Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ile zarabiają nauczyciele? Odkrywamy wszystkie tajemnice polskiej oświaty

Ile zarabiają nauczyciele? Odkrywamy wszystkie tajemnice polskiej oświaty

Wyświetlaj:
Rozsądek / 77.236.3.* / 2015-10-14 14:13
Z wynagrodzeniem nauczycieli jest podobnie, jak ze średnią krajową, każdy o jej wysokości słyszał/czytał, rzadko kto ją na swojej ręc miał.
ssasa1saa / 85.165.112.* / 2015-10-14 14:11
artykuł z kosmosu...

"tutaj średnia zarobków to 5 tysięcy jaka szkoda, szkoda że w 5 miesięcy..."
isiaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa / 46.250.168.* / 2015-10-14 14:20
taaa widac na parkingu pod szkołą :)
Meri_gold / 89.71.76.* / 2015-10-14 15:29
Isiaaa ty masz poważny problem. Polecam psychologa. Co ma piernik do wiatraka? Wiesz dlaczego pod szkołą jeśli już stoją to dobre auta? Bo większość nauczycielek ma bogatych mężów i tylko dlatego jeszcze wytrwało w tym zawodzie. Ja staty czy niestety nie mam.... I ciężko pracuję aby się z moim mężem utrzymać. I wybacz ale nie masz pojęcia o pracy nauczyciela.... W dzisiejszych czasach musisz mieć skończone 2 albo 3 fakultety aby ten zawód wykonywać. I w większośći ludzie bez powołania długo nie wytrzymują właśnie z powodu finansów i presji takich zidiociałych rodziców jak ty! Ja pracuje w szkole gdzie akurat większość jest nauczycieli z pasją, którzy nie tylko odbębniają swoją robotę ale siedzą po godzinach za darmo z uczniami z pasją... Prowadzą koła wszlekiego możliwego formatu. I sama osobiście w zeszłym roku na prośbę klasy maturalnej przychodziłam an dodatkową godzinę specjalnie dla nich, choć nikt tego ani ode mnie nie wymagał ani nikt mi za to nie płacił tylko po to żeby jak najlepiej zdali maturę... Piszesz o przerwach...i że w innych miejscach ich nie ma... śmiech na sali.... jak ktoś przy taśmie nie stoi tylko w biurze pracuje to dzień zaczyna od śniadanka, potem pogaduszki z koleżankami z pokoju kawka itd.... Nauczyciel 45 min prowadzi zajęcia i nie ma znaczenia czy mu się siku chce, czy np dostał rozwolnienia bo wyjść z sali nie może...a na przerwie często nie ma czasu nawet łyka wody wziąć... A spróbuj mówić bez przerwy przez 8 godzin przekrzykując często szmer w klasie i powtarzając to samo 5 razy bo Kowalski gadał i się pyta, a za chwilę Maliwnowski nie usłyszał, że już Kowalski pytał i pyta ponownie. Przepracowanie 5 godzin w szkole jest niekiedy jak przebiegnięcie maratonu i to przez dzunglę... Bo jak się jeszcze odwrócisz do tablicy to mozesz niekiedy dostać czymś ciężkim w głowę szczególnie w gimnazjach...

A do tych co tam się pytają o brutto i netto.... to tak szczerze mnie śmieszy podawanie gdziekolwiek stawet brutto, po co się to wogóle robi? Co mnie obchodzi brutto skoro żyć muszę za netto? I choćby na papierze było i 20 tysięcy brutto a ja na rękę dostaję ok 1700zł..... to jakie znaczenie ma to ile poniesiono kosztów? TO niech koszty obniżą a więcej ludziom na rękę płącą.... Bo co mi z tego, że mam zus opłacany skoro emerytury o ile dożyję będę mieć 500 zł, a jak potrzebuję iść do lekarza endokrynologa, naurologa, stomatologa, ginekologa itd to i tak muszę iść prywatnie bo jak mnie boli to na wizytę 6-9 miesięcy na nfz czekać nie mogę...a jak pójdę prywatnie to recepty też mam na 100% płatne.... Więc naprawdę co mnie brutto obchodzi???
anula2931 / 213.238.89.* / 2015-10-14 14:11
Nie wiem dlaczego piszą tutaj takie kłamstwa.
Waniek / 2015-10-14 14:19 / Bywalec forum
Zapraszamy do pracy u prywaciarzy w ciepełku za całe 1,3 tyś zł do ręki zobaczymy co powiesz, wtedy o średniej?
Sigwald / 83.5.54.* / 2015-10-14 14:18
Takie jest zadanie WP sianie nienawiści i podburzanie jednych na drugich
Turaman / 213.62.126.* / 2015-10-14 14:06
Przygotowania i sprawdzanie? Po to przeforsowano testy na egzaminy, by jak najmniej sprawdzać, tylko przykładać wzorzec. Dziś sprawdzanie i przed erą testów to niebo a ziemia.

Ilość godzin do przepracowania w tygodniu śmieszna. Większość obywateli ma 40 godzin w tygodniu, a pełen etat nauczyciela to raptem 45% tego. Choćby nawet drugie tyle spędzał w domu nad przygotowaniem sie do lekcji i sprawdzniem testów (a większość nie spędza) to i tak nie osiągnąłby pełnego czasu pracy każdego innego pracownika.

A kto dziś pracuje tylko 8 godzin tygodniowo? Zapraszamy do koroporacji, gdzie praca po godzinach (niepłatna) jest normą, i mało kto pracuje od 8:00 do 16:00. Taka praca to głównie w urzędach, a nie prywatnych firmach. Tymczasem nauczyciel 18 godzin w tygodniu, co daje 3,6 godziny dziennie. Śmiech.

Do tego doliczcie urlop który wynosi 253% tego co ma każdy inny pracownik. W roku 2015 mamy 252 dni pracujące, odejmijmy od tego 26 dni urlopu co da 226 dni pracujących. Nauczyciel ma 186 dni pracujących, co daje 82% tego co inni. Czyli te 3,6 godziny dziennie należałoby, proporcjonalnie, przemnożyć przez 82% co daje 2,95 godziny dziennie.

Słowem - porównując nauczyciela do każdego innego pracownika, zwykły nieuprzywilejowany pracuje 8 godzin dziennie, nauczyciel niecałe 3 godziny dziennie.
Sprawiedliwie byłoby, gdyby pensja nauczyciela wynosiła jakieś 37,5% średniej płacy w gospodarce.
A tymczasem jest wyższa od średniej.

Do tego dochodzą dodatki, prawo do rocznego urlopu płatnego, akcepracja zwolnień lekarskich i urlopów macierzyńskich oraz wychowawczych (w normalnej gospodarce każdy się nad tym poważnie zastanawia, czy może sobie na to pozwolić).

Przy okazji. Czy za korepetycje nauczyciele wystawiają paragon?
Kolejna, podobnie jak górnicy czy rolnicy, rozpieszczona przywilejami grupa zawodowa.
Oburzona zarobkami nauczycieli. / 79.184.215.* / 2015-10-14 14:05
Ktoś tu jest śmieszny podając takie kwoty jakie zarabia nauczyciel - napiszmy może w jakiej placówce, jako nauczyciel kontraktowy w przedszkolu mam 1800 zł.. Ne wspomnę ile czasu tracę w domu na diagnozy, obserwacje, raporty, scenariusze zajęć, zorganizowanie wycieczki dla maluchów, wyszukanie materiałów na zajęcia a wszystko to robię w prywatnych godzinach i bez żadnej dodatkowej kasy. Za większość przyborów, aby uatrakcyjnić wygląd prac aby były bogate i kolorowe ( dziurkacze, wstążki, itp. ) kupuję z własnych pieniędzy nikt mi nic nie zwraca. Śmieszą mnie te statystyki!!!!! Ten kto sporządził tabelę, niech wyszczególni ją na placówki w jakich gdzie się zarabia. 5 tysięcy to u mnie dyrektor nie zarabia, mając stopień nadania nauczyciela dyplomowanego z mgr. Dni wolne??? Mam tylko wakacje. W przedszkolu pracujemy cały czas - w dzień nauczyciela, w Wigilię, w Sylwestra, całe ferie zimowe, Wielki Czwartek, Wielki Piątek, a po poniedziałku wielkanocnym wracamy do pracy. Zaznaczam, że co dwa lata mamy dyżury wakacyjne i wtedy mam tylko 14 dni urlopu na cały rok!!!!!! JE, Je, JE mi się nie powodzi!!!!
Wuja_Zenon / 46.238.200.* / 2015-10-14 14:03
Mam żonę nauczycielkę - mianowany nauczyciel. Netto bez dodatku motywacyjnego, nadgodzin na konto wpływa 1800zł. W zależności od dyrekcji czas jest różnie zagospodarowany, ona ma 2 razy w miesiącu zajęcia typy rady, drzwi itp od 17-19, do tego kółka przedmiotowe , wycieczki szkolne gdzie pracuje się po 24h/dobę biorąc odpowiedzialność za rozwydrzone bachory. Jeśli policzylibyśmy całkowitą ilość godzin spędzonych w pracy i na przygotowaniu do pracy (pracownik taśmy produkcyjnej nie musi w domu wprowadzać danych do e-dziennika, pisać i sprawdzać kartkówek) to spędza spokojnie 40h w pracy. Do tego roszczeniowi rodzice...którzy chcą dyscypliny i edukacji a jak przychodzi co do czego to stoją pod drzwiami "dlaczego moje dziecko...." Nie porównywałbym prania i prasowania uniformu do drukowania na prywatnym sprzęcie 100 sprawdzianów bo ten w szkole się akurat zepsuł - nikt za to pieniędzy nie odda... Redaktorowi proponuje zapoznanie z kartą nauczyciela gdzie są dokładnie opisane normy, ilości godzin itp i nie jest to 18...Artykuł moim zdaniem kłamliwyi to bardzo
Turaman / 213.62.126.* / 2015-10-14 14:17
Pracownik umysłowy (nauczyciel jest takim) musi z reguły w prywatnych firmach pracować dłużej niż te 8 godzin dziennie. Wiele razy przychodząc do pracy na 8:00 wychodzi się nie o 16:00, a o 19:00, 20:00... Czasem gdy terminy gonią siedzi się i dłużej. Z reguły nie ma za to nadgodzin. Praca ma być zrobiona, projekt zakończony, a jak się nie wyrabiasz to chyba nie jesteś wystarczająco wydajny.

Nauczyciel ma możę raz w roku wycieczkii 24 godzinną pracę. Ilu ludzi jeździ na delegacje, gdzie też jest w pracy 24 na dobę, często tygodniami poza domem i rodziną.

W prywatnej firmie nie bierze się z reguły L4, decyzja o ciąży dla kobiety może być równoznaczna ze zwolnieniem albo problemami, nie ma żadnej pewności zatrudnienia, często zatrudnienie nie na etat a na tzw. śmieciówki. Urlopu tylko 26 dni i często też tylko w określonym terminie (zależnie od branży), często na zakładkę z kimś innym (bo praca musi być zrobiona). Urlop 66 dniowy to si-fi dla większości, a roczny na "podreperowanie zdrowia" to już zupełna fikcja.

W prywatnym sektorze jest ciągła presja na wyniki, wydajność, zyski. A w szkole? Jakaś odpowiedzialność za poziom nauczania?

Rozwydrzone dzieci? Proponuję stanąć na kasie i poznać rozwydrzone spłeczeństwo. W wielu zawodach na styku z bezpośrednim klientem to co wymyślą dzieci to pikuś, w porówniu do tego jacy "mili" potrafią być dorośli.
gulu / 62.141.200.* / 2015-10-14 14:01
uczę WF-u od 6 lat ,mam tytuł magistra - lekka praca - kopne piłke na s ale i godzinka leci. mam 3678zł brutto
Anastazja321 / 176.102.181.* / 2015-10-14 14:41
Właśnie przez takiego ignoranta i lenia, opinie o nauczycielach są krzywdzące. Jak to się mówi, wyjątek tylko potwierdza regułę. Nie psuj wizerunku nauczycieli, którzy pracują solidnie i z zaangażowaniem, niedojdo!!!
AB117 / 164.127.137.* / 2015-10-14 14:11
A na jakiej planecie uczysz tego WF-u? Jak wrócisz na Ziemię to przy okazji poucz się języka polskiego bo nie każdy rozumie co znaczy " kopne piłke na s ale"...
alann / 85.193.233.* / 2015-10-14 14:00
Mojej żony brat pracuje średnio 4 godziny dziennie, czyli 20 godzin tygodniowo, jako nauczyciel gimnastyki, leń jakich mało, i dostaje do tej leniwej śmierdzącej łapy 3 tyś miesięcznie. Ci nauczycie gimnastyki nie zasługują nawet na 1 tyś.
ewa963 / 77.113.31.* / 2015-10-14 13:59
a dlaczego nie ma mowy z artykule o nauczycielach pracujących na kodeks pracy w szkołach prowadzonych przez fundacje i stowarzyszenia? tam zarabia się 2- 2,5 tysiące na rękę a godzin jest od 25 w górę.
Krzysztof598 / 87.99.5.* / 2015-10-14 13:57
jak zwykle redakczyna pisze głupoty . Początkujący nauczyciel - stażysta to zarobek 2265,00 brutto, ale brednie, jak uważa ze nauczyciele mają tak dobrze to zapraszam do szkoły, po 2 dniach sam by zrezygnował...... A dyplomowany nie ma 5000, co za brednie
Waniek / 2015-10-14 14:02 / Bywalec forum
To ja poproszę o informacje o trzynastce? I doliczenie jej do dwunastu pensji innych i zaprzestanie ściemniania!!!
Katarzyna1140 / 212.33.78.* / 2015-10-14 13:56
Nauczyciel akademicki w renomowanej, państwowej uczelni medycznej na pół etatu- z doświadczeniem (z coroczną umowa od października do połowy czerwca, bo po co płacić przez wakacje) z dodatkami za staż pracy 1000zł/miesięcznie. Sama radość.
aga12342 / 77.253.170.* / 2015-10-14 13:56
Nuczyciel nie ma przerwy , jeśli jest w pracy to pracuje przez cały czas. Jest to praca nie zapłacona. Rząd prgnie by społeczeństwo było miernie wykształcone, a nauczyciel był ślepy ,głuchy i ubogi. Nauczyciele to warstwa okradana żyjąca ideałami , które już dawno w naszym kraju umarły.
swdwed / 145.237.2.* / 2015-10-14 13:55
Większość szkół ma dzisiaj wolne, nauczyciele co najwyżej idą posiedzieć na jakiejś radzie przy kawie, bo to ich święto. Tymczasem moja znajoma z pracy musiała wziąć dzisiaj urlop ze swoich 26 dni (bo niestety nie ma 3 miesięcy wakacji), żeby siedzieć w domu z dzieckiem, które nie ma zajęć w szkole. Jakoś my, w dzień księgowego nie mamy dnia wolnego!
belfer74 / 89.78.166.* / 2015-10-14 14:28
jakie wolne? nauczyciele mają dyżury w świetlicy i pilnują dzieci pracujących rodziców, jest dla nas zagadką po co to święto i pseudo wolne, wolę prowadzić lekcje ale zabronili nam, bo to dzień wolny od zajęć dydaktycznych, bzdury tu piszecie wszyscy
Anna 321 / 176.102.181.* / 2015-10-14 14:23
To sztuczny problem, droga Pani księgowo. Działają świetlice.
Basia572 / 83.16.128.* / 2015-10-14 14:35
Nie zmienia to faktu że wolne nauczyciele mają
może nie wszyscy ale jednak część sobie dzisiaj pije kawkę i odbiera prezenty
ale cóż do tego trudno już było się przyznać lepiej powiedzieć że gdzieś indziej jest kłamstwo
PS. wiesz na pewno że świetlica w tamtej szkole jest na 100% otwarta ?? (nie pytam o to że wg. prawa powinna być otwarta)
nl / 78.11.206.* / 2015-10-14 14:04
Zawistne głupoty . Wlasnie wróciłam z pracy. Slubowanie klas pierwszych juz od kilku lat odbywa sie własnie 14 potem konferencja. Świetlica cały czas jest czynna więc dziecko można zaprowadzic. Szkoda mówic pani ksiegowa zawiść i brak wiedzy !!!
Krzysztof598 / 87.99.5.* / 2015-10-14 13:59
jeśli podała by w szkole karteczkę, że zyczy sobie zajęć opiekuńczo wychowawczych to szkoła by jej zapewniła, ale jak ktoś nie wie, to pisze potem jaki jest biednyi musi brać urlop....
x1974 / 109.173.231.* / 2015-10-14 13:55
Proszę jeśli ktoś ma niech zamaże nazwiska i pokaże faktyczne listy płac sa bardzo duże kwoty!!!
I skończmy z tymi oszustwami! że zarabiają tak mało!!! Tego już dosyć.
kiki / 188.33.57.* / 2015-10-14 13:50
NAUCZYCIEL ząbki k. Wawy 10 lat pracy w szkole, dyplomowany i 20 lat pracy w innym zawodzie 3 tys. na rękę.
ELZBIETA nieposwiecajacasię / 91.208.93.* / 2015-10-14 13:56
I CO TY TEZ MASZ PROBLEM POLICZYĆ ILE TO JEST BRUTTO W SKALI ROKU. czytam wpisy naszej kochanej kadry nauczycielskiej i tak nasuwa mi sie staropolskie powiedzenie „uczył Marcin, Marcina, a sam głupi jak ...”
wiem, że dzis wasze swieto znam powiedzenie "obys cudze dzieci uczył" ale do cholery jak nie umiecie odróżnić pensji brutto i netto i placzecie na czas pracy szlag człowieka trafia
Anna 321 / 176.102.181.* / 2015-10-14 15:08
My nie płaczemy na czas pracy. My uświadamiamy, że te przepisowe 40 godzin pracujemy i to z nawiązką. Żaden z nas w domu nie siedzi w kapciach przed telewizorem, tylko z nosem w zeszytach Waszych dzieci, na szkoleniach, konferencjach, radach pedagogicznych i wielu innych obowiązujących nas spotkaniach. Zostaje przygotowanie się do zajęć, wyszukiwanie materiału, przygotowanie sprawdzianów, uzupełnianie dokumentacji. Nie znacie rytmu naszej pracy i tak z uporem maniaka czepiacie się tych 18 godzin, a to jest ułuda. Przykre jest to, że piszą takie krzywdzące komentarze rodzice, którzy kłócą się o byle drobiazg, albo odwrotnie, ludzie na co dzień, jak się okazuje fałszywie przymilni. Ludzie po co tak plujecie jadem? Zapraszamy do zawodu, wtedy porozmawiamy.
Waniek / 2015-10-14 15:56 / Bywalec forum
Tylko że te wyliczenia wątpią o tej nawiązce!!!

Najnowsze wpisy