Forum Forum podatkoweInne

Jak dokonać darowizny?

Jak dokonać darowizny?

Lucjusz Korfanty / 2012-05-04 13:46
Chciałbym przesłać pieniądze mojej siostrze. Udało mi się dostać dobrą pracę w Szwecji , zarabiam o wiele więcej niż moja siostra, dlatego postanowiłem że jej pomogę...przynajmniej finansowo. Zwłaszcza że jest Ona w trakcie remontu mieszkania. Jak mam dokonać darowizny? Czy jeżeli prześlę normalnie pieniądze z konta w Szwecji ma konto w Polsce, to czy później mogą być jakieś problemy?
belladonna / 2012-05-04 15:59 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa (spadki darowizny).

"Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
2) udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym".

Czyli przelewasz na konto siostry (to ona ma udowodnić, że wpływ był na jej konto, bo ona jest obdarowana), w tytule przelewu wpisz np "darowizna dla siostry".
Siostra do 6 miesięcy składa w US coś co się zwie SD-Z2 i podatku od tego nie będzie :)
PS No chyba, że kwota darowizny nie przekroczy 9 637 zł i w okresie pięcioletnim nic jej nie darowałeś, to jest to kwota zwolniona z podatku ustawowo :)

Najnowsze wpisy