Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ile zarabiają nauczyciele? Odkrywamy wszystkie tajemnice polskiej oświaty

Ile zarabiają nauczyciele? Odkrywamy wszystkie tajemnice polskiej oświaty

Wyświetlaj:
solenizant74 / 83.19.146.* / 2015-10-14 10:11
Nauczyciele niech nie narzekają. Prowadząc działalność gospodarczą zarabiam dwa razy tyle co oni, ale mam w roku dwa dni wolnego. Pierwszy dzień BN i pierwszy dzień WLK. Reszta to praca po kilkanaście godzin dziennie.
jan884 / 88.199.149.* / 2015-10-14 10:11
w USA zarabiaja nauczyciele tyle co kasjer w super markecie a w POlsce nauczyciel zarabia około 4500-5000 pln a kasjer w super markecie 1200 pln i JESZCZE TYM PASOŻYTOM ZLE I NIEDOBRZE MAJĄ URLOPY PŁATNE I INNE PRZYWILEJE gdzie zwykły Kowalski moze pomazyc
DOSC FINANSOWANIA TYCH SPOŁECZNYCH PASOŻYTÓW JESLI IM TAK ŻLE NIECH ZMIENIA PROFESJE !!!!!!!!!!!
Robert919 / 178.37.197.* / 2015-10-14 10:17
Co Pan taki zgorzkniały i zazdrosny. W tym kraju każdy powinien zarabiać więcej, aby mógł lepiej żyć.
Dobrze, że walczą o swoje, a kasjer jak chce pracować za 1200 pln jego wybór. Nota bene nie jestem nauczycielem.
Pozdrawiam wszystkich nauczycieli z okazji ich święta.
Anna 2400 / 188.146.10.* / 2015-10-14 10:15
Mam 20 lat pracy jako nauczyciel dyplomowany. Zarabiam 2400 netto. Nie wiem skąd te dane? Bardzo bym chciała zarabiać 5000. A tyle nawet nie zarabia prezydent miasta mój mąż. Także bzdury wyssane z palca. A cholota w to wierzy.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
HISTEK55 / 89.66.59.* / 2015-10-14 10:11
DLACZEGO NIKT NIE ZAZNACZA ŻE KWOTA 5000 JEST KWOTĄ OD KTÓREJ ODCIĄGA SIĘ SKŁADKI ZUS PRACOWNIKA I PRACODAWCY, CO NETTO DAJE OK 2600!!! NA KONTO - PO 20 LATACH PRACY, CZY TO FAKTYCZNIE DUŻO!? SIŁ PO PROSTU NIE STAJE NA SPROSTOWANIA. A WYNAGRODZENIA NAUCZYCIELI NIE TO ŻE NIE ZMIENIŁY SIĘ OD 2014 ROKU, ALE OD 2008 JUŻ STOJĄ W MIEJSCU...
bąk / 89.229.151.* / 2015-10-14 10:16
czy państwo liczycie do tego uposażenia -jakie SYSTEMOWO wpadaja za kory?Bo to juz nie plaga,a SYSTEM -bezpodatkowy,nielimitowany,sterowany i przynoszący ogromne dochody
nauczyciel36k / 188.146.135.* / 2015-10-14 10:10
Jestem nauczycielem mianowanym, pracuje w szkole od 15 lat. Moja pensja na rękę to 2178 złotych z nadgodzinami 2600, więc te tabelki to fikcja
anonymus / 79.184.214.* / 2015-10-14 10:10
stawki rzeczywiscie wyssane z palca polecam wpisanie sobie chociażby w google tabeli wynagrodzen nauczycieli z dnia 1.09 2015. Ja nie pracuje na karcie nauczyciela i całe wakacje i ferie pracuje. Chciałabym zarabiać takie sumy jakie Pan podaje w artykule- jednak rzeczywistość jest zupełnie taka jak z zarobkami Polaków tzw "średnią krajową"
dsfsd / 91.193.84.* / 2015-10-14 10:09
Ehh jakie to jest denerwujące od 5 lat nie było podwyżej tutaj są podane zarobki nie wiem kogo ? na pewno nie nauczycieli prosze przestancie siać propagande i dajdzie ludziom normalnie żyć zarabiać
MariaZ / 78.10.178.* / 2015-10-14 10:09
.....ciekawe , bo moja podstawa wg MENIS wynosi brutto 3109zł (dyplomowany, 27 lat pracy). W sumie odbieram na rękę, jak mam motywacyjne, ok. 2600zł na rękę. Gdzie te 5tysięcy?
kat73 / 46.170.250.* / 2015-10-14 10:07
Tak czytam i się zastanawiam...mam córkę w klasie maturalnej ...od 2 lat śledzimy zatem wyniki matur, no i co? Słabo to wygląda Panie i Panowie Nauczyciele...dobrych szkół jest mało, ale dobra szkołę tworzy dobry nauczyciel. Zatem pozostaje pytanie dlaczego co 3ci maturzysta nie zdaje matury?? Jaka ma być pensja za takie wyniki pracy? jakie ma znaczenie czy nauczyciel pracuje 18 czy 30 godzin? Znaczenie maja wyniki jego pracy i edukacja dzieci i młodzieży... a wyniki są marne... Gdyby system edukacji działał jak przedsiębiorstwo to wymagana byłaby totalna restrukturyzacja i program naprawczy.
Żeby naszym nauczycielom CHCIAŁO SIĘ TAK jak im się nie chce - oto moje życzenia w DZIEŃ NAUCZYCIELA!!
I wielu sił, zdrowia i wytrwałości dla Nauczycieli "MICKA" - III LO w Kato - za to, że im się chce:)
tryb / 89.239.123.* / 2015-10-14 10:13
Kat73 to pewnie jakiś głab skoro nie pojmuje że żeby zdać maturę to trzeba się uczyć a nie chodzić do szkoły.
jaśku / 94.254.129.* / 2015-10-14 10:05
W USA nauczyciel pracuje codziennie 8 godzin i zarabia 18 do 22 tys, dolarów t.j. tyle co kasjer w supermarkecie.
gobigobi / 78.8.31.* / 2015-10-14 11:05
Mówisz o ichnim kasjerze? Bo ja bym chciał te 22 tysie nawet licząc, że relacja do dolara inna. Ale nie bełtaj że każdy nauczyciel w stanach tyle dostaje bo część dostaje więcej - do 40-50 K. Poza tym takie porównanie jest bez sensu bo nie pokazuje relacji do kosztów życia i warunków pracy.
zofia1171 / 79.135.164.* / 2015-10-14 10:22
Tym to zawsze mało nienapasione. Najbardziej chciwy zawód w Polsce, który co rok wymusza podwyżki stercząc pod sejmem.Do pracy,bo żaden zawód takich przywilejów nie ma w tym kraju, roczne zdrowotne urlopy ulgi biletowe nie wspominając o 18 godzinnym czasie pracy i wolnymi dniami od pracy. Do tego urlopy letnie i zimowe co rok i zarobki jak się patrzy. Proszę podać mi zawód z takimi przywilejami.
za żadne skarby / 5.173.109.* / 2015-10-14 10:05
no cóż, idą wybory i ponownie temat nauczycieli wypływa żeby zwrócić uwagę społeczeństwa na powód złej sytuacji gospodarczej. prawd,a że to wszystko wina nauczycieli???? a ja dzisiaj życzę im dużo zdrowia i wytrwałości w obcowaniu z waszymi rozpuszczonymi i rozwydrzonymi bachorami. nigdy w życiu nie podjąłbym się takiej pracy chyba że zapłaciliby mi ze 3x więcej niż mam teraz czyli jakieś 10000 zł. pozdrawiam wszystkich nauczycieli nie w dniu ich święta bo takie już nie istnieje.
PracujacaWOŚwiacie / 109.197.190.* / 2015-10-14 10:04
Kłamie pan Panie Broniarz..... jak można doliczać komuś do pensji coś czego nie dostaje ... KŁAMSTWO. tabela wynagrodzeń pokazana w tym artykule jest zgodna z prawdą...
30 lat w zawodzie nauczyciela / 95.49.24.* / 2015-10-14 10:12
Nie jest zgodna z prawdą, Doliczają i nie tylko funkcyjne dyrektora, ale również nagrody, które otrzymali inni nauczyciele, odprawy emerytalne tych, którzy na te emerytury odeszli, odprawy z tytułu zwolnienia z pracy itp., aby tylko średnia była jak najwyższa. Przez cały rok płacą minimalną a potem w grudniu wyliczają średnią i wyrównują do kwoty bazowej, która w tabeli jest podawana brutto. Na tym polega przekłamanie, tylko żaden dziennikarz nie chce tego zrozumieć i uczciwie napisać.
PracującaWOŚwiacie / 109.197.190.* / 2015-10-14 10:31
nie kłam proszę nie doliczają nikomu do pensji czyichś wynagrodzeń... a propos odprawy nie wchodzą do składników z art. 30 KN...
30 lat w zawodzie nauczyciela / 95.49.130.* / 2015-10-14 15:18
Ty kłamiesz lub piszesz i nie sprawdziłaś, powtarzam przez cały rok płacą minimalną stawkę potem doliczają do sumy za cały rok w danej grupie awansu zawodowego i wyliczają w grudniu średnią płacę nauczyciela w danej gminie, mieście itp. Wszystkie odprawy, nadgodziny innych, nagrody - tak jak pisałam wcześniej. Uśredniają i wyrównują do kwoty bazowej. SPRAWDŹ do diabła i nie rób ludziom wody z mózgu. Po prostu sprawdź!!! Dyrektor dostaje tyle samo wyrównania co nauczyciel zarabiający bez żadnych dodatków chociaż przez cały rok ma przecież wyższą pensję niż nauczyciel w jego grupie awansu zawodowego. Dlaczego jesteście tak uparci i nierzetelni w tym co piszecie? Idź do referatu oświaty w gminie, mieście ... i dowiedz się albo poczytaj przepisy. Wiem, że wzory są bardzo skomplikowane i dlatego łatwo jest przekłamać.
30 lat w zawodzie nauczyciela / 95.49.130.* / 2015-10-14 16:59
Karta Nauczyciela przyznaje dodatek uzupełniający dla nauczycieli, których zarobki nie osiągnęły średniej płacy zagwarantowanej w Karcie. Dodatek wypłacają samorządy, które do 20 stycznia muszą przeanalizować wydatki poniesione na wynagrodzenia nauczycieli.

Średnia płaca nauczyciela jest gwarantowana ustawą Karta Nauczyciela (art. 30a). Każdego roku jednostka samorządu terytorialnego dokonuje analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli. Jeżeli okazuje się, że płaca nauczyciela nie osiągnęła średniej wysokości określonej w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela, wypłacany jest dodatek uzupełniający.

Średnia płaca nauczyciela a dodatek uzupełniający

Organ prowadzący szkołę ustala dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego:

wysokość stawek dodatków i warunki ich wypłacania,
warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
wysokość i warunki wypłacania nagród oraz pozostałych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.
Obowiązek ten nakłada Karta Nauczyciela (art. 30 ust. 6), a stawki są określane z uwzględnieniem przewidywanej struktury zatrudnienia. Średnia płaca nauczyciela powinna osiągnąć co najmniej wysokość, którą w Karta Nauczyciela wskazuje w art. 30 ust. 3.

Jeżeli po wyliczeniu okaże się, że płaca nauczyciela danego stopnia awansu zawodowego była niższa – samorząd wypłaca dodatek. Wyliczoną kwotę różnicy dzieli się między nauczycieli i wypłaca jednorazowo.
30 lat w zawodzie nauczyciela / 95.49.130.* / 2015-10-14 16:58
Karta Nauczyciela przyznaje dodatek uzupełniający dla nauczycieli, których zarobki nie osiągnęły średniej płacy zagwarantowanej w Karcie. Dodatek wypłacają samorządy, które do 20 stycznia muszą przeanalizować wydatki poniesione na wynagrodzenia nauczycieli.

Średnia płaca nauczyciela jest gwarantowana ustawą Karta Nauczyciela (art. 30a). Każdego roku jednostka samorządu terytorialnego dokonuje analizy wydatków na wynagrodzenia nauczycieli. Jeżeli okazuje się, że płaca nauczyciela nie osiągnęła średniej wysokości określonej w art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela, wypłacany jest dodatek uzupełniający.

Średnia płaca nauczyciela a dodatek uzupełniający

Organ prowadzący szkołę ustala dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego:

wysokość stawek dodatków i warunki ich wypłacania,
warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
wysokość i warunki wypłacania nagród oraz pozostałych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.
Obowiązek ten nakłada Karta Nauczyciela (art. 30 ust. 6), a stawki są określane z uwzględnieniem przewidywanej struktury zatrudnienia. Średnia płaca nauczyciela powinna osiągnąć co najmniej wysokość, którą w Karta Nauczyciela wskazuje w art. 30 ust. 3.

Jeżeli po wyliczeniu okaże się, że płaca nauczyciela danego stopnia awansu zawodowego była niższa – samorząd wypłaca dodatek. Wyliczoną kwotę różnicy dzieli się między nauczycieli i wypłaca jednorazowo.
MS19 / 109.196.112.* / 2015-10-14 10:02
COROCZNA NAGONKA SIĘ ZACZĘŁA, PRZECIEŻ DZISIAJ JEST DZIEŃ NAUCZYCIELA. TRZEBA CZYM ZAJĄĆ CZYTELNIKÓW.

NIE JESTEM NAUCZYCIELEM, ALE ŻAL MI ICH

TE CIĄGŁE ATAKI. TRZEBABYŁO IŚĆ NA STUDIA I PROSZE BARDZO DROGA WOLNA DO TEGO ZAWODU.
ILU Z WAS UJADAJĄCYCH, DA RADĘ 30 KILKU ROZBRYKANYM DZIECIAKOM PRZEZ KILKA GODZIN DZIENNIE?? WIELU Z WAS Z WŁASNYMI NIE MOŻE SOBIE PORADZIĆ. CUDZEMU NIE MOŻNA PRZYLAĆ, ZADAĆ KARĘ, OBCIĄĆ KIESZONKOWE. NIE CHCIAŁBYM BYĆ NAUCZYCIELEM, TO ZAWÓD BARDZO NIEWDZIĘCZNY. KAŻDY TYLKO POTRAFI ZAZDROŚCIĆ.
WIELU NAUCZYCIELI PEWNIE POSZŁOBY GDZIE INDZIEJ DO PRACY JAK MIELIBY TAKIE MOŻLIWOŚCI. WY MOŻECIE SKOŃCZYĆ STUDIA I SPRÓBOWAĆ TEGO "CUDA" . JA ZOSTANĘ NA SWOIM . WOLĘ ŚWIĘTY SPOKÓJ.
JJJ55 / 109.197.190.* / 2015-10-14 10:16
dziś jest dzień komisji edukacji narodowej ..nauczyciele nie chcą przyjąć do wiadomości , że szkoła to organizacja w której pracują też inne zawody bez których nie mogłaby istnieć. KARTA trochę im wypaczyła psychikę gdyż karta mówi , ze są wybrańcami losu którym wszystko się należy
ktoss / 206.221.39.* / 2015-10-14 10:13
nikt ich do tego nie zmuszal by zostali nauczycielami sami to wybrali
katkaczm / 91.198.246.* / 2015-10-14 10:54
Nie jestem nauczycielem, ale i tak oburza mnie to, co napisałeś/aś. Owszem nie każdy nadaje się na nauczyciela, ale tak jest we wszystkich zawodach są lepsi i gorsi. Ale nie mam wątpliwości do tego, że to trudna praca, do której trzeba się przyłożyć i poświęcić dużo czasu, aby się przygotować do tego zawodu. Zastanów się nad tym czy Ty poszedłbyś/poszłabyś do pracy za najniższą krajową-, bo tak to wygląda na stażu- nie ważne ile godzin i ile wolnego mają nauczyciele (to nie wygląda tak kolorowo jak w powyższym artykule). Spędź, chociaż jeden tydzień z dziećmi w gimnazjum. Ciekawa jestem czy będziesz chciał/a wrócić tam za głodową pensję, aby użerać się ze "szczeniakami”, które wchodzą ci na głowę, bo "one znają swoje prawa " i nic im nie możesz zrobić. Pomijając fakt zachowania uczniów obecnie w szkołach zastanów się nad tym jak pracownik ma dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków służbowych jak jego myśli są zajęte tym jak przetrwać do pierwszego. I nie twierdz mi tutaj, że nauczyciel powinien zostać nauczycielem, bo czuje do tego powołanie to nie ksiądz. Nauczyciele i pozostali pracownicy powinien dostawać taką pensję, która umożliwi im rozwój i zapewni możliwość utrzymania się tzn. wystarczy na wynajęcie chociażby małego mieszkanka i na zdrowe jedzenie. Nauczyciel ma dawać przykład swoim zachowaniem, ubiorem oraz ma zaszczepiać w uczniach pasję a nie tylko żarliwe marzenia. Wątpię w to, że mając się utrzymać za 1200zł miesięcznie na rękę spełnią powyższe warunki. Owszem nauczyciel języka angielskiego, matematyki, fizyki lub chemii może udzielać ”korków” i większość nie odprowadza od tego podatku, ale jak można ich za to winić(każdy orze jak może a złodziejski podatek okrada ich z ciężko zarobionych złotówek, ponieważ byli żadni wiedzy i chcieli się dobrze wykształcić). Zamiast zazdrościć wydumanych kwot jak w tym artykule zacznij myśleć samodzielnie i nie przyjmuj wszystkiego, co napisze byle, jaki „dziennikarz” za prawdę.
tiaa / 194.99.117.* / 2015-10-14 10:05
wielu poszłoby na nauczyciela gdyby były wolne etaty, ale jakoś chętnych do tej pracy nie brakuje
aleszum01 / 87.204.120.* / 2015-10-14 10:09
Niż demograficzny, to skąd wolne etaty? Bezrobocie zagląda wszędzie, tutaj również.
tiaa / 194.99.117.* / 2015-10-14 10:18

to skąd wolne etaty?

no przecież tak źle jest nauczycielom i chcą się zamieniać z innymi. To bardzo proszę niech się zamienią!
maria595 / 88.73.87.* / 2015-10-14 10:04
nie tak niewdzięczny jak całodzienne użeranie się w sklepie z ludźmi wariatami za o wiele mniejsze pieniądze.
Andrzej177 / 91.208.150.* / 2015-10-14 10:01
Co za bzdury!!!

Za wszystkie godziny ponad pensum nauczycielom wypłacane są dodatkowe pieniądze.

Zapomniano chyba o tzw "Godzinach Karcianych", niepłatnych radach pedagogicznych, szkoleniach poza godzinami pracy itd....

nauczyciel dyplomowany 5 000,37 zł (184 proc. kwoty bazowej) - moja żona jest nauczycielem dyplomowanym z dwudziestoletnim stażem zawodowym - na rękę niecałe 2.500 zł.....

Zapytajcie może najpierw nauczycieli w szkole jak wygląda rzeczywistość...


nauczyciel dyplomowany 5 000,37 zł (184 proc. kwoty bazowej)
wkurzony / 31.61.136.* / 2015-10-14 10:13
100% racji moja żona ma tak samo dyplomowany nauczyciel z 26 letnim stażem ta tabela to demagogia i fałszywa propaganda Petru i PO szukają pretekstu do odwrócenia uwagi od innych spraw o kolejna nagonka na nauczycieli zaraz będzie na górników itd.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Almond686 / 87.206.45.* / 2015-10-14 09:59
Bidni ci nauczyciele takie niskie zarobki za tak odpowiedzialną pracę :( chociaż obiady mają w szkołach podstawowych za jedyne 2,50 dziennie bo z głodu by powymierali
lclcldl / 188.252.10.* / 2015-10-14 10:12
Nie gadaj głupot jak nie wiesz, nauczyciele nie mają dofinansowania do obiadów.
maria595 / 88.73.87.* / 2015-10-14 09:59
i bardzo dobrze, że nie dostaną podwyżek , nasze dzieci siedzą dłużej w szkole niż oni w pracy , niewiele nauczą w szkole to do domu zadają by uczeń odwalił za nich większą robotę , a przywileji mają ponad miarę , niech przestaną narzekać bo i pensje mają nie małe ,jak im nie pasuje niech idą do biedronki pracować, zobaczą co to za ciężka praca i nie stres z dziećmi tylko ludźmi wariatami.Tyle w temacie.
Damian-zainteresowany / 178.36.0.* / 2015-10-14 10:22
Czy próbowała Pani kiedyś czegoś nauczyć uczniów w 20-30 osobowej klasie, gdzie nie wszyscy mają ochotę się uczyć ? Proszę mi wierzyć, że to wcale nie jest takie łatwe, dla tego ja rozumiem nauczycieli. Mają na prawdę mało czasu na realizację programu i tylko laikom, którzy nigdy nie próbowali chociaż na chwilę wczuć się w ich rolę wydaje się, że mają raj na ziemii.
aleszum01 / 87.204.120.* / 2015-10-14 10:16
Jak już chcesz upubliczniać własną niewiedzę, to twoja sprawa, ale może najpierw sprawdź wpis ze słownikiem ortograficznym, bo nauczyciele będą dodatkowo sfrustrowani, że takie mizeroty w świat puszczają [(przywilejów, Biedronka (nazwa własna), niemałe (jako niewielkie)] -okropieństwo!
Marek695 / 31.135.161.* / 2015-10-14 10:15
Nauczyciel w Biedronce na pewno da radę ale na odwrót to chyba nie. Trzeba się było uczyć mario595 to flustracja Twa była by na pewno mniejsza.
Albert326 / 178.37.197.* / 2015-10-14 10:11
Czemu Pani jest taka zawistna Ja uważam że każdy powinien zarabiać godnie. Moje dziecko chodzi do szkoły na dwie zmiany, klasy 25 osobowe. Nie rozumiem jak w tak licznej klasie można uczyć, dzieci są teraz mniej zdyscyplinowane. Na temat nauczania moi znajomi kilka lat temu wyjechali do Anglii i okazało się ze ich dzieci wiedzą w szkole przewyższają tamtejsze, a nie chodzą do byle jakiej szkoły. Mniej zazdrości z Pani strony, wszystkim będzie żyło się lepiej. Dla jasności nie jestem nauczycielem.
Pozdrowienia dla nauczycieli z okazji ich święta.
martens / 89.239.123.* / 2015-10-14 10:08
Zostań nauczycielką skoro tak dobrze w tym zawodzie.
anna@wp.pl / 80.51.178.* / 2015-10-14 10:08
moje dziecko wraca ze szkoły i słyszę" Pani powiedziała, żeby rodzice tłumaczyli to co było na lekcjach" to po co jest nauczyciel??
px / 94.254.209.* / 2015-10-14 10:05
Zaprsszam do spróbowania.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Najnowsze wpisy