Forum Forum podatkoweOdliczenia

Jak rozliczyć PIT 37? Pomocy!

Jak rozliczyć PIT 37? Pomocy!

Mateusz16 / 104.132.189.* / 2018-03-01 08:06
Witam wszystkich forumowiczów. Mam kilka pytań odnośnie rozliczania pit 37 i byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

1. W ciągu roku 2016 zmieniłem pracę. Do końca kwietnia pracowałem poza miejscowością zamieszkania, od początku maja pracowałem w miejscowości zamieszkania. Teraz otrzymałem dwie deklaracje PIT 11. Na deklaracji z pracy poza miejscowością w części D, w informacji o kosztach uzyskania przychodu mam zaznaczoną pozycję 3 (z jednego stosunku pracy podwyższoną z zamieszkaniem poza miejscem pracy), a na deklaracji z pracy w miejscowości zamieszkania mam zaznaczoną pozycję 1 (z jednego stosunku pracy). Którą pozycję mam w takim razie zaznaczyć w rozliczeniu PIT 37? Domyślam się, że pozycje 2 lub 4 (z więcej niż jednego stosunku pracy) jednak nie wiem czy podwyższoną czy nie.

2. Oby PIT-y mam wystawione na miejsce zameldowania a nie na miejsce zamieszkania. W związku z tym, rownież Urząd Skarbowy wskazany w PIT 11 jest właściwy dla miejsca zameldowania. Czy wypełniając PIT 37 mogę skorygować samodzielnie adres i wskazać właściwy US, bez informowania pracodawcy i korygowania przez niego PIT 11?

3. Podobna sytuacja tyczy się mojej żony, która również US wskazany ma właściwie dla miejsca zameldowania, a nie zamieszkania. Czy w przypadku rozliczenia wspólnie, również wystarczy, że wybierzemy jeden US właściwy dla naszego miejsca zamieszkania? W całym poprzednim roku podatkowym pozostawaliśmy (i pozostajemy nadal) w związku małżeńskim i istnieje między nami wspólność majątkowa.

Dziękuję z góry za merytoryczne odpowiedzi. Pozdrawiam!
Mateusz16 / 104.132.189.* / 2018-03-01 08:10
Oczywiście zmieniłem pracę w ciągu roku 2017, a nie 2016 - przepraszam za pomyłkę!

Najnowsze wpisy