inwestycja

maciejbmaciej / 85.12.64.* / 2007-08-16 15:36
Witam Panstwa,
Chcialbym zainwestowac na okres 10 lat lub nawet dluzej poczatkowo 50000 z systematycznym zwiekszaniem kapitalu, nie chodzi mi o podanie konkretnych funduszy, gdyz to juz jest przerabiane na forum jak swiat stary, ale o porade czy inwestowac w tzw parasole czy w poszczegolne fundy. Chcialbym okolo 50% mojego kapitalu wlozyc w f akcyjne, a reszte w aktywna alokacje, dlatego tez sie zastanawiam co wybrac... Moim zdaniem lepsze sa pojedyncze fundy, ale prosze o pinie ludzi ktorzy maja jakies wieksze doswiadczenie. Myslalem o podzielenie 25k pomiedzy legg mason, arke, dws, pko i ing, a pozostale 25k w aktyna alokacje (Uni). Prosze o konstruktywne komentarze
Wyświetlaj:
TaS / 2007-08-16 22:17 / Tysiącznik na forum
napisze krotko - spadki nie sprzyjaja glebokiej lekturze na moneyu :D - kupujac parasol ograniczasz sie do jednego towarzystwa, a w praktyce oznacza to jedną strategie realizowaną przez współpracujacych (albo nawet jednego) zarządzajacych...

a nie lepiej miec dwie strategie?

owszem mozna teraz teoretyzowac: a dwa parasole, a trzy itp

moim zdaniem wybieraj perełki z różnych tfi... a parasol... hmm no coz jesli bedziesz mial pewnosc, ze oplaca sie konwertowac to tak... jesli tej pewnosci miec nie bedziesz mial to nie...

na taki czas bym sie nie bal zyc bez parasola :)
sebastian.drutowski / 2007-08-16 19:39 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Nieźle Pan kombinuję, tylko trochę inaczej dobrał bym fundusze. Niestety tylko jeden z tych, który Pan wymienił. Akcyjne Legg Mason, Arka, Dws, Pko, Ing wszystkie opierają się w mniejszym lub większym stopniu na indeksie WIG. A więc ma Pan 5 funduszy, inwestujących w zasadzie w te same pakiety akcji (słaba jest taka dywersyfikacja). Z akcyjnych polecił bym w pierwszym rzędzie Noble - takiej kadry jaką mają w tym towarzystwie, nie ma nigdzie indziej w Polsce. ING tak, ale nie Akcji FIO, tylko selektywny Plus (super nowoczesny fundusz, inwestujący nietypowo w tzw. okazje giełdowe, z w montowanym mechanizmem jak przy aktywnej alokacji, czyli możliwość całkowitego wyjścia z akcji w okresie dekoniunktury). Do tego coś zagranicznego do ozdoby portfela np. PKO/CS NE. Druga część portfela to jak najbardziej typowa aktywna alokacja, ale nie Union Investment. Przeraża mnie to co dzieję się z tym funduszem podczas obecnych spadków. Polecił bym raczej aktywną alokację, ale spokojniejszą (tzn. z mniejszym udziałem akcji). Cały czas rewelacyjne wyniki na spadkach pokazuje Skarbiec Ochrony Kapitału. Zupełnie nieźle radzi też sobie inny mój faworyt CU Ochrony Kapitału Plus. Do tego przydały by się jakieś obligacje i jakaś lokatka zamiast f.pienieżnego. Z takim portfelem niestraszne będę Panu korekty, a nawet bessa, co w tak długim okresie inwestowania niewątpiliwie się zdarzy. Przykładowy portfel:
25% ING Selektywny Plus,
20% Noble Fund Akcji,
5% PKO/CS Akcji NE,
30% Skarbiec Ochrony Kapitału,
10% F.Obligacyjny (np. AIG Obligacji),
10% Lokata (ew. konto samooszczędzające np. Polbank)
W przyszłości można by dalej dywersyfikować portfel ale już bardziej nietypowo i globalnie (czyli np. Investor FIZ, jeden z funduszy Merrill Lynch lub Franklin Templeton), tylko w przypadku tych ostatnich trzeba pamiętać o ryzyku walutowym. Oczywiście z jakimikolwiek inwestycjami warto jest się wstrzymać. Zwałka jest konkretna. Może się okazać, że np. za kilka lub też kilkanaście tygodni (to wersja pesymistyczna) ruszy Pan na zakupy i będzie Pan miał obecne akcje w kilkudzięsięcio procentowej promocji. Pozdrawiam i życzę samych mądrych wyborów.
peter29uk / 80.7.203.* / 2007-08-20 22:18
Drogi Panie Sebastianie :)

ulokowlaem wlasnie dosc duza sume w wyzej wspomnianym Noble fund i zainteresowala mnie pana wypowiedz. kogo takiego maja w tej kadrze ze sa tacy dobrzy?
moglbym prosic o nazwiska ew linka ? na stronie niestety nic nie znalazlem.
dziekuje i pozdrawiam
peter29uk / 80.7.203.* / 2007-08-20 22:23
znalazlem na stronie :)
ale niewiele mi to mowi.
naprawde sa tacy dobrzi ?
sebastian.drutowski / 2007-08-21 13:15 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Tak, naprawdę są tacy dobrzy. Przede wszystkim najjaśniej świeci tu gwiazda prezesa TFI - Mariusza Staniszewskiego. Pomimo młodego wieku jest już doktorem ekonomii, a i doświadczenie zawodowe, które zdobywał w wielu zachodnich firmach nie jest bez znaczenia. Nie bez znaczenia jest też fakt, że to towarzystwo należy do bardzo dobrej grupy inwestycyjnej, w której skład wchodzą m.in. Noble Bank (zwany często bankiem dla milionerów), Open Finance, Getin Leasing, Powszechny Dom Kredytowy, Towarzystwo Ubezpieczeń Europa SA, Getin Bank (bank dla zwykłych śmiertelników) - a wszystko pod batutą jednego z rekinów naszej giełdy Leszka Czarneckiego. Naprawdę trudno o lepsze rekomendacje. Pozdrawiam
TaS / 2007-08-20 23:07 / Tysiącznik na forum
pooglądaj czasem bilans o 23... tak Staniszewski czasem bywa i czasem powie cos madrego, a czasem sie pomyli ("w najblizszych tygodniach mozemy przebic nawet 4000 na wigu20" gdy miał 3899)... co było dalej wiecie :)
peter29uk / 80.7.203.* / 2007-08-20 23:32
problem w tym ze jestem w uk i nie mam bilansa. chyba ze na stronie tvn24 mozna sciagnac/objerzec
maciejbmaciej / 217.35.114.* / 2007-08-21 05:19
peter29uk napisz prosze gdzie kupiles noble funda, nie moge go znalezc ani w mbanku ani w skandii
peter29uk / 217.35.143.* / 2007-08-21 14:52
aegon. jesli szukasz parasola to polecam aegon. chyba najlepszy na rynku
maciejbmaciej / 85.12.64.* / 2007-08-17 12:45
Witam Panie Sebastianie,
dziekuje za wyczerpujacy komentarz, przegladajac notowania funduszy, ktore mi Pan podal chyba zrobie sobie taki portfel. Tylko zastanawiam sie czy w mbanku sa one wszystkie dostepne? poniewaz skandia i aegon maja niezbyt pochlebne opinie wsrod forumowiczow, a poza tym nigdzie nie moge znalezc informacji czy tak jak mbank obydwa towarzystwa nie pobieraja prowizji i innych oplat, np. za konwersje. jezeli powtarzam moje pytanie za kims innym, z gory serdecznie przepraszam, przesledze jeszcze raz strony oraz wczesniejsze posty. jeszcze raz dziekuje
sebastian.drutowski / 2007-08-17 15:39 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Niestety większość z nich (poza Skarbcem Ochrony Kapitału i AIG Obligacji) nie jest dostępna w Mbanku. W przypadku Nobla, ING, PKO/CS trzeba się niestety liczyć z koniecznością zapłacenia opłaty dystrybucyjnej. Ale jeżeli to ma być inwestycja na lata to warto. Co do Skandii i Aegona wszystko ma swoje plusy i minusy - ta dyskusja przewija się na forum od dłuższego czasu, trzeba tylko poszukać we wcześniejszych wątkach. Ja jednak wolę zarządzać swoim kapitałem sam. Co do samych sposobów inwestowania też znajdzie Pan wszelkie dostępne informację na forum. Powiem w skrócie tak: na początku małe kwoty, nauka i zbieranie doświadczeń, dopiero potem prawdziwe inwestowanie. Docelowo na 60-65% zaangażowania w f. akcyjne bym się zatrzymał. Ale to tylko moje skromne, prywatne zdanie. Pozdrawiam
maciejbmaciej / 217.35.114.* / 2007-08-20 21:04
Witam Panie Sebastianie,
Dziekuje jeszcze raz za konkretne odpowiedzi na moje pytania. Bardzo bym prosil jeszcze o powiedzienie gdzie mozna w takim razie zakupic jednostki tychze funduszy, gdyz nie moge ich nigdzie znalezc
kasiagm / 2007-08-21 11:53
Panie Macieju, Skarbca i AIG kupi Pan bez problemu przez Mbank. Żeby kupić pozostałe fundusze potrzeba trochę zachodu. Fundusze ING najlepiej kupować bezpośrednio, tzn. w banku ING Śląskim. Po prostu udaje się tam Pan i otwiera subrejestr funduszy. Można dokonać wpłaty na miejscu, ale lepiej płacić jest przelewami z konta na rachunek konkretnego funduszu. Szybko i wygodnie bez wychodzenia z domu. Najwięcej zachodu będzie z Noblem. Jeśli Pan mieszka w Warszawie lub okolicy można umówić się w siedzibie towarzystwa na ul. Wołoskiej 17 i tam bezpośrednio otworzyć rejestr. Wpłaty dokonuje się przelewami. Można też skorzystać z sieci dystrybutrów. Nobla sprzedaje Open Finanse. Ponieważ należy do tej samej grupy inwestycyjnej co Noble TFI (czyli do Getin Holding), nie pobierają dodatkowej prowizji, ale z reguły będą chcieli przynajmniej kilkutysięcznych wpłat jednorazowych. Ze względu na spokojne inwestowanie i raczej małe kwoty, które wypadałoby wpłacać aby uśredniać wynik inwestycji, nie polecam tej opcji. Ale rejestr można także otworzyć przez internet, choć jest to trochę czasochłonne, ale czasami jest to jedyna możliwość. Na stronie Noble TFI jest taka opcja, która nosi nazwę serwisu transakcyjno-informacyjnego. To tam właśnie wypełnia się wniosek o otwarcie rejestru. Oni przesyłają umowę, którą trzeba podpisać i odesłać. Dostaję Pan potem hasło jednorazowe aby się zalogować. Potem gdy już rejestr zostanie otwarty dokonuje Pan wpłat przelewami na adres konkretnego funduszu (Tutaj warto skorzystać z infolinii Noble TFI i zasięgnąć dodatkowych informacji. Pracują tam naprawdę specjaliści i pomogą Panu przebrnąć w razie jakiś kłopotów przez poszczególne procedury). Jeśli chodzi o PKO/CS NE, to tu już istnieje wręcz konieczność założenia rejestru przez internet, bowiem opłata dystrybucyjna ograniczona jest wtedy o połowę i wynosi tylko 2%. Tu procedura jest duża prostsza. Wchodzi Pan w opcję online,otwiera rejestr i dokonuje pierwszej wpłaty za pomocą przelewu. Potem do siedziby towarzystw trzeba wysłać jeszcze jeden dokument. Chodzi o zaświadczenie o posiadaniu konta, które trzeba wziąść z banku w którym Pan takie konto posiada. Chodzi o to, że gdyby Pan dokonywał umorzenia jednostek towarzystwo przeleje środki pieniężne tylko na rachunek, którego Pan jest właścicielem. W razie jakichś pytań warto jest się skontaktować z infolinią tego towarzystwa. Jak sam Pan widzi to wszystko wymaga sporego wysiłku. Ale jak powiedział kolega TaS, w którymś z wcześniejszych postów "łatwy pieniądz nie istnieje". Z funduszami jest trochę jak z dziećmi - wymagają nieustannej troski i opieki, ale za to wyniki mogą być rewelacyjne. Ponieważ Pan dysponuję relatywnie dużym kapitałem niech Pan już teraz zainteresuje się jednym z funduszów specjalistycznych, który poleciłem Panu we wcześniejszym poście. Chodzi o Investor FIZ. Szczegóły znajdzie Pan na stronie towarzystwa (Investors TFI). Powiem tylko tyle że jest to nietypowy fundusz inwestycyjny, ale bardzo nowoczesny i inwestujący do tego globalnie (może więc to być znakomita dywersyfikacja portfela, tak do 10%). Aby go nabyć wcale nie potrzeba jakiejś gigantycznej gotówki, bo jeden certyfikat wyceniany jest w tym momencie w granicach 2636 pln, a minimalna kwota nabycia to właśnie równowartość jednego certyfikatu. W październiku będzie kolejna emisja. Jest trochę zachodu aby takie certyfiakty nabyć, ale naprawdę warto się zainteresować. Pozdrawiam.
sebastian.drutowski / 2007-08-21 12:08 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Portfel początkowy mógłby wtedy wyglądać tak:
25% ING Selektywny Plus,
20% Noble Fund Akcji,
5% PKO/CS Akcji NE,
5% Investor FIZ
25% Skarbiec Ochrony Kapitału,
10% F.Obligacyjny (np. AIG Obligacji),
10% Lokata (ew. konto samooszczędzające np. Polbank)
Jeszcze raz pozdrawiam.
wojcher / 2007-08-16 21:25 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Nieźle Panie Sebastianie. Tylko jeśli jest to dziesięcioletnia perspektywa oszczędzania to nie za mało akcyjnych? Ja bym obstawiał jakieś 75% akcji.
Ps. Odpowiadam koledze Maciejowi n/t funduszy parasolowych. W te fundusze warto inwestować jeśli chce Pan aktywnie uczestniczyć w rynku (a z pańskiego listu to nie wynika), wykorzystując "górki" i "dołki" (do tego służą inwestycje giełdowe). Jeśli zamierza Pan tylko inwestować to proszę nie zwracać uwagi na "parasole". W końcu podatek Pan i tak zapłaci a parasole służą tylko odroczeniu płatności. Zresztą trzeba być optymistą i mieć nadzieję, że w końcu któraś z partii politycznych dotrzyma słowa i zniesie "Belkę"
maciejbmaciej / 85.12.64.* / 2007-08-17 12:52
Szanowny Wojcherze,
dzieki za odpowiedz, moze z mojego listu nie wynika aktywne uczestnictwo w zyciu gieldowym, ale staram sie sledzic wszystko na biezaco, a pewnie bede przykladal wieksza uwage jak juz zainwestuje. moim zdaniem, ale poniewaz jestem niedoswiadczony i moge sie mylic, na okres inwestowania 10 letni a moze nawet i dluzszy mozna zwiekszyc procentowa wartocs fundow akcyjnych w portfelu, poniewaz okres inwestowania i tak zrobi swoje. nie zamierzam poprzestac na 50% f akcyjnych, ani nie wycofywac nerwowo kasy, gdyz jest to moja ze tak powiem nadwyzka, dlatego moge spokojnie czekac 10 a nawet 15 lat na konkretny zysk, byleby taki przyszedl, wraz ze zwiekszaniem sie mojego doswiadczenia zamierzam zwiekszac zainwestowany kapital, sledzac przy tym sytuacje na rynku, ale docelowo chce miec w portfelu okolo 75-80% akcyjnych. bardzo prosze o komentarz, czy moj tok myslenia jest dobry za co z gory serdecznie dziekuje
sebastian.drutowski / 2007-08-17 09:56 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Docelowo akcyjnych może znaleźć się w portfelu nieco więcej niż 50% (wystarczy poszerzyć potem portfel np. o coś z oferty funduszy zamkniętych (wspomniany już Investor FIZ, ciekawie wygląda też Investor BiR), czy choćby fundusz ING Środkoweuropejskiego Sektora Finansowego. Ale na początek warto wziąć nie więcej niż 50% akcyjnych i później ewentualnie stopniowo dobierać coś jeszcze po jakimś roku czy dwóch. To będzie świetny czas na naukę. Można wtedy zobaczyć jak zachowuje się rynek, przeżyć jakąś korektę lub nawet odwrócenie trendu i zbadać swoją tolerancję psychiczną na takie wydarzenia. Początkujący inwestorzy bardzo często robią błędne założenie już na samym starcie. Bardzo łatwo jest sobie powiedzieć - ponieważ ma długi horyzont inwestycyjny to zaczynam agresywnie i konkretnie. Ale potem przychodzi np. taki dzień jak wczorajszy i często jest "po zawodniku". Zaczynają się nerwowe ruchy, a w końcu paniczna ucieczka z rynku z konkretnymi stratami. Tak jak w tym starym rosyjskim przysłowiu: wolniej jedziesz - szybciej będziesz. Pozdrawiam.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy