Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Inwestować, czy oszczędzać?

Inwestować, czy oszczędzać?

jacjac / 79.186.219.* / 2008-05-11 17:05
Proszę o poradę: chciałbym przez parę lat "uciułać" trochę pieniędzy na większy zakup. Czy warto na własną rękę kupować jednostki TFI, czy skorzystać z pomocy banków (programy systematycznego oszczędzania), czy może doradców finansowych (Open, Expander, Xelion itp.). A może są jakieś inne sprawdzone sposoby efektywnego "ciułania"? :) Proszę, podpowiedzcie!
Wyświetlaj:
Kati / 91.94.75.* / 2008-09-11 12:39
Ja skorzystałam z informacji na www.dtsfinance.pl. Dzięki pomocy ich doradców podzieliłam swój kapitał na część pracującą w dłuższym terminie ( co najmniej kilkuletnim) w funduszach inwestycyjnych oraz na część pracującą w krótkim terminie ( powiedzmy rok) dającą stabilny zysk na poziomie 12%. Analizując oferty banków sądzę, że dobrze zrobiłam :-)
Balrog1 / 2008-08-29 11:20 / Bywalec forum
Tak jak tu koledzy piszą wszystko zalezy ile wg ciebie jest to pare lat.
Jaki zysk chcesz osiągnąć i jakie ryzyko jesteś w stanie podjąć.
Balrog1 / 2008-08-29 11:23 / Bywalec forum
Ja bym inwestował samodzielnie nie liczył na pomoc innych. Np w mBanku czy przez unisieć. Możesz brać pod uwagę sugestie innych ale pamiętaj że doradcy pracują na prowizji i ich porady nie są w 100% obiektywne.
Balrog1 / 2008-08-29 11:25 / Bywalec forum
Powertuj fora takie jak bankier.pl fundi.pl money.pl unionklub.pl parkiet. pl tak znajdziesz informację jak i w co inwestować.
kwl / 82.210.151.* / 2008-07-30 01:02
Jeśli jest to konkretny zakup w określonym przedziale cenowym to chyba najlepiej składać pieniądze w banku. Inwestowanie w fundusze etc. to zabawa, w której wiemy kiedy i za ile wchodzimy, ale nie wiemy z czym i kiedy będziemy wychodzić. I do tego żadnych doradców nie potrzeba.
A inwestowanie to zabawa długoterminowa i dla tych, którzy już jakiś kapitał na wejściu mają. W przeciwnym wypadku zadrży im ręka, gdy spisać będą musieli kilka tysięcy z nietrafionej inwestycji i będą trzymać lecące na łeb aktywa, tłumacząc sobie, że rynek odbije. I na dłuższą metę może i odbije, ale czy oni tego dożyją?
agrado / 78.30.93.* / 2008-07-14 12:17
Kup akcje ze stajni Karkosika ( Impexmetal, Hutmen, Alchemia, Boryszew,) 2-3 lata
100% zysku na bank. Przy obecnych cenach to pewniak.
j_m / 83.20.240.* / 2008-07-12 14:32
Warto zajrzeć na stronkę http://www.financialguide.yoyo.pl/Fundusze_Inwestycyjne.html
Jest tam zbiór linków na temat inwestowania w fundusze inwestycyjne.
siusiek / 84.62.252.* / 2008-07-06 17:48
Jezeli chodzi o doradcow w bankach, to zaden z nich nie jest milionerem, dlatego dalej doradza innym. Ktory doradca np. pelecil pare lat temu akcje Elektrobudowy jak spadly na 15 PLN, a ktory polecil sprzedaz po 295 PLN w ubieglym roku?
liberal_conservatist / 2008-07-05 09:27 / portfel / GREEN CHIP
najlepiej wpłacić na fundusz gotówkowy i czekać na hossę ale bessa na wig20 może potrwać jeszcze z rok nie opłaca się blokować kasy w banku na lokacie najlepsza inwestycja to zatem fundusz gotówkowy
Idyll / 2008-07-22 22:22 / Bywalec forum
Gotówkowy - okay ale chyba nie na rok? Poza tym wg mnie bardzo dobrze byłoby aby ten fundusz znajdował się pod parasolem... zawsze będzie można w sposób najmniej skomplikowany dokonać konwersji do innego rodzaju funduszu - polecam szczególnie Uniona jako parasol i Arkę oraz Legg Masona i CU jako czynniki dywersyfikujace portfel.
marioqe / 2008-07-04 09:21 / portfel
Tak czytam czytam wypowiedzi i w każdych jest sporo prawdy :)

Myślę, że tutaj, przy inwestowaniu - oszczędzaniu małych kwot, nie tyle jest ważne w co i jak, tylko, aby to robić systematycznie. Dobre będzie nawet odkładanie pieniędzy na lokacie, koncie oszczędnościowym, czy na IKE. Każdy sposób jest dobry. Ważne żeby mieć plan. Przy pytaniu ile odkładać...?? Ja osobiście stosuję taką metodę, która nie obciąża moich wydatków. Wygląda to tak:

Od każdej pensji odkładam 10% miesięcznie.
Tą kwotę (osobiście) inwestuję w FI.
Przy premiach i "specjałach" na koncie dziele to zawsze pół na pół, 50% na inwestycje, a 50% dla siebie na wydatki.
Jak mam podwyżkę w pracy, to 50% podwyżki dokładam do inwestowania, a drugie 50% zwiększam swój standard życia.

To są takie moje osobiste zasady systematycznego oszczędzania. Muszę przyznać po kilku latach, że to rzeczywiście działa. Tak po 3-4 lata jak spojrzy się na swoje oszczędności, to cieszy oko. Myślę, że mniej istotne jest to, gdzie będziemy inwestować, ma to być po prostu systematycznie. Ja sam, robię to w FI. Akurat jestem zwolennikiem tego rodzaju inwestowania.

Sytuacja zaczyna wyglądać ciekawiej, jak już kapitał (ok 50 000 zł) jest uzbierany. Wtedy warto zdywersyfikować swój portfel. Można część zabezpieczyć w obligacjach, część dać np. na 3 lata w lokatę strukturyzowaną, lub jakiś fundusz zamknięty. Jest szansa, że uda się ten kapitał lepiej pomnożyć.

A co do IKE. Powstały w 2004 roku,. po co? Ja odbieram trochę to tak. Jeśli będą już duże problemy z ZUS i emerytury bedą w skali 200-300zł, to państwo powie nam: "Przecież w 2004 roku daliśmy wam IKE - trzeba było sobie odkładać" :) myślę, że to jest bardzo prawdopodobny scenariusz. Zobaczymy... :))

A do oszczędzania to zachęcam każdego :) w każdym rozwiniętym kraju to standard, a warto zobaczyć, że Polacy w Europie oszczedzają najmniejszy procent swoich pieniędzy.

Pozdrawiam!!
vc / 89.77.15.* / 2008-07-29 20:26
Co to znaczy "Państwo powie tak; daliśmy wam IKE"? Czlowieku, co oni nam dali? Na tym wszyscy zarobią po drodze, ale niekoniecznie emeryt: 1. Oczywiście zarobią oslawieni "specjaliści od robienia pieniędzy" czyli biura maklerskie. Zarobi też państwo, bo chyba nie sądzisz że doplaca do emisji obligacji - 10 letnich? Nie doplaca, zapewniam Cię, dużo na nich zarabia, a dolicza jeszcze koszty dystrybucji itd. emeryt nie zarobi nic, po prostu wycofa SWOJE wcześniej wplacone pieniądze.
Balrog1 / 2008-07-01 01:21 / Bywalec forum
Jeśli chpdzi o doradców finansowych to bym w to nie wchodził nie ma co wierzyc prcownika wynagradzanym prowizyjnie.
Balrog1 / 2008-07-01 01:23 / Bywalec forum
Jeśli chodzi o inwetowanie samodzielne czy przez bank to zdecydowanie samodzielne chyba że kwota jest b duza to proponuje doradcę.
interest / 84.62.252.* / 2008-07-06 17:50
A jaka kwota jest duza?
Balrog1 / 2008-07-01 01:26 / Bywalec forum
Plan systematycznego oszczędzania z jakiego korzystam to produkt Union Investment niskie kwoty i 5 lub 10 letni plan mozliwosc doboru subfunduszy, poprostu bardzo dobry plan.
Balrog1 / 2008-07-01 01:28 / Bywalec forum
Jeśli jednak decydujesz sie na posrednictwo banku to np w mBanku mozesz samodzielnie inwestowac w fundusze od leg masona do Uniona i to kwoty od 100zł wiec chyba to to o co ci chodzilo
Rafix82 / 195.20.110.* / 2008-06-18 19:39
Witam
Zdecydowanie odradzam Aegona, Skandię itp. Dałem się kiedyś na to nabrać, koszty obsługi tych produktów są kosmiczne!!!
Jakiś czas temu założyłem IKE w Bz Wbk. IKE to oparte jest na Funduszu inwestycyjnym Arka. Wszytko co wpłacam jest inwestowane, sam decyduje kiedy i ile wpłąca ( min 100zł), mam stały podgląd do swojego salda przez internet i szeroki dostęp do wszystkich funduszy Arki; akcyjnych, stabilnych, inwestujących w surowce itd. Jestem duuuuzo bardziej zadowolony niż z tego "cudownego" regulara w Aegon-ie.
Idyll / 2008-07-22 22:27 / Bywalec forum
Sama idea IKE była wg mnie udana, ale wykonanie nie jest już powalające, sądzę, że lepsze wyniki możnaby było osiągnąć szukając na rynku dogodnych okazji inwestycyjnych. Szczególnie warto pamiętać o dywersyfikacji portfela funduszy inwestycyjnych - ponoć wg badań 4 fundusze to najlepszy układ; tylko oczywiście nie powinny one być z jednego worka - oprócz akcyjnego powinno się wybrać np. jakiś fundusz z rynku nieruchomości oraz np. bazujący na organizacji ME2012.
dąbrowa / 2008-07-09 23:14
Gratuluję Tobie pomysłów na oszczędzanie.Ja trochę straciłam na tym.Zakupiłam TFI arki i co?dużo straciłam i nie wiem co mam teraz robic.Czy wycować te resztkę czy też czekać.Może ktos pomógłby mi rozwiazać conieco problem.Będę wdzięczna.Pozdrawiam serdecznie ciułaczy.
bnk / 89.250.198.* / 2008-08-12 14:38
już nie wycofuj
Erelci / 2008-07-31 13:11
Ja też mam Arkę (Akcji) i też trochę straciłem (ok. 14%). Moim zdaniem jednak warto jest poczekać. Jeżeli możesz te pieniądze zostawić jeszcze na rok, dwa (choć bardzo pewny byłby okres pięcio letni) to notowania funduszu powinny pójść w górę.
Ja jak na razie nie wypłacam, czekam na zysk :).

Pozdrawiam i zapraszam na mojego bloga:
www.drogadosukcesu.blox.pl
Giełdosutra / 83.19.250.* / 2008-06-19 09:39
kazda firma ma jakieś narzędzia... i po coś je ma, i daja one jakies korzysci i maja również minusy. Ale jak każdym narzędziem, mozemy sobie zrobic krzywde, albo zrobić dobrą robotę. Apropo doradców to sam wiem na jakiej zadzadzie działają bo jestem jednym z nich, i nie ja ustalam portfele klientow a ktoś kto ma znacznie wiekszą ode mnie na ten temat wiedzę, bo działamy na zasadzie takiej żeby klienci mieli jak najwiecej na rachunku. Nie bylo to filozofią przez ostatnie 5 lat zarobić klientom około 200%, filozofią bylo na ostatnich spdkach nie stracić wiecej jak 10%.
PS. "... owoce zysków rosną na drzewach cierpliwości..."
kasia 12 / 83.30.194.* / 2008-05-15 18:18
Odnośnie oszczędzania na Emeryturę uczulam na wszelkie kontakty z Agentami Ubezpieczeniowymi, czy też pseudo doradcami Finansowymi, .Przychodzi do ciebie pewnego dnia koleś , nazywa siebie doradcą finansowym. Duża część z nich ma tylko wykształcenie średnie. Bo takie mają wymogi te firmy open expander czy inne. i pokazują ci trzeci filar. Tyle że to trzecim filarem nie jest.
Trzeci filar to Indywidualne Konto Emerytalne , tyle że żaden Agent czy doradca finansowy ci tego nie sprzeda ba ma z tego 3 zł, nie zarobi nawet na paliwo.
Wciskają ci jakąś polisę , mówiąc że to na emeryturę, tyle że jak chcesz za dwa lata wyciągnąć kase masz 400 zł .
Za parę miesięcy będziecie słyszeć w telewizji , gazetach że ludzie za pierwsze emerytury z OFE nie mają nawet na chleb. OFE jest idealne dla ludzi młodych. Jak miałeś 40 lat i wybrałeś drugi filar to sorry winetu , Agent za to zarobił 100 , a ty będziesz miał emeryturę 400 zamiast np 1000zł.
CU, Aegon , Ergo Hestia czy inna wymuszała plany sprzedażowe . Wszyscy z Rocznika 1959 -1964 co wybrali 2 filar zostali oszukani przez pseudo doradców finansowych.
Powyzej tego rocznika powinni skorzystać.
Chcecie oszczędzać na Emeryturę otwierajcie w bankach IKE , nie u doradców finanowych
khornes / 83.21.153.* / 2008-06-19 09:01
Nie moge się zgodzić Z Twoją wypowiedzią. Otóż reforma emerytalna weszła w życie w 1999 roku. Od razu w jej ramach powstały 3 filary. Natomiast IKE powstało troszkę później, a mianowicie w 2004 roku. Gdzież więc logika? III filarem są wszystkie dobrowolne oszczędności nakierowane na dozbieranie sobie własnej emerytury, nie ważne jaka jest forma. Może to być lokata, ROR, przysłowiowa skarpeta, ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym, wspomniane IKE czy TFI. Wybór nie jest ograniczony do IKE, aczkolwiek IKE daje pewne przywileje o ile dany kapitał utrzyma się do przejścia na emeryturę. Pozdrawiam.
naiwniusia / 89.77.15.* / 2008-07-29 20:31
Więc III filarem jest doslownie wszystko? Nie wiedziałam....Ale po co w takim razie nazywać to III filarem ?
miki3d / 2008-05-15 16:27 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Open i Expander specjalizują się w doradztwie kredytowym, a Xelion w inwestowaniu. W tych 2 pierwszy firmach inwestowanie zostanie sprowadzone do oferty Aegonu lub Skandii ew. jakichś promowanych w danym momencie struktur. W tym drugim przypadku portfel dostępnych funduszy jest duuużo szerszy. Na pewno spotkanie z doradcami takich firm nic Cię nie kosztuje.
Dopóki nie zgromadzisz pokaźnej sumy najważniejszą częścią Twojej strategii będzie systematyczność w oszczędzaniu. Tak więc samodzielnie możesz wybrać sobie proste narzędzia do oszczędzania, a gdy suma Twoich oszczędności przekroczy zakładany próg (po 1-2 latach), wtedy potrzebne będzie odpowiednie zdywesyfikowanie portfela.
Idyll / 2008-07-22 22:32 / Bywalec forum
Z tą dywersyfikacją nie czekałbym tak długo, chyba lepiej byłoby juz na początku o zmniejszeniu ryzyka specyficznego (same fundusze to radzę, ostatnio na nawet wpadłem na taką sugestię przeglądając strony Unionklubu). Przecież w każdej chwili może nastąpić jakieś załamanie, pamiętam jak było z rynkiem kredytów subprime - uderzenie było dość mocno, a efekty lawinowe i co gorsza nie można jeszcze mówić o podsumowywaniu tych wydarzeń.
krzysiekkkk / 91.198.245.* / 2008-05-14 14:54
hmm:) A ja na wstepie polecam zobaczyc roznice miedzy Open, Expander a Xelion- kto jak sie zajmuje inwestycja a moze sie nia wogole nie zajmuje i po zrobieniu portfela zostaje sie samemu z "czyms".
Po drugie, wrzucanie srodkow na 2 konto nic nie daje bo oprocentownie konto jest czesto nizsze niz inflacja wiec po co tracic.
Rozwizanie typu Mbnak- z jednej strony fajne bo teoretycznie najtaniej, mozna zrobic duza dywersyfikacje portfela- tylko kiedy zrobic ruchy np z jednego funduszu na drugi- chyba nie tylko patrzac na wyniki tych funduszy z przeszlosci?
Pojsc do jednego z TFI. Co to da? Bedzie sie tylko w jednej grupie kapitalowej-czesto zarzadzaja funduszami ludzie ci sami.. np 10 funduszy w tfi a 5 zarzadzajacych:/

Polecam przejscie po kilku firmach i wybranie oferty nie tylko patrzac na zbudowny i dostepny wachlarz funduszy, ale takze na oferowana pomoc w zmianach jak i oplaty ktore sie ponosi.

Powodzenia
mactub / 2008-05-14 18:16
zgadzam się z Tobą. Dodam tylko, ze w mbanku przechodząc z TFi do TFi kazdorazowo płaci sie podatek od zysków kapitałowych - 19% a to sporo jest. Po co wiec tracic te 19% jak mozna miec cos tanszego i bardziej komfortowego
gavia / 62.148.83.* / 2008-05-14 11:22
Jeśli mogę Ci polecić własny sposób, to ja założyłam sobie drugie konto (w zupełnie innym banku) do którego nie mam karty (mimo ze pani bardzo mnie przekonywała jakie to korzystne ;). Co każdą wypłatę wybieram od razu kase z normalnego konta i niose do drugiego banku (tam sobie juz zakladam lokaty, male fundusze TFI). powiem, ze w ciagu roku uzbierala mi sie juz tam taka sumka, o ktora bym sie nie podejrzewala ;)
Kiedys ktos mi powiedzial, ze rownie dobrze mozna wysylac ta kase przelewem, ale dla mnie to bardzo symboliczne, ze osobiscie je tam zanosze i bezpiecznie zostawiam, nic nie uszczuplajac mojego (juz nie takiego malego ;) dobrobku :D
jagoda26 / 2008-05-13 16:05
Nie wiem czy mogę zamieszczać linki dlatego przkopiuje tekst np TFI Union:

Mają następujące plany:

plany oszczędzania – ich ideą jest systematyczne odkładanie określonej kwoty w celu zgromadzenia środków w założonej wysokości.
W ofercie mamy Plany oparte na jednym subfunduszu (Plan 5-letni i Plan 10-letni) oraz plany, oparte na maksymalnie 4 subfunduszach (Plany Indywidualne).
plany rentierskie – nie ma nic bardziej wymarzonego niż „odcinanie kuponów” od zgromadzonego kapitału. Bez dodatkowego wysiłku systematycznie otrzymujesz na swoje konto dodatkowe pieniądze.
Plan UniRentier, oparty na bezpiecznym subfunduszu UniKorona Pieniężny, daje Ci stabilne miesięczne lub kwartalne zyski – w zależności od opcji, którą wybierzesz.

Wiecej znajdziesz na ich stronie union-investment.pl
maddodo / 77.114.182.* / 2008-07-16 10:31
Uważam ze wszystkie rozwiązania typu lokata+fundusz inwestycyjny są rozwiązaniem dla leniwych. I najprostsza drogą do ... straty. Dla kogoś kto nie zna sie analizie technicznej, nie bawił sie teorią fal Elliota, nie siedzi w danych makro wejscie na rynek akcji zalecane tylko wtedy gdy znowu bedziemy miec silny trend wzrostowy (a na to trochę poczekamy).Zatem gdzie? Ja swoim klientom zalecam platformy inwestycyjne ewentualnie lokaty strukturyzowane np na 4 lata oparte o indeks Frontier 8 (BNP Paribas) . Warunek. Lokata powinna miec formę polisy na zycie i dozycie (unikamy belki). W przypadku Platform polecam Skandię i Axę. Skandia ma wyzsze opłaty. Axa nie pobiera fi od wpłat. Obydwie platformy mają architekturę otwartą wiec. Ale dopiero teraz zaczyna sie zabawa bo ... potrzebny jest doradca. Zdecydowana wiekszosc to ... sprzedawcy a nie doradcy. I tak np w skandii moi klienci siedzą od grudnia 2007 w 100% na funduszu Schrodera opartym na surowcach. Fundusz jest w euro wiec ... ryzyko kursowe ale. Fundusz dał od początku roku ponad 22% (euro straciło 6%) efekt - ponad 14% do przodu. Na platformie Axa do listopada miałem klientów na funduszach akcji Chińskich, potem przezuciłem ich na f.rynku pienieznego, na chwilę weszlismy na f.akcyjne (liczyłem ze korekta trendu spadkowego nie bedzie falą płaską :( - pomyliłem się niestety), ale była to gra zerowa. Teraz od maja znowu sa na funduszu pieniężnym. Jak Axa wzbogaci platformę o fundusze surowcowe i hedgingowe bede sie zastanawiał co dalej. Z moich porad korzystają juz klienci którzy zaczynali inwestycje z providerami Skandi (roznymi), klienci aegona oraz axa. Nie polecam wizyt w bankach czy DM by wypytywać sie o poradę. Kazda liszka swój ogonek trafi. Warto sie natomiast przyjzeć TFI zamkniętym (np. Investors) mają niezłe stopy zwrotu. madzad@poczta.onet.pl pozdrawiam
do początku nowsze
1 2
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy