Forum Forum podatkoweVAT

Interpretacja DYREKTYWY RADY 2008/8/WE

Interpretacja DYREKTYWY RADY 2008/8/WE

tomek komi / 2015-12-02 15:55
Interpretacja DYREKTYWY RADY 2008/8/WE


Pytanie: Czy jestem zobowiązany do naliczenia podatku VAT za rachunek od osoby fizycznej z innego kraju UE ( nie posiadającą firmy), z którą jestem związany umową zlecenia?


Opis sytuacji: Posiadam firmę LTD w Anglii. Mam umowę zlecenie z pracownikami z Polski i Niemiec. Osoby te nie pracują na terenie Wielkiej Brytanii, jedynie wysyłają mi za pośrednictwem Internetu Pliki do firmy. Praca odbywa się w ich domach w Polsce. Mamy umowę zlecenie, i na jej podstawię otrzymuję rachunek (invoice) co miesiąc na kwotę 1200 GBP, który reguluje.

W związku z DYREKTYWA RADY 2008/8/WE, powinienem zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia i naliczyć stawkę VAT.
pkt 7. Gdy podatnik jest odbiorcą usługi świadczonej przez osobę niemającą siedziby w tym samym państwie członkowskim, obowiązkowo w określonych przypadkach powinien mieć zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia, co oznacza, że podatnik powinien sam naliczyć odpowiednią kwotę VAT z tytułu nabytej usługi.



Jednak, z tego co się dowiaduje umów o dzieło i umów zlecenie to nie dotyczy.
VAT od nabywanych usług nalicza się tylko wtedy, jeśli mamy do czynienia po obu stronach z podatnikami prowadzącymi działalność w rozumieniu ustawy o VAT. Odwrotne obciążenie nie dotyczy więc umowy o dzieło zawartej z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności.

Uprzejmie proszę o odpowiedź w zadanej sprawie. Prosił bym o ustawę która to precyzuje.


Pozdrawiam

Najnowsze wpisy