Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ile kosztuje węgiel? I dlaczego nawet cztery razy więcej w skupie niż na światowych giełdach?

Ile kosztuje węgiel? I dlaczego nawet cztery razy więcej w skupie niż na światowych giełdach?

Wyświetlaj:
Realista / 83.9.153.* / 2015-12-23 22:16
Jak to możliwe ???? Już +Blida nie odpowie .. A mafia węglowa ma się coraz lepiej .. Gdyby obecnie wszystkie kopalnie "uśpić" i importowany węgiel sprzedawać po tej cenie to wystrarczyłoby na "kuroniówki" dla górników i techniczne utrzymanie kopalń w gotowości (jak to mają Niemcy) i powinno jeszcze zostać w budżecie .. O tym , że bogactwo jakim jest węgiel zostałby dla nowych pokoleń nie wspomnę !!!
Mario76802 / 93.105.122.* / 2015-12-23 22:14
Sprawa jest oczywista setki zwiazkowych darmozjadów i ich rodziny zatrudnione na niepotrzebnych etatach trzeba utrzymac
Zwiazkowiec idac do pracy w dodatku zjezdza na dół odbija sie i wyjezdza na góre. Taki z niego górnik.
fgnfjnfxzn / 178.37.154.* / 2015-12-23 22:13
Dlaczego polski węgiel jest taki drogi ? bo za dużo mafijnych pośredników stoi na drodze
aaaa979 / 85.202.222.* / 2015-12-23 22:11
Może to Państwa zdziwi, ale obecnie węgiel w Polsce elektrownie kupują po około 200zł za tonę. Jest to niskokaloryczny miał węglowy. Porty ARA podają cenę właśnie za taki węgiel. To nie jest węgiel do domowego paleniska. Węgiel, do domowych kotłów kosztuje nie mniej niż około 600zł z podatkiem prosto z kopalni. Pośrednik dolicza niemały koszt transportu + swoją marżę. Niestety wychód grubych sortymentów jest bardzo niski w stosunku do ogólnej produkcji kopalni.
gorki2423 / 37.47.4.* / 2015-12-23 22:32
co Ty pitolisz ? elektrownie, niskokaloryczny miał węglowy ? człowieczku nie wciskaj ciemnoty, węgiel nawet w małych elektrociepłowniach jest gruntownie badany pod każdym względem: wartość opałowa, wartość energetyczna, zawartość popiołu, zasiarczenie, wilgotność i pewnie jeszcze wiele innych o których nie wiem. Po co elektrowni mln ton nie potrzebnych odpadów, problemów z ekologią, procesem przeróbki nie efektywnego paliwa ?
Ile zarabiają pośrednicy i jakie są machlojki to nie masz pojęcia widocznie, pośrednicy nie widzą na oczy węgla i tylko faktury podpisują. Nawet do wielkich odbiorców węgiel musi przepłynąć przez pośrednika, musi ktoś przecież zarobić.. Tyle w temacie. Wesołych Świąt.
chichot dona / 164.126.99.* / 2015-12-23 22:48
Duże zakłady, elektrownie, elektrociepłownie są dostosowane do korzystania z tzw, niskokalorycznych asortymentów. Aby spełniać normy ekologiczne, wykorzystują odpowiednie instalacje przechwycające większość "brudów" np siarkę i wiele wiele innych poza CO2 .
Mniejsze zakłady muszą korzystać z lepszych asortymentów, oczywiście za wyższa cenę.
Wszystko wynika z ekonomicznej kalkulacji. Choć obecnie wiele z tego bierze w łeb z powodu nagonki na CO2, nagonki wybiorczo sterowanej, co samo w sobie daje wiele do myślenia.
dred mag grazden / 83.22.250.* / 2015-12-23 22:09
Polski węgiel kosztuje nas dwa razy więcej niż wszyscy myślą. Do ceny należy doliczyć gigantyczne emerytury górnicze pobierane przez ok 50 lat(jeśli nie przez górnika to przez jego żonę). A jak wszyscy wiemy kopalnie na razie mają wstrzymany zus ( na zus nie mają ale barbórki se wypłacili) . Takie wstrzymywanie i umarzanie potem miało miejsce już kilka razy. Tak więc tona węgla kosztuje Podatnika ok, 1652z.
W.B67 / 185.6.115.* / 2015-12-23 22:07
Panie Ogórek, pan jest wybitnym specjalistą szczególnie w kwestii odkrywkowej KWK Bogdanka
aaaa979 / 85.202.222.* / 2015-12-23 22:04
Proszę Państwa. W powyższym wydaniu jest tyle nieprawdziwych informacji, że nie radzę się nim w ogóle sugerować. Autor nie ma pojęcia o rynku węgla. Słowa, w których twierdzi, że Bogdanka jest kopalnią odkrywkową, świadczą o tym, że prawdopodobnie Autor nie ma o niczym pojęcia.
Bunter / 188.146.2.* / 2015-12-23 22:03
To że pośrednicy zarabiają to prawda. A kto palił gumy w Warszawie i żądał holdingów,spółek i nie wiadomo jakiego badziewia?Balcerowicz powiedział : "to doprowadzi do eskalacji cen węgla" i tak jest. Holdingi a tak naprawde prezesom i zarządzającym zależy na pośrednikach bo mają z tego "dolę".Przeciez sami mogliby zająć się sprzedażą bez pośredników robiąc z siebie pośrednika. No ale się nie opłaca. Drodzy górnicy mata co chceta abędzie napewno gorzej bo coraz mniej polaków stac na wasz urobek więc kupują ruski albo ukraiński . Czyli tracą i polscy górnicy i polscy konsumenci ale zawdzięczajcie to sobie , swojej krótkowzroczności.
warszawiak33 / 188.146.129.* / 2015-12-23 22:02
Fajnie jest przeczytać tekst ze zrozumieniem.Otóż moim zdaniem tylko państwowa dystrybucją węgla pozwoliłaby obniżyć cenę węgla.Do 200 zł.z kopalni dołożyć im 50 zł.A na składach krajowych sprzedawać za 400 zł/tona. Inaczej mafia węglowa dalej będzie robić miliony.
atr / 213.77.89.* / 2015-12-24 07:51
Brednie laika :(
Są różne sortymenty węgla i mają one różną wartość rynkową.

ceny na kopalni: http://www.tauron-wydobycie.pl/oferta-handlowa/wegiel
ceny na składzie: http://kupwegiel.home.pl/
bolesław / 83.31.134.* / 2015-12-23 21:58
bo mafia węglowa w spółkach węglowych zarabia a jak kupowało by się od kopalni to cena byłaby inna - tańsza
tatamakaca / 89.73.217.* / 2015-12-23 21:58
Jednocześnie w składach, jego cena sięga nawet 800 zł za tonę. Dlaczego?
Bo wydobywamy go z pod ziemi.
sta474 / 83.30.245.* / 2015-12-23 21:57
I wyszło straSzydło z worka. Górnicy zwalali na pośredników, VAT i inne przyczyny drogiego węgla w Polsce a tymczasem kopalnie kroją rodaków na żywca - przywileje górnicze i związkowcy kosztują. Bez serca dla reszty Polaków !!!
TORCIDA / 188.137.40.* / 2015-12-23 22:09
Z przykrością stwierdzam że jesteś osłem nie znającym tematu to jeszcze można by było wybaczyć ale po co uczyć osła czytać jak i tak nic z tego nie rozumie.Spróbuj zacząć od etykiet z domestosa proszków itp.
TOM666 / 82.160.62.* / 2015-12-23 21:56
W CZECHACH KUPUJE SIĘ WĘGIEL BEZPOŚREDNIO Z KOPALNI.I NIE ZAŁATWISZ MIEJSCA W KOLEJCE.U NAS ZA DUŻO JEST SWOŁOSZY Z ZABUGA I ONI KOMBINUJĄ NA KOPALNIACH.
SOLIDARUSZA SFOŁOCZ / 89.229.225.* / 2015-12-23 21:56
Za komuny górnik zarabiał 4 X serdnia krajowa czyli ta jak obecnie ok 16 tys./miesięcznie + różnego rodzaju deputaty,nagrody ,trzynastki i czternastki. Zakup węgla na zimę nie był żadnym problemem dla przeciętnego Polaka.I dla tych co będą zaraz krzyczeć że to na kredyt to zadłużenie kraju wynosiło 40 mld. Obecnie górnik zarabia ok 2,5 tys zł czyli dużo mniej niż jedna srednia krajowa .Zakup węgla przecietnemu Polakowi jest nie lada wyzwaniem finansowym a zadłużenie państwa przerosło juz 1BILION. CO NA TO SOLIDARUCHY /????
gmw13 / 77.254.149.* / 2015-12-23 23:19

Zakup węgla na zimę nie był żadnym problemem dla przeciętnego Polaka

Co tyt pierniczysz. Pamiętasz przydziały na węgiel. Ich ilość była taka że ja w domu miałem bez przerwy zimno. Aby odebrać ten przydział musiałem nocami koczować w kolejce pod składem węgla. Ale za to górnicy mieli swoje sklepy, asygnaty na reglamentowane towary, deputaty węglowe itp przywileje
Wnerwiony / 83.24.9.* / 2015-12-23 22:26
Co ty tu za brednie cymbale wypisujesz! Miałem przydział - tonę węgla na niemal stumetrowy dom, plus pół tony koksu, a tak warowałem po nocach pod składem, żeby przydział zrealizować. Z tej tony pięćdziesiąt kg ginęło po drodze. Chciałeś kupić węgiel poza przydziałem - trzeba było znaleźć dojścia. Nie mogę ścierpieć gdy palant wypisuje brednie! Może jeszcze napiszesz, że za komuny nie było problemu z cementem, wapnem, desek? Nie masz zielonego pojęcia jak komuna wyglądała! Opony do malucha w jaki sposób załatwiałeś? Blachę ocynkowaną chciałeś kupić -podanie, czekolada dla biurwy, flacha dla prezesa, przydział, tak to wyglądało.!
gorki2423 / 37.47.4.* / 2015-12-23 22:45
do wnerwiony.. trochę trzeba pomyśleć, nie było materiałów budowlanych bo nie nadążano z ich produkcją, każdy chciał sie budować. na stacjach pociągami przywożono to wszystko, dzisiaj stacje kolejowe świecą pustkami, ja jakoś nie miałem kiedyś problemu z cementem, co z tego że dzisiaj jest jak nie ma za co kupić? z węglem nie wiedziałem co robić, dziś pozostaje jedynie drewno na opał z własnych zasobów na węgiel nie stać.
w latach 90-tych był okres, że też brakowało cementu, szedł jeszcze ciepły prosto z cementowni.
chichot dona / 164.126.99.* / 2015-12-23 22:40
Jak zwykle uogólnianie. Obecnie wszystko w PRL-u było złe .. czy aby na pewno?
Przeciętnemu żyło się lepiej niż obecnie, oczywiście w różnych epokach realnego socjalizmu było różnie .. ale uogólniając było dla przeciętniaka lepiej. Ba tak ważna kwestia jak bezpieczeństwo socjalne, było o wiele bardziej dostępne. Przypominam, że to na plecach tych przeciętnych, obecne elyty przejęły władzę, oczywiście przy okazji tych przeciętnych kopiąc w zadek. Czyli jak zwykle w historii.
Obecnie jest inaczej(?), więcej konsumpcji, więcej głupoty, bardziej wyrafinowana propaganda ale czy lepiej?
Dla ok 30% lepiej dla pozostałych realnie gorzej.
Czyli i tak nieźle. Mogło być przecież jak w republikach bananowych .. ale też mogło by być jak w Brytanii czy Niemczech. A jest jak jest .. tylko piany więcej .. duużo więcej.
aaaa979 / 85.202.222.* / 2015-12-23 21:51
Proszę Państwa. W powyższym wydaniu jest tyle nieprawdziwych informacji, że nie radzę się nim w ogóle sugerować. Autor nie ma pojęcia o rynku węgla. Słowa, w których twierdzi, że Bogdanka jest kopalnią odkrywkową, świadczą o tym, że prawdopodobnie Autor nie ma o niczym pojęcia.

Najnowsze wpisy