolnienia moze wymusic np podanie zwol?czy moze z tego tytulu zwolnic pracownika lub miec powody do tego?
Wyświetlaj:
marcelina83 / 2011-11-16 18:15
chodzi o podanie zwolnienia L4 np w ciagu 3 dni czy to moze byc prawo wewnatrz zakladowe?ustalone przez pracodawce ja czytalam w kodeksie ze na to jest 7 dni i czy moze pracodawca wykorzystac to jako powu do zwolnienia
szklarek / 2011-11-16 19:28
Tak jak Pani napisała jest na to 7 dni od dnia otrzymania ZLA od lekarza wystawiającego.

1) za datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego przyjmuje się datę jego wystawienia, chyba że ubezpieczony udowodni, że otrzymał to zaświadczenie w terminie późniejszym,

2) przy ustalaniu terminu 7 dni nie uwzględnia się dnia, w którym ubezpieczony otrzymał zaświadczenie lekarskie,

3) jeżeli 7. dzień, w którym należy dostarczyć zwolnienie lekarskie, przypada na dzień wolny od pracy, ostatnim dniem jego terminowego dostarczenia jest pierwszy dzień roboczy przypadający po tym dniu,

4) w przypadku gdy zaświadczenie lekarskie zostało wysłane pocztą, do ustalenia terminu jego dostarczenia przyjmuje się datę stempla pocztowego.

Późniejsze dostarczenie NIE może być powodem zwolnienia pracownika, jest jedynie powodem "karnego" zmniejszenia wynagrodzenia/zasiłku chorobowego o 1/4 za każdy dzień spóźnienia, licząc od 8 dnia.

Terminy te nie mogą być ustalone inaczej, wewnętrznie przez firmę, bo wynikają z Ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

ALE pracodawca musi skądś wiedzieć, że pracownik jest formalnie na zwolnieniu, a nie porzucił np. pracy.
Stąd jest druga regulacja dotycząca INFORMOWANIA pracodawcy o tym, że ma się zwolnienie lekarskie.

Chodzi o Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej

z dnia 15 maja 1996 r.

w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Które zasadniczo daje na to termin- najpóźniej drugiego dnia nieobecności w pracy ( par.2 ). Tu już przepisy wewnętrzne mogą określać sposób tego informowania, ale nie może ten termin być krótszy. Przy braku uregulowań-zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.

Niedotrzymanie terminu nie jest ciężkim naruszeniem obowiązków pracownika. Dyscyplinarka za to nie przejdzie. Zwykła kara porządkowa.
marcelina83 / 2011-11-17 11:57
Tak wiem ze jest 7 dni a ja spojrzalam na umowe mam tam napisane ze zwolnienie trzeba dostarczyc w ciagu 3 dnich wiec juz nie wiem jak to jest???!!!!!
szklarek / 2011-11-17 12:20
Jest to zapis nieprawny. Umowa może regulować tryb/termin zawiadomienia o tym, że zwolnienie się ma. Nie może regulować dostarczania zwolnienia inaczej niż ustawa.

Termin dostarczenia samego zwolnienia- druku ZLA reguluje ustawa, która obejmuje wszystkich płatników i wszystkich ubezpieczonych.
Pracodawca może regulować w umowie/regulaminie kwestie prawa pracy i to nie gorzej niż prawo pracy. Może np. wypłacać wynagrodzeni chorobowe w wysokości 90% zamiast 80%, ale nie może 65%. I nie może w ogóle regulować kwestii spoza prawa pracy.

NIE MOŻE WYMAGAĆ KRÓTSZEGO NIŻ USTAWOWY terminu dostarczania ZLA.
Obciążanie pracownika konsekwencjami za niedochowanie takiego krótszego terminu ( kara, zwolnienie, obniżenie świadczenia ) są powodem do zaskarżenia.
szklarek / 2011-11-16 17:48
Jakiego zwolnienia, jakiego podania ?
Bo wielce niejasno Pani napisała.

Czy chodzi o procedurę dostarczania zwolnienia lekarskiego czyli druku ZUS ZLA do pracodawcy.

Czy chodzi o procedury dostarczania wypowiedzenia umowy o pracę ?

Najnowsze wpisy