Forum Forum emerytalneZUS

Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

Money.pl / 2010-01-02 17:35
Komentarze do wiadomości: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?.
Wyświetlaj:
lulaneczka / 2012-01-16 12:59
A ja mam pewien problem...
Moja mama nie pracuje do 5 lat. Dziś ma 55 lat i 34 lata pracy. Chcę ją zatrudnić jako pomoc domową w gospodarstwie domowym i odprowadzać za nią składki przez rok czasu. Po czym zechcę ją zwolnić z przyczyn dotyczących mnie, bo będę likwidować to stanowisko pracy. Po tym mama zarejestruje się w Urzędzie Pracy, otrzyma zasiłek... No i właśnie, czy pracując w gospodarstwie domowym, do tego u własnego dziecka będzie jej przysługiwać świadczenie przedemerytalne?
wiwan / 2012-01-16 13:29
Formalnie nie ma przeszkód- bo sytuacja taka spełniłaby warunki z art. 2, ust.1 , pkt 2) lub pkt. 5) Ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r.
o świadczeniach przedemerytalnych, bo Pani jako pracodawca spełni warunki z ustawy o promocji zatrudnienia z jej. art. 2, ust.1 ,pkt. 29).

Ale wręcz na 98% po wniosku mamy dojdzie do kontroli u Pani przez PUP/ZUS, czy aby:
- stosunek pracy mamy nie był pozorny
- likwidacja jej miejsca pracy nie była pozorna.
Tzn., czy rzeczywiście mama pracowała, czy miała wypłacane wynagrodzenie określone w umowie itd.
ela56 / 109.197.61.* / 2011-12-20 23:49
Nie pobieranie zasiłku dla bezrobotnego ,nie mam prawa do ubieganie się świadczeń przedemerytalnych mając 37lat pracy wiek skończone56lat.Nie świadomość prawa niszczy człowieka.Ludzie nie pracujące na pełen etat tracą bardzo wiele zyska tylko pracodawca,to jest krzywdzące dla pracowników.
wiwan / 2011-12-21 11:44
Rozumiem rozgoryczenie, ale spójrzmy na to tak, że lepiej mieć cześć etatu niż w ogóle.

Pracodawca nic konkretnego nie zyskuje na zatrudnianiu pracownika na część etatu. Poza sytuacją, gdy pracowników ma kilku, czy jednego i po prostu praca odpowiadająca tej brakującej części etatu jest mu zbędna, bo np. sklep w którym zatrudnia działa tylko kilka godzin dziennie- bo taka jego specyfika.
Zatrudnianie wtedy na pełny etat byłoby po prostu charytatywne.
Uprawnienia zasiłkowe zdefiniowane są kwotowo, nie wymiarem etatu- co oczywiście przy płacy minimalnej jest tożsame. Kolejny raz okazuje się, że radosne podnoszenie płacy minimalnej ma przynajmniej dwie strony.

Na koniec. Nawet gdyby Pani miała pełną płacę minimalną to i tak do otrzymania świadczenia przedemerytalnego warunkiem niezbędnym jest UTRATA tej pracy z powodu:
- likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy
- przyczyn leżących wyłącznie po stronie pracodawcy.
ela 56 / 109.197.61.* / 2011-12-20 23:27
Mam56lat 37l pracy pracując ostatnie lata na 0.6etatuo1150minimalnego wynagrodzenia nie przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych.Na pełny etat minimalna jest 1386zł takie wymogi są żeby uzyskać zasiłek.Chore prawo krzywdzące ludzi pracy.
--------------zdesperowana------------------ / 109.243.0.* / 2011-10-25 15:06
Oboje z mezem mamy 50 +. Ja i moj mąż stracilismy prace. przez rok otrzywaliśmy zasiłek dla bezrobotnych. Mamy na utrzymaniu dziecko uczące sie do lat 15stu.Obecnie szukamy pracy. Pytanie jak żyć panie premierze. Czy ktoś z rządu zdaje sobie sprawe jak żyjąpolacy?Czy może jakiś prawnik da jakąś porade co zrobić. Kto mam może pomóc.Dziecko w tym wieku potrafi dużo zjeść. Jak żyć???????Czy ktoś z forumowiczów miał taki przypadek????
wiwan / 2011-10-25 15:25
Przepraszam, że się wtrącę choć nie jestem ani prawnikiem, ani Premierem.

Rozumiem, że żadne z Państwa nie spełniło warunków przyznania świadczenia przedemerytalnego.

Zatem w kwestiach ZUSowo- ubezpieczeniowych możecie teraz już Państwo liczyć tylko na swoje emerytury lub wcześniej na rentę z tyt. niezdolności do pracy, czego absolutnie nie życzę.
Natomiast w opisanej sytuacji zdecydowanie kwalifikujecie się na pomoc z Ustawy o świadczeniach rodzinnych, a więc na
- zasiłek rodzinny
- dodatek z tyt. rozpoczęcia roku szkolnego ( wyprawka ).

Kryterium dochodowe to 504 zł/os/mc.
Procedury i informacje : MOPS lub GOPS

Tu nieco o tym:

http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/zasilki;rodzinne.html
zalamana / 77.91.10.* / 2011-09-12 21:03
wszyscy sie rozpisujemy i co z tego, oni i tak sobie nic z tego nie robia, czy ktos z rzadu to czyta, kto to wymyslil taka jalmuzne na swiadczenia jak tylko to dostalam to az sie poplakalam, jak zyc, pracowalam 38 lat i za to 800 teraz i to brutto, Panie Premierze czy pan wie cos o tym, kto sie w koncu za to wezmie, ale w zeszlych latach bylo o wiele wiecej, dlaczego teraz tak malo, gdzie sa wiec nasze pieniadze, kto na nas oszczedza. Czy UE wie ze sa takie male swiadczenia, dla tych z UE eurodeputowanych takie wielkie pieniadze ida z naszych kieszeni tylko sie slyszy wybory wybory a my jaki mamy wybor czy ktos nas uslyszy i pomoze [...]

### POST EDYTOWANY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###
Lorunia / 91.94.203.* / 2010-01-02 17:35
Dlaczego urzędasy rządowi nie podadzą do publicznej wiadomości , że na przedemeryturze beneficjent dostanie 550 zł , już wiem ! to ładniej wygląda . Pozostaje po tym wstyd , że powiedzmy po 40 latach harówki musimy przeżyć za tak godną sumkę .
halinak / 87.205.163.* / 2010-01-08 06:37
Fałsz i zakłamanie posługiwać się określeniem "brutto", niech autorzy tekstów walą wprost jaka suma wypłacana jest do ręki
juwenia / 83.27.66.* / 2010-01-03 13:20
To jest wielka niesprawiedliwość że po 35 lub po 40 latach pracy osoby przechodzące na świadczenia przedemerytalne dostają takie pieniądze a inni po 20 lul po 25 latach pracy otrzymują pełne emerytury gdzie tu SPRAWIEDLIWOŚĆ!!!
Niech oddadzą nam nasze składki które były płacoe przez tyle lat pracy to nie będziemy potrzebowoć ich świadczeń
Gabi-Gin / 87.99.123.* / 2010-02-05 17:48
Faktycznie ! Jest to wielka niesprawiedliwośc! Właśnie jestem w trakcie załatwiania tego wspaniałego Swiadczenia. Przepracowałam 35 lat , wychowałam 3-je dzieci w tym 2-je niepełnosprawnych , podwójny etat - w pracy i domu - i teraz takie gówniane pieniądze , na co je mam przeznaczyc?Tylko czynsz za mieszkanie wynosi 670,-zł ! Ogółem 1100 zł - wynoszą opłaty różne a gdzie do tego jeszcze wyżywienie ,lekarstwa ,środki czystości, ubrania ,książki do szkoły i różne wydatki związane ze szkołą? Mam jeszcze na utrzymaniu 2-je dzieci i wychowuję je sama. Jestem z rocznika 1955 dla którego nie przysługuje wcześniejsza emerytura ,a szkoda bo powinna , przecież tyle lat przepracowałam !!!!!!!!!!!!!!!!To jest wielka niesprawiedliwośc!. Boże!Co za debile tworzyli te przepisy !Powinna obowiązywac nadal wcześniejsza emerytura a sami z rządu powinni "iśc"na świadczenie przedemerytalne za 500 zł. Już się dośc obłowili !
Zwolnili by miejsca pracy , dla emigrantów, których tak serdecznie zapraszali do powrotu do Polski. Młodzież musi wyjeżdzac za chlebem, dla 50 latków też nie ma pracy ale wiek emerytalny trzeba przedłużyc .! Nonsens! Jeszcze mało dzieci się rodzi w Polsce - no to zatrzymajcie naszą młodzież w kraju dajcie im miejsca pracy i tutaj niech się "rozmnażają" , a nie na obczyźnie ! Teraz to wy musicie to nadrobic! macie wspaniałe warunki bytowe i finansowe , więc do roboty !!!!!!!!!!
obywatel Polak / 79.191.223.* / 2010-08-26 09:41
Przecież nie wiadomo w ogóle czy to Polacy byli i nadal są w kolejnych rządach, nie wiadomo czy elity polityków to Polacy? Dziwne pytanie? Wcale nie. Gdyby w tych gremiach byli Polacy, zależało by im na własnych obywatelach, wypracowali by dla Rodaków stosowne szanse do aktywności zawodowej, zachęty i środki - przecież każdy pracujący w PRL-u przyczynił się do wypracowanego majątku państwa, posiadał w nim jakąś część. Na Słowacji jakoś przejęli się własnymi obywatelami, przeprowadzili uwłaszczenie obywateli, a więc dali im jakieś szanse na starcie do nowych czasów i dziś stoją wyżej od Polski.
Każdy myślący Polak wie doskonale komu dano te szanse. Tym, którzy posiadali jakiś kapitał, mogli go na bazie majątku społecznego z łatwością pomnażać, kosztem tej masy ludzi zwalnianych z zakładów pracy, z zakładów nie tyle niewydolnych co niechcianych, a jeśli chcianych to przez kogoś z pieniędzmi. Majątek państwa wielu śnił się po nocach.
Każdy wie doskonale kto i jakim sposobem skorzystał z tego majątku.
Minione 21 lat przemian przejdzie do historii, pisanej przez bezstronnych i uczciwych historyków jako bardzo niechlubne dokonania.
Nie mam tu na uwadze samych przemian - jako takich - one były konieczne. Ale w pokojowych warunkach i przy fakcie istnienia majątku społecznego - to do czegoś zobowiązywało.
Nie można byłoby mieć pretensji i żalu do reformatorów gdyby sami solidarnie z narodem ponosili wszelkie koszta tych przemian i wszelkie uciążliwości, ale tak nie było i nie jest. Nie ponosili ich w najmniejszym nawet stopniu. Mało tego; nieczuli, działają zapatrzeni na własny, całkiem niezły byt. To jest po prostu karygodne.
---3 / 79.185.131.* / 2010-02-05 18:58
dokładnie to wielka niesprawiedliwość po tylu latach pracy żyć jak jakiś dziad przecież płaciłyśmy składki gdzie one są niech nam je oddadzą i niepotrzebne nam będzie żadne świadczenie .
Świadczenie przedemerytalne to powinno być dla tych co mają mało lat pracy a nie po 35 latach.
były patriota / 81.210.63.* / 2010-01-07 13:33
Mam 57 lat, 42 lata pracy.Jak dożyję pójdę na emeryturę mając 65lat i 50 lat pracy.
Taki gliniarz ,klawisz i inni mundurowi i z budżetówki będą przez 25 lat leżeli już do góry dupą, a ja i masa ludzi podobnych będziemy na nich zap........ć.
To jest k...a sprawiedliwość w POLSCE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Lorunia / 91.94.12.* / 2010-01-10 17:55
No cóż taki nasz los , jak w filmie Janosik 'chłop ma prawo przyjmować baty' a pan je zadawać ! i tak też dzieje się z tymi emeryturami . Jeden leży pół życia do góry d..........ą a drugi musi tyrać pół wieku , oczywiście jak ma trochę szczęścia , i dożyje ! A długość stażu nie liczy się tak jak kiedyś , bo przecież ktoś musi odprowadzać składki za tych co siedzieli na ławce popijając piwko i dodając , że robota to głupota i lubi głupich .
zmeczona babcia / 93.181.146.* / 2010-02-07 18:14
jeszcze dluzej mam pracowac mamw 2010 roku 40 lat pracy wiek 55 lat i nie moge odejsc na emeryture a moje kolezanki z rocznikw 52 53 juz odeszly i to po 25 30 latach skonczyc z przywilejami wszystkimi i puscic ludzi waktycznie pracujacych na ta grupe ktora wsiaz odchodzi a to po 15 a to po 20 latach a ludzie pracy skazani do stu lat moze rzad sie obudzi i zobaczy jak ta reforma dalej krzywdzi ludzi o dlugim stazu pracy
oma / 195.72.148.* / 2010-03-15 20:41
W itam wszystkich pokrzywdzonych przez system!!!!!
Mam 55 lat i 38 lat pracy. Jestem etatowym pracownikiem kopalni.
Jestem u kresu wytrzymałości nerwowej. Traktuja mnie jak zło konieczne , na najniższej stawce , nie opłaca się inwestować . Przepracowałam uczciwie tyle lat teraz chodzę jak żebrak , od szefa ,dyrektora, związki.. i nikt nie potrafi uczciwie odpowiedzieć dlaczego od lat jestem pomijana przy podziale stawek. Cierpię z tego powodu na bezsennośc i pogłębiają się moje inne przewlekłe choroby.Czy musi się coś stać , żeby ktoś zrozumiał jaką krzywdę robi drugiemu człowiekowi.
1111--- / 83.21.113.* / 2010-03-17 07:54
tośmy się doczekali po tylu latach pracy co to za kraj
era / 195.72.148.* / 2010-03-15 20:39
W itam wszystkich pokrzywdzonych przez system!!!!!
Mam 55 lat i 38 lat pracy. Jestem etatowym pracownikiem kopalni.
Jestem u kresu wytrzymałości nerwowej. Traktuja mnie jak zło konieczne , na najniższej stawce , nie opłaca się inwestować . Przepracowałam uczciwie tyle lat teraz chodzę jak żebrak , od szefa ,dyrektora, związki.. i nikt nie potrafi uczciwie odpowiedzieć dlaczego od lat jestem pomijana przy podziale stawek. Cierpię z tego powodu na bezsennośc i pogłębiają się moje inne przewlekłe choroby.Czy musi się coś stać , żeby ktoś zrozumiał jaką krzywdę robi drugiemu człowiekowi.
wat / 83.175.147.* / 2010-04-08 08:36
ludzie wladzy jesli tych ' barbarzyncow ; tak nzwac zgotowali nam pracownikom los tragiczny niszcza kraj pomiatajac narodem - nawet faszysci ikomunisci -by sie wstydzili ze mniej potrafili - jak- tomozliwe by po 40 latach pracy skazywac ludzi na smierc glodowa Hanba---
666- / 83.10.114.* / 2010-02-07 19:27
oni się obudzą oni mają nas gdzieś myślą tylko o sobie
odlewnik / 77.252.80.* / 2010-02-22 18:18
chciał bym widzieć ministra Boniego w wieku 67-lat np na odlewni albo hucie
Skorupka / 91.196.109.* / 2010-02-24 15:09
ja też, cho pewnie jak odejdzie z rzadu to zachoruje i pódzie na rente!
Wnerwiona / 83.11.192.* / 2010-03-16 19:37
Właśnie o to chodzi,że mają nas gdzieś-szkoda słów.
to moja nazwa / 85.222.30.* / 2010-03-17 16:21
To wszystko to skandal dla rządu
kolasa antek / 87.207.225.* / 2010-07-28 23:26
nie podobala sie wolnosc komunistyczna to teraz trzeba robic na szlachte
haluska / 188.147.34.* / 2010-07-29 20:04
Fakt ,to prawda ,ja też przepracowałam 38 lat,jeszcze pracuję,i drżę by mnie nie zwolnili,bo za te pieniądze które bym dostała to nie wiadomo co z tym zrobić nie Ci co wymyślają te kwoty za nie żyją WSTYD
inka50 / 83.10.4.* / 2010-07-30 18:52
Ja nie rozumiem, dlaczego jest projekt, żeby renciści mogli zarabiać bez ograniczeń, natomiast osobom w pełni sił po 50-tce zwolnionym z pracy nie z ich winy ogranicza się możliwość zarobku do ok.1480 zł. łącznie z zasiłkiem przedemerytalnym. To lepiej nie starać się o pracę lub brać zasiłek i pracować na czarno. Ale przecież rządowi zależy na składkach ZUS!? Więc niech podwyższy chociaź próg zawieszenie świadczenia do średniej krajowej, to może niektórzy 50+ przysporzą składek do ZUS.
blondyna 1' / 91.150.147.* / 2013-01-09 18:55
mam 58 lat przepracowalam 28 lat czy bede miala doliczony wychowawczy nie pracowalam po urodzeniu diecka w zakladzie sa zwolnienia grupowe/
wiwan / 2013-01-10 13:47
Okres urlopu wychowawczego jest
- okresem składkowym jeśli miał miejsce po 1998 r.- zwiększa więc wprost staż ubezpieczeniowy na potrzeby każdego świadczenia ZUS- w tym ś. przedemerytalnego.
- okresem nieskładkowym jeśli trwał przed 1999 r.- ograniczenie jest wtedy takie, że wraz z innymi okresami nieskładkowymi nie może stanowić więcej niż 1/3 okresów składkowych.
1 2 3 4
na koniec starsze

Najnowsze wpisy