Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Jak Gierek pomógł III RP, czyli co po 45 latach zostało nam po słynnym haśle

Jak Gierek pomógł III RP, czyli co po 45 latach zostało nam po słynnym haśle

Wyświetlaj:
belzebóp / 217.14.174.* / 2016-01-25 13:36
Pytanie zasadnicze: kto zarabia (podkreslam) _średnio_ 4tysie na łapkę? Bo _przeciętnie_ (czyli mediana, czyli środek zbioru) wychodzi połowa tego.
Trassss / 109.241.133.* / 2016-01-25 13:35
No nie wiem, gierek pożyczył 80 mld. $, aktualny dług publiczny to jakieś 938 mld. $, tak więc głupie jest twierdzenie że to Gierek zadłużył Polskę.
adolf.dm / 2.120.91.* / 2016-01-25 15:07
No niestety, ale w błedzie jesteście wszyscy. Dług Girkowski był (na 100%) 39 mld dolarów. Wiem z tego powodu, że miałem dojście do danych jako członek SdRP, czyli wczesniejszego PZPR.
Józek906 / 95.40.80.* / 2016-01-25 13:47
Według mojej wiedzy Gierek pożyczył 16 miliardów $
JA VOL!!! / 95.41.6.* / 2016-01-25 14:01
JA SŁYSZAŁEM 0 20mld, więc skąd się wzięła reszta??????
dziadek II / 83.20.59.* / 2016-01-25 13:34
Tak jak się żyło za Gierka to już takich czasów my a ni ci młodzi nie doświadczą. Był to okres prawdziwego renesansu. Robotnik czy Dygnitarz siedzieli przy jednym stole i byli na podobnym statusie materialnym. Każdy jak miał ochotę to się ubawił,kupił sobie co chciał i żył bez stresu o przyszłość . Pracę miał każdy zapewnioną, Było trochę nierobów ale to z własnej decyzji. Przeważnie to byli ludzie którzy mówili że " na komunę nie będą pracować". Dzisiaj mówi się o nich że to " prześladowani " lub ludzie o chlubnej przeszłości. Za Gierka i nie tylko w tamtych czasach kto chciał to jechał na wczasy praktycznie za darmo,przedszkole za grosze,mieszkania trochę trzeba było poczekać no ale dostało się i na karku nie było długu na 30 lat. Dług Gierkowski to pikuś w/g długu zaciągniętego za "styropianowców" który wynosi bilion złotych.
Dziadek 70 / 89.67.30.* / 2016-01-25 13:33
Znajomość historii gospodarczej jest potrzebna aby nie popełniać tych samych błędów. W artykule jest dużo pomieszanej prawdy z półprawdą i wręcz kłamstw ale tak jest zawsze przy publikacjach propagandowych. W zasadzie większość mojego życia przypada na PRL więc jestem uczulony na propagandę (nigdy nie należałem do żadnej partii, co zapewnia mi niezależność w poglądach). W PRL nie spotykałem artykułów rzetelnie oceniającej osiągnięcia i porażki Polski przedwojennej a teraz podobnie jest z okresem PRL. Głównym grzechem polityki gospodarczej PRL była zasada niezgodna z psychologią rodzaju ludzkiego polegająca na wierze w wychowanie nowego człowieka świadomego, pracującego do dobra ogółu co w praktyce przekształciło się w zasadę "czy się stoi, czy się leży stówa się należy", dodatkowo wzmacnianą powszechnym zatrudnieniem. System PRL musiał upaść gdyż tylko przymus ekonomiczny najlepiej zmusza do ludzi do wydajnej pracy i do przedsiębiorczości. To nie znaczy, że system PRL nie przyniósł Polsce szybkiego rozwoju. To dzięki temu systemowi upowszechnione zostało szkolnictwo podstawowe, zawodowe i wyższe i do systemu gospodarczego włączone zostało miliony obywateli. To w czasach PRL-u miliony Polaków awansowało z nędzy przeludnionych wsi.
Porównania statystyczne są mocno naciągane. Średnia płaca nic nie mówi o udziale populacji zarabiającej poniżej tej średniej, przy dużym rozwarstwieniu płac może to być b. mylące. Ponadto w porównaniach należy brać pod uwagę również pensje minimalne, wydatki na zakup i utrzymanie mieszkania, wydatki rodziców na naukę dzieci (np. brak państwowych stypendiów socjalnych dla studentów) na prywatne lecznictwo. To już lepszym wskaźnikiem byłoby porównanie spożycia na osobę. Niestety autor nie podaje danych dla lat dziewięćdziesiątych i lat późniejszych, prawdopodobnie dla tego, że okazałoby się, iz przy kartkach i pustych półkach spożycie w latach osiemdziesiątych było znacznie wyższe niż w latach dziewięćdziesiątych. Każdy kto zetknął się z gospodarką wie, że nie wszystkie inwestycje są udane. Propagandysta może pokazywać w zależności od celu tylko inwestycje nieudane lub tylko udane. Propagandysta również w zależności od celu może pokazać błędy reform Balcerowicza (otwarcie granic na swobodny przepływ produktów gdy rodzime firmy gospodarki niedoborów miały rozwinięte służby zaopatrzenia i w ogóle nie posiadały służb handlowych, tzw. popiwek dla przedsiębiorstw państwowych zmuszających je do bankructw i przymusowej prywatyzacji przy całkowitym braku polskiego kapitału prywatnego, brak jakiejkolwiek polityki gospodarczej pomimo, ze istniały przykłady Chin, które kontrolowały prywatyzację (sprzedaż w niektórych firmach udziałów poniżej 50% a niektórych powyżej 50% *nawet USA nie dają zezwolenia na przejęcie niektórych firm prywatnych przez firmy prywatne z Chin). Wciąż w Polsce brak rzetelnej oceny sukcesów i błędów minionych lat.
Biuletyn eBT / 37.47.185.* / 2016-01-25 13:36
Spokojny i wyważony komentarz zauwazajacy plusy i minusy. Gratulacje.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Kamil l / 83.20.73.* / 2016-01-25 13:31
Hmm, Gierek był I Sekretarzem PZPR nie od grudnia 1971, a od grudnia 1970 r. Poza tym pamiętne hasło zostało wypowiedziane w stoczni w Szczecinie, a nie Gdańsku. Takie proste błędy niestety stawiają pod znakiem zapytania rzetelność całej reszty artykułu.
internauta595 / 188.137.112.* / 2016-01-25 13:30
Nic nie było tylko skąd my jesteśmy a jak popatrzymy na rodzinne zdjęcia to nie jeden ma grubasa w tamtych latach i w ubraniu nie nagiego a zdjęcia zrobione w domach pokazują ludzi bez kożuchów a więc było też ciepło ale nic nie było tylko ocet. A tak szerze to zapomnieli że to po wojnie zostały tak ustalone granice i bloki i termin ich trwania więc samo się skończyło ale jak zwykle pełno darmozjadów.
wsqsasq / 46.186.109.* / 2016-01-25 13:30
moze byscie napisali ile kupimy za najnizsza pensje ?!
bob526 / 80.238.94.* / 2016-01-25 13:28
Zaciągnięte przez Gierka długi zostały z nami do 2012 r
Dobrze ,że je zaciągnął, bo inaczej te nasze nowobogackie ch..my nie miały co sprzedawać i przywłaszczać za grosze.
Najdziwniejsze,że inwestycji w Polsce teraz się nie robi a dług cały czas rośnie.
Widocznie komuś ,wiadomo komu na tym zależy by tak było.
urodzony za Gomułki / 88.156.140.* / 2016-01-25 13:26
Autor pisze - ostatnie kredyty spłacono w 2012 zgoda.Dodam ,że wypłacone Japonczykom.Te 25 mld$
spłacaliśmy ponad 40 lat, teraz mamy 10 crazy tyle długu czyli za 200 do 400 lat może spłacimy reszte.
Co do kredytu za mieszkania w PRL.W końcu lat 90tych przy wykupywaniu mieszkania spółdzielczego za książeczki mieszkaniowe okazało się ,że mieszkanie jest na kredycie zaciągniętym przez spółdzielnie.
Co miesiąc przez 30 lat rodzice i potem ja spłacałem to w czynszu.Więć niech nie mówia niektórzy o obecnych kredytach ,wtedy też mieszkanie nie było za darmo-też na kredyt.Za kredyty Gierka przynajmniej zbudowano i zmodernizowaano miejsca pracy.Konsumpcja była większa niż obecnie ,płace też nienajgorsze,Stopa życiowa wyższa niż za Gomułki.Co mamy teraz- ogromne niespłacane zadłużenie, wyludnienie, zagrożone migracją granice, niestabilne życie.
Dla jasności-część kredytów zaciągaliśmy na sąsiedni ZSRR- w postaci wsadu$ do statków sprzedawanych za ruble transferowe, polski węgiel za zubożałą rude żelaza z Krzywego Rogu, mięso ie produkty maszynowe eksportowane zasna ropę i gaz.Całość dobił Jaruzelski przedkładając politykę
nad gospodarkę- pcodwoił długi,bez widocznego rozwoju.Reszty dokonała nowa żydokomuna,niszcząc
gospodarkę i zakładając stryczek kredytowy.Obecna Polska to popłuczyny w obcym sosie - nie tego chcieli Polacy w 1989,nie tego chcą teraz-poza bolszewickim KODem,euroidiotami z PO i obcym kapitałem.To wszystko trzeba budować od nowa- renowacja nic nie da.Trzeba zmienić Konstytucję,przewietrzyć sądy ,wstrząsnąć prokuraturą, unormować szkolnictwo, zmodyfikowac podatki, zastopować uchodżców, itd,itd itd...
Biuletyn eBT / 37.47.185.* / 2016-01-25 13:42
Trochę mnie dziwi że zwolennik PIS dobrze mówi o komuniscie. Szkoda tylko że nie zauważa że pasibrzuchy z PIS po 89 dostały się do koryta i oszukaly roboli jak cała reszta. Ahhh jak pięknie brzmiały hasła rad pracowniczych, podwyżek pensji itd.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
ryś.p. / 178.36.19.* / 2016-01-25 13:24
A ile wynosi obecne zadłużenie Polski? Kiedy będzie spłacone?
krak932 / 147.194.9.* / 2016-01-25 13:24
ta srednia wyszla po dodaniu zarobkow lisa
ryś.p. / 178.36.19.* / 2016-01-25 13:19
Z tabelki wynika, że za ''średnią pensję'' w 2016r można kupić 2675,5 szt. chleba, po 1,6zł szt. Policzmy; 2675,5 X 1,6 = 4280,8!!! Uwaga - średnia pensja w Polsce to - 4280,8 netto...
szary obywatel 75 / 83.16.174.* / 2016-01-25 13:27
tylko kto widział dziś rano chleb na półce za 1,60zł ???
no ile jescze waży i ile w nim mąki a ile spulchniaczy ???
Kochani dzis kilo chleba kosztuje 7-10 zł i przypomina smakiem tamten chleb z przed 30lat.
jak byłem dzieckiem ledwo dzwigałem 2 bochenki dziś moje połtora roczne dziecko w reklamówce niesie dwa bochenki.
oooooooko / 89.188.222.* / 2016-01-25 13:17
JASNY GWINT !! wiem !! niczego nie bylo !! ZEBYSCE NIE WIEM CO PISALI - [ nic nie bylo i jusci ] !! KOLEJ ? [ jaka kolej ] KOLEJKA - co najwyzej po ocet ! JAK MOZNA TAK PSUC MLODYCH ! takim art. !! BOGA W SERCU - NIE MOTA ???
dostep / 109.246.44.* / 2016-01-25 13:17
Koszty życia to nie tylko jedzenie. Prąd, gaz, czynsz? ... ceny warzyw?...
Podajecie cenę schabu, który wówczas był najdroższym mięsem. Porównajcie ceny polędwicy wołowej.
Nawet w tym zestawieniu widać korzystną (w porównaniu) cenę benzyny, a trzeba zaznaczyć, że ON kosztował 50% tego co benzyna.
onone / 195.26.22.* / 2016-01-25 21:44
tak, napisz ze za gierka zylo sie lepiej, bo koszty zycia to rowniez koszty rozmow telefonicznych a za gierka telefon na wsi to mial soltys,a w moiescie 5% ludzi. PZPR obnizylanam wtedy radykalnie koszty zycia, bo nie bylo komputerow, komorek telefonow, aut, cytrusy tylko na swieta...
Polędwica / 77.255.92.* / 2016-01-25 14:18
ale nie była aut osobowych z silnikiem diesla, żeby "klasa robotnicza" nie kradła z baz PKS a chłoporobotnik z bazy PGR/SKR

Najnowsze wpisy