Forum Forum dla firmKadry

Jak obliczać urlopy?

Jak obliczać urlopy?

Money.pl / 2007-03-30 09:33
Komentarze do wiadomości: Jak obliczać urlopy?.
Wyświetlaj:
jkjk2011 / 158.75.35.* / 2011-06-27 10:39
Witam. Nie posiadam jeszcze 10 letniego stażu pracy, więc teraz przysługuje mi 20 dni urlopu w wymiarze 1/12. Umowa mi się kończy w sierpniu, ale będzie podpisana kolejna umowa u tego samego pracodawcy. Czy jeśli nie wykorzystam przysługującego mi urlopu w ramach tej pierwszej umowy to on mi przepadnie?czy będę mogła go wykorzystać już w czasie trwania drugiej umowy ? czy urlop ten mi przepadnie, a kolejny będę mogła wziąć dopiero po przepracowaniu miesiąca?jaka jest podstawa prawna tego działania?
szklarek / 2011-06-27 11:20
Rozumiem, że jest to "pierwsza praca", czyli, że umowa ta zaczęła się nie wcześniej niż 1.01.2011 r. i nie było przed nią żadnej innej. Bo tylko wtedy mamy do czynienia z urlopem cząstkowym w wymiarze 1/12 po każdym przepracowanym miesiącu.

Tak, czy inaczej- za urlop niewykorzystany przysługuje ekwiwalent pieniężny. W przypadku, gdy kolejna umowa jest z tym samym pracodawcą i następuje ona bezpośrednio po umowie wcześniejszej- strony mogą postanowić o przeniesieniu tego niewykorzystanego urlopu na kolejną umowę ( art. 171, par.3 KP)
Zatem urlop nie przepada. Natomiast, mimo że to będzie już druga umowa- nadal jest to "pierwsza praca" i zasady naliczania urlopu wg. art. 153 KP.
Zatem tylko w przypadku, gdy pierwsza umowa kończąca się w sierpniu nie będzie trwała pełnych kilka miesięcy- ten ostatni niepełny miesiąc pracy pod względem urlopowym się zmarnuje. Mimo bowiem ciągłości 2 umów pracodawca nie ma obowiązku w tej sytuacji łączyć ciągłości ich trwania, tak jak nie ma w tej sytuacji obowiązku zaokrąglania dni urlopu w górę.
mnemomonika / 78.31.136.* / 2011-06-24 16:47
Witam ponownie! W tym roku mój należny urlop to 32 dni (26 dni+6 dni uzupełniający)! Jeżeli teraz przy niewykorzystanym urlopie chciałabym zmienić pracę to czy mój 32-dniowy urlop przechodzi na kolejnego pracodawcę czy mój tymczasowy pracodawca musi mi to wypłacić?czy teraźniejszy pracodawca ma prawo "wypchać" mnie na urlop teraz na 2 tygodnie na okresie wypowiedzenia?(bo okres wypowiedzenia umowy o pracę to 2 tygodnie,tak?) i od kogo to zależy?Proszę o pomoc!
szklarek / 2011-06-27 11:03
Bądźmy precyzyjni: 26 + 6 zaległego- urlop uzupełniający nieudzielony "zamienił się" w u. zaległy.
Przy zakończeniu stosunku pracy pracodawca musi "rozliczyć się" z urlopu z odchodzącym pracownikiem- czy to udzielając go w naturze, czy wypłacając ekwiwalent. To do niego należy decyzja i w okresie wypowiedzenia to on decyduje. Nie ma więc mowy o "wypchaniu".
U dotychczasowego pracodawcy będzie więc przysługiwał urlop proporcjonalny do liczby miesięcy od początku roku ( z tych 26 dni ) oraz te 6 dni zaległego. Np. rozwiązanie 30 września= urlop 20 dni +6 zaległego.

Okresy wypowiedzenia definiuje art. 36 KP- w Pani przypadku jest to z tego co pamiętam już 3 miesiące. Okres ten oczywiście wlicza się do stażu pracy i urlopu proporcjonalnego.
natkaaa5 / 2011-06-17 18:51
Witam. w 2005 roku skończyłam liceum profilowane, a od sierpnia 2006 roku byłam zatrudniona na umowe zlecenia do 1 stycznia 2007 roku. W czerwcu 2007 roku zostałam zatrudniona na umowe o prace na czas określony do 30 stycznia 2008 roku. W pażdzierniku 2006 roku rozpoczełam studia licencjackie które skończyłam w czerwcu 2009 roku. W obecnej firmie jestem zatrudniona od 1 lutego 2008 roku do 30 czerwca 2011. Przez ten okres zatrudnienia nie korzystałam z urlopu wypoczynkowego byłam jedynie na urlopie bezpłatnym od dnia 1 stycznia do 28 lutego 2011. W związku z tym chciałabym się dowiedziec ile mam dni zaległego urlopu wypoczynkowego za te lata pracy? Szefostwo wyliczyło mi ze jest to 66 dni i 264 godziny. Mam wątpliwości co do tego. Proszę o odpowiedz.
szklarek / 2011-06-18 11:24
No więc nie ma Pani stażu pracy od 2006 roku jak pierwotnie napisała, zlecenie nie jest zatrudnieniem wg. KP.
Staż 10 lat osiągnęłaby Pani w sierpniu, gdyby zatrudnienie dalej trwało, u. bezpłatnego nie wliczamy.
Rok 2011 już policzyliśmy. Rok 2009 i 2010- po 10 dni ( 20 x 1/2), rok 2008 też 10 ( 20 x 1/2 x 11/12 ).
Obowiązują zaokrąglenia do pełnych dni w górę.

Razem zatem 34 dni( ośmiogodzinne), czyli 272 godziny. Gdyby odbierała je Pani w naturze, udzielone byłyby wg. grafiku pracy. Gdy np. normalnie pracauje Pani po 4 godziny- byłoby 68 dni kalendarzowych.
bozb / 213.5.136.* / 2011-06-17 10:35
Witam!
Ile należy się urlopu pracownikowi który pracuje na 3/4 etatu (wymiar urlopu 26 dni) jednak przez dwa miesiące (marzec kwiecień 2011) pracował w pełnym wymiarze czasu pracy, obecnie do końca roku jego etat raczej nie będzie zmieniany (3/4 etatu).
szklarek / 2011-06-17 11:56
Zastosowanie ma art. 155-1 KP ( jak przy zmianie pracodawcy).
Czyli oblicza się osobne urlopy proporcjonalne dla okresów zatrudnienia o różnym wymiarze etatu.
Niestety są dwie szkoły w przypadku więcej niż jednej zmiany, co w ww przypadku przedstawia się tak
1. 3 urlopy proporcjonalne tj. styczeń-luty + marzec-kwiecień + maj- grudzień

więc 26 x 2/12 x 3/4 = 4 dni
26 x 2/12 x 1 = 5 dni
26 x 8/12 x 3/4 = 13 dni, razem 22 dni x 8 godz.
2. 2 urlopy proporcjonalne, tak jakby zmiana etatu była tylko raz, okres etatu 3/4 łączymy

więc 26 x 10/12 x 3/4 = 17 dni
26 x 2/12 x 1 = 5 dni, razem 22 dni.

Opcja 2 wg. PIP, akurat w tym przypadku wyniki są tożsame, ale w innych proporcjach miesięcy wynik może się różnić o 1 dzień ( może 2, nie wiem )
monikaJ / 149.156.48.* / 2011-06-17 08:46
Witam, ile dni urlopu przysługuje mi w 2011r, mam ukończone studia, dotychczas pracowałam na własnej działalności( z tego tyt nie należy mi się urlop) zostałam zatrudniona na cały etat od 04.05.2011, z moich obliczeń wynika ze nalezy mi się 13 dni urlopu i kiedy moge to wykorzystać
szklarek / 2011-06-17 11:22
Pani staż pracowniczy jest niższy niż 10 lat. Przysługuje więc podstawowy wymiar urlopu 20 dni.
Co więcej, do końca 2011 r. tak będzie.
W rozumieniu KP jest to Pani pierwsza praca, a 'pierwszy urlop' oblicza się odmiennie niż zawsze potem w kolejnych latach pracy.
Mianowicie- reguluje to art. 153.
Nabiera Pani prawo do urlopu z dołu, krocząco po przepracowaniu każdego miesiąca 1/12 wymiaru podstawowego. Urlopu tego nie zaokrągla się do pełnych dni.
Po 3.06- nabyła Pani prawo do 1,66 dnia, po 2 lipca- prawo do kolejnego 1,66 dnia. I oczywiście sumuje się to. 2.11 będzie to już w sumie 10 dni.
Oczywiście pracodawca może udzielić go wcześniej już awansem, ale kodeksowo- nie musi.
Urlop grudniowy "się zmarnuje". od 1 stycznia 2012- już na zasadach ogólnych.
natkaaa5 / 2011-06-16 20:02
Witam od 2006 roku mam staż pracy. W obecnej firmie jestem zatrudniona od 1 lutego 2008 roku a 1/2 etatu, gdzie sobote i niedziele mam wolne a okres wypowiedzenia kończy mi sie 30 czerca 2011 roku. W czerwcu 2009 roku skończyłam studia licencjackie a w czerwcu 2011 studia magisterskie. Od 9 do 12 grudnia 2010 roku byłam na chorobowym, od 1 stycznia do 28 lutego 2011 na urlopie bezpłatym oraz od 14 do 20 marca 2011 byłam na chorobowym. Ile przysługuje mi dniu urlopu wypoczynkowego? Z góry dziękuje za odpowiedź.
szklarek / 2011-06-17 11:35
Rozumiem, że pyta Pani o wymiar urlopu należnego za 2011, który w ramach rozliczenia z pracodawcą będzie albo w naturze, albo w formie ekwiwalentu.
Wszystko zależy od tego, jaką szkołę skończyła Pani przed podjęciem pracy w 2006 r, i jaki był miesiąc rozpoczęcia tej pracy.
Bo są szanse, że gdy była to szkoła policealna, lub technikum po zawodówce, że Pani staż pracowniczy na potrzeby urlopu wypoczynkowego osiągnął właśnie w tym roku 10 lat.
Bez tej wiedzy- mogę stwierdzić jedynie, że ma Pani staż 8 lat z tyt. licencjatu + 1 rok i 10 miesięcy z tyt. zatrudnienia. Zatem wymiar podstawowy urlopu to 20 dni, a w związku z rozwiązaniem umowy w trakcie roku ( i u. bezpłatnym ) i wymiarem etatu należy się Pani 20 x 4/12 x 1/2 czyli 4 dni ośmiogodzinne, czyli 32 godziny.
sysunia 27 / 2011-06-16 11:50
WITAM BYŁAM ZATRUDNIONA W FIRMIE OD POŁOWY GRUDNIA 2010 DO KOŃCA MAJA NA UMOWIE O PRACĘ NA 1/5 ETATU NIESTETY PRZEZ CAŁY OKRES PRACOWAŁAM CODZIENNIE OD PON DO PIĄTKU PO PONAD 8 GODZIN ZGODNIE Z K.P DO 8 GODZ LICZYŁY MI SIĘ GODZINY WYMIAROWE. MAM STAŻ PRACY 9 LAT WIĘC MIESZCZĘ SIĘ W 20 DNIOWYM URLOPIE.ZOSTAŁ MI WYPŁACONY EKWIWALENT ZA URLOP 16 GODZ CZYLI 2 DNI CZY TO JEST PRAWIDŁOWE WYLICZENIE.
szklarek / 2011-06-16 12:19
Rozumiem, że urlopu w naturze w żadnej części Pani nie wykorzystała.

Wymiar urlopu za 2010 to 20 x 1/12 x 1/5 = 1 dzień, za 2011 to 20 x 5/12 x 1/5 = 2

Razem 3 dni- i taki ekwiwalent powinien być wypłacony. Urlop za każdy rok kalendarzowy obliczamy osobno, nie można w tym przypadku policzyć po prostu 6/12.

Chyba, że była to Pani pierwsza praca- tzn. wysoki staż wynika z ukończenia studiów i np. stażu z UP, a w 2010 była Pani pierwszy raz w życiu na normalnym etacie. Wtedy, w związku z uregulowaniem art. 153 KP- za grudzień 2010 nie nabyła Pani prawa do żadnego urlopu, bo pracowała pani niepełny miesiąc.
Albo u poprzedniego pracodawcy, np. za styczeń -listopad wykorzystała Pani urlop w wymiarze większym niż kodeksowym.
lejek / 2011-06-15 10:47
Witam, Czy własna działalność gospodarcza liczy się do obliczenia urlopu. W 2008 roku skończyłem studia i od lutego 2009 roku pracowałem na umowie o pracę do końca listopada 2009. Od 1 grudnia 2009 do obecnego czasu jestem na własnej działalności gospodarczej (na wysokim zusie) ale mam podpisana umowę agencyjną z inną firmą, W tej firmie normalnie przysługuje mi urlop jak na umowie o prace. Czy w tym momencie przysługuje mi już 26 dni urlopu. Księgowa z tamtej firmy obliczyła mi 24 dni. Czy prawidłowo?
szklarek / 2011-06-15 11:55
DG nie jest zatrudnieniem w rozumieniu KP ( art. 2 ) więc jej czas nie liczy się do stażu od którego zależą uprawnienia pracownicze, w tym urlop wypoczynkowy.

Ma Pan staż pracowniczy 8 lat z tyt. edukacji i 10 miesięcy z tyt. pracy.

Natomiast nie wiem z jakiego tytułu ma Pan urlop na umowie agencyjnej- jest to umowa cywilno-prawna, uregulowana w KC ( art.758 - 764 ), nie podlegająca prawu pracy, zatem BEZ uregulowań urlopowych.
I oczywiście czas trwania u.agencyjnej również nie wlicza się do stażu urlopowego.
Trudno mi więc wypowiadać się na temat tego 24 dniowego urlopu. Może macie taką klauzulę w umowie, ale nie wynika ona z prawa pracy, tym samym wymiar takiego "urlopu"
Jedyne, co dla mnie pewne, że w razie zatrudnienia na u. o pracę miałby Pan teraz prawo do niższego (20 dni) wymiaru rocznego urlopu wypoczynkowego, bo staż pracowniczy jest krótszy niż 10 lat.
Honorka321 / 178.37.9.* / 2011-06-14 20:34
mam pytanie, mój staż pracy wynosi poniżej 10 lat więc teoretycznie w danym roku kalendarzowym należałoby mi się 20 dni urlopu. Jednak moja umowa o pracę wygasa w sierpniu. Czy zatem przysługujący mi urlop powinien być obliczony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w tym roku kalendarzowym czyli tylko 14 dni?
szklarek / 2011-06-15 09:35
Tak. Wymiar urlopu u pracodawcy jest proporcjonalny do czasu trwania tego zatrudnienia w danym roku. Umowa kończąca się w sierpniu, a która rozpoczęła się nie później niż w styczniu skutkuje urlopem w wymiarze 8/12 czyli przy tym stażu- rzeczywiście 14 dni.
Chyba, że do sierpnia uzyska Pani staż lat 10, czyli z tym dniem nabędzie prawo do urlopu uzupełniającego do wymiaru 8/12 z 26, czyli do wymiaru 18 dni u tego pracodawcy.
mnemomonika / 78.31.136.* / 2011-06-10 11:14
Kolejny raz BARDZO dziękuje za pomoc! Smuci mnie jedynie fakt, że w naszym kraju pracownik sam musi "walczyć" o własne prawa! Może kiedyś się to zmieni!!! Jeszcze raz DZIĘKUJE i pozdrawiam
blue321 / 83.22.158.* / 2011-06-09 19:34
również mam pytanie...
studia wyższe ukończone w 2010 roku, pierwsza praca, jeśli chodzi o umowę o prace od lipca 2010 - od kiedy będzie przysługiwało mi 26 dni urlopu? dostanę te dodatkowe 6 dni dopiero od lipca 2012?
szklarek / 2011-06-10 10:45
Tak. W lipcu 2012 tj. po osiągnięciu 2 lat stażu pracy nabędzie Pani prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. Czyli prawo do urlopu uzupełniającego do wymiaru wyższego.
blue321 / 83.4.224.* / 2011-06-12 16:08
dziękuję bardzo :)
mnemomonika / 78.31.136.* / 2011-06-09 14:06
Witam ponownie, w maju otrzymałam potwierdzenie od Pana, że już od tamtego roku nabyłam 26 dni urlopowych! o czym oczywiście w pracy nikt nie raczył mnie powiadomić! powiedziałam to naszej księgowej, że należy mi się za poprzedni rok 6 dni urlopu uzupełniającego bo 8lat studia+3 lata pracy! księgowa po upewnieniu się, że licencjat to szkoła wyższa oznajmiła mi, że należy mi się tylko 3 dni urlopu zaległego, gdyż takie prawo nabyłam dopiero w lipcu,a więc według jej przelicznika należy mi się tylko połowa zaległego urlopu czyli 3 dni! Czy to prawda? Ja myślałam, że niezależnie od miesiąca, w którym takie prawo nabyłam i tak należy mi się 26dni, wiec 6 dni, a nie 3?! Kto ma rację? Na jaki artykuł mogłabym się powołać? Proszę o pomoc!
szklarek / 2011-06-10 11:05
Drugi raz księgowa się "popisała".

Urlop uzupełniający NIE JEST urlopem proporcjonalnym, ze względu na to, w którym momencie roku kalendarzowego prawo wyższego wymiaru u.wypoczynkowego u pracownika się pojawia. Osiągnięcie stażu pracowniczego w wymiarze 10 lat skutkuje nabyciem prawa do CAŁEGO wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego, bez względu na to czy następuje to 2 stycznia, czy 30 grudnia.

Należy się Pani całe 6 dni i całe 6 dni jest urlopem zaległym. Podstawa- art.
154, par.1 oraz art. 158 oraz art. 161 Kodeksu Pracy.

oraz artykuł ( ostatni akapit )

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/jak;obliczac;urlopy,19,0,232979.html

Kodeks:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy

Ps. urlop uzupełniający byłby pośrednio proporcjonalny, ale w stosunku do wymiaru etatu, czy umowy kończącej się w trakcie roku. Np. dla 1/2 etatowca wynosi on 13- 10 czyli 3 dni.
zielonomizielono / 2011-06-09 12:58
Witam
Mam pytanko odnosnie urlopu uzupelniajacego :)
Jezeli pracownik nie wykorzysta calego urlopu w nizszym wymiarze do dnia przekroczenia 10 letniego stazu pracy to urlop uzupelniajacy nie pojawi sie i to jest jasne :) ale teraz prosilbym o doprecyzowanie:
"W takiej sytuacji pracownik nabędzie po prostu prawo do 26-dniowego urlopu wypoczynkowego."
Czy wtedy urlop 26 dniowy pojawi sie w tym samym roku kalendarzowego w ktorym przekracza sie okres 10lat stazu pracy czy dopiero w nastepnym? :)
Reasumujac czy warto wykorzystac 20 dni przed przekroczeniem 10 lat stazu pracy i po przekrozczeinu ubiegac sie o urlop uzupelniajacy czy nie trzeba tego robic bo te 6 dni dostaniemy automatycznie jeszcze w tym samym roku kalendarzowym w ktorym przekroczylismy 10 lat stazu pracy? :)
z gory dziekuje za odpowiedz
Pozdrawiam
szklarek / 2011-06-10 11:18
Nie ma znaczenia czy przed dniem osiągnięcia stażu 10 letniego wykorzysta całe 20 dni, czy tylko 18 czy w ogóle. Nabywa prawo do wyższego wymiaru i tym samym prawo do urlopu uzupełniającego jego kodeksowy limit. Tak czy inaczej za ten rok, w którym to następuje należy mu się 26 dni, kwestia tylko kiedy to prawo się pojawia, bo o udzielenie przed tym dniem więcej niż 20 dni wnioskować nie może.
Urlop uzupełniający pojawia się więc zawsze w roku osiągnięcia 10letniego stażu jako prawo do zwiększonego wymiaru.

Reasumując w dniu "10"
1. gdy przed "10" pracownik wykorzysta 18 dni- nabywa prawo do dodatkowych 6 ORAZ ma nadal do wykorzystania "brakujące" 2.
2. gdy przed "10" nic nie wykorzystał- do brakującej 20 otrzymuje prawo do dodatkowej 6
Tak, czy inaczej rok zamyka z prawem do 26 dni, dni z tych 26 niewykorzystane przechodzą na rok następny jako urlop zaległy.
zielonomizielono / 2011-06-13 08:03
slicznie dziekuje za fachowa pomoc :)
Momus / 83.8.252.* / 2011-06-08 17:56
Witam,
mam 10letni lat staż pracy ale od stycznia zeszłego roku pracuję na 3/4 etatu więc przysługuje mi 20 dni urlopu. Mój pracodawca twierdzi jednak,że do lipca ( kiedy chcę wybrać 15 dni) dni urlopu przysługuje mi tylko12 ponieważ rzekomo dni urlopu wylicza się do tego miesiąca w roku, w którym chce się je wybrać i nie można dawać urlopu akonto gdyż zawsze istnieje taka mo zliwość,że pracownik odejdzie z pracy przed końcem roku kalendarzowego-czy to prawda? Bedę bardzo wdzięczna za pomoc, ponieważ przyznam pierwszy raz spotykam się z taka sutuacją i zwątpiłam :) ( w poprzednim roku wybrałam 10 dni i nie było takich argumentów ) Z góry dziękują za odpowiedź.
szklarek / 2011-06-08 20:57
Bo to wierutna bzdura, a dodatkowo pracodawca jest niekonsekwentny w tej bredni, bo oferuje 12 dni do lipca zamiast 9 :-).

Nie jest to Pani pierwszy rok kalendarzowy pracy, więc prawo do urlopu nabywa się Z GÓRY już 1 stycznia za cały rok. I o ile umowa nie kończy się w trakcie tego roku ( bo jest na czas określony ) to w majestacie prawa pracy już w styczniu może wnioskować Pani o całe 20 dni. Jest kwestia uzgodnienia terminu. I co do zasady urlop wykorzystuje się w całości, chyba że pracownik wnioskuje o jego podział, wtedy jedna część powinna stanowić kolejne 14 dni kalendarzowych.

Owszem nieplanowane rozstanie z pracownikiem w trakcie roku, gdy wykorzystał on już więcej urlopu niż wynika z zasady proporcjonalności to strata dla pracodawcy. Ale ten nadmiar "odbierze" sobie kolejny pracodawca, o ile taki będzie w tym samym roku.
Ale to jedna z wielu niedogodności KP dla pracodawcy, z którą musi liczyć się od lat, ale która nie upoważnia go do stosowania własnego 'kodeksu'.

Reasumując- pracodawca może nie zgodzić się na konkretny termin urlopu, o który wnioskuje pracownik, z ważnych powodów ( np. w cukrowni, gdy wnioskuje on na czas kampanii cukrowniczej ), ale nie ma prawa wedle swego uznania dzielić go.
Momus / 83.8.252.* / 2011-06-09 08:25
Bardzo dziękuję za ekspresową odpowiedź, będę miała argumenty do rozmowy z pracodawcą. A swoją drogą-dlaczego pracownik ciągle musi dochodzić swoich praw, przecież zadowolony pracownik to korzyść także dla pracodawcy ale ja wiem-jestem idealistką, cóż :)) Jeszcze raz dziękuję :)
Aganieszka / 89.75.63.* / 2011-06-03 22:29
Witam...Mam problem z obliczeniem urlopu i wogóle nie wiem czy mi przysługuje urlop wypoczynkowy. byłabym wdzięczna za pomoc...
2005 - 2010 -studia
od 05.2010 -11.2010 - staż z PUP
12.2010 - 03.2011 umowa zlecenie (wiem ze to sie nie liczy do niczego) 04.2011 - ...... (umowa o pracę na rok)
I teraz mam problem czy staż z PUP liczy mi sie do okresu urlopowego mimo przerwy (tej pracy na umowe zlecenie) i wogóle
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - Malutka_26.]
aganieszka / 89.75.63.* / 2011-06-03 22:39
czy licze urlop od kwietnia po kazdym miesiacu przepracowanym jako ze to pierwsza praca? Bo juz sama nie wiem...Kadrowa stwierdziła ze dopiero po roku czyli w kwietniu 2012 przysługuje mi urlop w wysokości 20 dni plus te dni za 2011 roku ktore bede mogla wykorzystac dopiero po 2011 i normalnie zgłupiałam...z góry dziękuję za podpowiedz.
[Ten komentarz został zgłoszony do usunięcia przez 1 osobę - Malutka_26.]
szklarek / 2011-06-06 21:56
Staż z PUP wlicza się do ogólnego stażu pracowniczego tak jak edukacja, ale nie powoduje, że liczy się go jak 'pierwszą pracę'.
Obecnie Pani staż pracowniczy wynosi 8 lat z tyt edukacji + 6 miesięcy z tyt. pracy na stażu.
Urlop w Pani przypadku liczy się zgodnie z art.153 Kodeksu Pracy- "pierwszy urlop". W 2011 roku nabywa Pani prawo do 1/12 urlopu po każdym miesiącu pracy z dołu i urlopu tego nie zaokrągla się do pełnych dni.Po przepracowaniu kwietnia nabyła Pani prawo do 1.66 dnia, maja- kolejnego 1.66 dnia itd. Urlop ten należy się za 2011 i w tym roku powinien być udzielony. Dopiero jako niewykorzystany- będzie urlopem zaległym na rok 2012.
Od 1.01.2012 urlop jest już naliczany na zasadach ogólnych- z góry. Z tym kwietniem to bzdura, 'pierwszy urlop' dotyczy pierwszego roku kalendarzowego (styczeń-grudzień), a nie 365 dni.

Tyle, że umowa jest do końca marca 2012- więc w 2012 r. będzie się należało proporcjonalnie- 3/12 z 20 czyli 5 dni urlopowych, chyba że umowa zostanie przedłużona.
Podstawa- art. 153, 155-1 KP
aganieszka / 89.75.63.* / 2011-06-09 19:54
dziękuję bardzo za odpowiedz:)

Najnowsze wpisy