Forum Forum prawnePracy

ilość dni urlopowych na pół etatu

ilość dni urlopowych na pół etatu

lanta / 2011-07-19 10:37
od pół roku pracuję na pół etatu, ile przysługuje mi w związku z tym dni urlopowych? będę wdzięczna za wyliczenie.
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-07-19 11:00
Za mało informacji- bo nie wiem, czy jaki jest Twój ogólny staż pracowniczy ( oraz wykształcenie ) lub czy 2011 r. nie jest pierwszym rokiem kalendarzowym pracy w Twoim życiu.
Generalnie- wymiar urlopu jest proporcjonalny do wymiaru etatu ORAZ czasu zatrudnienia w danym roku.
Jeśli więc
- pracowałaś już gdzieś w latach poprzednich
- umowa rozpoczęła się 1 marca i nie kończy przed końcem roku
- Twój staż ( wraz z edukacją ) jest nie większy niż 10 lat i do końca roku 10 lat nie osiągnie...

będzie to 10/12 x 20 x 1/2 = 9 dni ośmiogodzinnych, czyli 72 godziny urlopu.
lanta / 2011-07-19 14:18
jest to moja pierwsza praca w życiu, nie studiowałam, a umowę podpisałam w lutym, więc nie wiem wciąż ile mi urlopu przysługuje
szklarek / 2011-07-19 19:33
Zatem Twój staż to mniej niż 10 lat i tak będzie również w ostatnim dniu roku kalendarzowego. Podstawą wymiaru jest więc 20 dni, w związku z 1/2 etatu- jest to 10 dni.
Urlop w pierwszym roku kalendarzowym pracy w życiu nalicza się z dołu, po 1/12 za każdy przepracowany miesiąc. Nie zaokrągla się go do pełnych dni. Co oznacza, że jeśli pracujesz od 1 lutego, to 28 lutego nabrałaś prawa do 1/12 x 10 czyli do 0,83 dnia, 31 marca do kolejnego 0,83 dnia itd. Na koniec lipca będzie to już 5 dni, o ile już części nie wykorzystałaś. Itd.
Chodzi o dni ośmiogodzinne, więc należy je przeliczyć x8 godzin i odbierać zgodnie z grafikiem pracy. W ostatnim dniu roku będzie to łącznie 72 godzin i 10 min.
Jeśli umowa rozpoczęła się 2 lub późniejszego lutego- urlop grudniowy przepadnie.
Urlop niewykorzystany przejdzie na rok następny. W 2012 będziesz miała prawo już do 10 dni ( 80 godzin ) z góry, od 1 stycznia. O ile umowa nie kończy się przed końcem 2012 r.

Podstawa: art. 153 KP

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy/dzial-siodmy-urlopy-pracownicze/rozdzial-i-urlopy-wypoczynkowe/art-153

Najnowsze wpisy