Forum Forum prawneZmiany w prawie

Jak rozliczać koszty właściciela, który nie mieszka, ani pracuje w siedzibie firmy?

Jak rozliczać koszty właściciela, który nie mieszka, ani pracuje w siedzibie firmy?

beatles_pd / 2013-05-19 11:45
Mam firmę w Polsce, ale zamieszkuję z rodziną za granicy i pracuję z domu. Mam wyjazdy do polski lub inne kraje związane ze spotkaniami biznesowymi w interesie mojej Polskiej firmy.

Ksiegowi poinformowali mnie, że moje koszty dojazdu z innego miesca niż siedziby firmy nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.

Dla czego? - pytam się. Przecież wyjazdy są wyraźnie związane z działalności firmy w Polsce.

Pracownik ma jasno określone miejsce pracy w umowie o pracy, ale właściciel, z tego co mi wiadomo, nie ma. Nawet pracownikowi się należy zwiększony koszt uzyskania przychodu, jesli mieszka poza miejscowości siedziby firmy, a właścicielowi - nie?

Prosze o poradę. Co można zrobić, aby moich kosztów podróży uznac jako kosztem uzyskania przychodu.

Z góry dziękuję za komentarzy.
szklarek / 2013-05-20 10:06
No to źle poinformowali.
Najkrócej - jeśli dojazd jest samochodem prywatnym, niewciągniętym do majątku firmy- koszty dojazdu rozliczamy 'kilometrówką'.
Dojazd samochodem firmowym- koszt eksploatacji/paliwa na zasadach ogólnych, koszty biletów na samolot/pociąg- faktury, bilety.

Ma być spełniony ogólny warunek- taki, że istnieje związek pomiędzy kosztami a ich wpływem na możliwość osiągania przychodów, o którym mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Przydatne wykładnie:

MF w piśmie z 2 lipca 1992 r. (nr 2/10-8010-0665/92),

IS w Warszawie interpretacji indywidualnej z 20 listopada 2008 r. (nr IPPB1/415-1035/08-2/ES)

Najnowsze wpisy