Forum Forum prawneCywilne

jak nie odziedziczyc dlugow?

jak nie odziedziczyc dlugow?

nejdan23321 / 2012-11-06 09:39
jestem jedynaczką, mieszkam z rodzicami w mieszkaniu własnościowym. Mój ojciec postanowił wziąć kredyt na dużą kwotę, teraz ma problem z jego splata...
Moje pytanie brzmi, co mam zrobić aby nie odziedziczyć jego długów jak on kiedys umrze oraz co zrobić żeby odziedziczyć mieszkanie?
Wyświetlaj:
denko 30 / 2013-06-04 10:59
Zgodnie z prawem spadkobierca (ustawowy jak i testamentowy) może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (tzw. przyjęcie proste), lub przyjąć spadek z ograniczoną odpowiedzialnością za długi (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza) bądź może spadek odrzucić. Wiec jest kilka opcji do wyboru.
borysekk / 2012-11-06 10:42 / Bywalec forum
najlepiej bedzie jak sie wtedy zrzekniesz dlugu, mozna to zrobic u notariusza, ja tak zrobilem bo moi rodzice mieli zadluzone mieszkanie trudno stracilem je, ale dlugow przynajmniej nie mam
wiwan / 2012-11-06 11:20
Nie zrobiłeś tego, bo NIE ma prawnej możliwości zrzeczenia się samego długu.
wiwan / 2012-11-06 10:12
Odziedziczyć mieszkanie bez odziedziczenia długów nie wchodzi w rachubę, bo nawet nie chroni przed tym zapis windykacyjny.

Efekt taki można uzyskać już teraz uzyskując od ojca tytuł prawny do lokalu na zasadzie umowy darowizny lub dożywocia oraz zrzekając się dziedziczenia albo odrzucając spadek.

PODOBNE WĄTKI NA FORUM

Najnowsze wpisy