Forum Forum prawnePracy

jak się ma zwolnienie z pracy po chorobie depresji

jak się ma zwolnienie z pracy po chorobie depresji

netalina1 / 2010-10-26 17:57
byłam na zwolnieniu lekarskim na depresje 6 miesięcy w firmie pracuje ponad 3 lata na czas nieokreślony na 3/4 etatu dodam iz jestem samotna matka wychowujaca 3 dzieci po powrocie ze zwolnienia został udzielony mi urlop wypoczynkowy dzisiaj zgodnie z grafikiem wstawiłam się do pracy ale dano mi do podpisania udzielenie zwolnienia z obowiazku pełnienia pracy do 8 listopada ponieważ lekarz nie podpisał mi zgody na prace nocne oraz na wysokości a wczesniej miałam taka zgodę dodam iż pracuje na recepcji w markecie i nie przeszkadza mi to w podjęciu mojego zatrudnienia gdyz nie mam godzin nocnych ani pracy na wysokości a przełozona powiedziała mi ze nie wiedza co ze mna zrobić gdyz nie ma dyrektora a mam przeciwskazania do wykonywania pracy sadzę iż jak wruce 9 listopada do pracy to dostanę wypowiedzenie nie wiem czy po okresie miesiecznym po ustaniu chorobowego mogę iśc dalej do lekarza po zwolnienie dodam iz dalej sie lecze a teraz boje się iż moja choroba może się nasilić jak moge uchronić się od zwolnienia z pracy i czy po takim zwolnieniu moga mnie zwolnić beb okresu wypowiedzenia
szklarek / 2010-10-28 12:43
1.Do lekarza można iść zawsze i otrzymać kolejne zwolnienie, jeśli chory tego chce, a stan zdrowia do tego upoważnia.
Jak rozumiem wykorzystała Pani akurat cały okres zasiłkowy ( tzw. chorobowe) tj. 182 dni. W tej sytuacji niestety byłoby teraz to chorobowe bezpłatne- by 'odnowić' prawo do kolejnego zasiłku powinna być Pani w pracy min. 60 dni.
2. Jeśli niezdolność do pracy nie była dłuższa niż 182 dni- pracodawca nie może w Pani przypadku zwolnić bez wypowiedzenia.
3. W kwestii zgody na pracę na wysokości- z jednej strony rzeczywiście nijak się one mają do możliwości Pani do pracy na dotychczasowym stanowisku. Z drugiej pracodawca może potraktować to literalnie jako 'utratę uprawnień zawodowych pracownika nie z jego winy' tu z powodu choroby i przenieść czasowo Panią na inne stanowisko lub wręczyć wypowiedzenie zmieniające ( warunki pracy i płacy ) zgodnie z art. 42 Kodeksu pRacy. Ich nieprzyjęcie przez pracownika skutkuje rozwiązaniem umowy. Przy braku takich możliwości w zakładzie pracy- po prostu wypowiedzieć umowę o pracę z powodu ww utraty uprawnień. W obu ww przypadkach byłoby to zwolnienie z okresem wypowiedzenia. Ale chyba do obalenia w sądzie pracy- bo fakty są takie, że w dotychczasowej pracy uprawnienia te były zbędne.

Najwyraźniej przełożona wykazała się nadgorliwością. Chyba, że jednak w zakresie obowiązków miała Pani również czynności wymagające pracę na wysokości.

Najnowsze wpisy