Forum Forum podatkoweVAT

Import z Holandii a Vat

Import z Holandii a Vat

Barbara240 / 78.8.211.* / 2012-11-03 00:07
Witam,

Zaczynam interes związany z importem z Holandii. Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości dotyczących rozliczania podatku VAT. Posłużę się poniższym przykładem:

Zamawiam towar w cenie netto, który kosztuje 1000 zł. Od tego w polsce płacę podatek VAT 23% (230 zł). Zatem towar w Polsce wynosi mnie 1230 zł.

Sprzedaję go za np. 2000 zł brutto. Moje pytanie brzmi:
1) Czy od tej kwoty znowu muszę zapłacić 23% VAT (460 zł), skoro zapłaciłem go już po odprawie towaru?
2) Czy od tej kwoty naliczam 23% VAT (460 zł) i odejmują od niej 230 zł, które zostało naliczone wcześniej? Zatem zostałoby do zapłaty 230 zł, a nie 460 zł.

A może korzystniej będzie zapłacić podatek vat w Holandii gdzie jest to 6%. Jak wtedy rokowały by się obliczenia.

Dziękuje za odpowiedz.
vatis / 83.25.99.* / 2012-11-04 12:00
Holandia należy do UE więc nie import towaru tylko jak zakup od podatnika vat czynnego rozliczasz WNT, nie ma odpraw celnych.
Wystawiasz fak.wewnętrzną i na niej stosujesz stawkę vat krajową czyli np.23%
vat należny = vat naliczony z fak.wewn. jak kupujesz do dg opodatkowanej.
Wychodzi Ci więc zakup na zero w vat
Dalej sprzedając ten towar w Polsce stosujesz vat krajowy od danej sprzedaży czyli np.23% i jest on zawsze jak jesteś pod.vat czynnym w Polsce i nie ma znaczenia jak kupisz towar.
Oczywiście trzeba się zarej.do VAT-UE w US i zerknąć na art.9 ustawy vat kiedy jest WNT i na art.1o kiedy WNT nie ma

Najnowsze wpisy