Forum Forum prawnePracy

Jak napisać skargę do PIP?

Jak napisać skargę do PIP?

Endrju12 / 2012-04-23 15:18
W mojej firmie nagminnie łamie się nasze prawa. Nasz szef każe nas zostawac w dłużej pracy, rzecz jasna o czymś takim jak płaca za nagdodziny nawet nie możemy pomarzyć. Zawsze słyszmy ten sam teskt: " Jeżeli się wam nie podoba , to możecie odejść". W jaki sposób mogę napisać skargę do PIP?I czy taka skarga ejst anonimowa?
Wyświetlaj:
Kalina899 / 89.74.214.* / 2017-11-28 23:39
Dzisiaj niezależnie od okoliczności, należy pamiętać, że złe traktowanie przez pracodawcę nie musi być normą i sytuacją z codziennego życia. Każdy pracownik ma możliwość godnej pracy, dlatego nie wolno nam w żaden sposób godzić się z takimi złymi praktykami czy zachowaniami w pracy. Skarga do państwowej inspekcji pracy jest normą i nie można jej się bać. Sporo na ten temat przeczytałam na http://www.przegladprawny.pl/skarga-do-panstwowej-inspekcji-pracy/
Franek_Kimono124 / 84.40.254.* / 2017-09-20 15:23
https://e-skarga.pl/blog/23-kiedy-zlozyc-skarge-do-pip proszę zapoznać się z artykułem , rozwieje wszystkie watpliwości.
Maria_lidka / 84.40.254.* / 2017-09-20 15:17
Polecam portal e-skarga.pl bezpłatna rejestracja, możliwość złożenia skargi online, szybko i bezpiecznie. Bez problemów i zbędnych formalności. Na spokojnie w domu czy też podczas przerwy w pracy można wypełnić gotowy formularz, nie trzeba tracić czasu w kolejkach, ani na poszukiwanie wzorów w internecie. Polecam.
szklarek / 2012-04-23 15:24
Może być anonimowa, i nie musi być pisemna. Może być telefoniczna, mailowe.

Oczywiście im twardsza- tzn. pisemna, podpisana nazwiskiem i popart dowodami tym skuteczniejsza.
pannikt / 164.127.22.* / 2012-08-02 12:56
nieprawda, skarga nie może być anonimowa bo pip nie przyjmie,musicie podać swoje dane a pip nie powinien ich ujawniać ,ale tak jest tylko w teorii, u mnie w firmie były kontrole z sanepidu i pip po których pracownikom zabrano dodatek szkodliwy bo kierownictwo pokazało tylko te działy na których było prawie wszystko ok., reszta zakładu była zamknięta na czas kontroli , wedle mnie to te kontrole to jedna wielka ściema, przychodzą niby na kontrole zobaczą to co kierownictwo pokarze, posiedzą przy kawie i po kontroli
szklarek / 2012-08-02 20:13
Owszem, nie może być anonimowa, jeśli oczekujemy konkretnej interwencji PIP lub w sprawach codziennych.

Fakt, sprawa 'Endrju12' taką jest, i za mylną informację w tym zakresie przepraszam.

Ale napływ skarg anonimowych powoduje, że jest przekazywane zalecenie do inspektora, by poruszaną w nich kwestią zajął się nie w trybie interwencji, ale w czasie rutynowej kontroli zakładu, bo takie przecież się też odbywają.

Anonimowe zgłoszenia dotyczące kwestii realnego zagrożenia życia/zdrowia pracowników (BHP) czy ciężkich naruszeń prawa pracy ( np. praca niewolnicza, nieletnich ) są jednak rozpoznawane tj. skutkują interwencją.

Ps. Ochrona danych skarżącego, jeśli jest tylko teoretyczna- jest podstawą do zaskarżenia...PIP. Bo zobowiązuje ją do niej art.44, ust.3 Ustawy o PIP.

Najnowsze wpisy