Forum Forum podatkowePIT

Jak rejestrować zbyt gratisów dla klientów, żeby remanenty się zgadzały

Jak rejestrować zbyt gratisów dla klientów, żeby remanenty się zgadzały

beata.m / 77.87.0.* / 2013-01-02 21:42
Dzień dobry Państwu,
na wstępie z góry dziękuję za ewentualne wskazówki i pomoc.

PYTANIE: Jak rejestrować zbyt towarów dodawanych jako gratisy dla klientów? Towary te zarówno sprzedaję, jak i służą jako darmowe dodatki do innych, droższych przedmiotów.
Przy remanencie wyszedł problem związany ze stanem magazynowym takich produktów.
Mniej więcej - z zakupionych na fakturę 1000 szt.:
500 szt. zostało sprzedanych z marżą pojedynczo lub w zestawach,
200 szt. zostało dodanych jako gratisy, nie ma ich nabitych na kasie.
Pozostaje 300 szt. w magazynie, które w remanencie wpisuję zgodnie ze stanem faktycznym spisu z natury 300 szt., jednak udowodnić sprzedaż mogę tylko dla 500, a nie 700 - więc mam wątpliwość czy US w razie kontroli nie przyczepi się, że te 200 szt. mogło zostać sprzedanych na lewo.

Jak więc rejestrować "sprzedaż" takich produktów? Może mają Państwo jakąś wskazówkę, by spis z natury nie odbiegał od zarejestrowanej sprzedaży?
Nabijać na kasie za 0,01 zł albo z 99,9% rabatem? Ale powinno być 0 zł i klient przelewa 100 zł, a nie 100,01, więc też wkrada się rozbieżność. Może wystarczy co miesiąc zestawienie ile czego zostało zbytych jako gratisy?
Nie rozwiązuje problemu wbijanie ich w "zestaw", bo są dodawane do różnych przedmiotów bez stałej zasady.

Mnóstwo sprzedawców praktykuje dodawanie gratisów, więc może znajdzie się tu ktoś, kto "rozkminił" ten problem, albo ja przeoczam jakieś oczywiste rozwiązanie Będę ogromnie wdzięczna za pomoc

Najnowsze wpisy