Forum Forum emerytalneZUS

Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

Money.pl / 2010-01-02 17:35
Komentarze do wiadomości: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?.
Wyświetlaj:
katarzyna607 / 85.221.217.* / 2015-05-01 19:05
stosunek pracy ustal w wyniku rozwiązania art.30parag.1 pkt2 kp przyczyny ekonomiczne pracodowcy -redukcja etatu.przepracowalam 28 lat składkowe i 4 lata nieskładkowe.Mam 55 lat.Mogę starac się o swiadczenie przedemerytalne
wiwan / 2015-05-04 11:14
Czyli wypowiedzenie złożone przez pracodawcę, nie ma upadłości likwidacji pracodawcy, a jedynie redukcje etatów - tak ?

Tak, spełnia Pani warunki wyjściowe uzyskania świadczenia- jeśli owe 55 lat miała Pani ukończone już w dniu ustania stosunku pracy i u tego pracodawcy zatrudnienie trwało min. 6 miesięcy.

Oczywiście konieczne będzie jeszcze uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych i utrzymanie go przez min. 180 dni.
aneta611 / 188.33.239.* / 2015-03-27 17:59
Mam pytanie jeżeli teściowa jest po chorobie dokładnie po raku i nie pracuje już co najmniej 5 lat to czy też jej się należy świadczenie przedemerytalne? Miała własną działalność przed chorobą i musiała zamknąć więc chorobowe itp. nie wchodziło w rachubę.
aneta611 / 188.33.239.* / 2015-03-27 18:08
dodam jeszcze że po za tym kwalifikuje się do świadczenia ma 57 lat przepracowała 25 lat itd.
wiwan / 2015-03-30 15:32
Niestety NIE, bo przecież po takim czasie od zakończenia DG nie uzyska zasiłku dla bezrobotnych, a jego pobieranie przez min. 6 miesięcy pozwala uzyskać świadczenie przedemerytalne.
agnie5ia / 159.205.177.* / 2015-03-22 19:57
Witam, proszę o pomoc w następującej sprawie.
Pracodawca wypowiada umowę o pracę stosując skrócony okres wypowiedzenia - 1 miesiąc (likwidacja zakładu), z dniem 30 kwietnia, za miesiąc maj i czerwiec pracownik ma dostać odszkodowanie (pracownikowi przysługuje 3 miesięczny okres wypowiedzenia). Czy jeżeli pracownik zachoruje przed końcem skróconego okresu wypowiedzenia tj. przed końcem kwietnia, to czy jeżeli po okresie pobierania zasiłku zarejestruje się w up i będzie przez 6 miesiecy pobierał zasiłek z up to czy po upływie tych 6 miesięcy pracownik będzie mógł starać się o świadczenie emerytalne, zakładając że spełni warunku dotyczące stażu pracy (suma okresów składkowych, nieskładkowych i uzupełniających - praca w gospodarstwie rodziców - łąznie do 31.12.2014 r. - 39 lat i 1 miesiąc? Jak to się ma do otrzymanego w spadku gospodarstwa rolnego, sprawa spadkowa jest narazie w toku i pracownik otrzyma 1/3 udziału w tym gospodarstwie. Całkowita ilość ha przeliczeniowych użytków rolnych w tym gospodarstwie wynosi 4,5 ha, więc na osobę przypadnie po 1,5 ha? Czy to nie będzie przeszkodą w ubieganiu się o świadczenie emerytalne? I jeszcze jedno pytanie: Czy jeżeli pracownik z końcem kwietnia dostarczy l4 to czy zus wypłaci zasiłek chorobowy i czy nie będzie to miało wpływy na odszkodowanie za 2 miesiące w powodu skróconego okresu wypowiedzenia? Z góry dziękuję za pomoc w mojej sprawie
wiwan / 2015-03-23 15:40
1. by uzyskać zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia (tu zatrudnienia) niekoniecznie niezdolność do pracy musi powstać jeszcze w jego czasie.

2. tak, warunek stażowy byłby spełniony dla prawa do świadczenia przedemerytalnego.

3. limit pozbawiający świadczenia to ponad 2 ha przeliczeniowe, i szczęśliwie ustawa o świadczeniach jasno (art. 4, ust. 1) mówi tu o areale przypadającym na udział we współwłasności gospodarstwa. Zatem spadek będzie bez wpływu.

4. odszkodowanie to co innego niż wynagrodzenie, więc zwolenienie lekarskie nie powinno mieć wpływu na jego wypłatę. Jak najbardziej niezdolność powstała w czasie jeszcze zatrudnienia bez dodatkowych warunków da prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Przed ustaniem zatrudnienia- wynagrodzenie chorobowe lub* zasiłek na ogólnych zasadach. Po ustaniu - jest górny limit podstawy zasiłku - 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego dla celów emerytalnych.

* to zależy od wyczerpania już w 2015 liczby 14 dni niezdolności do pracy.
agnie5ia / 159.205.177.* / 2015-03-23 17:39
Dziękuję za szczegółową odpowiedź. Mam jednak jeszcze jedno pytanie, Czy w urzędzie pracy mogę zarejestrować się już po skończonym zwolnieniu, czy nie ma jakiś dodatkowych wymogów że rejestracja powinna być w określonym czasie po ustaniu zatrudnienia, tak aby po 6 miesiącach pobierania zasiłku była możliwość starania się o świadczenie przedemerytalne?
wiwan / 2015-03-23 20:07
Taki określony termin (30 dni) jest tylko w opcji świadczenia przedemerytalnego dla ubezpieczonego, który utracił rentę z tyt. niezdolności do pracy.
Dla wszystkich starających się o zasiłek dla bezrobotnych (niekoniecznie z myślą o świadczeniu przedemerytalnym) jest jednak termin pół roku- wynika po prostu z ogólnego warunku łącznego ubezpieczenia od podstawy nie niższej niż płaca minimalna przez łącznie minimum 365 dni w ciągu ostatnich 18 mc przed rejestracją w PUP. Siłą rzeczy więc zwlekanie z rejestracją pół roku lub dłużej spowoduje już niespełnienie warunku uzyskania zasiłku dla bezrobotnych. Okres zasiłku chorobowego do owych 365 dni się wlicza (oczywiście jeśli jest od podstawy nie niższej niż płaca minimalna)
agnie5ia / 159.205.177.* / 2015-03-23 23:17
Czyli dobrze zrozumiałam, na rejestrację w up mam do pół roku po zakończonym zwolnieniu? I wówczas po 6 miesiącach pobierania zasiłku z up mogę się starać o świadczenie przedemerytalne?
wiwan / 2015-03-24 08:02
To jest maksymalny okres- pod warunkiem, że wcześniej przez pełny rok miała Pani wynagrodzenie przynajmniej minimalne i zasiłek chorobowy od takiej też podstawy.

Tyle, że przecież przez takie pół roku jest kwestia:
- braku ub. zdrowotnego,
- braku kieszonkowego w postaci zasiłku dla bezrobotnych

Więc czemu niby taka zwłoka miałaby służyć ?
agnie5ia / 159.205.177.* / 2015-03-24 10:05
Tak tylko teoretycznie pytałam, głownie chodziło mi o to czy po rozwiązaniu umowy mogę iść na zwolnienie lekarskie i czy nie ma jakiegoś wyznaczonego czasu po rozwiązaniu umowy o pracę na zarejestrowanie się w up, głównie pod kątem starania się o świadczenie przedemerytalne. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
wiwan / 2015-03-24 10:55
No więc tak jak pisałem- nie, bo nie będzie w Pani przypadku świadczenia przedemerytalnego związanego z utratą renty. Jest jeszcze zdaje* się kwestia nie tyle związana z terminem, co z następstwem- mianowicie podjęcie po utracie pracy kolejnego zatrudnienia lub pracy zarobkowej np. na tydzień.

*A pytanie o to było b. dawno, nie mogę znaleźć orzecznictwa w tym zakresie, ale coś mi się kołacze, że pomiędzy utratą zatrudnienia spełniającego warunki 'przedemerytalne' a rejestracją w PUP nie może być innego zatrudnienia, czy pracy zarobkowej.
karolina$$$ / 83.16.83.* / 2015-01-20 12:18
moja mama dostała wypowiedzenie przez długie przebywanie na zwolnieniu z powodu choroby powołali się na art 30 &1 pkt 3 KP (w związku z art 53&1 KP) później była na rencie przez 3 lata i utraciła rentę, zarejestrowała się w urzędzie pracy ale nie znaleźli żadnej i zasiłek już się kończy czy przysługuje jej świadczenie przedemerytalne? ma 59 lat
wiwan / 2015-01-20 12:37
Niestety nie, bo nie pobierała owej renty przez min. 5 lat- a taki jest jeden z warunków uzyskania świadczenia po utracie renty z tyt. niezdolności do pracy - z art.2, ust.1, pkt. 4 Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. A kończący się zasiłek dla bezrobotnych związany jest z rentą, a nie z poprzedzającym je zatrudnieniem.
Mariola.b / 89.206.17.* / 2014-09-16 19:40
Mam 57 lat i 37 lat pracy w jednej i tej samej firmie.Obecnie od września do grudnia 2014 roku jestem na urlopie bezpłatnym.W styczniu mam wrócić do pracy. Obawiam się zwolnienia w ramach likwidacji stanowiska.Pragnę się dowiedzieć czy mogę skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego.
Czy te 3 miesiące urlopu nie mają wpływu na skorzystaniu ze świadczenia
wiwan / 2014-09-17 12:01
Sam w sobie u. bezpłatny NIE jest przeszkodą w uzyskaniu świadczenia- bo nie jest to przerwanie stosunku pracy, a bardziej zwieszenie. Czyli zakładając np. rozwiązanie umowy 28 lutego- warunek 6 miesięcy zatrudnienia u ostatniego pracodawcy zostanie spełniony.
NO CHYBA, że w czasie u. bezpłatnego była/będzie Pani w zatrudnieniu u innego pracodawcy.
ALE zwłaszcza w przypadku gdy ostatnio miała pani okresy zarobkowania z pensją niższą od minimalnej u. bezpłatny może sprawić, że w dniu rejestracji w PUP nie spełni już Pani warunku 365/18 dla uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, a więc i świadczenia w konsekwencji.

Warunki stażowo- wiekowe już Pani spełnia, odliczamy oczywiście ze stażu ubezpieczeniowego owe 4 mc u. bezpłatnego- nie jest to okres ani składkowy, ani bezskładkowy.
wiwan / 2014-09-12 11:50
"[...]czy cały okres urlopu wychowawczego przyznanego na chore dzieci 11 lat , wlicza się do okresu wymaganego, żeby otrzymać świadczenie przedemerytalne ? [...]sumie mam 37 lat pracy ale te 11 na dzieci i trochę mojego chorobowego"

ODP:

To zależy od liczby dzieci i tego, kiedy urlop przypadał.
Na potrzeby świadczenia przedemerytalnego, jak i emerytalnego czy rentowego łączny staż ubezpieczeniowy to suma o. składkowych i o. nieskładkowych. Ale tych drugich w wymiarze maks. 1/3 okresów składkowych.

u. wychowawczy trwający przed 1999 r. jest o. nieskładkowym, trwający po 1998- składkowym.

W przypadku u. wychowawczego nieskładkowego zalicza się do stażu:

- 3 lata na każde dziecko, ale nie więcej niż 6 lat łącznie na wszystkie dzieci
- DODATKOWO po 3 lata na każde dziecko, które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługiwał zasiłek pielęgnacyjny.

W tym drugim przypadku potrzebne jest więc dodatkowo w odniesieniu do okresów niewykonywania pracy z powodu opieki oświadczenie i dokumentacja medyczna, w tym zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka.

Czyli wstępnie widać, że nawet gdyby całość 11 lat była nieskładkowa, to raczej wraz z chorobowym nie przekracza to 12 lat i 4 miesięcy, czyli warunek 1/3 owych 11 lat nie ogranicza.
Natomiast liczba dzieci i stan ich choroby może powodować obniżenie zaliczenia owych lat w najgorszym razie do lat 6.
danuta 973 / 87.239.180.* / 2014-09-11 18:32
Witam ponownie
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeżeli chcę przejść na świadczenie przedemerytalne to muszę odpracować wszystkie zwolnienia lekarskie?
wiwan / 2014-09-11 19:44
???

NIE. Skąd taki egzotyczny pomysł ?

Dotyczy to górników jeśli chcą skorzystać z atrakcyjnej możliwości e. górniczej, ale warunkiem jej uzyskania jest minimalny staż pracy górniczej, do której od 2008 nie wlicza się większej liczby okresów niezdolności do pracy. Zatem musi taki kandydat czasem jakiś czas jeszcze dopracować, by mają np. nominalnie 25 lat i 5 mc pracy górniczej, mieć rzeczywiście owe 25 lat po odliczeniu zwolnień.

Nie ma wymogu by były odrobione wszystkie zwolnienia.
Margaritaaa62 / 37.131.171.* / 2014-08-04 10:54
Mam 52 lata w lutym 2014 r zakład pracy zwolnił mnie bo przebywałam na zwolnieniu lekarskim i po powrocie do pracy lekarz medycyny pracy zlecił tylko prace lekką a w moim zakładzie jest praca ciężka w tej chwili jestem na zasiłku dla bezrobotnych nadmieniam że posiadam orzeczenie w stopniu umiarkowanym odprawy z zakładu nie otrzymałam bo zakład twierdzi że to nie jest wina zakładu że choruje mam więc pytanie co dalej zdrowia nie mam renty tez nie dostałam.
wiwan / 2014-08-04 12:29
Jaki tryb/okoliczności rozwiązania stosunku pracy wpisane są w świadectwo pracy ?

nr. artykułu/ opis słowny. czy pojawia się odniesienie do art. 53 ?
danuta973 / 87.239.180.* / 2014-07-24 19:26
Witam
Mam 54 lata i mam prawdopodobnie 35 lat pracy. Chcę się starać o zasiłek przedemerytalny ale nikt nie potrafi mi pomóc aby konkretnie obliczyć lata pracy. Przyjęłam się do pracy od 10 pażdziernika 1979 i mam cały czas ciągłość pracy ale przebywałam na urlopie wychoawczym 30.091982 do 11.08.1985 oraz 04.10.1988 do 15.09.1991 Oraz na zwolnieniu lekarskim w sumie 153 dni przez wszystkie lata. Jak się przelicza urlop macierzyński do świadczenia przedemerytalnego?
danuta973 / 87.239.180.* / 2014-07-25 10:10
Czyli dobrze rozumiem że w grudniu będę mogła odejść na zasiłek dla bezrobotnych a potem na świadczenie przedemerytalne?
wiwan / 2014-07-25 10:47
Poza warunkami wiekowo-stażowymi kluczowe dla prawa do świadczenia jest to, by pracę UTRACIĆ generalnie w okolicznościach takich, że następuje to z 'winy' pracodawcy. Chodzi o zwolnienie indywidualne/grupowe, redukcje etatów, likwidacje stanowisk, upadłość pracodawcy/likwidację zakładu.
Sama z siebie 'odchodząc' czy to za wypowiedzeniem, czy za porozumieniem stron prawa do świadczenia Pani nie uzyska.
danuta973 / 87.239.180.* / 2014-07-25 12:24
Tak o tym wiem w grudniu mój pracodawca likwiduje moje stanowisko pracy i co za tym idzie nie będę już pracować. Więc wina ewidentnie będzie po jego stronie chodzi mi tylko o te lata akurat do grudnia będę miała 35 lat pracy.
wiwan / 2014-07-25 12:32
No tak wychodzi. Ponawiam doprecyzowanie, że nie chodzi o lata pracy, ale 'okres uprawniający do emerytury' wg. tej ustawy, i że odsyła ona w tym zakresie do ustawy emerytalnej.
Chodzi więc o staż ubezpieczeniowy.

Za 2,5 miesiąca spełni więc już Pani warunek stażowy minimalny z art. 2, ust.1, pkt. 5 ustawy o św.przedemerytalnych.
dauta973 / 87.239.180.* / 2014-07-25 12:56
jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc
wiwan / 2014-07-25 09:17
Urlop wychowawczy przed 1999 r. jest okresem nieskładkowym i zalicza się go w wymiarze maksimum 3 lat na 1 dziecko, ale maks. 6 lat w ogóle (bez względu na liczbę dzieci).
Okres zasiłku macierzyńskiego jest okresem składkowym, chorobowego- nieskładkowym.
Okresy nieskładkowe zalicza się łącznie w wymiarze nie wyższym niż 1/3 zaliczanych okresów składkowych.

Staż ubezpieczeniowy na potrzeby m.in. świadczenia przedemerytalnego to suma tak ustalonych okresów składkowych i nieskładkowych.

Z obliczeń ( nie ma super zusowego kalkulatora ) wynika, że oba urlopu wychowawcze i całość chorobowego może Pani zaliczyć ( łącznie 2277 dni ).
Staż na dziś - 34 lata 9 miesięcy 16 dni
danuta973 / 87.239.180.* / 2014-07-25 09:58
dziękuję bardzo za pomoc
dossier18@poczta.fm / 2014-06-28 09:36
Witam,czy przysługiwałoby mi świadczenie przedemerytalne w przypadku,jeżeli ma wiek 57lat,staż pracy 23 lata,obecnie pozostaję w stosunku pracy,nie mniej jednak jestem zatrudniona na 1/4 etatu: wiem ,że na koniec listopada,kiedy minie pół roku mojego zatrudnienia,stanowisko na którym pracuję będzie zlikwidowane,czy mam szansę na świadczenie przedemerytalne,w związku z tym zatrudnieniem na 1/4 etatu? Bardzo proszę o odpowiedż.Pozdrawiam
wiwan / 2014-06-28 10:51
Odpowiedź niemożliwa bez wiedzy o wysokości wynagrodzenia ( w stosunku do płacy minimalnej ) w ciągu obecnej umowy i rok przed nią oraz tego, jaka oprócz lat pracy jest liczba lat nieskładkowych (np. u. wychowawczego przed 1999, albo studiów wyższych).

Prawdopodobnie z obu informacji płynie wniosek, że św. przedemerytalnego Pani nie uzyska z dwu niezależnych powodów- staż ogólny wymagany to 30 lat (bo jak rozumiem nie będzie to likwidacja całego zakładu/upadłość pracodawcy) oraz nie spełni Pani warunku uzyskania zasiłku dla bezrobotnych tj. min. 365 dni ub. społecznego od podstawy nie niższej niż płaca minimalna w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją w PUP. Choć wliczają się tu też inne okresy.
irys1159 / 89.72.91.* / 2014-05-26 12:10
Zostałam zwolniona z przyczyn ekonomicznych,staz pracy-18 lat składkowych i 6 nieskładkowych.Wypowiedzenie skończy się ostatniego lipca,a 56 lat skończę 15 sierpnia, czy te dwa tygodnie dyskwalifikują mnie do ubiegania się o zasiłek przedemerytalny?
wiwan / 2014-05-26 21:15
Warunek min. 56 lat i staż min. 20 lat konieczny przy likwidacji pracodawcy/upadłości/niewypłacalności.
Natomiast przy redukcjach zatrudnienia 55 lat, ale staż min. 30 lat.

Zatem rzeczywiście owe 2 tygodnie nie dadzą Pani podstaw do uzyskania świadczenia po 6 miesiącach zasiłku dla bezrobotnych.

Pomijam inne opcje świadczenia jeszcze bardziej 'odległe' ze względów stażowych.
irys1159 / 89.72.91.* / 2014-05-27 16:58
Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
ina1986 / 91.227.1.* / 2014-04-01 13:45
Witam mój tata spełnia wszystkie warunki do swiadczenia przedemerytalnego poza tym ze nie został zwolniony z przyczyn ekonomicznych tylko z okresem wypowiedzenia czy da sie cos jeszcze z tym zrobic?
wiwan / 2014-04-01 19:28
A co ma jedno do drugiego ?
Warunkiem wstępnym uzyskania świadczenia przedemerytalnego jest utarta pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, "współwina" jest dopuszczalna przy zwolnieniu grupowym.

Rozwiązanie może nastąpić za wypowiedzeniem właśnie, porozumieniem stron.
Maryla232 / 37.31.39.* / 2014-03-12 12:48
Czy w przypadku otrzymywania swiadczenia mozna podjąć pracę na tym samym stanowisku w tej samej firmie? jeśli płaca nie przekracza 880 PLN/mc Czy musi być to praca na innym stanowisku?
wiwan / 2014-03-12 13:15
Można podjąć na dowolnym stanowisku, u dowolnego pracodawcy z dowolnym wynagrodzeniem bez utraty PRAWA do świadczenia. Ustawa nie nakłada tu dodatkowych ograniczeń.

ALE podjęcie pracy u tego samego pracodawcy/na tym samym stanowisku może sprowokować kontrolę ZUS, i stwierdzenie, czy np. likwidacja stanowiska będąca przyczyną zwolnienia, a w efekcie uzyskania świadczenia nie była pozorna.

Wysokość dodatkowego przychodu podlegającego ub. społecznym wpływa jednak na zmniejszenie lub całkowite wstrzymanie WYPŁATY świadczenia.

Są to progi 25% i 70% przeciętnego wynagrodzenia.

Obecnie ( od marca 2014 r. ) wynoszą one odpowiednio 912,60 zł i 2 555,10 zł brutto/mc.
grazka60 / 89.71.99.* / 2015-02-27 19:00
Jak otrzymac zasilek przedemerytalny Mam 18 lat pracy skladkowej w Polsce plus 2 1/2 roku w Angli plus 6 lat i 6 miesiecy pracy nieskladkowej do tego mam wszystkie dokumenty na doliczenie pracy na gospodarstwie rodzicow wlasnie teraz zostallam zwolniona -likwidacja stanowiska pracowalam tam pelny 1 rok mam skonczone 55 lat na co moge liczyc
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-02-27 19:21
Może Pani liczyć na świadczenie przedemerytalne właśnie (zasiłku takowego jako nowego świadczenia już od dawna się nie przyznaje) O ILE owych lat ub. rolniczego udokumentowanego jest przynajmniej 3 lata. Bo w Pani wieku i okolicznościach utraty pracy staż minimalny to lat 30.

Oczywiście przy założeniu, że przez ów rok wynagrodzenie nie było niższe od minimalnej płacy (t. 1680 zł w 2014, 1750 zł w 2015 r.)- a więc że uzyska Pani, a potem utrzyma zasiłek dla bezrobotnych przez min. 180 dni.

To, że część lat składkowych jest zagraniczna nie stanowi przeszkody- ze względu na wspólnotową (EU) koordynację w zakresie ub. społecznych.
Bożena55 / 89.229.201.* / 2015-04-26 12:26
Witam. Czy na pewno praca w krajach UE wlicze się do stażu do świadczenia przedemerytalnego czy tylko do stażu emerytalnego?
wiwan / 2015-05-04 11:09
Jak już w tym wątku padło- ustawa nie mówi wprost, orzecznictwo jest sprzeczne.
grazka 60 / 89.71.99.* / 2015-02-27 21:32
Lat z gospodarsta mam w papierach 5 oczywiscie byl to pelny etat wynagrodzenie minimalnej placy a co do lat z Angli to gdzies czytalam ze sie nie licza do przedemerytalnego tylko do emerytury a co do tych lat skladkowych i nieskladkowychile ktorych musze miec z gory dziekuje
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-02-27 21:51
Też czytałem, był jakiś wyrok. Był i przeciwny- jak zawsze- z ustawy to wprost nie wynika, odsyła ona do ustawy emerytalnej po definicję stażu (czyli lat składkowych, nieskładkowych i okresów rolnych uzupełniających). A ustawa emerytalna też o koordynacji na potrzeby np. zwykłej renty nie wspomina. Wynika ona z rozporządzeń wspólnotowych.

Można się 'czepić', że świadczenie przedemerytalne to jednak nie ub. społeczne, bo fundusz pracy to osobna grupa, tyle- że też na podstawie przepisów wspólnotowych - można uzyskać zasiłek dla bezrobotnych w Polsce wliczając zatrudnienie zagraniczne, choć z zastrzeżeniem- że ostatnie utracone zatrudnienie musi być w Polsce, skoro w Polsce stara się o zasiłek. Poza wyjątkiem pracowników przygranicznych- tj. pracujących za granicą ale mających miejsce zamieszkania w Polsce.
grazka 60 / 89.71.99.* / 2015-02-28 11:27
Witam Czy gdyby mi nie zaliczyli pracy zAngli to moga mi doliczyc ponad 10 lat okresow nieskladkowych bo nie wiem jak sa liczone lata zgospodarstwa przy moich 18 latach skladkowych
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-03-02 13:50
Okresy 'rolne' zalicza się jako składkowe.
Okresy nieskładkowe- jak zawsze w wymiarze nie większym niż 1/3 zaliczonych okresów składkowych.
Justynja / 94.251.210.* / 2014-02-22 19:03
Straciłam pracę w 2008 roku z powodu ogloszenia upadłosci zakladu pracy, miałam wówczas 49 lat i 33 lata udokumentowanego stażu pracy.
Później pobierałam zasiłek dla bezrobotnych przez 1 rok.
Opłacam nadal nieprzerwanie ubezpieczenie.
W tym mommencie nie mogę znaleźć żadnej pracy, bo nikt nie chce zatrudnic kobiety po 50-tce, zostałam bez środków do życia.
Czy mam szansę otrzymać jakiekolwiek świadczenia z ZUS??
wiwan / 2014-02-24 12:23
Rozumiem, że wtedy nie spełniła Pani warunków uzyskania świadczenia przedemerytalnego, bo do 31 grudnia 2007 r. nie uzyskała Pani stażu 34 lat (lata składkowe+nieskładkowe).

Nie ma obecnie jakiegoś świadczenia dla Pani, bez zajścia nowych okoliczności.

Chodzi mi o np.:
- utratę zdolności do pracy- kwestia renty,
- długotrwałe chorobowe aż do wyczerpania okresu zasiłkowego- kwestia świadczenia rehabilitacyjnego,
- ponowne zatrudnienia i ponowna utrata pracy- kwestia świadczenia przedemerytalnego w nowych okolicznościach wiekowo-stażowych.

W zakresie ub. społecznych pozostaje więc dopiero e. częściowa w wieku 62 lat, choć bez podania kwartału Pani urodzin- nie wiem, czy wiek powszechny emerytalny dla Pani nie jest taki sam lub niższy, a więc e. częściowa -bezsensowna.

Obecne ubezpieczenie em-rent. jest jak rozumiem dobrowolne, opłacane samodzielni do ZUS, a więc bez ub. chorobowego- co obecnie też wyklucza opcję długotrwałego chorobowego.
Margheritta / 79.186.182.* / 2014-02-02 15:35
Witam.Mam 53 lata. Moje stanowisko pracy ma być zlikwidowane z przyczyn ekonomicznych. W sumie mój staż pracy wynosi 34 lata (w ostatnim zakładzie pracy 14 lat). Na urlopie macierzyńskim + wychowawczym przebywałam 3,5 roku, i 20 lat temu korzystałam z urlopu bezpłatnego przez 1,5 roku. Czy w tej sytuacji będę mogła się ubiegać o świadczenie przedemerytalne?
Pozdrawiam.
Margheritta / 79.186.182.* / 2014-02-02 15:51
przepraszam, wkradł się błąd,mój staż pracy w sumie wynosi 35 lat:)
wiwan / 2014-02-03 14:52
U. bezpłatnego nie wliczamy, chyba że był on związany z oddelegowaniem męża do placówki dyplomatycznej albo z powodu opieki nad dzieckiem na podstawie innych przepisów. U. wychowawczy- tak, w zależności od tego kiedy przypadł ( przed 1999, czy po 1998 ) jest on okresem nieskładkowym lub składkowym.

Zatem jeśli rzeczywiście do dnia rozwiązania umowy staż ubezpieczeniowy wyniesie min. 35 lat- spełni Pani wyjściowy warunek ( z art. 2, ust. 1, pkt. 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych ) uzyskania prawa do świadczenia. Kolejne- to uzyskanie i utrzymanie zasiłku dla bezrobotnych z PUP i złożenie wniosku do ZUS.
Margheritta / 83.21.182.* / 2014-02-03 18:11
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia.

Najnowsze wpisy