Forum Forum podatkowePIT

Jak rozliczyć umowę o dzieło

Jak rozliczyć umowę o dzieło

Stanisław_3miasto / 62.111.178.* / 2010-04-28 08:20
Witam. Mam do rozliczenia jedną umowę o dzieło ale nie wiem jak ją rozliczyć. Umowa opiewa na kwotę 4800zł. Do tej pory poza pracą na etacie w firmie miałem głownie umowy zlecenia i na koniec roku otrzymywałem od pracodawcy pit gdzie miałem wszystko rozpisane, sumowałem to wszystko w PIT-37 i było OK.

Teraz przyszło mi rozliczyć umowę o dzieło. Powiem szczerze że myślałem że z tą umową będzie jak i z poprzednimi lecz jak się okazało nie dostałem nic od zleceniodawcy, żaden podatek jeszcze z tego nie został opłacony i muszę go teraz jakoś rozliczyć w picie.

Czy wystarczy że tą kwotę wpiszę w tą kwotę w przychód w komórce 43 czy muszę jeszcze obliczyć koszty uzyskania przychodu. I jeśli tak to w jaki sposób??
wiwan / 2010-06-01 12:36
Wiem, że już trochę po czasie ;-), ale przyda się na tzw. "zaś".
Przy umowie o dzieło przysługują koszty uzyskania w wysokości 20% przychodu, lub wyższe, faktycznie poniesione, jeśli da się to udokumentować "kwitami".
Nie komórka 43, tylko 47-50 ( czyli część C.1/ .3 PIT-37- działalność wykonywana osobiście).
I ważna uwaga, jeśli jest to u. o dzieło z pracodawcą, u którego jest się na etacie lub nawet poprzez inną firmę , ale na jego rzecz- istnieje obowiązek odprowadzenia wszystkich składek do ZUS, tak jak od umowy o pracę- co wpływa na dalszą część rozliczenia, bo zwiększa odliczenia składek społecznych od dochodu i zdrowotnej od podatku.

Najnowsze wpisy